Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Mar 2002, 19:23   #1
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Un film ca o prajitura. Dulce cat incape si se termina inainte sa dai in diabet.
Si dup'aia, cu un pahar de apa rece, poti sa o iei de la inceput de cate ori vrei.
...
In timp ce unii se "reguleaza" in baie. :lol:
Iar scena aia este definitia completa a verbului "a regula" :lol:
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2002, 20:23   #2
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Si ca o tangenta, cred ca Bruno Delbonnel are toate sansele sa devina urmatorul Darius Khondji, chiar daca stilul lui este complet diferit. Excelenta imaginea lui "Amelie".

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2002, 23:40   #3
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Interesant... Jean-Pierre Jeunet a facut pereche cu Khandji la filmul care l-a adus anterior in atentia publicului: "Delicatessen", pe care tot incerc sa il vad si nu reusesc.
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2002, 23:51   #4
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Tocmai de aceea l-am mentionat. Jeunet a fost cel care l-a lansat pe Khondji (au lucrat si reclame impreuna), desi Fincher a fost cel care l-a consacrat.

"Delicatessen" e MUST SEE. :smile:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2002, 16:21   #5
Tori2002
Novice
 
Tori2002
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 2
Send a message via Yahoo to Tori2002


Amelie a fost un film superb.
Exact, ca o prajitura....Filmul m-a obsedat vreo saptamana non-stop. A existat o magie infailibila in el.
A existat o oarecare lasitate in dorinta, altfel apreciabila a Ameliei, de a face bine semenilor ei.Aducea fericire in suflete , insa prefera sa ramana deoparte, in
lumea ei comoda si imaginara. Nimic mai simplu si oarecum impersonal. Hotararea de a se include pe sine in aceasta lume si de a trai efectiv in ea reprezinta cheia filmului presupun.
Cred ca ne regasim foarte multi in Amelie.
Ea a trecut de la rolul ei de Printesa a Inimilor(cum fusese Diana) la rolul real, palpabil,cu mult mai intens al celui care , desi iubeste la nebunie umanitatea, se hotaraste totusi ca este timpul sa iubeasca ..omul. La particular si nu la general. Si mai presus de toate, sa intre ea insasi in acest joc al iubirii.
Cred ca ne-ar veni tuturor usor sa facem bine din umbra, dar sa ramanem ascunsi.Este comfortabil asa.De fapt ne este teama.De celalti. De noi. Amelie a prins in cele din urma curaj(de fapt a fost fortata pt ca s-a trezit cu tipul la usa)si gestul ei la final valoreaza mai mult poate decat toate faptele altruiste pe care le-a savarsit pe parcursul intregului film.
Este poate vorba si despre curajul de a lasa deoparte frumoasa noastra lume imaginara
si de a gusta din frumusetile reale,palpabile...
Ar fi de fapt multe de spus...
Tori2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2002, 08:02   #6
cristinelle
Novice
 
cristinelle
 
Join Date: Apr 2002
Location: site
Posts: 5
Send a message via MSN to cristinelle
ar trebui sa vedeti si " la cite des enfants perdus" pentru a vedea ce regizor plin de imaginatie e jeunet. putin cam bolnavicioasa pe alocuri dar totusi deosebit.
criticii americani au spus ca "amelie" e prea plin de imaginatie. de parca exista asa ceva. ei fac remake-uri dupa ramake-uri si sequel-uri dupa sequel-uri si arunca in jeunet cu noroi ca e prea zburdalnic cu camera si mintea.
una din colegele mele de camera a pus postere cu amelie peste tot si a stat o zi intreaga sa descarce filmul pe calculator.
cristinelle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2002, 09:03   #7
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
"La cité des enfants perdus" e regizat impreuna cu Marc Caro, la fel ca si "Delicatessen", cei doi facand o pereche de-a dreptul "bolnava" cand e vorba de film, fara a-l uita si pe Pitof (realizatorul efectelor speciale in "La cité" si "Alien:Ressurection"), care a debutat si el de curand ca regizor cu "Vidoq" (unde Caro a fost designer).

Desi au promis ca dupa ce fac fiecare cate un lung-metraj pe cont propriu echipa de soc Caro-Jeunet se va reuni pentru o noua colaborare, Jeunet are in proiect un film tot singur iar Caro nu pare prea interesat sa mai regizeze (vrea sa scoata o carte cu creatiile sale de design).

E interesant de vazut cum astfel de echipe se stimuleaza reciproc si colaboreaza in diverse feluri, pastrand totusi un stil propriu.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2002, 23:38   #8
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am reusit si eu intr-un final sa vad Amelie...
pe mine m-a impresionat foarte tare modul in care este facut filmul, si mai putin povestea in sine...au fost multe imagini care mi s-au parut superbe...
mi-a palcut foarte mult si modul in care era introdus fiecare personaj nou...imediat se spuneau cateva lucruri care ii placeau sau pe care le detesta...si nu erau deloc lucruri semnificative...din contra, erau amanunte pe care la un momentdat nu le mai constientizezi. Nu cred ca la intrbarea: "Ce Lucru nu-ti place?" ar raspunde cineva: "Nu-mi place sa mi se increteasc degetele in baie!"
filmul este foarte tonic! pe mine m-a binedispus foarte tare desi n-as putea spune ca e o comedie tipica la care razi cu lacrimi...nici macar nu sunt sigura ca filmul e o comedie...desi daca nu intra in aceasta categorie, nu stiu in ce categorie intra!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2002, 12:52   #9
maga
Novice
 
maga
 
Join Date: Apr 2002
Location: google
Posts: 9
in sfarsit niste oameni care-au auzit de delicatessen sau de la cite des enfants perdus.mi-au placut tare mult dar amelie e cam too sweet.dar asta e o senzatie post cum cred c-a mai zis cineva.while e delicios.
maga is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 12:50   #10
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Un film incintator! Am mai auzit intimpinarea ca e prea siropos, ca e prea american, ca nu e adinc, ca e doar un sir de intimplari, izvorite dintr-o ingeniozitate remarcabila, e drept, dar n-are, ma-ntelegi, monser? "acel fior tragic specific marii literaturi ruse", ca e simplist, n-are metafizica etc.
Dimpotriva, simplitatea, derizoriul, faptul marunt, ce poate fi mai aproape de Dumnezeu? Noica avea obiceiul (bun) de a mintui orice lucru mic. Putea face filozofie plecind de la boilerul din baie sau de la gulerul rasfrint al vecinului. Cam asta se intimpla si cu "Amelie". In fapt, pentru fiecare om, exista citeva lucruri caruia un tert le spune marunte dar care au pentru respectivul importanta capitala: un pitic de gips, o fotografie rupta, o scrisoare, o pereche de papuci de casa, ochii cutarei fete dintr-o pastisa, etc.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2002, 15:18   #11
Simoniq
Novice
 
Simoniq
 
Join Date: May 2002
Location: din intamplare, nu stiam de site
Posts: 3
Eu cred ca filmul tb mai mult privit (ca si "Lola rent") din prisma faptului ca cele mai mici gesturi ale unui om reactioneaza si interactioneaza cu destinele celor din jur; mult mai interesant cand nici macar nu ii cunosti... povestea de dragoste si felul in care se ascunde Amelie de oameni dar totusi actioneaza "din umbra" mie mi se par prea putin importante. Importanta este partea psihologica a filmului, cum oamenii (fostii copii) se regasesc in pasajele in care mintea o ia razna, creand scenarii aberante, in general despre "moartea" celor apropriati (ma rog, am intrat prea in detaliu).
Este un film superb, printre americanismele pline de clisee...
Eu as revedea filmul de atatea ori cate personaje sunt...urmarindu-le in parte... si imaginandu-mi ce s-ar mai putea intampla cu ele... in special ca unele povesti nu s-au terminat in acest film...
Simoniq is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2002, 15:37   #12
badaranu
Novice
 
badaranu
 
Join Date: Jul 2002
Posts: 1
Un film interesant, o distributie de exceptie.
badaranu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2002, 01:18   #13
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
gasesc interesant faptul ca filmul asta se gaseste in primele 100 din toate timpurile la imdb...(votate de vizitatorii site-ului respectiv)
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2002, 21:31   #14
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
De ce este asta interesant, Arhanghell? Este normal sa se intample asa, pe masura ce sunt lansate productii de succes, ele apar meteoric in Top 100 la imdb.com, pentru ca fiind proaspete impresioneaza - si atunci primesc si voturi. Interesant va fi daca va ramane in top si peste 5 ani.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2002, 22:46   #15
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
"Delicatessen" si "le cite des enfants perdues" (sper ca asa se numeste filmul!) se pot gasi si la institutul francez de inchiriat....problema e ca sunt vesnic inchiriate si acolo nu se pot face rezervari...asa ca trebuie sa le vanezi destul de mult...eu inca nu am reusit sa le vad!...
asa ca daca cineva reuseste sa puna mana pe ele, il rog sa ma anunte si pe mine cand le duce inapoi ca sa pot sa le iau si eu...
multumesc
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2002, 18:21   #16
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Cand am iesit din sala, dupa ce am vizionat prima data "Amelie" imi venea sa dansez pe strada, sa sarut pe toata lumea ... o stare putin diferita de cea care mi-a dat-o "Fight Club" ... cand imi venea sa bat pe toata lumea!!!
Movie freaks !?!
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2002, 23:02   #17
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
:lol:
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2002, 15:04   #18
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
vreau si eu sa folosesc smiley faces in mesaje, cum?!?!?!
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2002, 22:03   #19
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
stiu mai...nici mie n-a vrut sa-mi zica nimeni...a trebuit sa aflu singurica...totusi iti voi spune...la faq exista o lista(poate mai e si in alta parte dar eu acolo m-am uitat) cu o multime de fete ranjitoare...pur si simplu scrii semnele corespunzatore fetei pe care vrei sa o inserezi...de exemplu pt :lol: trebuie sa scrii: ":","lol",":"...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2002, 22:34   #20
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut ca te-ai descurcat si fara ajutorul meu...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells