Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jan 2012, 13:28   #81
Cypryan27
Novice
 
Cypryan27
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 5
Eu momentan nu ma stresez, principalele categorii se pot "ghici" foarte usor facand deductii dupa arhive si folosindu-ti putin intuitia, la ce trebuie sa muncesti ceva mai mult sunt categoriile :
- cea mai buna muzica originala
-cea mai buna coloana sonora
-cel mai bun documentar
-cel mai bun documentar de scurt-metraj
-cel mai bun scurt-metraj
-cel mai bun scurt-metraj animat
Cypryan27 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2012, 16:23   #82
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Surprize pe care mi-ar placea sa le vad maine la ceremonia in care se vor anunta nominalizarile.

- Atat Oldman, cat si Fassy nominalizati la Best Actor
- Andy Serkis & Alan Rickman nominalizati la Best Supporting Actor
- Rooney Mara, Tilda Swinton si Elizabeth Olsen nominalizate la Best Actress
- Drive nominalizat la Best Picture
- Lynne Ramsay nominalizata la Best Director
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 24 Jan 2012 at 13:48.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2012, 22:25   #83
gigabyte
Veteran
 
gigabyte
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 258
Cred ca Drive va fi nominalizat la categoria Best Picture , din 10 filme se gaseste un loc si pentru el .

La categoria Best Screenplay sunt curios da va fi nominalizat A Separation ( am vazut ca cei de la Golden Globes , Bafta sau Critics' Choice , nu au avut curajul sa nominalizeze un film strain la categoria Best Screenplay , probabil ca le era teama sa nu cumva sa castige )

Poate cei de la Oscar au mai mult curaj .
Au mai facut-o odata in 2009 cu Le scaphandre et le papillon care a fost nominalizat si pentru regie .

La categoria Best Actress mi-ar placea sa fie nominalizate : ( are fi interensant ).

Yun Jung-hee, Poetry
Elizabeth Olsen, Martha Marcy May Marlene
Tilda Swinton , We Need to Talk About Kevin
Juliette Binoche, Certified Copy
Anna Paquin, Margaret sau Charlize Theron, Young Adult

La categoria Best Actor :

Michael Shannon , Take Shelter
Gary Oldman, Tinker, Tailor, Soldier, Spy
Ryan Gosling, Drive
gigabyte is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2012, 22:50   #84
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Vezi că nu sunt 10, pot fi și 10, dar numărul mai mult ca sigur va fi sub 10.
În mod normal pentru un film să fie nominalizat la categoria cel mai bun film are nevoie ca minim 1% din membrii academiei să plaseze acel film pe prima poziție, dar s-ar putea să aibă nevoie și de 1,5%. Poate Drive să fie pe primul loc în peste 1% din buletinele de vot? Mă îndoiesc tare de tot.
În cel mai bun caz eu zic că Refn va primi o bătaie pe umăr și o consolare ”nice try”

Cât despre A Separation încep să mă îndoiesc că va câștiga ceva. Sigur nominalizările sunt deja gata, dar când va veni vremea de votat câștigătorii m-aș mira să voteze filmul dintr-o țară dușmană, mai ales că un război pare iminent.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 12:09   #85
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by sergiuseling:

Cât despre A Separation încep să mă îndoiesc că va câștiga ceva. Sigur nominalizările sunt deja gata, dar când va veni vremea de votat câștigătorii m-aș mira să voteze filmul dintr-o țară dușmană, mai ales că un război pare iminent.

Nu stiu cat de mult s-ar tine cont de asta, dar Best Foreign Language e mereu o categorie tricky, din cauza sistemului de votare. Din cate stiu, se face un screening pentru toate cele 5 filme nominalizate intr-o singura zi si abia la iesire, dupa ce votantii au vazut cele 5, primesc un Oscar ballot ca sa isi voteze preferatul. Din cauza asta, foarte putina lume merge la acele screenings, deci numarul votantilor este infinit mai mic decat in celelalte categorii. Nu conteaza ca ai vazut A Separation si ti-a placut - ca sa il poti vota mai trebuie sa il vezi inca o data, pe langa celelalte filme. Ce sa mai zic daca A Separation e ultimul film screened si nu-ti mai arde sa fii atent la el. Categoria asta imi cam da batai de cap mai mereu.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 13:19   #86
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
84th Academy Awards Nominations Announcement

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=uDmH62tVVGg - Vor fi aici live intr-o ora si 10 min
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 14:50   #87
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
What a fucking ripoff!!! No Tintin!! Cum sa nominalizeze Kung Fu Panda 2 in dauna lui?Absolute joke!
La best actor in a leading role am ramas surprins ca a fost nominalizat Demian Bichir.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 14:51   #88
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Originally Posted by buticut:
Don't count it out yet.

Rango ain't winning shit at the Oscars.

You were saying...?


Acum pot sa spun de ce nu ii dadeam sanse lui Tintin. Pentru ca Academia uraste Motion Capture-ul si nu stiu daca a nominalizat vreodata un film facut cu tehnica respectiva. Muahahahahaa told ya! Pe viitor sa nu va mai indoiti de Mama Omida

Ok, so

- Where is Tilda? Where is Fassy ? Ma bucur pentru Demian Bichir, in urma cu ceva vreme scriam aici ca ma astept la o surpriza cum a fost cu Javier Bardem pt Biutiful si Bichir ar putea fi acel Dark Horse. Extremely Loud and Incredibly Close? DA FUQ? Ma bucur pentru The Tree of Life, nu ma asteptam la 9 nominalizari pt Best Pic. But where is The Girl with the Dragon Tattoo ? Happy for Rooney Mara though. Happy for A Separation si categoria Best Animation e very interesting, la fel si Melissa McCarthy nominalizata pt Bridesmaids. Where is Drive?

Quote:
La actori, sunt intre Clooney, Pitt si Dujardin, dar cel mai mult parca tind si eu spre Clooney. Daca pe langa ei mai apar si Bichir (DiCaprio) si Fassbender, atunci competitia e intr-adevar interesanta. Parca nici nu mai sper sa il vad pe Oldman acolo, dar daca ar fi, atunci am putea avea trei actori nominalizati, cu o cariera solida si cu 0 Oscaruri (DiCaprio, Pitt, Oldman).

Uitandu-ma inapoi la ce am scris, yeah, competitia e destul de interesanta. Nu o sa fie atat de usor de prezis, but the game is on .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 24 Jan 2012 at 14:57.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 15:02   #89
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Daca era nominalizat Tintin eu zic ca ar fi castigat dar daca-s ignoranti astia de la academie...
Acum mi-e ca nu ia nici Rango si ia vreunu din celelalte 2 de care nici n-am auzit pana acum.
Mi-a placut de Bichir in A better life si merita nominalizarea dar oricum competitia de anul asta nu e prea mare.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 15:04   #90
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Ma bucur pentru nominalizarea lui Nick Nolte. Chiar m-am mirat cum de a fost omis de la Globurile de Aur. Kung Fu Panda si Rango au fost cele mai bune animatii din 2011.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 15:06   #91
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by R_Afc:
Kung Fu Panda si Rango au fost cele mai bune animatii din 2011.

noapte buna!
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 15:08   #92
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Alta dezamagire a fost ca nu l-au nominalizat pe Andy Serkis,care a avut si el un an excelent.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 15:08   #93
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by charles:
Originally Posted by R_Afc:
Kung Fu Panda si Rango au fost cele mai bune animatii din 2011.

noapte buna!

Dintre cele pe care le-a vazut el...
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 15:09   #94
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen:Bridesmaids.Are you fucking kiddin' me?
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 15:11   #95
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
snubs of Leonardo diCaprio, Michael Fassbender, Tilda Swinton, Albert Brooks, Shailene Woodley, Tintin = The Academy just being itself (a big pile of horseshit, that is)

si, mi s-a stricat mie display-ul sau la best song sunt doar 2 cantece ?! Oricum e prea mult. Trebuia un singur nominalizat. Care sa nu ia premiul.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 15:13   #96
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
O gluma si nominalizarea lui Bridesmaids,cum zicea si ghost.Cred ca anul asta au chef de caterinca ca au fost unele nominalizari de toata jena.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 15:14   #97
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Oricum, uitandu-ma pe nominalizarile astea imi dau seama ca n-aveti nici o sansa la concursul de predictii. Asa ca, gasiti-va altceva cu care sa va jucati. The laptop is mine and I'm gonna rule the World with it ! MUHAHAHAAAAAAAAAAAA
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 15:18   #98
imoral
Junior
 
imoral
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 42
Pentru 2012 eu as atribui o statuie filmului:„War Horse” si din categoria cele mai bune animatii [i]:"Rango"[/I ] si"Puss in Boots"

Last edited by imoral : 24 Jan 2012 at 15:20.
imoral is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 15:19   #99
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Pe Lizzy Olsen nu a vazut-o nimeni?Mie mi s-a parut cel mai bun rol feminin de anul asta.Din cate am vazut desigur.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 15:23   #100
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Da. Nu ma asteptam s-o nominalizeze dar I love her truly
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells