Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Sep 2013, 02:16   #821
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Pepperita, in sfirsit am verdictul la Mad men, imi place Primele episoade din sez 1 sind destul de lente, dar deja spre sfirsitul sezonului ajunsesem sa ma impacientez, cu ce-o sa se mai intimple Oricum, jos palaria producatorilor pentru ca au reusit sa filmeze zeci de ore in care sa se fumeze aproape incontinuu Trebuie sa fie o razbunare crunta pe normele care se pun in ziua de azi in legatura cu fumatul. Pe de alta parte sper ca actorii si-au luat suficiente sporuri de toxicitate Dar nu-i numai asta, imi place atmosfera aia, o atmosfera mai relaxata la lucru, cum eu n-am vazut in viata mea. Si nu ma refer la bauturile alcoolice care se consuma inca o palma data capitalismului contemporan oamenii sint mai directi, isi permit sa-si apere pricipiile, chiar daca in final respecta regulile firmei. E adevarat ca e un domeniu de activitate la care eu n-am avut acces, dar ma gindesc ca macar o parte din oamenii care plac serialul asta, il plac si pentru ca arata niste relatii de lucru mai umane, chiar daca sint aplicate doar unor selectati. Gasesc interesante situatiile in care sint puse personajele, ex tipa care naste si nici nu se uita la copil si alte exemple. Desi nu se ataca anumite probleme morale in adincime, serialul e deasupra unui simplu entertainment si asta-mi place.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 21:22   #822
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Nu mai am rabdare pentru seriale noi , dar in seara asta am vazut primul episod din " Hello Ladies " .Unul mai tocilar se da la cele mai frumoase tipe si ramane cu buzele umflate .Banuiesc ca o s-o tot dea in bara tot sezonul pana cand o sa taie si pretentii si o sa-si gaseasca o fata de treaba si de nivelul lui. Vom vedea .
https://www.youtube.com/watch?v=wPEY...e_gdata_player

7,5 / 10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2013, 10:27   #823
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Iar am sarit Freaks and Geeks din schema si m-am apucat de Masters of Horror.O colectie de scurt-metraje horror, regizate de cei mai cunoscuti regizori de gen.Primele doua episoade nu au sarit prea tare in evidenta ,dar au fost suficiente pentru a ma convinge ca serialul merita o sansa.

Astfel, primul episod, Incident On and Off a Mountain Road, e regizat de Costarelli, tipul care a facut Phantasm.M-a dezamgit total.Aceeasi poveste cu o ratacita a soartii,fugarita printr-un zavoi de un criminal care semana izbitor cu Voldemort.Atmosfera exista,dar este stricata de actingul indoielnic al fugaritei,Apar si ceva twisturi cretinoide spre final, cand tipa ni se dezvaluie, ea insasi ca o criminala, super antrenata, care reuseste la cele 60 de kile sa omoare prin strangualare un mercenar de 90.Foarte credibil.Singurul punct pozitiv: o melodie pe care tipa o asculta in masina si pe care inca ma chinui sa aflu cum se numeste.

Al doilea episod, realizat de tipul cu Re-Animatorul.H.P. Lovecraft's Dream In The Witch House..Povestea: un student ia cu chirie o camera dintr-o casa bantuita de o vrajitoare.Vrajitoarea,insotita de un sobolan cu fata umana(foarte amuzant), incepe sa il uziteze pe student pentru sex si uciderea de bebelusi din vecini.Nu a fost cine stie ce, dar sobolanul ala a facut toti banii, iar finalul mi-a placut destul de mult.Plus ca nu am gasit prea multe cusururi de care sa ma iau.Pacatuieste ce-i drept prin simplitatea exagerata si CGI ieftin, dar per total..it was fun si m-am cam identificat cu studentul in cautare de chirie ieftina .
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2013, 18:48   #824
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
In ultimul timp am devorat Mad Men, toate cele 6 sezoane, dupa care am trecut la Downton Abbey, telenovela combinatie de toate romanele romantice de succes scrise in Anglia, dar n-are cum sa nu-ti placa. Voi fi in pana de seriale dupa anul nou. Astept cu sufletul la gura Sherlock si cam atit. Nu stiu cum voi sta cu rabdarea sa ma apuc de alte seriale, dar daca stiti seriale vechi bune poate imi recomandati ceva. M-am saturat sa astept jumate de an sa apara noul sezon la X sau la Y.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2014, 07:58   #825
Geary
Junior
 
Geary
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 26
Iti recomand House of Cards.
Geary is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2014, 16:23   #826
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Geary, mersi, pare interesant. Am vazut ca sint 2, una veche care nu are decit 4 episoade si cea noua cu Kevin Spacey.

Aseara am vazut primele 2 episoade din Doctor Who si parca m-am teleportat la gradinita. Se schimba ceva in urmatoarele? Primul Dr e simpaticut, il stiu din Cracker, dar gindul meu e la David Tennant numai ca nu cred ca rezist pina la seriile lui.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2014, 18:38   #827
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Dacă spui David Tennant, mă gândesc automat la Broadchurch, o miniserie UK în 8 episoade. Dacă nu ai văzut-o, nu ezita nicio secundă şi treci la acţiune!
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2014, 20:47   #828
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
S-a notat marillion, sper sa-l gasesc. Cind l-am cautat pe imdb am vazut ca celor care le-a placut asta le-a placut si Downton Abbey si Mad Men, guilty me
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2014, 21:10   #829
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Eu n-am trecut de primul episod din Broadchurch, mi-a adus aminte prea mult de The Killing, care n-a fost decat un joc obositor de pinball 8-| poate ii voi da o sansa pe viitor ca tot imi plac Mad Men & Downton Abbey.
Recomand si eu House of Cards cu Spacey si plusez cu The Newsroom cel cu Jeff Daniels. L-am mai mentionat in postarile anterioare dar e o ocazie buna sa insist(!) and Black Mirror too
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2014, 01:49   #830
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Am terminat si House of Cards si Broadchurch. Mi-au placut amindoua. House of Cards cu tensiunea fantastica si viteza ametitoare cu care se desfasoara evenimentele iar Broadchurch aproape la extrema opusa, lent, ne obisnuieste treptat cu fiecare personaj pentru ca sa vina cu o lovitura de gratie. Acum le astept cuminte sa mai scoata restul episoadelor/sezoanelor.

Am vazut un episod din A youg doctor's notebook. E extrem de scurt si episodul si seria, dar e facut dupa scrieri de Bulgakov. Am murit de ris la primul episod. Daca sinteti in cautare de personaje ciudate, asta ar putea fi pe placul vostru.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2014, 15:55   #831
NmpN
Junior
 
NmpN
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 39
Stie cineva daca apare sezonul 4 pentru Homeland ?
NmpN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2014, 17:25   #832
Rippa
Senior
 
Rippa
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 104
Steaua -Dinamo...cel mai tare film
Rippa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2014, 14:05   #833
chiba_florin
Novice
 
chiba_florin
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 5
Smile Sal'tare !!

Mi-am adus aminte de niste seriale din copilarie ... Vizitatorul era parca unu si celalalt John Doe - in rol principal Dominic Purcell ! wow what a time ...
chiba_florin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2014, 18:13   #834
casa_transimob
Novice
 
casa_transimob
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 1
ce serial dragut mai e la tv acum pt fete??
casa_transimob is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2014, 15:05   #835
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Cine poate stii ce isi mai doresc fetele in ziua de azi....

Au inceput noile serii din Bordwalk Empire si The good wife, duminica seara la americani, lunea pe net pentru noi.

In octombrie se zice ca incepe Homeland, Downtown Abbey trebuia in Septembrie dar vad ca se amana, House of cards la anul.

Eu as mai recomanda Orange is the new black si Episodes.

Intre timp, a vazut cineva the Blacklist ?

P.S. Era sa uit, desigur astept si continuarea True detective de la anul. HBO nu da gres niciodata.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance

Last edited by victor : 23 Sep 2014 at 15:11.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2014, 00:27   #836
grotesQue
Senior
 
grotesQue
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 124
Quote:
Downtown Abbey trebuia in Septembrie dar vad ca se amana
A inceput saptamana asta, noul sezon.
grotesQue is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2014, 11:11   #837
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Tocmai am descoperit Peaky Blinders. Il recomand desi am vazut doar 2 episoade.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2015, 16:19   #838
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
You'll have to watch It's Always Sunny.
Because of The Implication...
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2015, 14:01   #839
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Top 10 seriale si serii tv

1 L'onore e il rispetto
2 The Master and Margarita
3 Frasier
4 M.A.S.H.
5 Rome
6 Friends
7 THe big bang Theory
8 Poirot
9 Miss Marple
10 Prison Break
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2015, 17:57   #840
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Am trecut pe aici sa recomand un serial, River cu Stellan Skarsgård si Nicola Walker, politist britanic. Doar sase episoade, merita sa bagati un ochi. Apropo, ochii Nicolei Walker merg la orice horror...

In rest fata de ultima postare, The affair, The leftovers, Bloodline, Rectify, Tut, Narcos, Gangland undercover.

Din lista de mai sus nu am vazut primele doua. Celelalte nu ar sta intr-un top 10 personal. Pentru mine primele doua sunt Breaking Bad si The Wire. Pana la zece se bat multe.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance

Last edited by victor : 07 Dec 2015 at 18:12.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells