Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jul 2005, 23:29   #21
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
This is not another Batman movie! Acesta ar terbui sa fie sloganul cu care sa vina filmul. In primul rand e cel mai bun din serie. In al doilea rand celelalte filme Batman ar trebui aruncate intr-un sertar si uitate. Relanseaza imaginea razbunatorului negru. Superfilm!!! O sa ma duc sa-l vad si la cinematograf. Merita. E mai bun decat Spiderman 1+2 puse unu' peste altu'.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2005, 16:13   #22
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Lady_Skar's huge ass review of Batman Begins

or how I learned to stop worrying and love the Bale

Dupa 3 saptamani de asteptare dureroasa, in sfarshit am vazut Batman Begins! Aceasta fiind prima premiera, a doua fiind vizitarea cinematografului Cinema Pro unde nu am mai fost niciodata. Very nice. Din pacate locul meu era chiar langa niste "teenagers" care vensiera l;a film doar pentru ca aveau bilete gratis. Dupa ce le-am ascultat the non-sensical bullshit coments din timpul reclamelor, am avut, slava domnului, prezenta de spirit sa ma mut naibii de langa ei.
Anyway... Prima parte a filmului, cea care ne-a prezentat maturizarea si educarea tanarului Wayne, s-a derulat foarte bine. Desi ma cam plictisisem sa tot aud cuvantul "fear", am pricipit ce a pricipit si Wayne. Mi-a placut scena cu ucigasul presupus, desi stiam ca nu o sa-l ucida.
Anyway, Bale as Batman was one scary bugger! Cel mai intimidant element insa nu era costumul sau the kick ass persona... ci vocea! Vocea aia aproape nu era umana.
I swear to god...
Swear TO ME!
Daca eram eu in locul lui Flass ii ziceam lui Batman tot, pana si ziua aia in care am furat o caramea. Anything!
Toti actorii si-au facut treaba foarte bine dupa parerea mea. Chiar si Ken Watanabe, ati observat ca nu a clipit deloc!? Una dintre cele mai bune scene a fost aceea in care Gordon ii zice intruna lui Bruce: "It's okay. It's okay". In comics de fapt nu a fost gasit niciodata ucigasul sotilor Wayne. Asta m-a enervat nitel, pentru ca si ucigasul trebuia sa fie un simbol al nedreptatilor din lume, just a punk with a gun. Dar ma bucur ca Goyer s-a descurcat si nu i-a oferit lui Bruce sansa de a-l ucide. And he would've done it too! Sunt sigura de asta. Chiar si in comics, singurul om pe care batman l-ar ucide in sange rece este tipul care i-a omorat parintii. Nici pentru Joker, who's pulled some shit de care nici nu aveti habar!, Batman wouldn't cross that line. Si daca tot am ajuns la subiectul asta...
Most awsome line in the movie:
"I won't kill you... but I don't have to save you."
YA DAMN SKIPPY! El s-a urcat in tren, el a aruncat in aer tot orasul. He should suffer the consequences! You're so tough... save yourself! Plus ca Bale il ucisese deja odata pe Ra's.
Caine a fost superb in rolul lui Alfred! Si el si Bale au avut o chimie intre ei! Cuplul meu preferat din film. Murphy pe post de Crane a fost bun pentru ca de fiecare data cand il vedeam, I wanted to smack the fool! Avea un aer inteligent, dar si creepy in acelasi timp.
Scenele de lupta au fost confusing, si se vede ca Nolan nu este regizor de filme de actiune dar ma asteptam la asta. Din pacate filmul nu ascapat de unele clisee tipice ale filmelor de actiune: car chases, fight sequences, big ass explosions. Unghiul romantic a fost stupid si prozaic si nu mai zic nimic.
A doua chestie care m-a enervat la film a fost the plot cu microundele, which BTW nu pot sa treaca prin metal. Deci cum naibii au ajuns la apa din conducte?

Anyway. I love the Bale, and the Bale did good.
Tre sa mai vad filmul de cateva ori.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2005, 19:50   #23
kali
Novice
 
kali
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 19
SUBSCRIU.
Cred ca scenele cu batai s-au vrut "neglijente", mai brute, fara nimic explicit si filmare haotica, pentru ca pt asta a fost format Batman k luptator. Atac rapid, fara drept la replica.



MAN! I sound like a true fan! :shock:
Sunt oarecum sceptica in ceea ce priveste rolul lui Liam.Parca prea o da pe "taticul-initiator"(vezi SI Kingdom of heaven) :sleep:
kali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2005, 22:16   #24
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by Lady_Skar:
Cel mai intimidant element insa nu era costumul sau the kick ass persona... ci vocea! Vocea aia aproape nu era umana
asta mi-a placut si mie. semana foarte mult cu vocea lui Conroy.
Originally Posted by Lady_Skar:
Caine a fost superb in rolul lui Alfred! Si el si Bale au avut o chimie intre ei! Cuplul meu preferat din film. Murphy pe post de Crane a fost bun pentru ca de fiecare data cand il vedeam, I wanted to smack the fool!
la plusuri in ce priveste actoria l-as lua de guler si l-as arunca mai degraba pe tom wilkinson care a bagat la greu materiale in ce priveste atitudinea si accentul de mafiot.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2005, 23:05   #25
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Da, chiar am ras la faza aia cu: "What, no gun? I'm insulted".
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2005, 01:08   #26
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
un film ffff slab...si f plictisitor...adversarul lui Batman a fost prea slab...fata lui batman nu prea a aparut deloc...decat la final cand ii da un pupic....singurul plus al filmului este Batmobilul :w00t: ...nota 4/10
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2005, 06:56   #27
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Schimba cu totul directia franchisei Batman si nu in rau-pe langa faptul ca avem o puzderie de actori buni care s-au inghesuit sa joace in filmul lui Nolan si care toti se achita de sarcina onorabil(un plus pentru Michael Caine si Freeman) mai avem si o atmosfera mult mai sumbra, actiune mai realista (desi cum s-a spus deja uneori haotic filmata-as zice si eu ca it's on purpose) si abandonarea stilului pastisa care merge o data de doua ori la Burton, dar cu siguranta nu l-a ajutat pe Schumacher.
Se vede ca Nolan s-a simtit bine facand acest film: cine altcineva ar fi ales din galeria "railor" din Batman pe unul destul de obscur ca Scarecrow? Cand ai ocazia sa te joci cu imagini halucinanate si perceptii tulburate nu renunti asa usor... . Gothamul arata credibil, isi pierde insa aerul de comics din primele filme, cu toate ca seamana mai mult cu cel din serialul animat original, geneza personajului este interesant urmarita si sunt punctate bine momentele esentiale(Batman e la urma urmei alaturi de Hulk deliciul regizorilor care vor sa ofere ceva profunzime psihologica unei povesti cu superoi pentru ca se preteaza ),legatura din final cu seria initiala sau cu un potential film doi new franchise-personajul Joker sugerat-da bine , una peste alta se vede ca atunci cand a cerut mana libera Nolan a stiut ce face si studiourile la fel cand nu s-au amestecat prea mult. Love story-ul ofilit rau, dar n-as zice ca din pricina lui Holmes, ci din inconsistenta personajului croit in scenariu
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2005, 07:32   #28
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
De departe cel mai bun film al verii si asta o spun pentru ca in materie de blockbusters that's pretty much it...
M-am dus la film sceptic asta pentru ca mi-era frica dupa cum peste tot inevitabil am citit cum ca filmul nu e asa bun. Filmul a inceput bine, in plina miscare, murdar, intunecat cu lux de detalii care au lipsit in ecranizarile precedente. Totusi aparitia tarzie a lui Batman a fost compensata cu durata filmului de 2ore 20min.
Desi toata lumea a fost impresionata de acel flux de mari actori pe mine m-au impresionat doar cativa: Bale a fost perfect in rolul lui Bruce si flawless in rolul lui Batman. Gary Oldman a adus acel sentiment de honest cop yet useless in a town infected with corruption. Katie Holmes a fost mai mult in offside, Michael Caine preia rolul lui Alfred asa cum trebuie. Lucius Fox nu stiu daca apare si in comics dar Morgan Freeman l-a facut believable.
Scare Crow - desi a avut un rol mai mult episodic a placut mult prin aerul sau de inteleigenta care denota o oarecare urma de superioritate care inspira frica implicit.
Liam in rolul lui Ra's ah Gul - okay. Are acelasi rol de mentor (stiti voi care) dar cu o inclinatie spre deceptie si anarhie.

The gadjets - sunt aproape de realitate, nimic nu este exagerat, prea shiny si prea avansat. The batmobil - unic, fara neoane rosii sau orice alte luminite care sa ii dea un aer cheesy & really cool. Chiar si on board computer este simplu - nothing too fancy!
I had a thing with the apparently long cape, i saw the movie and it turned out great si Bale as Batman a fost excelent numai prin non-human yet bad ass creature of the night like voice pentru ca la capitolul "fight scenes" filmul e cam sarac in detalii. Povestea celei de-a 2 a 1/2 a filmului a fost ok dar m-a deranjat judecarea criminalului sotilor Wayne si uciderea acestuia. El trebuia sa ramana motivatia lui Bale de a lupta de partea binelui. Imaginea azilului Arkham lasa de dorit - unde este acea imagine intunecta, gotica a azilului plina de infractori care mai de care pe care o vedeam in benzile desenate si in seria TV ?

Desi eram sceptic in privinta lui Goyer - m-a surprins placut sa aud niste replici precum: SWEAR TO GOD, It's okay, it's okay! ... I won't kill you... but I don't have to save you ... si "you haven't given up on me have you Alfred ? NEVER" si Murphy cu: "It's THE BAT MAN!". The Batman Theme: some scary mother! DARK & FLWLESS!

at the bottom of the line - the best ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2005, 12:44   #29
V_Rossi
Senior
 
V_Rossi
 
Join Date: Nov 2004
Location: Bucuresti
Posts: 74
mi-a placut... ce pot sa spun ... merita vazut la cinema .. PRO .. eventual ... au o super sonorizare ... Va doresc vizionare placuta
__________________
FREEEE YOUR MINDDDD!
V_Rossi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2005, 15:00   #30
MooShu
Novice
 
MooShu
 
Join Date: Jun 2005
Location: Bucuresti
Posts: 10
Batman Begins e ,dupa parerea mea,cel mai bun de pana acum.Chiar daca inceputul poate plictisi pe unii, pe parcurs isi avant spre unul din cele mai bune filme ale verii.Christopher Nolan (am vazut si Memento si pot spune ca mai a evoluat) creeaza un Goth(ief)am corupt si depravat unde il plaseaza perfect pe lordul crimei, Tom Wilkinson(Falcone).
Christian Bale i se potriveste rolul de justitiar de minune.Oricum mult mai bun decat precedentul,George Clooney.
Katie Holmes desi vrea sa para o avocata care incoruptibila care lupta cu indarjire impotriva crimei, nu o arata.Am vazut-o si in First Daughter si in Dawson's Creek unde imi place mai mult.
Morgan Freeman: l-am vazut si in Unleashed unde interpreteaza rolul unui batran orb care il "adopta" pe Danny. (desi este actorul meu de suflet) cu parere de rau spun ca a inceput sa accepte roluri "minore" si nu imi place.
Cillian Murphy (Scare Crow ) - sincer m-a bufnit rasul.Nu e tipul care sa-l pui sa interpreteze rolul unui "bad guy"
Anyway,filmul este mult mai "real" decat precedentele.Sa vedem ce o sa iasa din Batman 6.
__________________
Who the f**k is MooShu?
MooShu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2005, 22:15   #31
wellington
Senior
 
wellington
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 83
psihoza

cred in schizoidia eroului de banda desenata. pana acum, toti eroii de comics din filme mi-au parut mult prea schematici si mult prea sanatosi la cap. îmi ziceam dÃ*nd din umeri: asta-i genul!
in sfarsit, nolan aduce psihoza shi dementa in batman, aduce justificarea realista a tuturor lucrurilor pe care le face si a "uneltelor" batmanice. daca mi-a placut dementa din "memento" shi din "insomnia" (mai ales), acum il pot declara pe nolan salvatorul lui batman. dupa ce l-am vazut scufundandu-se alaturi de robin in kistch jalnic si incoerent in mâna lui joel schumacher, eroul revine, shi inca chiar de inceputul povestii. (o fi o moda lansata de lucas?).
christian bale, cu fata lui de anti-star, e la el acasa in film, are farmec shi innebuneste frumos. katie holmes imi pare stearsa si fara personalitate. (si chiar toate femeile lui cruise trebuie sa fie si iubitele lui batman?). gary oldman m-a surprins (din nou) placut, nu si morgan freeman care conduce vesnic aceeasi miss dasy, fiind cuminte si de nadejde alaturi de eroul principal. michael caine stie sa faca o bijuterie dintr-un rol mic: batrinul cu privire de filosof, cu umor special si care e si el destul de dement incat sa intre in viata dubla a mostenitorului. liam neeson însa pare un jedi ce aluneca de partea raului. (iar lucas!)

si ma mai bucur ca acum in sfarsit stiu unde a invatat milionarul sa se catere pe pereti si sa se bata. pana acum, se parea ca moartea parintilor il invatase tot, asa, ca prin minune.

astept cu nerabdare viitorul film al lui nolan, "the exec", care e un proiect de familie (scenariul e scris de un var, cel ce a nascocit "memento", si se pare ca joaca unchiul).
__________________
http://tinypic.com/8xiwet.gif
wellington is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2005, 14:15   #32
MooShu
Novice
 
MooShu
 
Join Date: Jun 2005
Location: Bucuresti
Posts: 10
Re: psihoza

Originally Posted by wellington:
cred in schizoidia eroului de banda desenata. pana acum, toti eroii de comics din filme mi-au parut mult prea schematici si mult prea sanatosi la cap.
Ce parere ai atunci de Transformers? Spielberg va face un film dupa benzile desenate si va fi lansat pe data de 4 iulie 2007
__________________
Who the f**k is MooShu?
MooShu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2005, 17:26   #33
wellington
Senior
 
wellington
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 83
Quote:
MooShu scrise putin mai devreme:

Ce parere ai atunci de Transformers? Spielberg va face un film dupa benzile desenate si va fi lansat pe data de 4 iulie 2007


voi fi cât se poate de onest în räspuns: faptul cä michael bay are de-a face muuuult cu acest proiect, ma face sa suspectez faptul ca filmul va avea incasari mari si aport artistic zero.
__________________
http://tinypic.com/8xiwet.gif
wellington is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2005, 07:34   #34
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
SUPER filmul . Unul dintre cele mai bune pe care le-am vazut anul asta si pe de parte cel mai bun din seria Batman dupa parerea mea.

Mi-a placut ca a recreat perfect acea atmosfera intunecata prezenta in desenele animate cu Batman. Christian Bale il joaca bine atat pe Batman cat si pe Bruce Wayne si sunt sigur ca va face o treaba buna si in continuarile ce vor aparea
Mi-a placut cel mai mult faza cu liliecii pe care ii aduce cu ultrasunete pt a distrage atentia fortelor speciale si noul Bat-mobil.
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2005, 14:51   #35
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Super film...
Total diferit fata de celelalte Batman-uri de pana acum...
Dispare aproape orice legatura intre benzile desenate si productia Batman...
Cel mai tare actor din tot filmul mi s-a parut Liam Neeson.
Un film cu adevarat bun
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2005, 22:50   #36
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by i_matei:

Dispare aproape orice legatura intre benzile desenate si productia Batman...

si asta e bine...de ce?
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2005, 03:38   #37
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Pentru ca e ceva nou in seria ecranizarilor de benzi desenate... nimeni pana acum nu a avut curajul sa modifice ceva din ideea de cartoon-style-movie. Devenisera un cliseu toate aceste filme, acest gen atingand apogeul cu "Sin city".
"Batman: begins" nu are absolut NICI o legatura ca stil cu predecesorii sai. Orasul cel putin si-a pierdut total acea aura intunecata, specifica Gotham-ului... e un oras ca oricare altul. Acum atentia este concentrata asupra dezvoltarii si evolutiei personajului principal magnific interpretat de Bale. Mi-a placut si faptul ca se ofera o explicatie credibila pentru aparitia personajelor negative din celelalte filme...
Sincer sper sa nu mai existe nici o continuare, filmul asta e prea bun sa fie stricat cu vreo idee comerciala tipic holywoodiana.
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2005, 08:37   #38
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by i_matei:
Orasul cel putin si-a pierdut total acea aura intunecata, specifica Gotham-ului... e un oras ca oricare altul.

si asta e bine...de ce?

Originally Posted by i_matei:
Mi-a placut si faptul ca se ofera o explicatie credibila pentru aparitia personajelor negative din celelalte filme...

si asta e bine...de ce?

Originally Posted by i_matei:
filmul asta e prea bun

nu.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2005, 06:21   #39
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by i_matei:

Dispare aproape orice legatura intre benzile desenate si productia Batman...
esti prost
Originally Posted by i_matei:
Orasul cel putin si-a pierdut total acea aura intunecata, specifica Gotham-ului... e un oras ca oricare altul.
ce film ai vazut "frate!" ?
Originally Posted by i_matei:
filmul asta e prea bun
de acord
Originally Posted by Nightwane:
si asta e bine...de ce?
de ce tot intrebi ? daca nu debita atata aveai unda verde dar nu e cazul ...
ai vazut Batman & Robin ? Begins e film de oscar pe langa latura aia ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2005, 09:50   #40
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Gaandalf:
ai vazut Batman & Robin ? Begins e film de oscar pe langa latura aia ...

B&R e cu Uma :love: . B.B. e cu Katie Holmes :sick: . Un punct in plus pt. voma de B&R
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells