Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 May 2005, 19:34   #621
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Gaandalf:
m-am abtiunut sa scriu ptr k am crezut k ii respectam si pe cei care nu au vazut filmul...
My mistake here... Sorry, folks!




Originally Posted by Gaandalf:
The downfall of anakin a fost exact ceea ce vreoiam sa vad. Nu shtiam cum avea sa se intample dar a legat foarte bine totu de Ep. II.
Din cronicile pe care le-am luat, as fi de acord cu afirmatia unui critic care reprosa efectiv faptul ca nu il vedem pe Anakin cedand tentatiilor partii intunecate... Sunt scene precum cea in care il opreste pe Mace Windu sa-l omoare pe Palpatine, dar parca nu e de ajuns. Nu zic ca vroiam sa-l vad omorand younglings (desi ar fi fost ceva!), dar n-ar fi stricat un plus de violenta aici. Mai rau este ca pare sa il disculpe (a facut totul din dragoste, bla-bla-bla). Ma rog, e un aspect secundar, in fond totul e o poveste! (care acum a devenit o poveste foarte frumoasa)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2005, 19:54   #622
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Star Wars - Episode III Revenge of the Sith

M-a socat, m-a impresionat, m-a intristat, m-a facut sa rad si sa zambesc. Per total a fost exact ceea ce trebuia sa fie. Plasat totul cum trebuie,

Good:
-micul fragment de lupta de "batalie" (daca i pot spune asa) de pe kashyyk - deshi a durat vreo 3 sapt. numai 3 secunde din acea parte totul a fost la superlativ.
-micile subtilitatzi care sunt imprashtiate prin film ... voi numi numai una... Millennium Falcon similar ship docking ... chiar knd il aduc inapoi pe palpatine. i podeaua din sala de operatii care repr. simbolul imperiului.
-music: OH MY GOD! Anakin's dark deeds ... :shock: M-a intristat enorm de mult si prea slavit fie marele John Williams kre mi-a indus aceasta senzatzie. Filmul face muzica, muzica face filmul.
- duelurile - simply magnificent. FLAWLESS! Multi au ridicat problema Dooku. Prea scurt duelul. Nu avea de ce sa fie scurt. A demonstrat puterea lui Anakin si a fost foarte bine realizat.
- jokes: necesare, utile, finutze shi foarte ushoare. Nu a abuzat de ele. A fost nevoie de un asemenea inceput pentru a demonstra relatia Obi-Ani... totul a intrat in aria tragicului si a atins spectatoru' (meaning me).
- actors: Ewan a fost foarte bun dar pe mine m-a impresionat Hayden care efectiv m-a mutat din loc cu "LIIIIIAR!", "YOU TURNED HER AGAINST ME!", "YOU WILL NOT TAKE HER FROM ME!" si cea de pe marginea raului de lava: "I HATE YOU!". Mi-a placut enorm de mult de copilul din el. Si-a jucat rolul perfect. "Frankenstein steps" nu au fost penibili. Mergea cu mechanical legs ptr prima data. Era si de asteptat.
Natalie: superba, dulce, chiar minunata.
Ian Mcdarmind: m-a lasat masca la duelul cu Mace Windu. Rautatea o citeshti pe fatza, o vezi in ochi si o auzi din voce.
- quotes: acel "NOOOOOOOO" de care tot spuneti ca este pnibil nu a fost degeaba plasat acolo. Acolo moare Anakin si se naste VADER. Primul lucru intreaba de Padme. Apoi Anakin moare.
- efecte - is it really necessary ? M-a impresionat planeta pe care a murit Ayla Sacura. Fauna si flora. Omul asta chiar are imaginatie. Coruscant facut pana la cel mai mic detaliu. :shock:

*ar mai fi de spus ceva despre Mace Wndu. Creionat in Clone Wars drept "mightiest of all Jedi" dar nu shi in primele 2 filme apare in Ep. III pe buna dreptate - THE GREATEST OF ALL JEDI.

Slightly Bad:
- prea scurta batalia pe Kashyyk
- Chewbacca - s-a facut mare tam-tam pe intoarcerea lui ... nici nu l-am simtit pana nu a "urlat" putin la plecarea lui Yoda.
- lipsa lui Qui Gon Jin din film. Am mai spus-o ... probabil va aparea la sectai; deleted scenes.
- s-a avertizat cum ca ar fi si mai violent filmul decat se ashtepta. Vroiam sa vad mai mult din macelul din templu. Acest lucru mi-a lipsit la fel si cu macelul cu sand people.


Bottomline:
Cel mai bun film din serie. dupa acest film ma pot declara lejer fanatic star wars.
Si ca sa inchgei in acelashi stil…

1 – Ep. III
2 – Ep. V
3 – Ep. VI
4 – Ep. II
5 – Ep. IV
6 – Ep. I

Nu le mai vad pe episoade acum. Este un tot unitar.
Mai discutam detaliat zilele astea...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2005, 20:03   #623
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by Gaandalf:
Ian Mcdarmind: m-a lasat masca la duelul cu Mace Windu. Rautatea o citeshti pe fatza, o vezi in ochi si o auzi din voce.
- quotes: acel "NOOOOOOOO" de care tot spuneti ca este pnibil nu a fost degeaba plasat acolo. Acolo moare Anakin si se naste VADER. Primul lucru intreaba de Padme. Apoi Anakin moare.

buddy, "no"-ul ala e penal rau bro. inteleg eu ce vroia lucas si care e semnificatia dar e f'ed up.

legat de duelul windu cu palpatine > mi-a placut mult cum se misca cancelarul. calculat, smooth, rapid cand trebuia, o imixtiune de tehnici cu izbucniri de rautate si de force lightning. ce mai, cel mai bun luptator cu o sabie laser din sw.

btw, in postul meu de mai sus nu e un countdown. aia e doar ordinea mea de episoade. asta pt chantal.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2005, 20:19   #624
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Oh yeah, it has begun...


Originally Posted by Longshot:
legat de duelul windu cu palpatine > mi-a placut mult cum se misca cancelarul. calculat, smooth, rapid cand trebuia, o imixtiune de tehnici cu izbucniri de rautate si de force lightning. ce mai, cel mai bun luptator cu o sabie laser din sw.
Totusi, Yoda kicks ass!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2005, 20:21   #625
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
hm. not really. windu il bate pe palpatine (insa se poate spune ca palpatine incerca sa-l turn pe anakin si de fapt nu luase bataie). yoda nu-l bate pe palpatine. hence...
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2005, 20:25   #626
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
[quote="Longshot"]
Originally Posted by Gaandalf:
legat de duelul windu cu palpatine > mi-a placut mult cum se misca cancelarul. calculat, smooth, rapid cand trebuia, o imixtiune de tehnici cu izbucniri de rautate si de force lightning. ce mai, cel mai bun luptator cu o sabie laser din sw.
Eu cred ca Yoda e cel mai bun luptator cu sabia laser. Dovada lupta dintre el si contele Dooku din Atacul Clonelor. Palpatine nu i-a fost superior in nici un fel lui Yoda. Era chiar pe punctul sa-l invinga.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2005, 20:28   #627
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Hmm... Nu vreau sa sap prea adanc, dar mie imi face impresia ca Palpatine "cedeaza" cand il 'simte' pe Skywalker venind inspre el. Il atrage intr-o capcana/un test pe viitorul sau ucenic, nu? In plus, Samuel L. Jackson e prea cool ca sa moara intr-un simplu duel. :lol:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2005, 20:32   #628
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
dap. cedeaza ca sa-l lure pe anakin. asa am zis si eu.

@ghitza

pai daca era pe punctul sa-l bata de ce s-a tirat? "i have to go into exile"
nu stiu exact dar probabil scaderea nr de jedi, forta in haos, afectand echilibrul ala, toate astea duc la scaderea fortei lui yoda. ar explica de ce in empire... e praf micutu'
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2005, 22:05   #629
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Dezamagitoare bataile. Cu o introducere asa mareata la bataia Obi Wan vs Grevious te asteptai, frate, sa vezi Heaven vs Hell cel putin! Da' se bat un pic si dupa aia bullshit. Moare jalnic Grevious. Batalia cu Dooku' a fost ok, scurt si la obiect, a demonstrat ce trebuia. Dar cea mai mare dezamagire a fost, parca, Yoda vs Palpatine. Gen ce dracu, parca Yoda era the shit, acum parca era un cacat mic, verde si zburator. Mentionez ca la intrarea lui Yoda in camera lui Palpatine, cand ii tranteste pe aia, sala a inceput sa rada puternic. Revin shortly, oricum nu vreau sa fac un text prea mare, Marfa si banii awaits.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2005, 22:10   #630
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
g-r-i-e-v-o-u-s bro, grievous.
in rest, subscriu la tot ce ai zis.
as vedea si eu marfa si banii, dar hei, ploua afara, deci rcs-ul e cazut din 2 in 2 minute. iubesc televiziunea. christmas with the kranks here i come.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2005, 22:14   #631
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Acum editam peste tot, ca inainte credeam ca voi scriati gresit. Da, Grievous. Nu ma mai uit nici eu la Marfa si banii din aceleasi motive. Nu au soundtrack listing la SW3 pe imdb, desi erau niste melodii noi. Mi se pare mie sau a fost cam scurt? Poate pentru ca a fost mai multa actiune.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2005, 22:25   #632
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
postez pt ca asta cu the kranks e oribil. gizas.
muzica recunosc ca nu prea am auzit-o, eram prea into the whole shabango (sau cum se scrie) ca sa o mai aud. da' cred ca a aparut deja ost-ul. asta si the novelization si varianta comic book apar de obicei inaintea filmului. da, stiu ca e cretin.
cat despre durata, cred ca a fost totusi cel mai lung din serie.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2005, 14:43   #633
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
E de departe cel mai bun film din toate cele 6...
Evolutia lui Anakin catre partea inunecata este gradual prezentata fara sa fie absolut nimic fortat.
Bataile nu au fost la fel de spectaculoase ca in celelalte filme insa...
Cea mai aiurea mi s-a parut cea intre Obi-Wan si Griveous - faza ca avea 4 maini, faptul ca avea inima si modul patetic cum a murit mi s-au parut de cacaua...
In final de ce a murit Padme??? Plus de asta nu arata ca o femeie pe punctul de a naste !
Contele Dooku merita o soarta mai buna si un rol mai important in trilogie mai ales ca era cel mai puternic Lord Sith
Nu inteleg de ce Yoda nu a reusit (sau nu a vrut!) sa il omoare pe Lord Sidous... era mult mai puternic ca aceste, numai gandindu-ne ca Master Windu il facuse varza mai devreme...
Cam astea ar fi lucrurile care nu mi-au placut (ca sa fiu carcotas)...
Oricum, in rest este un super film...
are tot ce ii trebuie: actiune, poveste, efecte speciale, actori excelenti...
Un final excelent pt Star Wars
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2005, 15:50   #634
bill_the_butcher
Veteran
 
bill_the_butcher
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 183
lupta finala a fost cea mai spectaculoasa. fundalul, de la muzica pana la planeta mustafar a fost ideal, si deznodamantul: singura posibilitate prin care obi-wan ar fi putut sa-l invinga pe anakin. anakin n-a sarit destul, si nici n-ar fi putut, obi-wan l-ar fi impins cu un force-wave in lava. avusese inainte sansa sa-l distruga, insa n-a fost destul de cumpatat.

finalul luptei cu grievous a fost nasol, iar lupta lui yoda cu sidious a avut potential, insa, prea scurta. executarea lui dooku si mazilirea jedi-lor veniti dupa sidious au fost distrugatoare. le-am savurat.
__________________
I'll festoon my bed-chamber with your guts!!!
bill_the_butcher is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2005, 15:53   #635
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by bill_the_butcher:
finalul luptei cu grievous a fost nasol
Mda, dar replica lui Kenobi ("So uncivilised") a salvat totul. (btw, welcome back!)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2005, 17:36   #636
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by BeNnY:
Dezamagitoare bataile. Cu o introducere asa mareata la bataia Obi Wan vs Grevious te asteptai, frate, sa vezi Heaven vs Hell cel putin! Da' se bat un pic si dupa aia bullshit. Moare jalnic Grevious. Batalia cu Dooku' a fost ok, scurt si la obiect, a demonstrat ce trebuia. Dar cea mai mare dezamagire a fost, parca, Yoda vs Palpatine. Gen ce dracu, parca Yoda era the shit, acum parca era un c**** mic, verde si zburator. Mentionez ca la intrarea lui Yoda in camera lui Palpatine, cand ii tranteste pe aia, sala a inceput sa rada puternic.
Hai mey! cum sa fie dezamagitoare Yoda Vs Palpatine ? Vorba lui longshot ... Palpatine are un stil de lupta foarte specific ... imi placea cadrul knd il prindea cu sabia si statea aplecat si gata de ofensiva. Mi s-a parut total aparte si foarte "evil" in mishcari. Surpriza a venit din partea lui Yoda. Ma ashteptam sa fie batut ushor de Palpatine dar pana la urma Sith traiesc cu impresia ca sunt cei mai puternici ... "If so powerfull you are emperor ... why leave ?" ... l-a facut cu apa si cu otet. Deshi nu putem vb de noroc la acest film ... Palpatine a avut avantajul k era mai mare si Yoda a alunecat.

Cat despre Grievous - cred ca ati uitat ca l-a cam "impachetat" Mace Windu in final la chapter 25 Clone wars si mi se parea logic ca Obi Wan sa profite de acest lucru si sa i-o dea in buza ...

Intrarea lui Yoda ... in biroul imparatului chiar a fost haioasa dar a demonstrat ca nu se joaca si le-a dat eject lejer la garzile lui Palpatine. Toata lumea a ras si la sf. ep II knd l-au vazut pe yoda bounce around. Dar asha am intzeles de ce era el cel mai tare...

Lucru care m-a deranjat a fost arestarea lui palpatine. Kit Fisto & other 2 xxx jedi au murit de parca erau practic inexistentzi. Iar la order 66 mi-a parut rau ca sincer ash fi vrut sa o vad pe Ayla Sacura in actiune. But i did not!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2005, 17:42   #637
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Longshot:
pai daca era pe punctul sa-l bata de ce s-a tirat? "i have to go into exile"
nu stiu exact dar probabil scaderea nr de jedi, forta in haos, afectand echilibrul ala, toate astea duc la scaderea fortei lui yoda. ar explica de ce in empire... e praf micutu'
Foarte interesant punct de vedere ... imi aduc aminte pe kashyyk unde deja cade din picioare si il doare sufletul.

k sa raspund celor de mai sus:
Amidala a facut cezariana ...
Dooku trebuia sa sara din start ca Palpatine sa-si ia alt apprentice ...
The fall to the dark side a fost facuta ca la carte ... prin minciuni si confuzie - the ways of the dark side.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2005, 17:44   #638
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by Gaandalf:
Cat despre Grievous - cred ca ati uitat ca l-a cam "impachetat" Mace Windu in final la chapter 25 Clone wars si mi se parea logic ca Obi Wan sa profite de acest lucru si sa i-o dea in buza ...

hm. eu din ce am vazut, mi s-a parut ca grievous isi rezolvase problemele create de windu intre momentul escape-ului de pe nava si momentul cand apare obi wan. deja nu mai tusea si parea ca se misca bine.
oricum dementiala tusea aia. juma din sala se intreba ce dracu are de tuseste. hehe...

Originally Posted by Gaandalf:
Foarte interesant punct de vedere ... imi aduc aminte pe kashyyk unde deja cade din picioare si il doare sufletul.

aha. uite acuma mi-am amintit si eu de asta. imi sustine ideea.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2005, 17:46   #639
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Longshot:
oricum dementiala tusea aia. juma din sala se intreba ce dracu are de tuseste. hehe...
mda ... :lol: ce chestie! Multi se uitau stramb. Nu prea obijnuiesc sa ma simt asha dar eu shtiam si toti varzakis nu shtiau. Chiar mi-a placut.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2005, 17:59   #640
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
http://www.comingsoon.net/news/topnews.php?id=9711
The force is strong with this one ... :lol:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells