Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Aug 2010, 20:43   #201
Willy4k
Senior
 
Willy4k
 
Join Date: May 2010
Posts: 132
Queen of the damned- Top of the list

Originally Posted by Lady_Skar:
Avand in vedere ca traim in patria lor ca sa spun asa... care este parerea voastra de filmele cu vampiri.

Care este cel mai bun?
Care v-a placut cel mai mult/ Care v-a placut cel mai putin?
V-ati saturat de filme cu vampiri?
Credeti ca Hollywood si-a batut joc de Vlad Tepes?

Mentionez ca o sa apara Blade 3 in aprilie si the villain nu este nimeni altul decat: DRACULA.

PS: Sorry, am inceput sa ma uit din nou la Buffy. I'm weak... i know.

Salutare!
Cel mai bun film cu vampiri care mi-a placut in mod deosebit a fost "Queen of the damned". Coloana sonora mi s-a parut incredibila, chiar te conducea putin in macabru si iti crea acea senzatie de fiori, Stuart Townsend (protagonistul) a fost ales perfect pentru acest rol din punctul meu de vedere, iar subiectul filmului in ansamblu a fost chiar interesant, deoarece a imbinat intr un mod deosebit elemente ale culturii rock cu cele legate de vampiri si ritualurile acestora. Trebuie sa mentionez ca mi a placut si modul in care regretata actrita Aaliyah si-a impus amprenta asupra acestui film, secventele in care aceasta apare fiind de impact.
"Dracula un mort iubaret" nu m a impresionat atat de tare, intrucat la acest capitol, nu imi plac acest gen de parodii. Pur si simplu nu le gasesc rostul si nu pot spune ca le gasesc nici amuzante. Ori avem filme de calitate cu vampiri, ori ne uitam la comedii care sa ne fac sa radem fara a ne provoca senzatii de greata? )
De filme cu vampiri nu m am saturat si chiar as vrea sa mai vad si sa mi fie recomandate cateva de calitate.
Hollywood nu si -a batut joc de Vlad Tepes, ci pur si simplu au fost realizate ecranizari avand la baza mituri mai mult sau mai putin adevarate. Nici noi pana la urma nu stim 100% care a fost treaba cu Vlad Tepes, nu i asa?
Toate cele bune!
Willy4k is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2010, 23:51   #202
Theofil88
Novice
 
Theofil88
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2
Oare? :-w

[quote=Willy4k]
Originally Posted by Lady_Skar:
Nici noi pana la urma nu stim 100% care a fost treaba cu Vlad Tepes, nu i asa?
Toate cele bune!
Ba da ştim cam tot ce trebuie să ştim despre Vlad Ţepeş. Dacă nu iubeşti istoria, speak for your group. E clar că nu ştim cu care mână se bărbierea, dar asta nu prea are importanţă, nu-i aşa? Chiar dacă pe atunci nu existau camere video care să ne arate omul Vlad Ţepeş, sunt experţi care pot caracteriza o personalitate după faptele persoanei în cauză, cu lux de amănunte. Iar faptele sale au fost scrise în cronici. Doar nu vă imaginaţi că o cronică are două pagini?! Sau vrei să spui că şi tipul acesta s-a înălţat la cer şi nici despre el nu se ştiu prea multe? E un raft întreg de cărţi despre el. Vai, ce îmi place că nu înghit toate lucrurile pe care le spuneţi din râvnă!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vlad_%C...9#Bibliografie
Cred că atâtea cărţi îţi ajung despre un singur om.
Theofil88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2010, 01:09   #203
Willy4k
Senior
 
Willy4k
 
Join Date: May 2010
Posts: 132
[quote=Theofil88]
Originally Posted by Willy4k:
Originally Posted by Lady_Skar:
Nici noi pana la urma nu stim 100% care a fost treaba cu Vlad Tepes, nu i asa?
Toate cele bune!
Ba da ştim cam tot ce trebuie să ştim despre Vlad Ţepeş. Dacă nu iubeşti istoria, speak for your group. E clar că nu ştim cu care mână se bărbierea, dar asta nu prea are importanţă, nu-i aşa? Chiar dacă pe atunci nu existau camere video care să ne arate omul Vlad Ţepeş, sunt experţi care pot caracteriza o personalitate după faptele persoanei în cauză, cu lux de amănunte. Iar faptele sale au fost scrise în cronici. Doar nu vă imaginaţi că o cronică are două pagini?! Sau vrei să spui că şi tipul acesta s-a înălţat la cer şi nici despre el nu se ştiu prea multe? E un raft întreg de cărţi despre el. Vai, ce îmi place că nu înghit toate lucrurile pe care le spuneţi din râvnă!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vlad_%C...9#Bibliografie
Cred că atâtea cărţi îţi ajung despre un singur om.

Nu vreau sa par nepoliticoasa, insa ma refeream strict la asocierea acestui nume cu cel al lui Dracula, nicidecum la ce semnifica Vlad Tepes pentru istoria noastra. Reciteste ce am scris, trage concluzii si apoi poti sa aduci cate argumente poftesti.
"Daca nu iubesti istoria, speak for your group" este o remarca rautacioasa, pe care nu am de gand sa o comentez din respect pentru tine. Aaaa si daca esti atat de pasionat de istorie ar fi mai degraba de preferat sa faci un rezumat al notiunilor pe care le ai cu privire la acest personaj controversat al istoriei noastre, sa imparti informatii utile si nestiute spre interesul tuturor, referinte catre site uri poate face si un novice, nu i asa?

Last edited by Willy4k : 30 Aug 2010 at 01:11.
Willy4k is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2011, 12:38   #204
psihologu
Senior
 
psihologu
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 100
Dracula - Francis Ford Coppola
Blade
Underworld
__________________
DVM QVOD NOS IVNGIT IVNGAT, NIHIL IMPOSSIBLIS ERIT
psihologu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2011, 17:05   #205
Cupidon_White
Novice
 
Cupidon_White
 
Join Date: Dec 2008
Location: Alba Iulia
Posts: 7
Interviu cu un vampir

Dracula

Nosferatu (recomand)

Buffy - The Movie
Cupidon_White is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2011, 23:26   #206
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Vă pot recomanda cel mai "cool" film cu vampiri și anume VAMPIRI NAȘPEȚI (lovely translation), parodie după Twilight.

__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2011, 19:26   #207
Vorador
Junior
 
Vorador
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 51
Let me in si Interview With A Vampire
Vorador is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 19:59   #208
Nikolle007
Junior
 
Nikolle007
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 43
Bram Stocker's Dracula , mi se pare un film extraordinar, in primul rand deoarece are actori renumiti si buni, precum Anthony Hopkins, Winona Ryder, Keanu Reeves, Gary Oldman si multi altii. De asemenea are elemente horror, drama si iubire, avand mesajul:"Iubirea nu maore niciodata"
De asemenea, sa nu uitam de "Underworld" care iarasi are actiune, pe langa elementele neobisnuite.
30 Days Of Night si 30 Days of night dark days , sunt horror, cum un fel de vampiri, insa cu mult sange si violenta.
Ar veni, Twlight.
Transylmania, daca e sa radem putin
Si vestitul Blade
Nikolle007 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2015, 19:33   #209
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 (2011)

O căsătorie, o lună de miere și nașterea unui copil aduc schimbări neașteptate și șocante în vieţile lui Bella, Edward și ale celor dragi lor, inclusiv noi complicaţii cu vârcolacul Jacob Black. Zori de Zi - Partea 1
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2015, 19:36   #210
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 (2012)

După ce Edward o transformă pe Bella în vampir pentru a-i salva viața după ce o naște pe Renesmee, tânăra este fascinată să-și descopere noile puteri. La scurt timp însă, cei din clanul Volturi află de nașterea lui Renesmee și sunt convinși că familia Cullen a creat un copil nemuritor, lucru interzis de legea vampirilor.
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2015, 19:44   #211
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
Blade (1998)

Un film plin de actiune,unu` dintre filmele mele preferate...Wesley Snipes face tot filmul. Nu imi imaginez pe altcineva jucand in rolul lui Blade. Pare mereu sigur pe el si nimic nu il poate surprinde. I se potriveste foarte bine rolul.
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2015, 19:48   #212
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
Dracula Untold (2014)

Originile legendei care bântuie imaginarul colectiv de sute de ani și ne duce în călătoria la capătul căreia Vlad Dracul, un om cu puteri uluitoare, dar și cu defecte pe măsură, ajunge Dracula. O poveste de iubire tragică a unui erou ca nimeni altul, o luptă dramatică în care numai Diavolul putea oferi forța și armele celui care a rămas cunoscut lumii întregi sub numele Dracula.
Merita vazut...
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2015, 11:33   #213
claudiu_vlad
Novice
 
claudiu_vlad
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 5
sal

filme cu vampiri!!!!!!!!!!!!!!!
claudiu_vlad is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2015, 17:38   #214
hesus123
Novice
 
hesus123
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 2
TEPES - true story of Dracula

Personal ideea de filme cu vampiri mi-au starnit mereu interesul sunt fascinat si de cele vechi dar si de cele noi care pun accent pe efecte.
Am citit mai multe carti despre Vlad Tepes (Vlad Draculea) si ce pot spune este ca merita sa-i aflam si povestea reala pentru ca "omul" Vlad Tepes a avut parte de multa aventura... nu am nimic impotriva confuziei Vlad Tepes = Dracula.

Vlad Tepes a fost Vlad Tepes cata a trait cine suntem noi sa negam ca nu este "Dracula" dupa moartea sa.
hesus123 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells