Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Mar 2010, 12:12   #101
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by rc-st.:
si era oricum mai logic pentru ca un dragon de 20 de metrii este mult mai puternic decat o fata de 20 de ani care nu a tinut in viata ei in mana un briceag.

Alice in Wonderland

Gen film:

* Aventuri
* Familie
* Fantastic
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2010, 12:27   #102
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by rc-st.:
intra intr-o alta lume in care a mai fost dar nu isi aminteste(bai asta nu seamana cu un alt film... gen PETER PAN!!!?!?!?!?) - absolut genial -

Oare care poveste a aparut prima?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2010, 12:45   #103
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
alice in wonderland

Gen film :

Prost
Stupid
Horror pt copii
Incoerent
Plagiat
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2010, 16:48   #104
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Am vazut si eu filmul ieri. Sunt inca ametit de la efectul 3d, ca sa pot comenta ceva. Slab oricum.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2010, 17:56   #105
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by rc-st.:
... pentru a deveni o femeie de afaceri! - la gunoi cu alba ca zapada care se marita cu printul, jos cu maritisul ! sus cu femeia de afaceri
Mie asta mi s-a parut unul din punctele ok ale scenariului, chiar daca e cu totul anacronic, care e problema?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2010, 19:20   #106
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Quote:
Iar scurta ta descriere este geniala - fuge dupa iepure - uau, de ce ? Ultima oara cand m-am uitat la o fata de vreo 20 de ani nu fugea dupa nici un iepure... o fi o moda pe care nu o stiu eu.

Curiosity...I know you'll want it . Haide, nu-mi spune ca daca tu nu ai vedea un asemenea iepure, nu ai face la fel. DUDE, nu e film biografic!!

Quote:
Cade intr-o gaura... - au mai cazut oameni in gauri si au venit pompierii sa ii scoata - prin circul foamei parca ...

Fantasy - aka suspension of disbelief

Quote:
intra intr-o alta lume in care a mai fost dar nu isi aminteste(bai asta nu seamana cu un alt film... gen PETER PAN!!!?!?!?!?)

Emm....nope.

Quote:
si era oricum mai logic pentru ca un dragon de 20 de metrii este mult mai puternic decat o fata de 20 de ani care nu a tinut in viata ei in mana un briceag. (apropo, castelul ala era pus acolo de forma, doar ca sa se urce alice pe el si sa il omoare pe dragon ca in storyboard - laaaame!)

Se precizeaza ca Alice trebuie doar sa tina sabia in mana si ea va actiona aproape singura. Deci no skills required .

Quote:
... pentru a deveni o femeie de afaceri! - la gunoi cu alba ca zapada care se marita cu printul, jos cu maritisul ! sus cu femeia de afaceri , singura, deprimata si fara copii!

FOR GOD'S SAKE, am mai spus asta, o repet. Nu ar fi stupid ca toate fetele sa aiba doar maritatul in cap?? I mean...uita-te la porcaria aia de Twilight. Fata aia e useless fara baieti, nu are niciun scop in viata, nu stie sa faca nimic daca nu vine cineva cu pieptul gol sa o ajute. Lumea ei se invarte doar in jurul lor, fara ei mai-mai ca-si taie venele. I don't like damsels in distress. Women don't need men, men need women . Acum pe bune, asa abrupt cum a fost finalul, dar imi place ideea de fata independenta si pe picioarele ei, care nu are nevoie de un barbat...cel putin pentru moment,pentru ca, pentru informatia ta, femeile de afaceri nu sunt menite sa fie singure,deprimate si fara copii.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2010, 19:34   #107
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@rc-st.
- Nu mi-ai spus cine-i nätântolul äla de profesor care ti-a spus tâmpenia aia.
- 20 de metri se scrie cu un singur "i", nu "20 metrii" (cu articol hotärât).
- Decât sä aberezi incoerent, fä si tu un lucru util: spune-mi dacä maicä-ta a citit ce i-am scris în topicul de la "...fluier", ca sä vä învät sä vä apärati de evacuare. Pafarismul e una, omenia e alta. NU VREAU sä vä väd în stradä, în urma abuzurilor unui stat corupt. E clar?
Deci, zi: A CITIT?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2010, 12:03   #108
Animalutz10
Junior
 
Animalutz10
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 70
A fost superb filmul!:X!Am mare noroc ca l-am gasit asa de repede!
Animalutz10 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2010, 17:12   #109
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
nu prea a citit dar suntem deja la a doua evacuare... prima a fost din ploiesti - un apartament cu 3 camere, aici e o camera de camin pe care oricum nu suntem proprietari asa ca nu stiu cum poate cineva opri cu un i sau doi de ii ceva!
cat despre Alix...
ce sa zic, aia e parerea mea si mi se pare logica, daca cineva sta sa apere scenariul ala de carti de joc puse una peste alta, tot o sa se darame la primul vanticel mai puternic care bate
bineinteles ca "sabia se lupta singura si ea doar trebuia sa tina mana intinsa" pt ca si tipii aia de la disney nu s-au nascut ieri si si-au pus si ei intrebarea cum poate o fata de 20 de ani sa distruga un monstru - insa rezolvarea nu se sustine. Sabiile, nici ele Excalibur nu erau atat de puternice incat sa se bata singure... pe bune. e penibil. O sabie legendara iti da mari puteri dar trebuie sa meriti sa porti aceea sabie - sa fi alesul ... etc. nu o vita incaltata care se impiedica in sireturi.
Femeie de afaceri sau nu, nu ma intereseaza asa mult finalul unui film prost, oricum. Eu ziceam doar ca finalul nu se potriveste... nu isi are locul acolo. Parerea mea. Nu sunt familist sau ceva dar stiu ca macar povestile astea fantastice te mai pacalesc din cand in cand ca lumea e frumoasa si la sfarsit iti vei gasi si tu o pereche, bla,bla,bla... daca si filmele fantastice o dau naibi la faza asta... atunci chiar ne ducem de rapa.
Si da. seamana cu peter pan ... uitate la filmul peter pan regizat de spilberg... peter pan a crescut (asa cum si alix a crescut - prefer sa ii spun alix pt ca daca ii spun alice se confuda cu frumosul personaj alice din tara minunilor, personaj care nu are nici o legatura cu acest film) si se intoarce in taramul fantastic.. .asa cum si alix se intoarce... dar , vai, nu stie cine e ... adica peter pan - sau alix... micuta alix care bea ceai cu palarielul scrantit la palarie... si toti se chinuiesc ... mai mult sau mai putin... ca ea sa isi aminteasca... cine e... asa cum si in peter pan toti se chinuiesc sa il faca pe peter pan sa isi aminteasca cine ii!
O mare diferenta intre peter pan filmul si alix in niciunde : peter pan merge doar pe aceasta idee si momentul in care el isi aminteste who the fuck he is (adica peter) e punctat prin acel zbor - moment cand peter devine un super erou si salveaza situatia . In alix acest moment e punctat printrun flashback stupid... cu o alix mica... (chiar as fi vrut sa vad filmul ala cu ea mica - poate era ceva de capul lui) si apoi se lasa balta aceasta idee cu reamintitul si se trece la alta ideea - completarea armurii pe care ea o va imbraca pentru a deveni si ea un fel de super-eroina... desi ea nu face nimic, sabia face totul... cica... si taie dragonul si o alunga pe regina rosie si vine regina alba... In timp ce in peter pan, peter il invinge pe pirat... dar ... DAR ... piratul nu este alungat din taramul fantastic - pentru ca acel pirat, chiar si rau, face parte din taramul fantastic, si mai are de facut rele pe taram si peter pan il va pedepsi iarasi si iarasi... taramul fantastic ramane intrun echilibru de fapt. PE cand taramul din alix se duce naibi... adica vine alta regina... care instaureaza o noua lege si nimeni nu va mai avea NICIODATA de suferit si nimeni nu va trebui NICIODATA sa mai salveze inca o data acest tinut, preschimbat total...
Apropo, pittbul, nu pot sa iti spun cine e acel profesor , dar iti pot spune ca e un bun profesor, nu e cojar , a facut si teatru si film si ceea ce a spus el este adevarat. Dovada acest film!
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2010, 17:21   #110
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by rc-st.:
nu prea a citit dar suntem deja la a doua evacuare... prima a fost din ploiesti - un apartament cu 3 camere, aici e o camera de camin pe care oricum nu suntem proprietari asa ca nu stiu cum poate cineva opri cu un i sau doi de ii ceva!
Bäää...!
Sunteti atât de tâmpiti, încât dac-as fi neom, as zice: "Asa vä trebuie! Sä vä evacueze!"
Dar nu sunt, asa cä insist - poate ajunge totusi la creierele voastre:
Cum adicä "nu prea a citit"? Vä paste pericolul sä vä arunce-n stradä niste nemernici, si ea-si permite sä "nu prea citeascä"? Inconstientilor! Pe ce lume träiti?
FII ATENT AICI! Tocmai faptul cä NU SUNTETI PROPRIETARI vä pune în avantaj!
Citeste-n puii mei mesajul äla, si tot ce-am spus eu acolo sä ajungä la avocatul vostru.
N-AU VOIE SA VA EVACUEZE! PUTETI SA-I FUTETI LA C.E.D.O. DE SA LE MEARGA FULGII!!!

P.S. (apropo de fleacuri)
Dacä nu-mi poti spune cine e acel "profesor", treaba ta. Oricum, aflä cä asa-zisul täu "bun profesor" e un cretin. E ca si cum ai zice: "E un bun profesor de matematicä, de la el stiu cä 1+1=5!")

Last edited by Pitbull : 29 Mar 2010 at 17:31.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2010, 20:47   #111
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Scuze pentru off-topic. Voi fi scurt:
In România se practicä într-o veselie continuä evacuärile abuzive din locuinte, ca reminiscentä a vremurilor dinainte de 2007. Legislatia europeanä protejeazä cetätenii în relatia cu statul, dar românii nu stiu - si nici avocatii lor.
Tamarainsa si rc-st. sunt în pericol sä fie aruncati în stradä pe nedrept si nu stiu cä se pot apära în instantä. Eu mä chinui sä le explic, dar se pare cä nu-i duce mintea sä priceapä. Auzi acolo: "n-a prea citit"... Gawwwd!
Gata, back to topic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2010, 23:09   #112
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
rc-st., o faci tu pe Alice Alix, da' cu Spielberg ce ai avut? Apropo, nu-mi vine sa cred ca ai mentionat Hook, that movie is embarrassingly bad. Noroc ca lumea a uitat repede de el, pentru ca Spielberg ne-a livrat pe urma Jurassic Park si Schindler's List. Zau ca ai gusturi dubioase in materie de filme, pentru un "regizor somer". Nu am vazut inca Legion, dar am auzit multe chestii despre el care mi-au ucis interesul,asa ca ma surprinde ca ti-a placut.

Pit, astept sa revina rc-st. ca sa iti citeasca ultimele mesaje, ca vad ca ii place topicul asta, dupa care mutati eventual discutia pe pm si mut si eu mesajele off-topic in alta parte. "N-a prea citit"? Asta e de , n-ai cu cine.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 17:31   #113
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
hook e un film foarte bun
si e chiar un film pentru copii dar si pentru adulti spre deosebire de alix care nu e un film pentru copii, iar pentru adulti e un film, dar e mediocru spre ...
pittbull
e off topica discutia
si chiar daca ar fi on topic, nu stiu ce legi exista la cedo si mai stiu eu unde, dar la un camin de elevi/studenti unde sta un profesor, nu prea are nici un drept de proprietate acel profesor
iar daca administratoarea vrea sa te dea afara cine o opreste? pana vine cedo sau mai stiu eu ce... sa fim seriosi, esti pe strada, in gara, cu lucrurile furate.
crezi ca daca avem legi conteaza pentru cineva care e mare si tare?
lumea merge pe principiul junglei
cine e mare si puternic are, cine e mic si slab nu are, nu conteaza daca e intelingent, are doua facultati si a invatat o groaza de generatii

Last edited by rc-st. : 30 Mar 2010 at 17:42.
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 17:36   #114
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
No, this is not happening...
Booty, tell me it's not true...
It can't be trueee...!!!

Papagalul ästa debiteazä enormitäti pe forum, în loc sä ia seama la ce i-am zis despre sansele de a evita evacuarea...
This is the Mad Hatter's tea - färä ceai...
Si färä pälärii...
Mäcar cu asta, suntem on-topic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2010, 20:14   #115
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
Alice in tara minunilor - nota 6

Un film destul de bun,dar se pare ca de data asta Burton s - a concentrat sa atraga mai mult copii,desigur apar si parti ceva mai sumbre,dar nu e ceva de genul "9".Poate isi schimba stilul,dar nu e rau!.Pt un film de copii e super si poate fi distractiv pt adulti(cred ca de aia l - au facut 3D).
Deci un film bun cu muuuuuuulta imaginatie,a depasit - o si pe a mea,actorii sunt destui de buni avand in vedere in ce ipostaze sunt pusi si 3D - ul mai ii da aroma.
Apropo l - am vazut la IMAX si nu prea e cine stie ce fata de 3D - ul normal.
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2010, 09:54   #116
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
apropo de acest film in care femeia nu se marita
am realizat si eu un astfel de film si il puteti viziona aici
totusi, eu cred ca e mul mai interesant decat alix
si personajul meu, Ileana Cosanzeana face aceasta alegere impinsa de situatie
http://www.youtube.com/watch?v=Panqi...rom=PL&index=0
http://www.youtube.com/watch?v=coHLy...rom=PL&index=1 part 2
http://www.youtube.com/watch?v=kNOba...rom=PL&index=2 part 3
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 15:36   #117
guess87
Novice
 
guess87
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 10
E Minunat Filmulll

beton filmullllllllllllllll si actoriii se potrivesc de minune in filmul astaaaa merita vazut ..... e putin si fantasctic dar mna merge ... oricum il recomandddd
guess87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2010, 20:43   #118
OanaAlexia
Novice
 
OanaAlexia
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 19
Ma asteptam la mai mult, actorii m-au impresionat cu alte ocazii regizate de Tim Burton. Singurul lucru pe care l-am considerat drept minunat au fost costumele.
OanaAlexia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2010, 23:59   #119
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
M-a dezamăgit.De fapt mă așteptam să fie prost.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2010, 19:24   #120
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by rc-st.:
profit are alice dar nu cine stie
si nu o sa cumpere nimeni jucarii cu alice pt ca nu e film pentru copii e film pt adulti cretini care nu au curajul sa spuna ca un film e prost atunci cand e prost pentru ca nu vor sa iasa din sistemul de oi fara minte duse la taiere


Worldwide: $980,503,000
Yeah, complete failure....
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells