Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jun 2004, 17:08   #1
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Asphalt Tango

l-am vazut abia azi (un divx facut de pe o caseta video, se vedea si se auzea ingrozitor dar asta e). profund impresionat. un "road-movie" de toata frumusetea. este de departe cel mai bun film romanesc pe care l-am vazut. ce filantropica, ce balanta, ce occident... asta le intrece pe toate. nu stiu daca a luat vreun premiu, dar la scenariu original si regie ar fi meritat din plin Nae Caranfil si oscaruri.
nota 8/10
n-am gasit pe forum prea multe mesaje despre acest film, spre deosebire de filantropica care mi se pare un pic supraapreciat.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2004, 17:43   #2
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Mie mi se pare Filantropica un fel de continuare... mai bine zis un fel de implinire. Asfalt Tango totusi are un plus prin prisma dialogurilor, cel putin asa mi se pare mie, iar Diaconu aici mi se pare mai simpatic. Oricum injuraturile sunt de nota 10....
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2004, 00:27   #3
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
si eu tin minte ca m-a impresionat filmul atunci cand l-am vazut (ce-i drept se intampla acum ceva timp si tot asa calitatea nu era foarte buna)...
mi-a placut ca are un subiect original, ca personajele sunt foarte bine conturate, ca sunt extrem de multe surse de umor, ca Florin Calinescu face rolul care-l prinde cel mai bine....filmul este intr-adevar adorabil...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2004, 07:36   #4
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Film facut de un roman pt romani!

Daca il analizezi "obiectiv" e vai de curu lui,sunet,muzica de cacao imaginea e penibila-dealtfel asta e problema majora a cinematografiei romanesti,nu exista un director de imagine care sa-si cunoasca meseria.

In rest,fiind crescut intr-o tara care se mandreste ca face haz de necaz,razi pana te dor dintii!
Personal best-faza cu radioul si faxul.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2004, 11:03   #5
Freaak
Senior
 
Freaak
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 146
Send a message via Yahoo to Freaak
Si mie mi se pare unul dintre cele mai bune filme romanesti. Faza cu radioul mi-a placut si mie, insa pe langa asta au mai fost multe altele: taranul si politistul, bancul ce se intinde pe toata durata filmului samd. In plus, faptul ca au jucat Florin Calinescu, Mircea Diaconu si Cotimanis, a imbunatatit mult valoarea filmului (prin jocul lor, nu prin altceva). In rest atmosfera tipic romaneasca, imagine de pe vremea lui Ceasca.

Top 4 romanesc, dupa parerea mea:
1. Filantropica
2. Asfalt Tango
3. Garcea si Oltenii
4. Triunghiul Mortii

Astept sa vad si Damen Tango; poate se schimba ceva in top.
Freaak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2004, 17:24   #6
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by Freaak:
Si mie mi se pare unul dintre cele mai bune filme romanesti. Faza cu radioul mi-a placut si mie, insa pe langa asta au mai fost multe altele: taranul si politistul, bancul ce se intinde pe toata durata filmului samd. In plus, faptul ca au jucat Florin Calinescu, Mircea Diaconu si Cotimanis, a imbunatatit mult valoarea filmului (prin jocul lor, nu prin altceva). In rest atmosfera tipic romaneasca, imagine de pe vremea lui Ceasca.

Top 4 romanesc, dupa parerea mea:
1. Filantropica
2. Asfalt Tango
3. Garcea si Oltenii
4. Triunghiul Mortii

Astept sa vad si Damen Tango; poate se schimba ceva in top.


Ai spus cumva Garcea si Oltenii??? Ai innebunit? Ala e film? De locul 3??? Ia si apuca sa vezi filme romanesti......
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2004, 18:33   #7
Freaak
Senior
 
Freaak
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 146
Send a message via Yahoo to Freaak
Da-mi tu exemplu de unul mai bun. Seria BD, Cuibul de Viespi ... dragutze, dar prea vechi. Adusesem vorba de cele mai noi (adica nu mai vechi de 10 ani). Macar ei s-au straduit sa-l faca, chiar daca nu e un umor cum l-asi fi vrut, au fost si faze dragute. Mai are si altcineva ceva de comentat la Garcea si Oltenii? Sa stiu daca nu cumva sunt un outsider.
Freaak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2004, 19:42   #8
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by Freaak:
Mai are si altcineva ceva de comentat la Garcea si Oltenii?

Da, eu: :sick: :sick: :sick: :sick: :sick:
Daca tie ti-a placut mai mult decat Occident sau Furia spre ex...chiar n-are rost sa mai discutam. De fapt, nici nu trebuie. Topicul e despre A.T.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2004, 19:54   #9
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
daca mai este loc, pot sa ma inscriu si eu pe lista celor care injura garcea si oltenii? ah, domnu', domnu', da cu locul 4 ce-i? ala-i film?
revenind la a.t: e bine construit, dar e mult sub e pericoloso sporgersi(my favourite by caranfil) sau filantropica.

'off topic': ne invartim pe sectiunea asta 'cinematografia romaneasca' vorbind numai si numai despre aceleasi filme (furia, occident, marfa si banii, filantropica, s.a.m.d) si nu din vina noastra, ci datorita faptului ca nu prea avem despre ce altceva (ma refer la calitate & cantitate).
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2004, 20:51   #10
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Garcea si Oltenii intra in filme facute pentru prostime. Eu nu vreau sa te fac prost sau ceva de genul asta, dar nene... eu mi-am dat seama numai din promo, dar tu ca ai vazut filmul.....
M-as uita de o mie de ori la BD, Nea Marin Miliardarul sau Ardelenii, Dolarii si Petrolul(sigur am gresit ordinea).....decat la Vacanta Mare.
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2004, 03:53   #11
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
imaginati-va ca nu ati vazut niciodata 'vacanta mare', ca nu stiti nimic de ei, si vedeti 'g&o' de la jumatate. este experienta sideranta prin care am trecut eu. se vorbea romaneste pe un ecran intr-un context atit de bezmetic incit nu pot descrie succesiunea de stari create in bietul necunoscator al 'finetzurilor' romanesti actuale.

si nici pina azi nu stiu ce era cu garcea acolo, si de ce erau aia 'oltenii'.

daca se incumeta cineva la exercitiul povestirii acestui film, hehehe, mi-ar face placere sa citesc.

si eu votez pentru 'asphalt tango' pe locul intii in topul filmelor romanesti post-whatever. sau poate chiar si pre-whatever - nu stiu, nu m-am gindit destul.

dar n-am vazut 'e pericoloso sporgersi' si mi-au scapat si altele.

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2004, 08:35   #12
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt mine, asfalt tango e cel mai slab film al lui nae c (i-am spus-o si lui de altfel), road-movie rasolit care se tine in situatia comica, in citeva poante -si atit.
in orice caz, nu intra nici macar intr-un eventual top 10 al filmelor de la noi post '89
eu zic sa-l mai vedeti o data
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2004, 11:52   #13
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
ramai stupefiat sa vezi asemenea comentarii si clasamente (chiar nu invata nimeni nimic tot haladuind pe acest forum???). ce oscaruri, ce scenarii??? mai oameni buni. asfalt tango e o injghebare de mediocru, cu reflexe conjuncturiste (nae caranfil e totusi fiul lui tudor caranfil!, iar Parisul nu te face altfel daca nu esti in stare sa schimbi ceva in structura ta). aceeasi senzatie de jeg, de vorbarie sparta. o lume chircita, marunta, multiplicata pana la saturatie de asa-zisa cinematografie romaneasca... nae caranfil n-are anvergura, nu este vizitat de idei, nu va imbraca niciodata smochingul, va ciuguli si el din ramasitele ramase de la sarbatorile altora.
mai, ce m-am enervat... acum, mai calm: nae caranfil nu atinge, macar intamlator, dimensiunea tragica a existentei (nu suna patetic deloc). e un castrat. munceste si el, mai "consuma" un grant, un proiect franco-roman, dar n-a atins arta pana acum.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2004, 20:30   #14
Freaak
Senior
 
Freaak
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 146
Send a message via Yahoo to Freaak
Ce arta vezi tu in filmele hollywoodyene? E ceva arta in Star Wars, LOTR, HP? Nu cred. Doar efecte speciale. Ca alea prind bine e altceva.
Freaak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2004, 20:47   #15
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Freaak:
Ce arta vezi tu in filmele hollywoodyene? E ceva arta in Star Wars, LOTR, HP? Nu cred. Doar efecte speciale. Ca alea prind bine e altceva.
waw, suntem in dimensiuni diferite. e inutil sa-ti explic daca imi citezi "opere" precum Star Wars, LOTR, HP? nedumerirea e, uneori, un semn ca pot veni si timpuri mai bune.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2004, 21:49   #16
Freaak
Senior
 
Freaak
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 146
Send a message via Yahoo to Freaak
Data viitoare am sa citez din Kant. Bine?
Freaak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2004, 03:08   #17
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
hihi! da' ce intra in topu' 10, dupa tine, als?

i beg to differ. hell, no, i just differ

cit despre arta, acest four letter word cind e vorba de cinema, ma bucur ca nae n-o curteaza. if you know what i mean. nu imi veniti cu wong kar-wai la interval. that's a different STORY.

de altminteri, a face topuri ale filmelor romanesti, pre- sau post- e ca si cind ai juriza un special olympics in care s-au ratacit un atlet normal, dar nu foarte antrenat, caranfil, si unul pe care in unele momente nu il deranjeaza foarte tare al sau... ahem, care e cuvintul, cre' ca 'challenge', pintilie.

inteleg sa i se reproseze unui geoana originile 'nesanatoase' - la urma urmei, ce a facut el puteau face j'de mii, sau macar citeva sute de romani din generatia lui mai putin 'conjuncturati'. insa nae caranfil e mult dincolo de a fi doar the right son in the right place at the right time, e acolo unde cred ca ar fi ajuns oricum. acu', daca stau sa ma gindesc, oare chiar e unde trebuie? ca o fi si descendenta asta vreo tinichea de coada care il tine in europa si cu ochii pe cannes cind, vorba ceea, are date pentru mai mult. sau altceva. and i don't mean 'art movies' here. i mean good ol' blockbusters.

sint de acord ca nimic din ce a facut pina acum nu indreptateste gindul la oscar - dar nu as baga mina in foc ca nu ar putea vreodata sa bata pina acolo. desi ma cam intriga faptul ca, din punct de vedere al soliditatii scenariului, pare sa regreseze - 'asphalt tango' fiind net deasupra lui 'filantropica'. urmele de moliciune ale personajului principal si dubiosul happy-end devin in 'filantropica' parca elemente ce se cereau repetate si dezvoltate, dind un personaj ros pina la maduva de lipsa de amploare morala si usor de consolat si el la final printr-o penibila rocada de dame. o fi si vreun inceput de manierism pe aici? nah.

zici sa-l mai vad o data? n-am unde, ca as fi incercat. si asta e deja mare lucru pentru un film romanesc, ain't it, now? special olympics, dammit
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2004, 08:58   #18
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
e f ciudat cum tocmai tu, ricciotto (e mezzo ), nu realizezi ca 'asphalt' e ca una din comedioarele alea de situatie cum se faceau, by the dozen, in anii 60 (vezi pe la cehi, italieni...)? :? sint de acord ca, in contextul de kk al filmului rom. post-89, pare un film 'normal' - dar pus in contextul, normal, al filmelor din anii 60, e 'by the dozen'... pur si simplu, vine prea tirziu.
cum nu vezi/vedeti ca charlotte rampling n-are ca cauta in film, she's just marketing, ca scena tangoului cu diaconu e aiurea, comicul rasolit iar poantele, facile...?!
cel mai bun nae ramine 'e pericoloso sporgersi', urmat de 'filantropica' (cum sa nu recunosti o idee de milioane when it comes along...?) si de putin vazutul/putin cunoscutul (din pacate!) 'dolce farniente', ecranizare neobisnuita dupa un scriitor francez contemporan, in care nae face dovada elegantei & versatilitatii sale (presupun ca nu l-ai vazut).
e f ciudat... credeam ca anumite lucruri sar in ochi; se pare ca nu. too bad
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2004, 09:07   #19
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
iata top ten-ul meu (romanesc):
1 padurea spinzuratilor
2. reconstituirea
3. iacob
4. nunta de piatra
5. proba de microfon
6. balanta (versiunea scurta)
7. e pericoloso sporgersi
8. marfa & banii
9. filantropica
10. occident

daca e vorba de top ten post-89, ar fi ultimele 5, plus:

6. patul conjugal
7. furia
8. dolce farniente
9. dupa-amiaza unui tortionar
10. examen
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2004, 21:20   #20
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
bravos ALS-ule! tocmai 10 titluri ai gasit pe “ecranul” cinematografiei romane. plus inca 5 de cand cu impuscaturile din decembre’ 89, cand s-a dat voie la injuraturi si la f*tai... generozitatea aceasta a voastra (a criticlor de film...) si sistemul de relatii pe care il cultivati va cantoneaza (ne cantoneaza) intr-o mediocritate blajina, caritabila… (nu e cazul tau, dar tu mi-ai cazut)
eu nu gasesc 5 titluri, doar trei, cu amendamente:
1. padurea spanzuratilor
2. iacob
3. reconstituirea
si, din pacate, nici o perspectiva…
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells