Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Mar 2013, 14:09   #8001
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Point Blank. Cedez.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 15:33   #8002
MichaeI
Novice
 
MichaeI
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 15
MichaeI is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 15:43   #8003
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
The Conformist


Last edited by omudindulap : 09 Mar 2013 at 15:47.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 17:59   #8004
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by omudindulap:
Spuneai ca te simti alt om dupa experienta respectiva, poti fi mai exact?,
23.10 mm.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 18:24   #8005
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Nu, serios acum, mi-e cam lene sa ti-l povestesc si oricum nu e mare lucru de povestit. Mai bine-i asculti pe baietii de pe mubi. Oricum, daca n-a ocurs nici un declic in tine la contactul cu conceptul sinoptic-teoretic al filmului, s-ar putea sa nu te prinda. Dar. Avand in vedere ca m-am uitat mai devreme la Zhit si mi s-a parut jenant de slab (parca incropit de o sleahta de studenti; incoerenta suprarealisto-autista; solemnitate nesubstantiala si neargumentata evenimential ci doar bagat pe gat cu ajuotrul muzicii; chiar a fost ridicol cat de grave puteau sa fie tonurile alea muzicale - cre' ca nici dzeu la apocalipsa n-o sa se ia atat de in serios, daca e sa avem parte si de soundtrack; schimonoseala intru tragic a actritei 'principale' e histrionica; perspectiva autorului e o sociologie pauper-pesimista la modul superficial, kitschos - nota o vorba odata Cioran in Caiete: pesimismul oamenilor marunti; asta a fost si senzatia mea aici. Si Adorno ar putea plusa si el aici cu ideea "lasului cinism", dar mi-a marturisit ca l-a bagat Malombra in sperieti si nu mai indrazneste sa se apropie de forum etc. etc)

Originally Posted by charles:
Concluzia e pripită. Dar asta pățești dacă adopți metodologia twinsen-iană
Oh well, parca tot maestrul Twinsen zicea candva ca un film nu e un meci de fotbal. Un gol din offside in prelungiri nu sterge cu buretele prestatia cretina si dezgustatoare de pana atunci. Procesul de comprehensiune a filmului (zicea cineva) sta necesarmente in doua prezumtii fundamentale: aceea de mimesis si aceea de coerenta a intregului. Pe primul nu insist fiindca-i irelevant. Al doilea se refera la faptul ca un spectator sanatos si educat postuleaza ca nicio particica din arhitectura filmului nu si-a gasit acolo locul accidental si fara sens. Eu la filmul ala am inteles (relativ, dar asta-i alta poveste) cum si-au gasit locul scenele de actiune exploziva, ciocnirile dintre fortele de ordine calare si 'revolutionari', de exemplu. Am inteles ca nu e nimic in spatele lor si ca autorul le-a vazut interesante intrinsec, ca spectacol empiric-formal... si cum eu tin mult la o veche zicatoare hollywoodiana din cercul scenaristilor conform careia: if the scene is about what the scene is about, you're in deep shit...

Originally Posted by Windom:
The Seventh Continent
Pana sa procesez complet imaginea, deja imi fugise gandul la Fire Walk With Me.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 18:45   #8006
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Federico:
Originally Posted by omudindulap:
Spuneai ca te simti alt om dupa experienta respectiva, poti fi mai exact?,
23.10 mm.

Mi-ai adus aminte de asta.

Nu ti-am cerut sa-mi povestesti filmul, intrebam de experienta in sine. In fine.

omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 21:26   #8007
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Nimeni?
Marie Antoinette
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 21:41   #8008
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Mal, daca tot esti in zona, pe asta il ghicesti tu.

Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 21:42   #8009
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by Federico:
Oh well, parca tot maestrul Twinsen zicea candva ca un film nu e un meci de fotbal. Un gol din offside in prelungiri nu sterge cu buretele prestatia cretina si dezgustatoare de pana atunci. Procesul de comprehensiune a filmului (zicea cineva) sta necesarmente in doua prezumtii fundamentale: aceea de mimesis si aceea de coerenta a intregului. Pe primul nu insist fiindca-i irelevant. Al doilea se refera la faptul ca un spectator sanatos si educat postuleaza ca nicio particica din arhitectura filmului nu si-a gasit acolo locul accidental si fara sens. Eu la filmul ala am inteles (relativ, dar asta-i alta poveste) cum si-au gasit locul scenele de actiune exploziva, ciocnirile dintre fortele de ordine calare si 'revolutionari', de exemplu. Am inteles ca nu e nimic in spatele lor si ca autorul le-a vazut interesante intrinsec, ca spectacol empiric-formal... si cum eu tin mult la o veche zicatoare hollywoodiana din cercul scenaristilor conform careia: if the scene is about what the scene is about, you're in deep shit...

Rupe Bordwell prietenia cu tine de nu te vezi! Fotbalul se joacă pe goluri, fie ele și-n prelungiri.
Vorbești de arhitectură și de coerența întregului la nivel conceptual fără să ai practic experiența (mă refer strict în cazul de față, cu Der Baaden...) lui. Să închizi cercul hermeneutic, obligația nu e să cunoști doar o parte a întregului ci chiar invers, trebuie parcurs întregul. Dar na, graba verdictului, a notei, a steluței, a bulinuței, a ierarhizării daca-i pînă acolo şi a listomaniei, eludează atît analiza cît și travaliul experienței propriu-zise. Iar ca atitudine, ce să zic, doamne fereaşte să mai fim dezamăgiţi, din proprie iniţiativă şi ca fapt posibil asumat, de vreun film!
Cît despre dictonul hollywoodian pomenit, toate bune și frumoase, numai că nu l-aș întelege neapărat ad literam. E drept că sensul transcende (în fine, ar trebui), că trebuie să calce în picioare imanența "obiectului de artă". Dar sensul nu se constituie din fragmente de sens corespunzătoare fiecărei secvențe în parte şi apoi aglutinate într-o manieră matematică. De aia consecinţa ta obținută din proprietatea de coerenţa e una pe cît de facilă pe atît de greşită. Coerenţă nu înseamnă nici omogenitate, nici structură simetrică, și nici o promisiune de staus quo.

ps.
Cu siguranţă găsesţi în Professione reporter scene de acțiune, care nu pot fi caracterizate individual decăt ca o penurie de sens. Dar chiar atît de decadenţi să fi devenit încăt să nu mai întelegem o farsă? (Nu, nu fac nici o comparaţie cu Der Baaden).

Last edited by charles : 09 Mar 2013 at 21:44.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 21:59   #8010
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
cre' ca nici dzeu la apocalipsa n-o sa se ia atat de in serios, daca e sa avem parte si de soundtrack;

hahaha. iar cu adorno, c'mon, nici eu nu-s tare în temă

Namaste, e Silvestre? parcă parcă îmi amintesc de ceva, dar..
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 22:11   #8011
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Ala-i.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 22:38   #8012
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473


__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 23:26   #8013
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
regizor ucrainean. a murit în 2010.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 23:33   #8014
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
The White Bird Marked with Black?
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 23:38   #8015
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
12 ani mai tîrziu. e ilienko, da.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 23:42   #8016
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Mura-n gura, copy/paste, Legenda o knyagine Olge.
Nu-l ghicea nici tata mosu'.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 23:53   #8017
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
haha, da, ştiu, d'aia m-am şi grăbit cu indiciile. dacă tot mi-am băgat capu-n laţ cu ghicitul silvestrelui..
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2013, 00:04   #8018
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Nou-nout.

Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2013, 00:23   #8019
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Pozitia copilului (alintat cuculet ). btw, n-am auzit in viata mea rasete in sala de cinema in momente mai nepotrivite decat la filmul asta ok, a avut si replici amuzante dar unii spectatori radeau ca prostii exact la scenele mai tulburatoare
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.

Last edited by Pepper : 10 Mar 2013 at 00:26.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2013, 00:26   #8020
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Credeam ca dormi, ma batea gandul sa te trezesc.
Scena asta face toti banii.

Oh, eu am fost in sala cu doua pensionare si reactia a fost alta. Sa vezi acolo bocete pe final...

Last edited by Namaste : 10 Mar 2013 at 00:29.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells