Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 May 2011, 17:38   #3421
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
Originally Posted by dragonfly_drk:
vazui si Pa Negre. cat de frumooos. il recomand cu placere.
pana la urma, nu a fost o zi chiar rea.

Si despre ce'ar fi vorba in Pa Negre asta ? Sa'mi fac o idee daca sa ma uit

Originally Posted by the_fairy:
I am number four .... si am i am speechless .... mare pierdere de timp! O varianta de Twilight cu oameni care stralucesc, poveste trasa de par si plina de clisee.

eu am zis ca e doua sferturi Superman (apropo de clisee) si doar un sfert Twilight..iar un sfert adunat de pe ici pe colo, si mai ales din final, mi'a placut cat de cat. 5/6 de la mine
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2011, 23:13   #3422
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by mvpsebi:
Originally Posted by dragonfly_drk:
vazui si Pa Negre. cat de frumooos. il recomand cu placere.
pana la urma, nu a fost o zi chiar rea.

Si despre ce'ar fi vorba in Pa Negre asta ? Sa'mi fac o idee daca sa ma uit

pai... uita-te la linkul pe care l-am postat. in rest, nu iti dau detalii. te las sa il descoperi si sper sa iti placa.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2011, 05:36   #3423
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Arizona Dream (1993), un film de Emir Kusturica, cu Johnny Depp in rolul principal. Absolut senzational. Inca o capodopera marca Kusturica.
Nota 10!
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2011, 09:00   #3424
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
The Roommate 6/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2011, 11:43   #3425
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Yi Yi -2000 -regizat de taiwanezul Edward Yang.Un film de 3 ore care nu te oboseste nici macar o clipa.Citeva zile din viata complicata a unei familii ''burgheze''.Toti membrii acestei familii trec printr-o reevaluare atunci cind trebuie sa-i tina companie batrinei lor.Pe rind fiii,nora si nepotii merg sa -i tina de urit doamnei in coma.Problema apare atunci cind nimeni nu gaseste cuvintele potrivite pentru acest pseudodialog .Ce sa-i destainui unei persoane despre care nu stii daca te aude .Situatia seamana cu rugaciunea catre o divinitate despre care nu stii (sigur) daca exista ,te aude sau ii pasa de tine.
Personajele au o densitate gasita numai in filmele care chiar au ceva de spus .Iar acest film ataca (cu brio ) o gramada de teme majore :sensul vietii ,dragostea ,moartea ,destinul,esecul.Fara lirisme gratuite dar mai ales fara cinisme bagate fortat pe git.
Un film obligatoriu 9.5/10







http://www.youtube.com/watch?v=8F6tSorwYqw&NR=1

Last edited by bremen1980 : 11 May 2011 at 11:47.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2011, 22:55   #3426
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

He's Just Not That Into You(2009) 7/10 -o comedie destul de reusita cu actori pe masura care are
ceva nou fata de alte filme de genul.Eu zic ca merita vazut la sfarsit de saptamana.
Good Will Hunting(1997) 9/10-un film extraordinar ce trebuie vazut neaparat.Cred ca este filmul in care Matt Damon joaca cel mai bine iar povestea este unica .

Last edited by DragonMaster : 12 May 2011 at 10:38.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2011, 22:56   #3427
Mrs.M
Junior
 
Mrs.M
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 27
Thor - Chiar nu ma asteptam sa fie asa bun .M-a surprins intr-un mod placut acest film .Efectele au fost ok , scenariul putea fi un pic imbunatatit , iar actorii si-au facut treaba bine zic eu chiar si Kat Dennings asa nesufurita cum e ea .Per total un film bun de vazut in weekend .

Nota mea : 8/10

The Lovely Bones - Cam plictisitor filmul nu stiu cum sa zic , dar aveam asteptari mult mai mari de la el .Ceea ce mi-a placut a fost prestatia lui Stanley Tucci si a lui Saoirse Ronan care are un potential urias .Dar repet inca o data filmul mi s-a parut cam plictisitor fata de ce asteptam eu .

Nota mea : 6/10

The Fighter - Vreau sa spun ca CB chiar a meritat Oscarul pentru rolul asta .Dar subiectul mi se pare deja "fumat" si previzibil .Am ezitat mult sa-l vizionez si uite ca intr-un final am si reusit .Nu-mi pare rau ca l-am vizionat dar se putea si mai bine.

Nota mea : 7/10

Rio - O animatie incantatoare din punctul meu de vedere .Se vede mana lui Carlos Saldanha care dupa Ice Age isi demonstreaza inca o data talentul . Peisaje superbe chiar daca erau computerizate , umor de calitate , actorii din spatele personajelor alesi foarte bine cu un plus pentru JE , fac din acest film unul cele mai bune de anul acesta .Aaa da 3D-ul a fost chiar reusit fata de alte filme .

Nota mea : 8/10
__________________
Debusolat ca un urs rasist langa un panda
Mrs.M is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2011, 07:46   #3428
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Where the Truth Lies (2005) Kevin Bacon si Colin Firth fac o treaba buna .. si-au reusit sa ma surprinda .. au o chimie foarte buna .. un thriller bun ..

Nota 7/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2011, 11:10   #3429
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Am mai prins aseara un pic din filmul chinzesc ''Xun qiang'''(''Arma disparuta'') pe ProCinema .Subietul era cunoscut dar nu-mi aminteam unde mai vazusem asa ceva.Am cotrobait prin memorie si mi-am amintit de ''Stray Dog'' (''Nora inu'') celebrul film regizat de si mai celebrul Akira Kuriosawa in 1949.Bun filmul chinezesc dar si mai bun originalul japonez.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2011, 12:20   #3430
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

Waiting for Forever(2010) 7/10 -este un film simpatic care poate fi vizionat in weekend daca nu ai altceva mai important de facut.
The Adjustment Bureau(2011) 8/10 -un film interesant dar destul de previzibil care mi-a placut pana la capat .Pot spune ca este una dintre cele mai bune filme ale anului 2011.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2011, 21:18   #3431
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

Red Riding Hood(2011) 5/10 -un film slab care este cu mult sub poveste si care mai bine nu sar fi facut.
Kill the Irishman(2011) 9/10 -este bazata dupa o poveste reala care te impresioneaza prin povestea si jocul actorilor.Este un film ce nu trebuie ratat si pot zice ca este in top 5 filme despre mafie.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2011, 14:54   #3432
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
Gnomeo & Juliet (2011) foarte comica animatia
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2011, 21:53   #3433
Mrs.M
Junior
 
Mrs.M
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 27
Priest - Un film bunicel cu CGI monsters si preoti kung -fu .Mai bun ca Legion ca tot se face comparatie cu filmul ala , dar nici prea stralucit .Efectele cat de cat bune , 3D-ul nu prea sa simtit .Ceea ce ma deranjat a fost durata prea scurta a filmul adica vre-o 1 h si 17 min. fara a pune la socoteala genericul de final fapt din cauza caruia se trecea foarte repede peste momentele cheie. Se putea dezvolta mai mult .

Nota mea : 6/10
__________________
Debusolat ca un urs rasist langa un panda
Mrs.M is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2011, 16:48   #3434
Rosalinda22
Novice
 
Rosalinda22
 
Join Date: May 2011
Posts: 3
Wild Child (2008) ,este un film extraordinar de frumos despre adolescenti,pe care cred ca ar trebui sa-l vedeti cu toti.Pe mine m-a impresionat foarte mult acest film,vi-l recomand sa-l urmariti e chiar superb.
Rosalinda22 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2011, 19:21   #3435
Mrs.M
Junior
 
Mrs.M
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 27
The Lincoln Lawyer - Un thriller destul de captivant , usor previzibil dar cu o doza buna de suspans .MC joaca chiar bine , nu eram obisnuit sa-l vad in roluri asa "serioase" dar chiar a jucat bine.

Nota mea : 7/10
__________________
Debusolat ca un urs rasist langa un panda
Mrs.M is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2011, 21:11   #3436
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Am vazut si eu Ichi the Killer al lui Miike, si mi-am dat seama ca tre' sa vad mai multe filme de ale lui. Recomandari?

N-am vazut de mult timp un film care sa ma amuze atat de tare.

7/10
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2011, 22:22   #3437
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

Sammy's Adventures: The Secret Passage(2010) 8/10 -este o animatie placuta care merita vazuta.
Catch Me If You Can(2002) 10/10 -cam rar sunt filme despre care pot zice ca merita fiecare secunda iar acest film se situeaza in acea lista.Pot zice doar vizionare placuta.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2011, 11:22   #3438
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Revazut aseara pe TV5 ''Les quatre cents coups ''.Meserie .
Se pare ca a fost seara celor cu nume de Doinel :Antoine Doinel si Do(r)inel Munteanu
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2011, 12:19   #3439
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by chuckyfan:
Recomandari?

Audition, dar nu e in acelasi stil comic. Si 13 Assassins mi-a placut, dar nu ca celelalte doua, e prea cuminte, prea conventional.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2011, 13:31   #3440
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Audition vreau sa-l vad de foarte mult timp, dar nu stiam ca e regizat de el. Banuiesc ca o sa-mi placa.

13 Assassins arata interesant...

Multumesc
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells