Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Feb 2006, 13:38   #1
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
The Fourth Jameson Dublin International Film Festival

http://www.dubliniff.com/
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 19:14   #2
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
pentru tine carele esti acolo, check out What Means Motley, primul low budget romanesc fara glanz de cnc, un film produs de noi si taiat de mine.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 20:00   #3
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.mersi de anunt.abia astept...in general par a avea filme bunicele... :sleep: dar nu se compara totusi cu tiff-ul ..ca sa nu mai zic nimic de "scumpenia" biletelor.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2006, 00:26   #4
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
hey guess what.

si lazarescu e in program

just in case you miss home.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2006, 11:33   #5
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by raptor:
ca sa nu mai zic nimic de "scumpenia" biletelor.
Sunt curioasa cam cat costa abonamentele, ca biletele am vazut
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2006, 17:47   #6
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.deschiderea festivalului- un scurt metraj foartefoartefoarte simpatic: Useless Dog- ati ghicit, e despre un caine care nu face absolut nimic cat e ziua de lunga(exceptand o scena de sex fierbinte-cu o vaca). cred ca cel mai potrivit adjectiv pt. aceasta pelicula e "cool"-oricat as uri cuvantul asta-adevarul e ca javra, si, implicit filmul, sunt cool.90.
.studs.2006.Paul Mercier. cred ca a fost premiera mondiala sau ceva de genul asta-poate un pic slabut pentru un film de deschidere. oricum, cel mai bun film despre fotbal vazut pana acum-drumul unei echipe de tot rahatu' spre culmile gloriei, descris cu mult umor si cu niste cadre superbe(+pentru imagine). clisee care le-am mai vazut si in alte filme tangente cu sportul(cum ar fi "looserii" care in cateva saptamani ajung "sportivi adevarati") compensate de umorul bun si de (o spun inca odata) calitatea imaginii.70
.mirror mask.2005.Dave McKean. :love: superb si risc sa afirm ca e comparabil cu Cremaster dpdv vizual si imaginativ(asta tinand cont de faptul ca prezenta pelicula, spre deosebire de cea a lui barney se adreseaza altei categorii de varsta si de intelegere a universului). combinatie de filmare reala cu 3D si 2D; cu adevarat o experienta suprarealista- calatoria unei fete prin lumea desenata de ea; putina filozofare referitor la granita copilarie/adolescenta si bun/rau, multa animatie, o muzica infiorator de potrivita fiecarui spatiu traversat...o poveste frumoasa si bine spusa. asta daca esti capabil(a)/dispus(a) sa revii pentru 101 minute la adolescenta. 95
.overall, e foarte fain.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2006, 01:12   #7
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by raptor:
.deschiderea festivalului- un scurt metraj foartefoartefoarte simpatic: Useless Dog- ;) ati ghicit, e despre un caine care nu face absolut nimic cat e ziua de lunga(exceptand o scena de sex fierbinte-cu o vaca). cred ca cel mai potrivit adjectiv pt. aceasta pelicula e "cool"-oricat as uri cuvantul asta-adevarul e ca javra, si, implicit filmul, sunt cool.90.

da, l-am vazut... un film care a fost si Oberhausen in festival, si a luat numai premiul publicului, desi merita mai mult.
filmat dumnezeieste, cu o compozitie personala care se muleaza perfect cu ideia filmului. story-line straight out, fara pretentii si mofturi. final gasit frumos, si un gust placut in cerul gurii dupa vizionare.

... cool.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2006, 17:26   #8
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Shark in the Head(Zralok v hlave)2004.Mária Procházková
.foarte bun, despre un nene schizofrenic. interesant pdvedere al regizoarei: elementele multimii sunt clare, detaliate, in timp ce ansamblul e imperceptibil (funny, asa ma simt eu ori de cate ori ma imbat )-sau cel putin asta am inteles eu ca vrea sa spuna. agresiunea sinelui asupra lui insusi. :huh: auzi ma ce zic...
oricum, a fost bun. 87

.astept cu nerabdare sa vaz ce vor sa zica memoriile afective si statele confederate ale americii.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2006, 12:06   #9
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.vazut ieri CSA:Confederate States Of America. Adica ce ar fi fost daca sudistii ar fi castigat razboiul civil. Doze substantiale de umor negru(la propriu-filmul e intrerupt every once in a while de reclame la...negri), cam infantil gandit...deranjant cum regizorasul pare ca vrea sa zica: uitati cat de rea ar fi putut america sa fie si cat de buna si milostiva si dar de la dumnezeu e acum...adica it's black, it's white. din punctul asta de vedere, nota 4- nu nuanteaza in nici un fel lumea pe care o creaza. aliante cu hitler, razboi rece k canadienii, cucerirea americii de sud...cateva repere ale acestei istorii alternative...overall, interesant si...cam atat.
67
.memoriile afective- dar la jumatate a trebuit sa plec. a must see some other time.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells