Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 May 2008, 22:55   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Shutter"


"Shutter" - Se putea ºi mult mai prost!
Cum fac ºurubelniþele posedate?

OK - tradus mot-Ã*-mot, adicã "Obturator", ar fi sunat de râsu' lumii - aºa cã l-au tradus murã-n gurã: "Fotografii bântuite", ca sã ºtie tot leatu' ce-o sã vadã-n film.
Dar leatu' ºtie ºi altfel, pentru cã totul e perfect formulaic, liniar ºi previzibil. Dacã-n abisal-de-tâmpitul "One Missed Call" erau bântuite telefoanele mobile, ºi-n multe alte pelicule la fel de proaste fantomiþele ºi demonii se încuibau prin varii alte aparate de uz casnic (sau personal), electronice (sau nu), acum pleaºca a cãzut pe capul camerelor foto. De ce? Pentru cã unul dintre cele douã personaje principale e fotograf. ªi pentru cã-n obligatoriul moment din trecut, de la care s-a tras toatã dandanaua, un aparat de fotografiat jucase un rol decisiv. Aºa cã acum, biata Michiko/Pichiko/Chichiko (Megumi, pre numele din acest scenar; tot Megumi, da' ºi Okina, pre numele de pe afiº), cea sedusã, abandonatã ºi abuziv pozatã ca pe urmã sã "Pac! La kousen!"*, frustramente prizonierã cu pragul dintre lumea noastrã º-ailaltã între picioare, se autosupraimpresioneazã în poze de tot felul. Evident, aici formula obligã ca totul sã se rezume numai la poze, ca sã respectãm convenþia. La fel de evident, aºa ceva implicã un efort cerebral cu vreo douã ghivente mai strâns din partea scenaristului (Luke Dawson - dupã fostul scenariu din 2004 al lui Bajong Pisanthanakun ºi Sopon Sukdapisit), aºa cã nu ne mai încurcãm ºi o vedem ºi-n afara fotografiilor: noaptea pe ºosea drept în faþa maºinii, ziua-n tunel drept în stânga metroului, etc.
Mai departe-i ca la carte: eternele "Ba am vãzut-o cu ochii mei, parol, þaþo, sã mã-ngropi!" / "Dragã, eºti stresatã", eternele cãcãreze de "Blowup" în cãutare de indicii, nelipsitul medium care zice ceva spãimos, obligatoriul drum cu maºina printre pajiºti spre casa de la þarã unde pândeºte ceva, neapãrata rezolvare-nºelãtoare dupã care cuvântul din poveste înainte mult mai este (sau puþin, da' ºocant).
ªi totuºi, ceea ce face Masayuki Ochiai din povestea asta nu-i chiar o neghiobie iremediabilã. Omul ºtie sã povesteascã pe ecran - mai trebuie doar sã-nveþe ºi sã ne sperie. ªtie ºi sã filmeze frumos, gãsind oarece perspective mai inedite asupra Japoniei zilelor noastre. ªtie (închipuiþi-vã!) sã respecte chiar ºi racordurile (a cãror nesocotire, în puzderia de horroruri americane recente preluate de la japonezi, a devenit de-a dreptul o religie!). În fine, ca sã nu-l uitãm la colþ, unde l-am pus adineaori, pe bietul Luke, se cuvine sã spunem cã, dacã tot a pãstrat pe întreg parcursul mediocritatea sãlcie a fostului scenariu, mãcar în final i-a adãugat o întorsãturã acceptabilã - pe care ºi Masayuki ºtie s-o speculeze în ultimul cadru. De bunã seamã, cine se cheamã cinefil (ca sã nu mai vorbim de cineaºti), n-are ce sã caute la filmul ãsta; dar spectatorul de rând cãruia-i place un horror cinstit în ieftinãtatea lui se va simþi mai puþin pãcãlit decât la "The Grudge" sau "The Eye".
Acum aºteptãm sã vedem cum fac, când sunt bântuite, aparatele de ras, vibratoarele, tirbuºoanele, unghierele, ungherele, ugerele, mulgãtoarele automate, tampaxurile, ºi clanþele. ªi oalele de noapte. ªi ºosetele. ªi-un sul. De kur-papier.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
6 mai, 2008, h. 22:45-23:17
Bucureºti, România

______________________________________________
* - Kousen = rãzboi (n.Pb.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2008, 23:33   #2
grecu25
Junior
 
grecu25
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 74
Re: "Shutter"

Acum aºteptãm sã vedem cum fac, când sunt bântuite, aparatele de ras, vibratoarele, tirbuºoanele, unghierele, ungherele, ugerele, mulgãtoarele automate, tampaxurile, ºi clanþele. ªi oalele de noapte. ªi ºosetele. ªi-un sul. De kur-papier.
Corecct ! Subscriu ! Superb ! Apropo de bântuialã, abia aºtept sã-mi bântui puþin messenger-ul ! Eu am încercat de vreo douã ori ºi...nimic?!
grecu25 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2008, 23:36   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Il tin mai mult offline, ca sä scap de mass-uri; altfel, oricum stau mereu pe Invisible. Da' uite, mä loghez cam în 30 de minute, ok?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2008, 23:37   #4
grecu25
Junior
 
grecu25
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 74
Re: "Shutter"

Originally Posted by grecu25:
Acum aºteptãm sã vedem cum fac, când sunt bântuite, aparatele de ras, vibratoarele, tirbuºoanele, unghierele, ungherele, ugerele, mulgãtoarele automate, tampaxurile, ºi clanþele. ªi oalele de noapte. ªi ºosetele. ªi-un sul. De kur-papier.
Corecct ! Subscriu ! Superb ! Apropo de bântuialã, abia aºtept sã-mi bântui puþin messenger-ul ! Eu am încercat de vreo douã ori ºi...nimic?!
Nu prea m-am orientat din prima cu citatul, sã nu te superi, o sã mai învãþ!
grecu25 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 11:39   #5
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Cat am asteptat filmul asta ... dar si cand l-am vazut am ramas masca . . Si acum ca sa zic , cand am fost la cinema , evident se gaseau fel si fel de persoane care sa rada in loc sa te lase sa te uiti la film . . a fost aiurea din punctul acesta de vedere , dar in rest , a fost bine . Cel putin mi-am luat doza de sperietura
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells