Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Dec 2010, 19:35   #21
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by kenya:
Decat sa mai strice cartile cu ecranizari mediocre cum au reusit sa faca cu "RIVERWARLD" a lui Philip José Farmer, mai bine sa le lase cititorului in hartie si in imaginatie.

Filmele nu au cum sa strice cartile, ci chiar dimpotriva, o ecranizare proasta ti-ar putea aminti cat de buna a fost cartea, adica materialul sursa. Sunt arte diferite, iar calitatea uneia nu diminueaza valoarea alteia. Daca e buna cartea, niciun film nu o va "strica", oricat de prost a iesit. Hai sa nu ramanem cu ochii in hartie; filmele au rolul de a umple acele goluri pe care le lasa cartile, de a colora panza alba pe care cartea i-o lasa cititorului, de a le da o forma, un contur lucrurilor care sunt lasate la imaginatia noastra.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 10:16   #22
kenya
Novice
 
kenya
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 14
Da,corect.Filmele nu au cum sa strice cartile,dar pot strica perceptia celor care nu se indeletnicesc cu cititul cartilor-pt ca e mai comod sa vezi un film.Stiu ce vorbesc.Intr-o societate tot mai grabita,singura viziune asupra unei creatii,s-ar putea sa ramana aceea pe care o ofera un film.
Intai am vazut Blade Runner apoi am citit cartea lui Philp K.Dick -Viseaza androizii oi electrice?-din care filmul S-A INSPIRAT-mi-a picat fisa de-abia dupa vreo suta de pagini de ce mi se parea cunoscuta...
Acela a fost un film BUN.Dar mult diferit de carte,ceea ce nu a fost rau deloc.La DUNE,au incercat sa respecte fidel cartea si nu le-a iesit mare lucru-parerea mea.
Dar,mai sunt si exceptii-STALKER-
kenya is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 12:50   #23
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
"The Tree Stigmata Of Palmer Eldritch" de Phillip K. Dick merita atentie, as mai nominaliza "Gheata" de Vladimir Sorokin si plusez pentru "Zanzibar".
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2018, 09:50   #24
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Sa nu uitam si de seria de filme "The Lord of the Rings", daca este sa il introducem in aceasta categorie...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells