Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Feb 2011, 12:47   #1
inception_II
Novice
 
inception_II
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 16
Inception Vs. Matrix

Aceste doua filme au in comun mai multe lucruri decat ar parea initial.In Inception se exploateaza idea de vis in vis,exact ca in matrix,decat ca acolo era lume virtuala in lume virtuala(matrix in matrix).Exact ca in matrix,in inception trebuie sa fi conectat la un aparat (in inception misterios,in matrix explicat) pentru a intra in aceste lumi a visului respectiv virtuale.Matrix este putin mai usor de inteles,parca este mai bine explicat decat inception,dar asta nu ii scade din merite regizorului nolan care a creat o opera de arta.
Inception pare oarecum o copie dupa matrix,insa ambele sunt foarte reusite.Voi ce parere aveti...este inception o copie dupa matrix,si care scenariu credeti ca este mai plauzibil,cel din matrix sau cel din inception?
inception_II is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2011, 14:05   #2
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Inception nu prea impresioneaza cu nimic (si nu, nu este un film greu de inteles). Deci Matrix.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2011, 16:32   #3
inception_II
Novice
 
inception_II
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 16
Ba da,nu la toate chestile le poti gasi o explicatie logica in inception.Multe chesti nici nu sunt explicate (spre deosebire de matrix).
inception_II is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2011, 22:41   #4
zece10
Novice
 
zece10
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 3
matrix a fost bun la vremea lui iar acum este inception, parerea mea e ca aman2 sunt la fel de bune dar tehnologia difera
zece10 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 12:54   #5
lamationairetia
Novice
 
lamationairetia
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 2
Inception este mai profund

Originally Posted by inception_II:
Aceste doua filme au in comun mai multe lucruri decat ar parea initial.In Inception se exploateaza idea de vis in vis,exact ca in matrix,decat ca acolo era lume virtuala in lume virtuala(matrix in matrix).Exact ca in matrix,in inception trebuie sa fi conectat la un aparat (in inception misterios,in matrix explicat) pentru a intra in aceste lumi a visului respectiv virtuale.Matrix este putin mai usor de inteles,parca este mai bine explicat decat inception,dar asta nu ii scade din merite regizorului nolan care a creat o opera de arta.
Inception pare oarecum o copie dupa matrix,insa ambele sunt foarte reusite.Voi ce parere aveti...este inception o copie dupa matrix,si care scenariu credeti ca este mai plauzibil,cel din matrix sau cel din inception?
Inception este mai profund ca si problematica, plonjarea in abisul visului in vis, in vis, pentru ca se ajunge la un nivel III, aduce in actualitate ceva extrem de posibil intr-o lume reala( nu virtuala ca in Matrix). Ideea de baza , dupa parerea mea, este drama accesarii necunoscutului ca domeniu de viata cu riscurile aferente. Categoric consider Inception un film care merita Oscarul, iar pe Leonardo de Caprio, il vedeam nominalizat la Oscar.
lamationairetia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2011, 12:41   #6
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
Matrix de departe e mai bun. Matrix nu a fost bun la vremea lui , este inca ceva unic si incomparabil. Dupa parerea mea Nolan a reusit sa faca ceva si mai comercial decat Batman sau The Prestige si anume Inception....Adica bun , povestea e originala sa zic asa , dar cum sa bagi actiune de 2 bani intr-un asemenea film care se vroia mare. Si Matrix si Inception sunt filme usor de inteles , dar daca un film e greu de inteles nu inseamna ca e mai bun , important e ce simti atunci cand te uiti la el , la Inception nu am simtit nimic...

Last edited by andreyuzzu : 01 Mar 2011 at 12:54.
andreyuzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2011, 17:30   #7
NmpN
Junior
 
NmpN
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 39
Eu zic ca Matrix a fost bun la vremea lui si Inception e bun acum ! Parerea mea...
NmpN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2011, 17:25   #8
legolas05
Junior
 
legolas05
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 58
Inception e un pic mai bun ca Matrix....parerea mea
legolas05 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2011, 23:54   #9
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
De ce e mai bun?
andreyuzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2011, 20:42   #10
capodecina
Senior
 
capodecina
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 129
Inception este mai profund ca si problematica, plonjarea in abisul visului in vis, in vis, pentru ca se ajunge la un nivel III, aduce in actualitate ceva extrem de posibil intr-o lume reala( nu virtuala ca in Matrix). Ideea de baza , dupa parerea mea, este drama accesarii necunoscutului ca domeniu de viata cu riscurile aferente.

Ce ai fumat?
capodecina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2011, 23:35   #11
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Originally Posted by inception_II:
Aceste doua filme au in comun mai multe lucruri decat ar parea initial.In Inception se exploateaza idea de vis in vis,exact ca in matrix,decat ca acolo era lume virtuala in lume virtuala(matrix in matrix).Exact ca in matrix,in inception trebuie sa fi conectat la un aparat (in inception misterios,in matrix explicat) pentru a intra in aceste lumi a visului respectiv virtuale.Matrix este putin mai usor de inteles,parca este mai bine explicat decat inception,dar asta nu ii scade din merite regizorului nolan care a creat o opera de arta.
Inception pare oarecum o copie dupa matrix,insa ambele sunt foarte reusite.Voi ce parere aveti...este inception o copie dupa matrix,si care scenariu credeti ca este mai plauzibil,cel din matrix sau cel din inception?

Inception este un film foarte reusit.Matrix este iarasi alt film bun.Dar nu le poti compara.Inception este un film spre un public mai matur pe cand Matrix este o arta vizuala in felul cum au fost realizate efectele speciale .Ambele sunt bune.Nu poti sa zici ca unul este mai slab decat altu.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2011, 12:58   #12
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Ba' eu pot sa zic ..
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2011, 10:18   #13
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Toata lumea isi aduce aminte de primul .. cel care a initiat .. ideea .. fara el .. nu se putea ajunge acolo .. Inception l-am vazut la cinema anul trecut si bine c-am facut asta .. e la fel ca Avatar un deliciu vizual in fine .. nici dupa Matrix nu ma omor au fost altele mai bune de la sfarsit de secol .. vezi Dark City (1998) sau The Thirteenth Floor (1999) unde ideea filmului .. cum e vorba aia din popor "sa-ti ia ochii" ei bine eu zic ca mai bine e "sa-ti ia mintea" sa te lase cu gandu "daca? cum?" sa-ti lucreze materia cenusie .. nici Matrix nu e monolitu' filmelor in vis sau lumea virtuala .. daca nu era Akira din (1988) Matrix era doar un basm .. deci fiecare film e frumos in felul sau .. fiecare are ceva diferit .. a da era sa uit si de Brazil (1985) .. si de aici a luat Matrix ceva .. si daca tot intram in polemici .. Keanu Reeves stia din 1995 de la rolul din Johnny Mnemonic .. ca va avea o gaura in cap : )
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2011, 10:30   #14
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by FlorinMovieFreak:
daca nu era Akira din (1988) Matrix era doar un basm ..

Ce punct comun au cele doua filme in afara faptului ca sunt ambele SF-uri? M-as fi asteptat la cea mai evidenta comparatie, cu Ghost in the Shell ('95), nu Akira...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2011, 10:36   #15
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by FlorinMovieFreak:
daca nu era Akira din (1988) Matrix era doar un basm ..

Ce punct comun au cele doua filme in afara faptului ca sunt ambele SF-uri?

N-ai vazut ca era Alesu' .. oprea gloantele .. si alte puncte in comun .. de care nu-mi aduc aminte acuma
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2011, 12:32   #16
NightChild
Veteran
 
NightChild
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 219
Matrix la vremea lui a fost ceva, nu prea aveai cu ce sa il compari... Oricum nu inteleg ce au in comun Matrix si Inception.
NightChild is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2011, 15:28   #17
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
^ pai una ar fi efectele speciale .. plus scenele de lupta cu gravitatea lunii si ideea de intrarea in starea de vis .. sau realitate virtuala ..

Oricum Inception e mai complex si ne ridica intrebari despre vise si felul cum le percepem ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2011, 20:57   #18
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
Dupa parerea voastra,la sfarsit era vis ? Eu am construita o parere dar vreau sa vad daca am reusit sa fiu atent la detalii.
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2018, 18:40   #19
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
"Matrix" a facut mare valva la vremea respectiva, dar intre timp au aparut, precum ai amintit unul, mult mai bune.
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells