Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Nov 2006, 22:47   #21
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
am citit si eu putin din el (paginile de pe site) si pare interesanta. o sa risc si o sa o cumpar
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2006, 07:55   #22
max walker
Novice
 
max walker
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 9
Poate unul din cele mai creepy filme cu vampiri este:
Salem's Lot varianta din 1979.Nici varianta din 2004 nu este deloc rea.
max walker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2006, 12:00   #23
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Varianta din 2004 arata foarte bine si "merge" foarte bine ca film/poveste pana cand afli ca este vorba de vampiri. Cel putin asa mi s-a parut mie.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2006, 21:24   #24
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
Nu gasesc nici una dintre variante . M-am bucurat degeaba ca am la ce sa ma uit in seara asta
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2006, 23:07   #25
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
Max walker, spune-mi te rog ca in Salem's Lot vampirii nu sunt la fel de vandali si ucigasi cu sange rece precum sunt in Near Dark. N-as mai vrea sa vad asa ceva. Eu daca as fi vampirita, mi-as seduce toate victimele inainte, ca sa moara fericite
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2006, 20:32   #26
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
In ala din 2004 sunt simpatici rau.

Un altfel de film despre vampiri, Shadow of the Vampire, in cazul in care nu l-ati vazut.

Ma intreb, care a fost ultimul film bun despre aceasta rasa pe cale de disparitie? Din cate imi aduc aminte, Blade 2 mi-a placut oarecum, deoarece rasa aia smechera de vampiri era feroce rau. Dar nu as merge pana intr-acolo incat sa spun ca a fost un film deosebit de bun.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2006, 02:24   #27
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
Vai! :o De ce ar fi pe cale de disparitie?
In alta ordine de idei... as prefera sa dispara decat sa sufere alte mutatii decat cea initiala care i-a facut vampiri. Feroce sau nu, ce s-a intamplat cu vampriul in Blade 2 nu mi-a placut deloc. Era grotesc felul in care isi desfacea tot maxilarul ca sa atace. Eu merg pe varianta clasica...
Ce sa mai zic de Blade Trinity cand i-au dizolvat pe toti, saracii..
Shadow of the vampire eu nu l-am vazut inca.. Salem's Lot are prioritate.
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2006, 10:04   #28
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
:love: :love: :love:
What a movie! Mi-a placut Salem's Lot cum nu mi-a placut nici un film de ani buni incoace. Va multumesc pentru recomandare! Am stat in suspans pe tot parcursul. Nice. Very nice.
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2006, 10:18   #29
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
King

Eu n-am vazut inca filmul, dar in general ecranizarile dupa Stephen King nu reusesc niciodata sa se ridice la inaltimea romanelor Iar "Salem's Lot" este unul dintre cele mai bune romane ale lui...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2006, 11:26   #30
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Referitor la Stephen King, a citit cineva Secret Window? Mi-a placut la nebunie filmul, l-am vazut de 3-4 ori si poate am sa-l revad. Nuvela este mai buna? Nu am citit nimic de acest scriitor, spre regretul meu, si asta datorita lipsei banilor, abia daca imi pot permite cateva carti de scenaristica.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2006, 11:43   #31
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Eu unul nu am citit romanul Secret Window, dar am citit Carrie si Misery, iar filmele, desi sunt si ele foarte bune, nu se ridica la inaltimea cartilor. Un alt film care mi-a placut foarte mult a fost Dolores Claiborne cu aceeasi Kathy Bates (din "Misery") in rolul principal. Film excelent condus si jucat, m-a facut tare curios in legatura cu cartea, dar nu am avut timp s-o citesc din pacate... Oricum, daca vrei horror de calitate, ar trebui sa citesti King, mai ales ca tipu' e si un excelent scenarist. El are si o carte, On Writing, in care descrie foarte bine niste trucuri de gradare a actiunii si a suspansului...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2006, 12:50   #32
max walker
Novice
 
max walker
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 9
Quote:
Nu am citit nimic de acest scriitor, spre regretul meu, si asta datorita lipsei banilor, abia daca imi pot permite cateva carti de scenaristica
.

Pacat.Intr-adevar sunt cam scumpe cartile.Nu ratez insa de vreo 2 ani nici un roman de Stephen King,iar cateva le-am gasit pe la vanzatorii de carti stradali.Am gasit ,e adevarat editii mai vechi,dar la un pret convenabil.Majoritatea insa le-am cumparat noi.Acuma citesc IT.
In 99.99% din cazuri cartea bate filmul in cazul lui Stephen King.
Un simplu exemplu pentru mine este Pet Semetary.Desi filmul este excelent ,cartea e de 10 ori mai captivanta.
max walker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2006, 14:09   #33
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by max walker:
In 99.99% din cazuri cartea bate filmul in cazul lui Stephen King.
Asta mi-am dat seama si eu dupa cateva filme vazute. Totusi, stiu un film vazut in copilarie, cu niste metale/cristale verzi, ce erau...si o nava spatiala cu extraterestrii mumificati sau inghetati sub pamant ingropata, o padure...era un actor de second-hand si o tipa simpatica blonda careia nu-mi aduc aminte numele. Filmul ala m-a lasat tablou in copilarie, sa zic ca era dupa un roman de King.
Mi s-a parut interesant si acesta (nu am vazut/citit) http://www.cinemagia.ro/news.php?new...default&hist=1

Originally Posted by StefanDo:
ar trebui sa citesti King, mai ales ca tipu' e si un excelent scenarist. El are si o carte, On Writing, in care descrie foarte bine niste trucuri de gradare a actiunii si a suspansului
Exista pe piata noastra On Wrinting? Suna interesant. Vreau s-o cumpar cum dau de bani sau poate exista la o biblioteca...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2006, 14:12   #34
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Mistah J, ti-am inteles nobila intentie dar mie imi apare doar un WHITE SCREEN cu un Template is missing.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2006, 16:36   #35
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Am citit Secret Window, Secret Garden. Pana la un punct e destul de interesanta povestea, dar pentru mine "tematica" asta nu mai imi pare de interes. Intr-un fel e ca si la Salem's Lot, totul este misterios si intrigant, ca apoi cand afli "sursa" reala a problemelor sa ma simt dezamagit. Intre film si carte sunt insa destule diferente, mai ales in ceea ce priveste finalul - din cate am retinut eu.

Am citit si On Writing, dar parca l-am citit in germana. E o impletitura intre sfaturi despre scris, viziunea asupra artei si povestea vietii lui. Nu stiu in ce masura ajuta cu adevarat in termen literar, dar in cazul in care "sfaturile" nu sunt interesante, experientele sale sunt.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2006, 16:54   #36
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by Neuptolem:
Totusi, stiu un film vazut in copilarie, cu niste metale/cristale verzi, ce erau...si o nava spatiala cu extraterestrii mumificati sau inghetati sub pamant ingropata, o padure...era un actor de second-hand si o tipa simpatica blonda careia nu-mi aduc aminte numele.

Suta la suta sigur este vorba despre The Tommyknockers, un film care mie unul mi s-a parut total neinteresant. Dar l-am vazut dupa 2000, deci nu mai eram chiar copil... Bineinteles, probabil ca acum nu mi-ar mai placea deloc primul film de groaza pe care l-am vazut, dar atunci n-am dormit noptile din cauza lui... E despre o creatura ciudata descoperita in Antarctica si apoi transportata intr-un tren. Creatura evadeaza si poseda trupurile celor pe care-i intalneste, singurul indiciu ca oamenii sunt posedati fiind faptul ca ochii le sunt complet albi. Tineam minte ca filmul se numea "Orient Express", dar vad ca pe imdb nu e nici o intrare cu numele asta care sa se potriveasca. Chiar, va suna cunoscut? Luni de zile am vazut ochi albi in intuneric din cauza filmului astuia, ar fi misto sa-i stiu numele corect...

Originally Posted by Neuptolem:
Exista pe piata noastra On Wrinting? Suna interesant. Vreau s-o cumpar cum dau de bani sau poate exista la o biblioteca...

De tradus nu s-a tradus, iar in librariile mari nu am vazut-o. Dar se gaseste pe net, pentru ca a luat nu stiu ce premii. Nu e lunga, dar stilul e inconfundabil...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2006, 17:51   #37
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by StefanDo:
Suta la suta sigur este vorba despre The Tommyknockers, un film care mie unul mi s-a parut total neinteresant. Dar l-am vazut dupa 2000, deci nu mai eram chiar copil...
...
Exact, l-am vazut prin '94-'95, eram mai mic, nici pe mine nu m-ar impresiona acum.

Originally Posted by StefanDo:
Bineinteles, probabil ca acum nu mi-ar mai placea deloc primul film de groaza pe care l-am vazut, dar atunci n-am dormit noptile din cauza lui... E despre o creatura ciudata descoperita in Antarctica si apoi transportata intr-un tren. Creatura evadeaza si poseda trupurile celor pe care-i intalneste, singurul indiciu ca oamenii sunt posedati fiind faptul ca ochii le sunt complet albi. Tineam minte ca filmul se numea "Orient Express", dar vad ca pe imdb nu e nici o intrare cu numele asta care sa se potriveasca. Chiar, va suna cunoscut? Luni de zile am vazut ochi albi in intuneric din cauza filmului astuia, ar fi misto sa-i stiu numele corect...
Total de acord, man! :lol: Si eu am vazut filmul asta, eram destul de mic, si m-a speriat rau de tot, era vorba de o maimutza cu ochi albi, descoperita intr-o pestera parca, se trezeste in trenul ala si albeste ochii oamenilor...curgea sange din ochi, nas, gura, mureau. La un moment dat, cel mai semnificativ, poate sa continue "treaba", un om, incepe el sa ucida oamenii privindu-i in ochi, apoi se ajunge la un preot apoi la unul chelios. In final eroul si eroina capteaza pasagerii posedati in niste vagoane si desprind trenul, restul cade intr-o prapastie parca.
:lol: Cred ca noi doi am povestit deja filmul. Nu stiu cum se numea, cumva Trenul Groazei? Sau poate Orient Express, habar nu am. Si ce filme se fac acum...mai inspaimantatoare cele clasice.

Mai stiu unul, actiunea avea loc in zilele noastre intr-un oras american (probabil LA): o ambulanta se rastoarna si scapa un virus ceva. Oamenii incep sa arda in cateva minute (la scurt timp, in niste incaperi) si tipau din gura de sarpe :lol: Ramaneau fara piele dar inca traiau...nu stiu cum se numeste. Scenele de groaza, sa zic, dureaza putin in ansamblul filmului.

Originally Posted by StefanDo:
Dar se gaseste pe net, pentru ca a luat nu stiu ce premii. Nu e lunga, dar stilul e inconfundabil.
Imi poti lasa un link. Altfel ma descurc singur, o gasesc eu.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2006, 01:07   #38
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
Tot dupa un roman de Stephen King am vazut cand eram mica un film al carui nume nu mi-l amintesc, cu un clovn si mult sange de peste tot, inclusiv din baloane. M-a speriat filmul asta mai tare decat Freddy sau Poltergeist pe vreme aia. N-as prea vrea sa il revad..
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2006, 01:35   #39
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
stati asa,c-am ametit.filmul cu creatura inghetata e asta: http://imdb.com/title/tt0068713/
e...celbru prin scimbul de replici(intalnit,pare-mi-se,si prin alte filme vampireice):"but if one of you is the monstr?", "monster??we're british,you know"(mama lor de imperialisti imputzitzi )
ce mai era?a,ala de s.king,cu clownul cel mancator de copii mici.e "it",uite-l aici: http://imdb.com/title/tt0099864/

bah,da,vreunu de pe aici a vazut "near dark"(cel mai adanc film cu vampiri)? a jucat vreunu vampire-bloodlines ?
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2006, 11:46   #40
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by ulrich:
stati asa,c-am ametit.filmul cu creatura inghetata e asta: http://imdb.com/title/tt0068713/
e...celbru prin scimbul de replici(intalnit,pare-mi-se,si prin alte filme vampireice):"but if one of you is the monstr?", "monster??we're british,you know"(mama lor de imperialisti imputzitzi )
10X man! Il caut pe DC. 8)
Dar de celalalt de care am zis, cu ambulantza? Stii ceva? S-ar putea sa fie serial.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells