Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Dec 2010, 20:03   #401
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Ok Pit, chit ca pentru mine micile sale imperfectiuni nu au contat atat de mult cat sa-i dau nota 9 , asa cum nici acea mica eroare de continuitate din finalul lui City Lights nu-i diminueaza deloc din calitate. Oh well, notarea e relativa oricum, fiecare noteaza filmele in functie de corzile sensibile atinse.

Whoaa Win, se gaseste la un pret foarte bun chiar, fata de piata americana . Sper sa nu fie chiar atat de limited si sa apuc sa il cumpar cat de curand. Culmea ca ma gandeam si la suitcase-ul Blade Runner, ar fi ceva sa am doua valize .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2010, 19:55   #402
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by buticut:
Culmea ca ma gandeam si la suitcase-ul Blade Runner

Oh-em-ge. Nu stiam de asa ceva. Merci! Acu sa vedem pe unde gasim suitcase-ul asta...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2010, 07:29   #403
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Citisem un scurt review despre Inception pe un site strain unde scria "it's a film that is designed to make stupid people feel clever'
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2010, 09:41   #404
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Si cam au dreptate...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2010, 10:26   #405
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu neaparat "designed", dar pentru ca a combinat ceva destul de complicat cu actiunea a fost ofertant mai multor categorii, printre care si cea in cauza. Inception poate sa faca un prost sa se simta destept prin simplul fapt de a constientiza ca a vazut ceva inteligent fata de the usual brainless blockbuster, dar ma indoiesc ca are capacitatea de a intelege ce a vazut mai departe de zgomotul exploziilor. De altfel, nici nu cred ca si-ar pune vreo intrebare. Bine, acum daca ai trecut imediat peste film fara sa incerci sa-l intelegi putin nu inseamna ca esti prost, ci doar superficial fata de filmul respectiv, oricare ar fi el.

Problema e ca persoanele respective nu pot vedea minutiozitatea din filmul asta, realizarea tehnica, dar si complexitatea scenariului plus eventualele trimiteri spre subiecte precum puterea cinematografiei. Asta ar fi o problema pentru cei care le-ar putea intelege, dar, vazand multimea, au impresia ca e un fel de Avatar 2.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 20:56   #406
ElFenomeno
Novice
 
ElFenomeno
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 14
pai chiar asta e. vin in vis in vis. si ce vedem? bataie frate.
la un moment dat ma saturasem de atata bataie. o idee buna executata in cel mai slab mod cu putinta. pentru ce ? pentru nimic. daca nu stiam ca-i facut de Nolan puteam sa jur ca e mana lu Bay.
Frantuzoaica Marrion a fost cea mai buna chestie din film.
ElFenomeno is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2010, 01:30   #407
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Liviu-:
Problema e ca persoanele respective nu pot vedea minutiozitatea din filmul asta, realizarea tehnica, dar si complexitatea scenariului plus eventualele trimiteri spre subiecte precum puterea cinematografiei.

Iar comparatia cu Bay mi se pare aberanta. Unde Bay iti insulta inteligenta, Nolan a creat ceva de o complexitate total iesita din comun in lumea cinematografiei.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2010, 08:17   #408
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by ElFenomeno:
pai chiar asta e. vin in vis in vis. si ce vedem? bataie frate.
la un moment dat ma saturasem de atata bataie. o idee buna executata in cel mai slab mod cu putinta. pentru ce ? pentru nimic. daca nu stiam ca-i facut de Nolan puteam sa jur ca e mana lu Bay.
Frantuzoaica Marrion a fost cea mai buna chestie din film.

1. Vin in vis in vis?... sa sti ca sunt niste pahare de vin pe-acolo. Cred ca le pastrau pentru sarbatori.
2. Mai multa bataie am vazut in Matrix.
3. "O idee buna executata in cel mai slab mod cu putinta" este printre cele mai aberante observatii pe care le-am citit anul acesta. In cel mai rau caz, unii critici s-au aratat dezamagiti de banalitatea ideii. Executia a fost insa mereu notata ca fiind aproape perfecta. Deci... esti tocmai pe invers. Sunt curios ce film are o executie buna din punctul tau de vedere? Sau, mai bine zis, ce film are o idee proasta si o executie buna?
4. Mana lu' Bay? Esti ridicol...
5. Se intituleaza "Marion". Nu tot ce e in franceza se scrie cu 2(doi) de R. Si Tom Hardy nu a fost interesant?...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 07:54   #409
ElFenomeno
Novice
 
ElFenomeno
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 14
1. ce-i gresit la vis in vis ?
2. nu-i adevarat . nu iau acum matrix-ul sa-l cronometrez dar ARE mai putina bataie decat Inception
3.ideea este buna deoarece a fost folosita foarte putin in filme si are un potential mult mai mare decat niste bataie..
idee proasta , film bun ? sau mai bine zis o idee slaba , overused . pai primul piratii din caraibe , equilibrium si strainezu let the right one in. Ar mai fi serialele britanice Being Human si Misfits etc.
4.are cre'ca la fel de multa actiune ca transformers 2.si tot ca tf2 n-am conectat emotional cu niciunul dintre personaje. ca incearca sa fie pretentios cu Marion in rolul feminin si Juno pe post de degeaba e alta poveste.
5. mersi pentru observatie. am notat , dupa cum se observa mai sus. habar n-am cine e tom hardy asa ca am dat un search pe google. Raspunsul e nu.
ElFenomeno is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 18:48   #410
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by ElFenomeno:
1. ce-i gresit la vis in vis ?
2. nu-i adevarat . nu iau acum matrix-ul sa-l cronometrez dar ARE mai putina bataie decat Inception
3.ideea este buna deoarece a fost folosita foarte putin in filme si are un potential mult mai mare decat niste bataie..
idee proasta , film bun ? sau mai bine zis o idee slaba , overused . pai primul piratii din caraibe , equilibrium si strainezu let the right one in. Ar mai fi serialele britanice Being Human si Misfits etc.
4.are cre'ca la fel de multa actiune ca transformers 2.si tot ca tf2 n-am conectat emotional cu niciunul dintre personaje. ca incearca sa fie pretentios cu Marion in rolul feminin si Juno pe post de degeaba e alta poveste.
5. mersi pentru observatie. am notat , dupa cum se observa mai sus. habar n-am cine e tom hardy asa ca am dat un search pe google. Raspunsul e nu.

ok.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 19:42   #411
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Eu, intr-un final, dupa ce am dat cu scenariu de toti peretii, i-am zis asa...


Dar meritul lui Nolan nu este realizarea unui film in care spectaculozitatea vizuala incearca sa distraga de la nenumaratele sale probleme, ci reusita unei hipnotizante "traduceri cinematografice", al carui "limbaj", independent scenariului, confera o alternativa spre transcendere pe care un roman nu ar fi reusit-o. Intelegerea vizuala a abstractizarii prea accentuata si speculatiei prea articulata (chiar si sub stratul protector al filmului de fictiune) despre fascinatia regizorului de vise, ramane atuul lui "Inception" - aproape imposibil de conceput decat de un singur autor.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 21:23   #412
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by SMC:
Eu, intr-un final, dupa ce am dat cu scenariu de toti peretii, i-am zis asa...

Am cautat lucrul asta prin topic, dar din pacate nu l-am gasit. Ai putea da un link care sa sustina afirmatia de mai sus? Sau poate ai putea elabora direct aici?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 21:52   #413
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Nu cauta, Liviu, ca n-am scris...
Am sa o fac cu alta ocazie, "pe viu", ca link-uri nu dau, iar "negativul" (pentru a da un copy-paste) nu l-am gasit, asa ca am scris din memorie.
Dar revin!
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2010, 00:06   #414
mirkea
Junior
 
mirkea
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 53
Originally Posted by andreiu7z:
Citisem un scurt review despre Inception pe un site strain unde scria "it's a film that is designed to make stupid people feel clever'

LOL.

Oricum e cam greu sa nu intelegi filmul din moment ce atata timp este alocat explicarii conceptelor ce stau la baza incursiunilor in vis. Plus ca daca e sa tii cont de cata lume a fost data pe spate de filmul asta e clar ca au facut-o pentru ca l-au inteles nu doar pentru ca are explozii si impuscaturi (pt ca sa fim sinceri la capitolul actiune nu-i cu nimic iesit din comun - in afara de lupta din hotel).


Cred ca sunt in minoritatea celor care il considera un film bun dar supraapreciat. Ar fi meritat mai mult dezvoltarea personajelor secundare precum si a motivatiilor acestora. Asa cum e filmul ele sunt in mare doar niste "unelte" cu care Cobb sa-si atinga scopul.

Ar mai si faptul ca premiza filmului ar fi putut exploatata mult mai bine. Ai un dispozitiv care iti permite sa alterezi ideile si convingerile unei personane si e folosita la ce? Sabotaj in industria energetica. Fascinant
mirkea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2010, 00:10   #415
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by mirkea:
precum si a motivatiilor acestora.

Deja sunt alergic la argumentul asta lipsit de logica. Daca ai inteles filmul nu pot crede ca n-ai putut intelege chestia asta atat de simpla...

Cat despre film, el e simplu ca idee generala. Cand incerci sa intri putin in logica creata de Nolan nu mai e deloc chiar atat de banal, ba chiar lucrurile devin cam complexe. Dar cred ca pe multi nu-i intereseaza asta oricum. Practic e un exercitiu de imaginatie si logica din partea lui Nolan, nu transmite un mesaj sau ceva de genul asta ca sa merite neaparat atentia noastra.

Last edited by Liviu- : 29 Dec 2010 at 00:14.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2010, 00:17   #416
mirkea
Junior
 
mirkea
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 53
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by mirkea:
precum si a motivatiilor acestora.

Deja sunt alergic la argumentul asta lipsit de logica. Daca ai inteles filmul nu pot crede ca n-ai putut intelege chestia asta atat de simpla...

Unele personaje secundare mi s-au parut mai interesante decat protagonistul si mi-ar fi placut daca filmul le-ar fi acordat mai mult atentie. Daca asta ti se pare lipsit de logic inseamna ca nu stapanesti bine notiunea termenului.


Originally Posted by Liviu-:
Cat despre film, el e simplu ca idee generala. Cand incerci sa intri putin in logica creata de Nolan nu mai e deloc chiar atat de banal, ba chiar lucrurile devin cam complexe. Dar cred ca pe multi nu-i intereseaza asta oricum.

N-am zis ca e banal. Am zis ca ar fi putut fi exploatata mai bine. MARE diferenta.
mirkea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2010, 00:27   #417
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by mirkea:
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by mirkea:
precum si a motivatiilor acestora.

Deja sunt alergic la argumentul asta lipsit de logica. Daca ai inteles filmul nu pot crede ca n-ai putut intelege chestia asta atat de simpla...

Unele personaje secundare mi s-au parut mai interesante decat protagonistul si mi-ar fi placut daca filmul le-ar fi acordat mai mult atentie. Daca asta ti se pare lipsit de logic inseamna ca nu stapanesti bine notiunea termenului.

Uita-te mai atent la ce parte am dat quote, ca n-am ales numai partea aia degeaba. Cat despre ce ai raspuns tu sunt de acord intr-o anumita proportie, dar, din pacate, filmul a tinut 2 ore si jumatate asa cum a fost. Daca era sa se mai puna accentul si pe celelalte personaje mai mult cine ar fi rezistat in cinematograf? In plus ce s-ar fi putut releva despre celelalte personaje? Viata de studentie a lui Ariadne? Viata de afaceri a lui Saito? Fisher, Yusuf? Singurii care poate ar fi meritat mai multa atentie erau Arthur sau Eames.

Originally Posted by mirkea:
N-am zis ca e banal. Am zis ca ar fi putut fi exploatata mai bine. MARE diferenta.

Scuze, greseala mea ca n-am citat ce parte anume era vizata. Ma refeream la "Plus ca daca e sa tii cont de cata lume a fost data pe spate de filmul asta e clar ca au facut-o pentru ca l-au inteles".
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2010, 00:46   #418
mirkea
Junior
 
mirkea
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 53
Originally Posted by Liviu-:
Uita-te mai atent la ce parte am dat quote, ca n-am ales numai partea aia degeaba. Cat despre ce ai raspuns tu sunt de acord intr-o anumita proportie, dar, din pacate, filmul a tinut 2 ore si jumatate asa cum a fost.

Intocmai. Filmul deja e destul de lung ce-ar mai fi stricat incat 10-15 minute in plus?

Originally Posted by Liviu-:
Daca era sa se mai puna accentul si pe celelalte personaje mai mult cine ar fi rezistat in cinematograf? In plus ce s-ar fi putut releva despre celelalte personaje? Viata de studentie a lui Ariadne? Viata de afaceri a lui Saito? Fisher, Yusuf? Singurii care poate ar fi meritat mai multa atentie erau Arthur sau Eames.

Exact de Arthur si Eames vorbeam.


Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by mirkea:
N-am zis ca e banal. Am zis ca ar fi putut fi exploatata mai bine. MARE diferenta.

Scuze, greseala mea ca n-am citat ce parte anume era vizata. Ma refeream la "Plus ca daca e sa tii cont de cata lume a fost data pe spate de filmul asta e clar ca au facut-o pentru ca l-au inteles".

Evident ca marea majoritate au inteles inteles idea de baza si nimic mai mult si cu asta revin la citatul de la care am plecat care mi se pare ca contine o doza mare de adevar. Filmul e o abatere de la norma hollywoodiana de blockbusterele care isi trateaza publicul ca pe niste idioti (si publicul nu se mai satura de asta). Nu ma indoesc ca sunt destui care au placut Inception tocmai pentru asta: ca i-au facut sa se simta destepti, ca au inteles filmul ala "despre care toata lumea spunea ca e foarte complicat".
mirkea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2010, 08:46   #419
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Problema complexităţii subiectului e discutabilă dintr-un anumit punct de vedere. De ce există senzaţia asta că am fost, într-un fel, înşelaţi? Că am luat un taxi de la Bucureşti la Constanţa şi ne-a dus prin Tg. Mureş? Unul dintre motive e acela că toată povestea asta stufoasă a fost construită pe un eşafodaj logic care, odată descoperit, îţi taie elanul prin satisfacerea curiozităţii. Iar singurul motiv care te-ar îndemna să-l vezi din nou e spectaculozitatea sa. Dacă despici firul în patru, poţi ajunge, prin deducţii logice, pînă la măduvă. QED spui satisfăcut (dezamăgit?) la final. Aici revin la comparaţia cu Inland Empire. Pentru că ceea ce lipseşte cu desăvîrşire în Inception, constituind, în schimb, forţa motrice în Inland Empire, este intuiţia. În Inception nu găseşti aşa ceva. Neuronii tăi nu au libertate de mişcare decît în interiorul ţarcului trasat de Nolan. E unul dintre motivele pentru care Nolan nu o să fie niciodată un auteur. Un auteur e un iconoclast, în primul rînd. Nolan nu e. A avut el ceva tentative la începuturi, a fost prins însă în ghearele sistemului, renunţînd la libertate în favoarea faimei. Evadăm din realitate la filmele sale, sîntem impresionaţi, ne dau pe spate, dar niciodată nu o să ne punem întrebări după. Pentru că am primit toate răspunsurile pe tavă...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2010, 09:28   #420
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Windom:
Problema complexităţii subiectului e discutabilă dintr-un anumit punct de vedere.

Ba nu, problema complexitatii e foarte clara. Inception e de o complexitate formala ametitoare si de una continutistica vecina cu vidul. Un film minimalist de Haneke, de exemplu Funny Games, poate fi rezumat si de un copil de clasa I dar interpretarea e de 400 de milioane de ori mai problematica decat imbarligaturile sterile nolaneene.

Auzi "exercitiu de logica"... daca ma intereseaza asa ceva data viitoare rezolv un puzzle acasa sau bag o partida de sah, nu ma mai duc la cinema.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells