Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Aug 2006, 22:03   #21
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Aferim!
Parc-ai reproduce gândurile si sentimentele mele. Acu' vreo zece ani, si eu încä mai credeam toate gogosile propagandistice, îi fäceam pe palestinieni "derbedei" si "golani" (culmea - DUPA ce mä înnobilase tätuka Ilici ca atare; scuzati paranteza), si dädeam apä la soareci pentru bietii evrei holocaustificati si persecutati care, vai, n-au si ei dreptu' sä träiascä pasnici si cumintei în tärisoara lor scumpä... Noroc cä m-am luminat la cap - ce-i drept, asa, mai spre patruj de ani, da' mai bine mai târziu decât niciodatä. Spre luare aminte...!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2006, 22:21   #22
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
sa o suga toti
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2006, 22:27   #23
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
O.K., da-n aceeasi ordine.
Si sä si-o sugä-ntre ei, acolo, sä nu ne mai bage la mijloc, sau sä le cearä ajutor älora mai barosani sä-i împingä de cur.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2006, 22:28   #24
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
neaparat
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2006, 05:50   #25
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ba nu, e f bine k fac ceea c fac bush & acolitzii sai - cine ati vrea sa curetze curtea d gunoaie, papa ratzi?!
da ar fi si mai misto sa intre si china & rusia in dandanaua asta, k deocamdata stau pititzi si dau din gura... oricum, pina nu va fi rapus pina la ult. terorist islamic - k astia-s cei mai radicali & vehementi -, nu va fi 'pace sub maslini'
PS nu vedeti k e mai periculos pe o sosea din romania decit in irak?? amaritu ala de ofiter statuse bine mersi acolo, n-a patit nimic, si a venit sa moara k un fraier in tzarishoara noastra binecuvintata de dzeu... :w00t:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2006, 06:03   #26
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-am nimic împotrivä sä-l radä pe ultimul terorist islamic, dupä ce-o sä facä cineva curätenie pe câmpia aia de-i zice Tel Aviv - s-o lase putin asa, ca-n palmä. Da' cum pe lângä asta ar mai trebui sä dea si cu aspiratoru' prin Capitol Hill, si cu mätura prin Wall Street, si cu insecticid prin multe alte locuri ale lumii, e un pic mai komplitziert.
Si cum varianta bombardelelor alea babane nu ne surâde nici unora, c-atunci ne-a luat domnu' dracu' pe toti, singura solutie va fi implozia U.S.I. - care-o sä vinä ea, mai devreme sau mai târziu, cum a venit si-a egiptenilor, si-a grecilor, si-a romanilor, si-a carolingienilor, si-a lui Napoleon, si-a otomanilor, si-a Habsburgilor, si-a sovieticilor... cä roata nu stä pe loc. O sä doarä, da' o sä le treacä, nici grecii, nici italienii, nici toti äilalti n-au murit din asta. Da' mäcar o sä fie prea ocupati si färä suflu sä le mai sufle-n cur, si-atunci sä-i vezi pe coroiatii cläpäugi cum au s-o IA (tot în cur). Da' räu!

Da' apropo. Desi pe-un ton sugubät, eu încercasem sä mä duc putin la esentä, la istorie, sä deslusesc cauzele - bine, räu, cum mä pricep. La întrebarea cu Deir Yassin si Kfar Etzion (care e simptomaticä, si acoperä o zonä mult mai largä), nu mi-ai räspuns. De ce?
Tu chiar crezi cä o concluzie serioasä apropo de chestia asta se poate da cu figurine de stil, cu "curätenie" si "gunoaie" si "papa ratzi"? Când de juma' de veac mor copii si alti oameni nevinovati, de tot felul - si de ambele pärti - oare-n literaturizäri glumete sä stea solutia? N-as pre-as crede!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2006, 09:16   #27
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
si care-i problema, ma rog, k mor oameni (incl copii) nevinovati?? au murit, mor & vor mai muri - asta s keama razboi, si deocamdata, cu toata injonctiunea crestino-budista la toleranta & stuff, nu i s-a pus capac... cam d multisor
kestia e k eu nu cred k invocarea trecutului sau intrebarile gen: cine a fost mai intii? rezolva ceva. ma tem (cum ar zice dl paler) k samintza (irationala) a urii este adinc sadita in noi si k nu vom reusi, niciodata, sa traim intr-o lume care sa NU cunoasca razboaie... d un fel sau altu. (oricit d 'civilizati' am deveni... ceea ce s perfectioneaza sint modalitatile d a ucide, nu caracteru uman!)
dar nu pot nici sa jubilez - k tine! - la perspectiva unui 'declin al imperiului american'!!! desi am exemplele istorice p care le ai si tu (egiptenii, grecii, romanii...) si, deci, desi stiu k inving - mai intotdeauna - barbarii, intorcind civilizatia umana indarat, sper sa nu s intimpla asha si d data asta... iar dk s v intimpla, prefer sa mor k european decadent & rafinat decit sa triumf k islamist barbar & decerebrat...
kiar mi s pare aiurea sa tii partea alora! c slabiciune sentimentaloida, c perversiune logica t poate face sa vrei sa fii infrint d barbari?! ah, ai impresia k ai scapa d la macel pt k le tii partea? wake up! - it wont'happen. it's either them or us!
PS c ciudat... sa fii de ac. parte a baricadei cu... korben!! :w00t:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2006, 10:22   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, chiar reflectam amuzat la paradoxul äst din urmä. Viata e plinä de surprize! Numai cä mie nu mi se prea întâmplä ca dacä mä contrazic cu careva, sä mä contrazic musai în TOATE, sau dacä-i dau dreptate, sä fie tot în toate. De la caz la caz. Oricum, diferenta-i cä efendi Korben îi simpatizeazä pe musulmani, pe când eu încerc doar sä fiu obiectiv.
Chestia cu jubilatul vis-Ã*-vis de americani e complet falsä. Mi-au fost dragi dintotdeauna, am toatä admiratia si respectul pentru ei, dar... nu pot sä nu constat cä istoria merge înainte. Acum stau pe culme si-n curând vor cädea de-acolo, pur si simplu pentru cä le-a venit rândul. Mai pe urmä, se vor ridica din nou, firesc, tot fiindcä le va veni iar rândul la ridicat. Eventuala impresie de "veselie" o dä doar sträduinta mea de a-mi exprima niste certitudini - nici pe departe vreun parti-pris.
Cât despre räzboaie, n-aibi grijä, cä nu-s nici pe departe un pacifist fanatico-tembeloid. Am si eu fascinatiile mele morbide (nu cä m-as mândri cu ele, da' om sunt). Crezi cä nu m-am simtit bine când am troznit la moacä un tataie troglodit care-a dat cu pietre-n câinii mei cä se zbenguiau pe lângä nepotu-su? Mândru nu sunt, recunosc, da' tot o fo' sweet sä-i zbor ochelarii dupre nasule.
Revenind la räzboaie, sunt întru totul constient cä si ele au ajutat civilizatia sä meargä înainte. Stä în legea firii - la fel cum stä si regula ca äla de-i bulangiu s-o ia pe cocoasä. Si cum la ora actualä campionii bulangismului sunt ästia cu steluzda lor în sase colturi, mai devreme sau mai târziu, le va veni rândul. Cu cât mai târziu, cu atât mai nasol.
Si-n fond, unde scrie cä cine-i decadent si rafinat e scutit de-a fi cäcänar? Sigur cä, personal, mä bucur sä fiu european, iudeo-crestin si "civilizat" - da' dacä se poate, mä sträduiesc sä nu fiu si cäcänar cu ocazia asta. Nu de alta, da' pute.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2006, 22:39   #29
irene marlyne monroe
Guru
 
irene marlyne monroe
 
Join Date: Dec 2004
Location: bucuresti
Posts: 1,006
Send a message via AIM to irene marlyne monroe
Originally Posted by herbert:
@raptor
nu privesc jegul de protv, ca ma "manipuleaza"esca.
nu ma bucur, plang, dar stiu ca raul trebuie extirpat... mai periculosi in aceasta ecuatie sunt "idiotii utili", pacifistii, avocatii..., care opineaza fara sa inteleaga...
de ce n-ai venit la Bookfest? ti-as fi dat cartea lui Traian Ungureanu - Razboiul timpurilor (declin occidental si asediu islamic) - si poate evitai ridicolul acestor comentarii.
"da, eram frumusel, chiar foarte frumusel si regulam zilnic..." - Alexandru Paleologu.
care-i problema?

aaaaaaaaaaaaaaa DORESC SI EU NESPUS DE MULT cartea lui Traian Ungureanu - Razboiul timpurilor (declin occidental si asediu islamic)

cred ca este foarte adevarata -intedresanta ,atat de placuta incat TOATA LUMEA POATE O CITESTE
__________________
irene marlyne
irene marlyne monroe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2006, 22:41   #30
irene marlyne monroe
Guru
 
irene marlyne monroe
 
Join Date: Dec 2004
Location: bucuresti
Posts: 1,006
Send a message via AIM to irene marlyne monroe
SPUNETIM CUM FAC ROST DE EA
__________________
irene marlyne
irene marlyne monroe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2006, 22:54   #31
irene marlyne monroe
Guru
 
irene marlyne monroe
 
Join Date: Dec 2004
Location: bucuresti
Posts: 1,006
Send a message via AIM to irene marlyne monroe
[quote="raptor"][quote="herbert"]sunt solidar cu Israelul. mai mult chiar, le sunt recunoscator evreilor ca riposteaza, ca infrunta barbaria musulmana. salvand (sa speram) civilizatia occidentala
Quote:

.atunci pune mana pe-un aruncator de rachete si da fuguta pina in israel sa dai o mina de ajutor, daca tot esti atit de recunoscator.
__________________
irene marlyne
irene marlyne monroe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2006, 22:56   #32
irene marlyne monroe
Guru
 
irene marlyne monroe
 
Join Date: Dec 2004
Location: bucuresti
Posts: 1,006
Send a message via AIM to irene marlyne monroe
[quote="irene marlyne monroe"][quote="raptor"]
Originally Posted by herbert:
sunt solidar cu Israelul. mai mult chiar, le sunt recunoscator evreilor ca riposteaza, ca infrunta barbaria musulmana. salvand (sa speram) civilizatia occidentala
Quote:

.atunci pune mana pe-un aruncator de rachete si da fuguta pina in israel sa dai o mina de ajutor, daca tot esti atit de recunoscator.

o fi pe bune sau mai putin?
care din cele doua variante e cea ok?
__________________
irene marlyne
irene marlyne monroe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2006, 03:04   #33
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
Originally Posted by Alex Leo Serban:
si care-i problema, ma rog, k mor oameni (incl copii) nevinovati?? [...] :w00t:

:shock: thumbs down here...
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells