Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Jun 2003, 23:32   #1
luca
Novice
 
luca
 
Join Date: Jun 2003
Location: bucuresti , tache ionescu , nr.2
Posts: 1
Send a message via AIM to luca Send a message via MSN to luca Send a message via Yahoo to luca
jim jarmusch

ma intereseaza cd-uri cu filmele lui jim jarmusch . de cumparat sau eventual inchiriat .
iarasi - " pi" (semnul matematic) al lui darren aronofski .
mersi ( oricum)
luca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2003, 00:04   #2
vincent vega
Junior
 
vincent vega
 
Join Date: Apr 2002
Location: vecini
Posts: 56
Io am "Ghost Dog", daca vrei...
__________________
Did they look like psychos to you?
Psychos do not explode when light hits them, I don't give a fuck how crazy they are...
vincent vega is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2003, 02:02   #3
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
eu le am pe toate regizate de el, in afara de primul (Permanent Vacation) si ultimul (Ghost Dog).
Sa-mi spun si eu cu parerea. Topul meu, din filmele de Jarmusch vazute pana acum:
1. Mystery Train
2. Stranger Than Paradise
3. Down by Law
4. Dead Man (pe asta marturisesc ca nu prea l-am inteles si din cauza asta m-a cam stresat)

Mystery Train mi se pare unul dintre cele mai originale scenarii posibile (din ce am vazut). Am fost placut surprins ca un film din 1989 poate avea un astfel de scenariu, cu 3 povestiri intretaiate si fara personaje principale, idee pe care pana atunci o credeam originala la Tarantino cu Pulp Fiction. Si mai e original la Jarmusch aceasta coexistenta a diferitelor natiuni in America, si imi place cum urmareste elementele de compatibilitate si incompatibilitate intre aceste natii. In cazul Mystery Train, elementul comun simbolic intre cele trei povestiri este melodia lui Elvis Presley (Blue Moon), punct cheie in destinele personajelor. De remarcat rolul lui Steve Buscemi (rol secundar, ca si toti ceilalti).
La Dead Man m-a impresionat rolul neobisnuit al lui Johnny Depp, dar subiectul nu l-am prins. Astept parerea voastra.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2003, 02:06   #4
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Re: jim jarmusch

Originally Posted by luca:
ma intereseaza cd-uri cu filmele lui jim jarmusch . de cumparat sau eventual inchiriat .
iarasi - " pi" (semnul matematic) al lui darren aronofski .
mersi ( oricum)

P.S. am si Pi-ul lui Aronofsky bineinteles.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2003, 00:45   #5
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Am vazut azi si Night on Earth de Jarmusch.
E un film foarte international. E vorba de 5 povestiri, care, de data aceasta, nu au nimic in comun intre ele, decat faptul ca se petrec in acelasi timp si se petrec in taxi. Dar locatiile sunt la foarte departate. Interesant contrastul dintre cele 5 intamplari. Mai ales intre ultimele doua: dupa ce in a 4-a mori de ras la scalambaielile lui Roberto Benigni (la Roma), vine a 5-a (in Helsinki), in care se povesteste ceva foarte tragic. A 2-a (la Los Angeles) de asemenea e foarte haioasa.
L-as situa pe locul 2 dupa Mystery Train. De remarcat si coloana muzicala, compusa de Tom Waits.
Astept in continuare, sa-mi spuna cineva ce parere are despre Dead Man, care, dupa cum spuneam, nu prea l-am prins. Este probabil cel mai atipic dintre filmele lui Jarmusch, mai ales ca are un personaj principal, spre deosebire de celelalte, care au numai personaje secundare.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells