Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Feb 2011, 20:18   #61
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Charlize, Natalie....mmm.

De altfel, nu cred ca The Fountain e un film considerat deosebit de bun de majoritate. Pe de alta parte, se dovedeste ca Black Swan este pentru marele public, la fel cum si Requiem a fost, in sensul ca au fost apreciate universal, chiar daca sunt mai greu de digerat.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2011, 06:55   #62
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
Vazut, placut... mult, dar nu a produs asupra mea o impresie la fel de puternica precum alte filme. Probabil lipsa de rafinament in ale cinematografiei ma impiedica sa-l apreciez la adevarata valoare? Cred ca mi-a placut mai mult "The Fountain"... probabil pentru ca am tendinta sa apreciez mai mult ideea decat executia si filmul in sine.

Am tot stat sa citesc comentariile de pe thread si mi se pare un pic trist ca cele mai multe polemici se termina cu atacuri la persoana, si nu la idei
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2011, 15:57   #63
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Sa nimicim ideile, nu persoanele.

Altfel, m-am mai dus o data azi la film, sa-l admir in linistea unei sali aproape goale la ora pranzului, si mi-a placut la fel de mult ca prima oara.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2011, 13:25   #64
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
M-am uitat la film si nu am inteles mai nimic din el. Poate un user mult mai rafinat ca mine, eu fiind un grobian si jumatate, sa ma lumineze atat pe mine cat si pe restul, sa imi explice ce mesaj transmite filmul prin nu stiu ce subtilitati.

Nina mi s-a parut virgina si cam vroia sa scape de problema asta, iar personajul, pe care il interpreteaza, i-a oferit pretextul.

E speriata, timida si frigida, momma's girl. Naspa, ea trebuie sa joace rolul unei femei care seduce. Intructorul ala, prost pentru ca a facut alegerea care a facut-o, ii spune fetii: "Du-te si tu, mai agata vreun baiat. Pari asa cam stresata, ia vezi cum faci sa te mai calmezi"

E o mare problema cu transformarea asta, nu are loc. Adica nu se vede pe chipul ei, nu se vede cand e pe scena si imbracata in negru. E aceeasi persoana. Degeaba imi arati tu mie lupta intre personalitatile ei, daca mimica si gestica ramane aceeasi. Nu cred ca sedus pe nimeni.

Cand iese cu Lily in oras, se observa o schimbare in comportament, multumita drogurilor. Ieeee! Dar na, cum efectul etnobotanicelor are durata limitata, a doua zi revine inapoi la zana virgina, numai ca acum e un pic nervoasa.

Da, inteleg, avem o tulburare a personalitatii, Nina se duce o lupta interioara concluzionata cu metamorfozarea ei in Lebada Neagra. Si culmea! Pe scene, acolo unde trebuia sa fie arata in detaliu transformarea ei, nu exista acesta trasnformare. E aceeasi persoana, acelasi rol ca la inceput. Pe toata durata spectacolului a fost aceeasi.

Vincent Cassel a facut un rol foarte prost, dar sunt dispus sa ii iert orice pentru ca a jucat extraordinar in vreo 3 filme foarte bune.

Mila Kunis. Ieeeee! Girls Gone Wild. Atat.

Afronoski, ala, nu stie sa filmeze si el din alte unghiuri? Tot filmul a tinut camera aia in miscare, putin peste umarul personajelor. Ce-i drept, ocazional erau cadre cu miscarea gleznelor.

Cica e thriller, deci e cu suspans. Imi baga acolo o imagine de 2 sec, neclara, neconcludenta in vreun fel, pe fundal era muzica alarmanta. Nu am inteles nimic, pentru ca a durat cadrul 2 sec. Fazele de la metrou, intamplate in drumul spre metrou.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2011, 08:35   #65
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Vorba aceea, si The Godfather e un film despre un gagiu care nu vrea sa devina ca ta'su si pana la urma devine ca ta'su.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2011, 18:52   #66
NmpN
Junior
 
NmpN
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 39
Un film foarte frumos in care Natalie Portman joaca impecabil . Isi merita Oscarul pentru acest rol
NmpN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2011, 15:26   #67
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Lame, lame. Portman se vaita frumos si cam atit. La un moment dat am crezut ca o ia pe Mulholland Drive but I was deadly wrong. Inca unul care s-a prostit. Not good.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2011, 10:26   #68
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
E un film bun .. merita Oscarul .. se vede cat de mult s-a chinuit Natalie ..

Cheers !
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2011, 14:44   #69
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Iete o balerina alb- neagra :

http://www.youtube.com/watch?v=bTcvd...eature=related
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2011, 22:19   #70
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Aronovsky isi pierde din originalitate cu fiecare film pe care il face. Requiem for a Dream, The Wrestler si Black Swan au aceeasi premisa: oameni obsedati o idee fixa si viata pe care si-o distrug in prealabil, in tentativa de a-si vedea visul indeplinit. E cam perimat din punct de vedere al ideilor, dar il salveaza executia, unde chiar impresioneaza.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2011, 22:29   #71
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Si Pi are aceeasi idee la baza. Oarecum la fel si The Fountain, insa in ciuda punctelor comune foarte vizibile filmele difera mult intre ele. Mie asta mi se pare ca-i da o anume consistenta, e ceva caracteristic lui.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2011, 22:40   #72
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Originally Posted by miercuri:
Mie asta mi se pare ca-i da o anume consistenta, e ceva caracteristic lui.
Sigur, o poti privi si asa, dar pe mine ma lasa nesatisfacut deoarece are destul talent pentru a aborda si alte aspecte ale vietii.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2011, 22:43   #73
verapower
Novice
 
verapower
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 14
Tinand cont ca fiecare are dreptul la o parere, am sa incerc sa imi zic si eu parerea: acest film mi-a placut! un film slab, dar rolul lui Natalie Portman face tot filmul. L-am vazut la Studio , si era sala plina.
__________________
Walk the line...
verapower is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 00:03   #74
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
m-am uitat si eu la el, dar nu pot sa spun ca m-a marcat... intradevar Natalie a jucat foarte bine, insa, daca stam sa ne gandim, nu e numai meritul ei... si nu stiu de ce, chiar daca ma tinea oarecum in suspans filmul, era previzibil... si nu in sensul ca ghiceam dinainte ce se va intampla, ci in sensul ca nu ma mai mira nimic. a fost prea ciudat de la inceput pana la sfarsit... si din cauza asta, m-am obisnuit cu intensitatea filmului de la bun inceput, asa ca nu ma mai socam pe parcurs. e prea liniar in ciudatenia lui...

oricum, daca stau sa fac o comparatie cu ce am vazut in ultima vreme... filmul chiar merita vazut.

chiar acum vreo doua zile, discutam cu cineva la o cafea... ii spuneam ceva de genu ca sunt o perfectionista si daca nu imi iasa lucrurile cum vreau, devin stresata... la care el, mi-a facut comparatia cu Black Swan... ei, da... daca e sa gandesc atat de departe, daca te uiti adanc in filmul asta, parca parca transmite ceva... dar trebuie sa fi foarte atent... in comparatie cu requiem care ne dadea mura in gura, practic...

anyway, cum zicea si Miercuri... fiecare film e diferit in modul sau (si asta e original)...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 09:53   #75
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
mie mi s-a parut evident ca prima parte a filmului are un ritm si a doua alt ritm: intai, poti sa ai impresia ca e un film despre balet si incercarile sportului, iar pe parcurs devine ceva mult mai intunecat si mai intens. din cate am vazut intr-un interviu cu Aronofsky, aceasta a si fost intentia lui, cu o asemenea tranzitie.

cat despre requiem, doar ca o mentionare, filmul mi-a vorbit despre mai mult decat depedenta de droguri, ceea ce este proverbiala mura care-si gaseste drumul in gura, si recunosc ca imi face mare placere sa intru in atmosfera unui film dramatic, cu un crescendo in stilul acestor doua filme aduse in discutie. dar banuiesc ca trebuie sa-ti si doresti sa te lasi cuprins de o asemenea stare, adica sa nu te gandesti mereu ca trebuie sa prevezi ce se va intampla.

am vazut Black Swan fara sa ma fi uitat inainte la vreun trailer, deci si eu am raspuns "un film despre balet" cand m-a intrebat cineva ce ma duc sa vad cand a fost la cinema. in consecinta, am fost lua complet prin surprindere de cum s-a dezvoltat actiunea si m-a captivat neasteptat de mult. am cam si decis ca trebuie s-o las mai moale cu trailere, ca prea multe preconceptii strica.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 12:13   #76
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
nici eu nu m-am uitat la trailer si am incercat pe cat posibil sa nu citesc nimic despre film... intradevar, imi imaginam ca va fi altfel, si intradevar nu ma asteptam la sfarsitul care a fost... dar totusi, sa fim seriosi... se vede de la o posta, inca de la inceput ca tipa e ciudata aaa... pardon, diferita...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 17:27   #77
KrissKringle
Senior
 
KrissKringle
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 134
Originally Posted by dragonfly_drk:
dar totusi, sa fim seriosi... se vede de la o posta, inca de la inceput ca tipa e ciudata aaa... pardon, diferita...

Cu o asemenea mama posesiva cred si eu.
KrissKringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 17:32   #78
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
true, true... that is indeed so true...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 18:01   #79
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Se vede de la inceput ca tipa e ciudata/diferita cum mai exact? Si in ce fel implica asta psihoza ei pe parcursul filmului? Si ce relevanta are faptul ca ea ar fi diferita la inceput intr-un anume fel si apoi diferita la sfarsit intr-un alt fel? Intreb pentru ca altfel ramane o parere de genul: "Sa fim seriosi <insereaza argument irelevant, fara legatura cu ceva anume>". Pai suntem seriosi, dar legat de ce?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 18:19   #80
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
La cite comentarii si pareri am citit inainte de vizionare, eu am ramas perplex cind am vazut cit de simplista e in realitate povestea. Tradari, gelozii, telenovela pentru liceene... Si filmul asta vine tocmai dupa The Wrestler, mi s-a parut incredibil, parca nu e acelasi regizor. Se vorbeste de complexitatea personajelor, a povestii. E o poveste la fel de complexa ca un giallo de-al lui Argento. And not a very good one either. Da, am visat si eu la niscaiva complexitate, ma gindeam la ceva in genul lui Mulholland Drive, dupa cum spuneam, sau Fight Club. Dar nimic. Doar kitsch si un Vincent Cassel mai insuportabil ca niciodata. The gay Casanova.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells