Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 May 2007, 13:53   #21
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Pentru mine Next a semanat cu o schema logica care te duce pe diferite ramuri ciclice tind sa-si mareasca dimensiunile asemeni celulelor maligne, dar care in final vor disparea fiindca rezultatul nu e bun. E gresit. Asa ca o luam de la inceput. Facem altcumva. Dar nu e timp si o lasam pe ora viitoare. Singurele scene care au colorat avantajele puterii au fost cele in care acesta creea moduri de abordare. In rest effects of defects , demne de Matrix or playing God (i know what your thinkin'). Ca sa nu zic ca faza cu bomba furata mi se pare cea mai penala intriga. Se puteau gasi alte circumstante in care acel om sa viseze sfarsitul si sa-l schimbe.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2007, 17:47   #22
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Singurul SF-action-thriller de anul asta ce ar merita continuat (chiar remake-at!). Scenariul e de nota 10 k synopsis, dar acea intorsatura la 360 de grade din final se pare ca a deranjat pe multi (o ia de la-nceput), eu n-as fi atat de transant, pana la urma cu asta se mananca filmul (ca si cum ai vedea in scenele din Matrix-la propriu- ale Matrixului un minus), vezi scena de agatzare a Jessicai Biel (unde e mult mai sexy si mai convingatoare decat in Iluzionistul). Efecte speciale impresionante, si parca doream sa vad odata intr-un film cum o bomba nucleara rade totul, pana si personajele principale (ca de la Terminator 2 incoace nu s-a mai pomenit), cu asta au tintit-o binisor - in spectacol.
I-as reprosa sfarsitul prematur, in ce mod? mai mergeau scenaristic inca 10 pagini/ 10 minute de film, nu pentru a afla cum opreste Cage bomba nucleara, doar pentru atmosfera incinsa la propriu, spectacolul.
NC joaca penibil, dar rolul nu-i ofera prea multe, Juliane Moore nu dezamageste dar nici nu straluceste (ca totdeauna), pacat de expresivitatea ei ce ar putea fi exploatata mai bine.
Si este relaxant, Grand Canyon, o panorama buna de fotografii.
Despre slow-motionul ce ar "plagia" Matrix, dimpotriva! aici mi se pare mai bine intemeiat, in Matrix Keanu se da la o parte din fata gloantelor mai mult a teribilism virtual, aici omul isi salveaza viata determinandu-i pe lunetisti sa mai piarda un glont, automat, un viitor de 2 minute mai usor de manevrat.
Este foarte buna ideea ce ne-o sugereaza indirect prin finalul "decapitat" cum: si noi cunoastem viitorul - bomba va fi gasita intr-un happy end anticipabil.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2007, 18:24   #23
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
am senzatia ca am vazut un cu totul alt film...
Fiti seriosi... ok pare fezabila ideea de a vedea viitorul cu doua minute inainte; dar viitorul tipei(Jessica Biel) il poate vedea pe termen nelimitat... come on... be serious... imi frange inima, deja e iz de telenovela aici.
teroristii de unde stiu ca fbi-ul il urmareste pe frank cadilac???
efectele speciale sunt de doi bani...
interpretarile sunt de-a dreptul jalnice, mai ales Nicolas Cage... My God, cred ca e cel mai mizerabil rol jucat de unul din marii actori de la Holywood... dar stai ca imi vin in minte alte "capodopere" in care a jucat relativ recente: Gost rider si Wicker man...
Unde e Nicolas Cage din Leaving Las Vegas sau Matchstick man...
e incredibil cum de si-a batut joc de imaginea lui acceptand rolurile astea de 2 bani...
Nu merita sa va duceti... o sa plangeti dupa bani si timpul pierdut
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 00:24   #24
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Originally Posted by i_matei:
e incredibil cum de si-a batut joc de imaginea lui acceptand rolurile astea de 2 bani...

de fapt sunt roluri de cateva milioane . iar atata vreme cat filmele in care joaca au profit, nu-si strica nicio imagine
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2007, 17:18   #25
tva
Novice
 
tva
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi
Posts: 20
Send a message via Yahoo to tva
Mai bun decat Ghost Rider ca tot le-am vazut pe amandoua in decurs de cateva zile.
Mare lucru nu-i de capul lui, dar pentru o ora si jumatate merge. Ii dau nota de trecere, 5/10.
tva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2007, 09:42   #26
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
mie mi-a placut. adica la toate actiunile obosite ecranizate in ultima vreme, asta chiar a meritt vizionat. nick a inceput sa ma oboseasca cu expresia lui de om care sufera 24/7. chiar si cand e fericit omul pare ca da sa planga. iar jessica biel putea foarte bine sa lipseasca din film sau altcineva putea sa ii ia locul fara nici cel mai mic efort.
Dick a scris, nu gluma. ecranizarile - una si una. Mai putin cea cu Ben Afflek.
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2007, 15:08   #27
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Film usor, de vara.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2007, 02:19   #28
ZENO
Novice
 
ZENO
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 17
Imagnati-va ce ati putea face daca ati sti ce urmeaza sa se intimple cu doua minute inainte. Putea sa iasa ceva ff bun. Din pacate o lipsa de fantezie acuta. Am pierdut 1h30 din viata mea...
ZENO is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2007, 14:09   #29
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Film complet degeabist...care te lasa cu multe intrebari fara raspuns. Intrebari care sunt de la bun inceput fara noima...fiindca asa e tot filmul. Bineinteles, nu se respecta niciodata perioada de 2 minute care este pomenita, asa ca de a mai fost mentionata/folosita? Cred ca 20 de secunde era suficient si avea aceeasi semnificatie...cel putin pentru firul epic si asa foarte slab si inutil.
Nicholas Cage a jucat prost, si o face parca din ce in ce mai prost de'a lungu timpului. Avand in vedere ca a si produs filmul asta m-am asteptat la o oarecare seriozitate din partea lui. N-a venit.
Film slab, de 5.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2007, 13:41   #30
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
ca sa va spun sincer eu nu am vazut acest film :? ruleaza la noi in iasi acum dar nu-mi dau silinta sa ma duc... am vazut cronica din ziar cu subiectu si am mai vazut si un trailer si mi-a ajuns.... :shock: voi ce parere aveti...?
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2007, 19:23   #31
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by lady_mystyque:
voi ce parere aveti...?
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...=asc&sta rt=0
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2007, 20:00   #32
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by lady_mystyque:
voi ce parere aveti...?
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...=asc&sta rt=0
tnx dar asta am citit deja ma refeream si la altii ...no offence...
si vad ca nu apare nici unu care sa-i fi placut filmu .. de fapt nu prea ce argumente sa aiba deci dak nu exista nimeni care sa ma faca sa ma uit presupun ca am facut o alegere buna.....
nici ghost rider n-am vazut si nu ma intereseaza am vazut filmuletze pe youtube care mi-au taiat tot avantu deci domnu' Cage se duce incet dar sigur la fund...(si asta nu numai pt ca nu ma uit eu la filemele cu el din ultima vreme .. mare pierdere pt el ce sa-ti zic :lol: ) dar vad ca sunt pareri unanime pe forum..
prefer sa-mi ramana in minte rolul lui Cage din face/off
va salut!
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2007, 20:34   #33
musetell
Veteran
 
musetell
 
Join Date: May 2007
Location: Bucuresti
Posts: 240
domn'le mie nu mi-a placut deloc filmul asta..nici n-am avut rabdare sa-l vad pana la final si nici nu regret..
musetell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2007, 20:17   #34
bulanel
Novice
 
bulanel
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 10
mda

l-am vazut chiar azi. ma asteptam la mai mult , dar nu regret ca l-am vazut. Ideea e chiar draguta
__________________
Sejur Turcia,Sejur Grecia, Litoral Bulgaria
bulanel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2007, 20:19   #35
bulanel
Novice
 
bulanel
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 10
hmm

oricum mult mai bun decat ghost rider . nicolas cage s-a prostit de tot
__________________
Sejur Turcia,Sejur Grecia, Litoral Bulgaria
bulanel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2007, 08:02   #36
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
Re: hmm

Originally Posted by bulanel:
oricum mult mai bun decat ghost rider . nicolas cage s-a prostit de tot
as da orice sa gust si alte comparatii d-ale tale.
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2007, 08:51   #37
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Cum poti sa-i reprosezi lui Nicolas Cage ca face filme de duzina atunci cand Al Pacino se coboara la nivelul unor filme precum "88 de minute" sau "Ocean's 13". Filmul este o industrie si actorii fac orice sa castige cat mai multi bani, restul depinde de moralitatea fiecaruia.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2007, 09:33   #38
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
mega de cacao,lipsit de imaginatie si de stil,totusi strangely entertaining fiindca am rezistat pana la final desi nu-l inghit pe cage
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells