Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

View Poll Results: Credeti ca cinematografia romaneasca ar trebui sa produca mai multe filme de autor sau mai multe fil
Filme de autor, care sa ridice calitativ cinematografia 9 37.50%
Filme de comerciale, care sa aduca multi spectatori 15 62.50%
Voters: 24. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Feb 2003, 13:14   #1
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Filmul de arta - Filmul comercial

Numesc film de arta o pelicula de autor. Regizorul este in principal un nume in domeniu, si care are un cuvant de spus publicului. In principal e vorba de filme parabola, la noi in tara filme cu o tenta cenusie, pe care publicul le accepta sau nu.

Filmul comercial ar fi un segment mult mai larg, in care productia cinematografica merge pe mana publicului. Aici apar doua feluri de autori. Primii se prostitueaza fara nici o jena, dand publicului exact ce isi doreste. Deocamdata nu doresc sa deschid o discutie pe acest segment. A doua categorie tine seama de preferintele si reactiile publicului, insa filmul isi pastreaza logica interna si conduce publicul prin labirintul narativ. Exista cazuri deosebite, in care filmul are atat un succes comercial cat si unul de autor. Nae Caranfil exceleaza pe ambele planuri. El lucreaza cu instrumentul numit public fara sa scape din mana bagheta de dirijor.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 13:17   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Intotdeuna calitatea. Nu este necesar sa coboram la nivelul multor filme din industria SUA.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 13:17   #3
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Re: Filmul de arta - Filmul comercial

Originally Posted by Bubu:
. Nae Caranfil exceleaza pe ambele planuri. El lucreaza cu instrumentul numit public fara sa scape din mana bagheta de dirijor.

No shit. He controls the horizontal and the vertical, ain't he?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 13:22   #4
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Originally Posted by PoliFanAthic:
Intotdeuna calitatea. Nu este necesar sa coboram la nivelul multor filme din industria SUA.

Gen Dupa-amaiza unui tortinar? sau Eu sunt Adam? Insa ce ne facem daca publicul romanesc s-a saturat de filmele parabola, indigeste si cenusii?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 14:35   #5
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Desi interesante, 4 poll-uri intr-o zi ma duc cu gandul ca lucrezi pe marketing intr-o firmade distributie!!

Si da, eu tin cu comercialul, ca, vorba lu' Tomita de la "Copiii spun lucruri traznite" metaforele m-au dat gata!
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 14:42   #6
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Important in acest moment pentru "industria noastra" (daca ma aude un coleg de-al meu il pufneste rasul...) este sa se realizeze filme care sa atraga cat mai multi spectatori, ca sa ne putem pune un pic pe picioare la acest capitol si dupa aceea ne putem gandi si la filme "de casa"...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 16:47   #7
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Originally Posted by Semaca:
Desi interesante, 4 poll-uri intr-o zi ma duc cu gandul ca lucrezi pe marketing intr-o firma de distributie!!

Si da, eu tin cu comercialul, ca, vorba lu' Tomita de la "Copiii spun lucruri traznite" metaforele m-au dat gata!

Nu. Nici macar nu ma pricep la film. Eu sunt caricaturist si ilustrator. Filmul e o pasiune, iar cele patru sondaje mi-au confirmat niste aspecte.

Spre deosebire de alte forumuri optiunea de poll ne poate ajuta efectiv. Sunt curios cum arata niste sondaje reale, facute de cei interesati.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 16:47   #8
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Originally Posted by emanuel:
Important in acest moment pentru "industria noastra" (daca ma aude un coleg de-al meu il pufneste rasul...) este sa se realizeze filme care sa atraga cat mai multi spectatori, ca sa ne putem pune un pic pe picioare la acest capitol si dupa aceea ne putem gandi si la filme "de casa"...

Corect! Dar cum?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2003, 17:14   #9
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu stiu...si eu aveam idei preconcepute in legatura cu filmele romanesti. Filantropica si Marfa si Banii mi-au dovedit insa cat de imatur eram(si mai sunt). Ma intreb insa daca nu poti face un compromis intre cele doua...
Totusi cum credeti ca un film poate atrage atentia asupra sa? Mai ales un filme romanesc, care este privit urat inca de la afis de cei din generatia mea(16 ani)...
Mie imi place sa am o perspectiva clara asupra lucrurilor, si sa fiu "open-minded". Mai ales in materie de filme...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2003, 09:51   #10
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Bubu: ok, sorry for the innuendo!!

In alta ordine de idei, probabil ca primul pas ar fi filmele cu poveste!!

Adicatelea un film care sa spuna o poveste cu destule momente de suspense, nu neaparat originala, cu ceva accente comice, care sa tina spectatorul pe scaun!
Evident, e vorba de reteta americana, nu stiu cine a zis ca un film de succes trebuie sa aiba impuscaturi, o urmarire si un pic de sex!!

Cam asa ceva ne-ar trebui!!

A! da! si ceva mai mult profesionalism, zic, eu! Ca degeaba ai povestea, daca realizarea e sub orice critica!

Astept comentarii (acide, eventual)!
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2003, 23:24   #11
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Bubu, ai adus in discutie filmele gen Dupa-amiaza unui tortionar care tu zici ca sunt parabole...parerea mea este ca sunt niste parabole proaste....ascund un sens dar nu ofera spectatorului sansa sa-l descopere...
probabil ca solutia aleasa de Caranfil e cea mai buna pentru noi...un film intre comercial si de arta: idei interesante prezentate intr-o forma atractiva ( un episod cu pistolul in clasa, un dans cu portocala)...
sincera sa fiu cred ca publicul romanesc nu e inca pregatit pentru filme comerciale...deocamdata nu prind suficient de bine pentru ca lumea prefera filmele straine...si poate ca asa e mai bine!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2003, 11:18   #12
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by ricutza:
Bubu, ai adus in discutie filmele gen Dupa-amiaza unui tortionar care tu zici ca sunt parabole...parerea mea este ca sunt niste parabole proaste....ascund un sens dar nu ofera spectatorului sansa sa-l descopere...
probabil ca solutia aleasa de Caranfil e cea mai buna pentru noi...un film intre comercial si de arta: idei interesante prezentate intr-o forma atractiva ( un episod cu pistolul in clasa, un dans cu portocala)...
sincera sa fiu cred ca publicul romanesc nu e inca pregatit pentru filme comerciale...deocamdata nu prind suficient de bine pentru ca lumea prefera filmele straine...si poate ca asa e mai bine!


"Dupa-amiaza unui tortionar" merita criticat doar pentru sonorizare. Nu spun ca ar fi un film de geniu. E "de arta", sigur, dar nu unul foarte reusit (nu mai bun decat "Filantropica", oricum). Totusi, era o discutie la inceput care, daca o urmaresti cu atentie, parca te lasa sa vezi despre ce e vorba in film. Dar nu era de ajuns...

Am citat si restul mesajului, pentru ca (desi "Filantropica" nu mi-a placut in mod exceptional) mi-ar place sa mai amintesc o data scena dansului cu portocala. Fara nici un fel de remarci la originalitatea lui Nae Caranfil, imi aminteste asa, nostalgic, de dansul din "Pulp Fiction". Si e bina ca se fac filme inteligente, nostime, in care fiecare scena e un prilej de bucurie pentru public.

Oriunde s-ar face aceste filme...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2003, 00:58   #13
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
MinRep sa stii ca scena cu portocala din Filantropica nu seamana cu cea din Pulp Fiction!
referitor la filmul lui Pintilie, da, discutia de la inceput aduce niste lamuriri si orienteaza oarecum interpretarea, dar nu explica filmul...oricum despre "Dupa-amiaza unui tortinar" asta putem sa mai vorbim daca vrei la subiectul cu acelasi nume care se afla tot aici la Cinematografia Romaneasca.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2003, 02:48   #14
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Filmul comercial romanesc! Aleluia, in sfirsit.

Pai, mai, e un no brainer. Daca cinematografia romaneasca nu incepe sa produca niste profit serios, nu vor fi bani decit cu tiriita, cum e si acum, pentru filmul de arta.
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2003, 16:47   #15
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Am gasit solutia pentru filmul romanesc!

OK, ma laud cam mult, dar, daca tot e sa discutam asa, hai a facem ceva filme in genu' lu' "Eyes Wide Shut": arta cu scene provocative. Macar asa inghesuim ceva lume in sala!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2003, 18:12   #16
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Flime de arta comerciale!
Cei sapte samurai!
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2003, 15:13   #17
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Cred ca raspunsul ar fi: comerciale sau de arta. Pentru ca majoritatea covarshitoare a filmelor romanesti sunt BLATURI , adica filme proaste facute exclusiv pentru a umple buzunarele regizorului si producatorului. Trebuie sa dau exemple sau prietenii stiu care-s?
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2003, 15:23   #18
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Cata dreptate ai Crydead, cata dreptate...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2003, 14:20   #19
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Occdident si Filantropica sunt filme de arta sau comerciale? Pe bune ca nu-mi dau seama! Important e ca, valoric, nu stau asa de rau...
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2003, 23:45   #20
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by MinRep:
Am gasit solutia pentru filmul romanesc!

OK, ma laud cam mult, dar, daca tot e sa discutam asa, hai a facem ceva filme in genu' lu' "Eyes Wide Shut": arta cu scene provocative. Macar asa inghesuim ceva lume in sala!

Buna idee! Ma gandesc sa-l regizeze Pintilie. Maestrutzul, cum ii spun prin spate colaboratorii, a tras, (la Dupa amiza ...) pe banii publici evident si doar pentru uz personal, o secventa torida cu o tanara actrita de succes. :oops:
Prietenii stiu cine e!
Dar cu actorii am dubii. Hai s-o luam pe Maia Morgenstern dublata in scenele de actiune de blonda aia bine din Filantropica. Si el? Sa alegem experienta lui Albulescu (vezi Cel mai iubit dintre pamenteni) sau un actor tanar ca Dragos Bucur care poate sa o faca chiar in gradinitza?
Perversul din mine vrea sa-l vada pe George Ivascu in actiune! :roll:
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells