Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 May 2013, 14:31   #21
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Grades, more grades
http://blogs.indiewire.com/criticwir...re-cheat-sheet
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2013, 18:28   #22
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Mi se pare foarte greu de urmarit un festival precum cel de la Cannes . O gramada de filme la o gramada de sectiuni . Abia dupa ce se termina se mai decanteza impresiile . Bine nici criticii astia nu prea fac la sfarsit un top , o sinteza mai de Doamne ajuta . Incep toti sa-ti povesteasca in primele zile despre rochii , covoare , sampanii ( baute din condurii divelor ) dar la sfarsit par toti epuizati si fara chef . Seamana cumva cu o partida de sex care incepe cu bautura multa ,tavaleli pe covor si se sfarseste cu o mahmureala pentru el si pilula de a noua luna pentru ea . Cam dupa 9 luni ajung o parte din filme si pe la noi .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2013, 19:44   #23
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Misto comparatiile lui bremen

Am urmarit si eu fenomenul pana acum (pagina oficiala, topurile, twitterul) si imi pare ca anul asta o sa fie o editie mai slaba valoric decat cea de anul trecut si mult mai slaba decat aia de acum doi ani (cand au fost Malick, von Trier, Almodovar, Dardenii, Ceylan).
Nu cred ca sunt filme proaste nici anul asta, dar media selectiei e un pic mai jos, au trecut mai mult de jumatate din filme si nu a aparut nicio capodopera sa vuiasca tot internetul ca anul trecut la "Holy motors". Mai degraba cred ca anul asta o sa avem parte de filme cu epitetele bune, bunicele, decente, caldute, bine facute, dar nu le poti numi capodopere. Nu pot sa zic ca exista vreun film pe care il astept cu nerabdare, sa treaca alea 9 luni ale lui bremen mai repede

Pana acum Coenii par pe locul intai la Palme d'Or, exista o unanimitate la notele criticilor, pe Spielberg nu cred ca l-ar durea mana sa duca premiul in SUA, om vedea. Dar nimeni n-a zis de filmul asta ca ar fi o capodopera, pare o comedie usurica si bine facuta.
Ar mai fi si chinezul vazut cu simpatie de critici, dar imi pare greu de crezut ca va lua premiul cel mare.

(Eu ma ghidez dupa Screen International, tabelul Micropsia is just for fun )
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2013, 20:40   #24
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
capodopera a rulat în Un certain regard, ieri seara.
filmul lui James Franco, As I Lay Dying.

dar si de ar fi fost in competitia oficiala, nu stiu daca lua ceva. ii dadeau vreun premiu, sa nu se faca de ris, dar greu de crezut ca pe ala mare.
is tare curios ce va vota acest juriu mainstream-oriented prin natura creatiei celor prezenti inauntrul sau.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2013, 21:24   #25
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Si juriul imi pare disproportionat prin puterea si personalitatea presedintelui in comparatie cu ceilalti.

Fac si eu un exercitiu de imaginatie. Ma uit asa pe lista cu jurati si ma gandesc ca:
- Nicole Kidman e o doamna si nu s-ar stresa sa intre in certuri ca-si strica tenul
- Waltz imi pare omul cu IQ-ul cel mai mare de acolo si imi pare si omul cu destinderea atmosferei. Stiti ca de obicei in orice gasca e unul glumet, ala care stie cele mai multe bancuri? In juriul asta e Waltz.
- Auteuil e in juriu ca e aproape o regula nescrisa sa fie si un francez in juriu, dar nu cred ca se va baga prea tare in discutii. A zis la conferinta de presa ca s-a uitat si el de curand care au fost ultimele filme premiate cu Palme din ultimii ani ca nu stia. Omul n-are nicio treaba
- Indianca e invitata in juriu pentru ca anul asta Cannes-ul sarbatoreste Bollywoodul si Bollywoodul trebuia sa trimita pe cineva acolo. E junioara grupei, n-are CV-ul celorlalti, a zis ca nu se pricepe la chestiile tehnice si estetice ale unui film, nu cred ca-si permite prea multe.
- Naomi Kawase nu stie engleza. In plus, fiind o japoneza, reprezentanta celui mai civilizat si timid popor de pe pamant, nu va intra in veci in vreun clinci verbal.

Mai raman astia trei regizori de meserie care ar putea sa intre in detalii cu unul ca Spielberg: Ang Lee, Mungiu & Lynne Ramsey. Ang Lee a declarat ca pentru el Spielberg e un zeu, Ang Lee e un regizor care a virat-o spre un Hollywood mainstream de prost gust (parerea mea), nu o sa strice apele si prieteniile in discutii contradictorii, o sa fie un fel de Boc in regimul Basescu, parerea lui e "da, seful, cata dreptate aveti".
Mai raman Mungiu si cu Ramsey. Astia imi par si regizori, si oameni cu personalitate, bataiosi, cu puterea argumentatiei si care vad cinemaul din perspectiva filmului de arta, cam ce se prezinta la Cannes. Amandurora le plac filmele socante, violente, facute fara compromisuri, ce prezinta societati in descompunere, asa ca eu cred ca unul ca Mungiu ar vota cu Heli. Moment in care Spielberg l-ar rejecta imediat.
Asa ca o sa avem un film conventional castigator.

Last edited by varu : 22 May 2013 at 00:02.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2013, 22:14   #26
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by gionloc:
capodopera a rulat în Un certain regard, ieri seara.
filmul lui James Franco, As I Lay Dying.

Eu l-am vazut cam facut praf mai peste tot. Just saying, practic nu-i nimic de comentat din moment ce n-am vazut niciun film.

Cred ca cel mai mult astept filmul lui Denis, iar primele impresii par sa fie destul de bune.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2013, 23:15   #27
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
eu nu ma mir ca e facut praf, avind in vedere modul in care e discutat cinematograful azi in cele mai multe spatii de profil.
cind te uiti ce intrebari is puse pela conferintele de presa din competitie si ce topuri se dau de aici, nu stiu, mainstreamul ne haleste de tot. foarte nasol. oamenii is comozi, nu mai vor sa gindeasca, nu mai vor sa fie deranjati din fotoliul lor sigur.

in atmosfera asta - in care, la iesirea din Lumiere, colegii de vizionare vorbeau despre minunatul film ''ma vie avec liberace'' - fiindca nu i-a deranjat cu nimic si, in plus, i-a facut sa rida si le-a dat si un pic de drama la final, incit sa le para rau de Liberace, dupa reteta - e normal ca un film precum al lui Franco sa fie considerat cazut de pe alta planeta, in care lianele nu-s atit de la indemina incit sa sari comod dintr-un copac in altul.

cele mai bune filme din selectie de pina acum - heli, borgman, apoi the past - primele doua, cel putin - sint trecute la index-ul topurilor.
despre franco nu am citit nimic, poate lasati aici un link doua, sa vaz si io.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2013, 23:41   #28
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
@varu
foarte misto analiza ta pe tema juriului

cu Mungiu, insa, as merge pe o alta istorie, chiar daca spre acelasi rezultat.
si eu ma gindesc ca ar putea vota Heli, constient fiind de faptul ca el nu ar avea niciodata curajul sa faca un astfel de film. (as zice ca nu are nici fler pentru un cinema atit de taios si consistent conceptual, insa asta e alta poveste).

totusi, mai sint citeva filme cu potential: Refn, Haroun, Kechiche, Jarmush.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 00:21   #29
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Africanul era pe primul loc la pariuri inainte de competitie, vad ca primele reactii la filmul lui nu sunt din cale afara de entuziasmante, primele note sunt mediocre. Film cu poveste simpla, imagini frumoase, probabil corect facut, dar fara anvergura unei capodopere, zice cronica de pe IndieWire (ba chiar il catalogheaza mai slab decat filmul anterior al africanului "A screaming man")
http://www.indiewire.com/article/can...mulaic-grigris

De la Refn nu ma astept la nimic in plus fata de Drive (care mie mi-a placut). Putea sa-i zica filmului asta "Drive 2" si nu cred ca se supara nimeni. Chiar nu mai tin minte ca e din era centrelor de inchiriat casete VHS, dar parca nu era nicio legatura intre "Rambo 1" & "Rambo 2" in afara de "poker-faced hero" care le unea. Ma astept la ceva similar la acest urmator film al lui Refn.

N-am vazut niciun film al lui Kechiche.

Last edited by varu : 22 May 2013 at 00:43.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 08:38   #30
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Mi-am reevaluat pozitia (negativa) fata de Only God forgives. Cica are o anumita scena de 20min. Gata, nu mai e plictisitor.
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 08:46   #31
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
si una buna pe subiect:

Guy Lodge ‏@GuyLodge

O/H: "I used to fancy the fuck out of Ryan Gosling, but then everyone else did too, and now he's kind of like The Black Keys."
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 10:35   #32
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Chambord:
Mi-am reevaluat pozitia (negativa) fata de Only God forgives. Cica are o anumita scena de 20min. Gata, nu mai e plictisitor.

Re-reevaluare: Ramane cum am stabilit initial

Guy Lodge ‏@GuyLodge 2m

ONLY GOD FORGIVES (C+) Sort of transfixing as lacquered blood ballet; as storytelling, it never shows up. Crushing on KST et Cliff Martinez.

CineVue ‏@CineVue 3m

Nicolas Winding Refn's 'Only God Forgives': An exercise in extremism with (unfortunately) precious little to say

Jordan Cronk ‏@JordanCronk 13m

ONLY GOD FORGIVES (N. REFN): Refn's wonderful eye and sense of atmosphere put more than ever to clichés and blunt nonsense. C

Nick James ‏@filmnickjames 13m

Exquisitely art directed, empty, pretentious, nihilistic, ripoff of all Asian cinema, a slo-mo zombie movie: ONLY GOD FORGIVES

Ben Kenigsberg ‏@benkenigsberg 17m

ONLY GOD FORGIVES: Come back Hossein Amini, come back. Bafflingly, comprehensively terrible. We wanted a sequel to DRIVE, got one to FEAR X.

Romain Blondeau ‏@RomainBlondeau 42m

Je sais pourquoi JCVD était a Cannes : il venait assister au remake arty-LOL de son Kickboxer : Only God Forgives

Romain Blondeau ‏@RomainBlondeau 2m

Don't trust the bad-buzz: Only god Forgives est encore pire que ce que vous avez lu ici ou l
__________________
https://twitter.com/Chambordro

Last edited by Chambord : 22 May 2013 at 10:38.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 11:02   #33
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Justin Chang e cel mai cel:

ONLY GOD FORGIVES. And even that's being generous, really. Worthless.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 12:00   #34
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Peter Bradshaw ii da 5 din 5 in The Guardian. Drept ii ca nu le nimereste tot timpul dar 5/5 ii destul de categoric.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 13:01   #35
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
ii rupere filmul!
Refn, Franco si Escalante is cei mai seriosi cineasti din Selectia actuala rulata pina acum!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 13:08   #36
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Intre timp puteti sa va pariati deja economiile pe Robert Redford (All is lost) - next Oscar for best actor
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 14:43   #37
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Chambord:

Guy Lodge ‏@GuyLodge 2m

ONLY GOD FORGIVES (C+) Sort of transfixing as lacquered blood ballet; as storytelling, it never shows up. Crushing on KST et Cliff Martinez.

CineVue ‏@CineVue 3m

Nicolas Winding Refn's 'Only God Forgives': An exercise in extremism with (unfortunately) precious little to say.

Nu ma mir deloc tinand cont ca nici Drive n-a avut nimic de zis.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 15:40   #38
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by varu:
Si juriul imi pare disproportionat prin puterea si personalitatea presedintelui in comparatie cu ceilalti.

Fac si eu un exercitiu de imaginatie. Ma uit asa pe lista cu jurati si ma gandesc ca:

Competentele fiecaruia in parte si capacitatea de a influenta sunt discutabile, bineinteles, dar de votat, voteaza toti. Egal. Asa ca polinomul nu e atat de reductibil. Asa nepriceputa cum e - Vidya Balan, fara sa priceapa pe ce se cearta lumea - Naomi Kawase si cu riscul de a intrerupe sedinta pt a merge la baie sa-si refaca makeup-ul - Nicole Kidman ... oamenii astia tot vor vota (cu Grisgris probabil). No matter what the fuck thinks Spielberg about it (but he will like it too). Slight as it is. Spielberg likes 'em slight.
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 16:45   #39
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Si cronica celor de la Little White Lies... care se incheie frumos cu
This is by some way Refn's most complete film. It might even be his masterpiece.

LE: Am uitat de link

Quote:
Nu ma mir deloc tinand cont ca nici Drive n-a avut nimic de zis.

Hai, ca nu-i dumnezeu atata de negru...
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2013, 17:11   #40
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Asta e preferatul meu.

Dave Calhoun, Time Out London:

"Style over substance doesn’t really tell the half of it: you can bathe a corpse in groovy light and dress it in an expensive suit, but in the end that rotting smell just won't go away."
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells