Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 May 2003, 12:32   #1
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
The Pianist

Nu credeam ca o sa mai fie un film despre Holocaust care
se se apropie de Shindler`s List dar acest film regizat de unul
dintre supravietuitorii acestei atrocitati chiar m-a impresionat.
Dupa parerea mea ar fi meritat Oscarul dar desigur un film despre
atrocitatile razboiului nu putea fi premiat in timp ce americanii se
pregateau sa atace Irak-ul...
Adrien Brody a avut un discurs exceptional la gala si i s-a potrivit
de minune rolul lui Wladyslaw Szpilman
Roman Polanski i-a facut pe americani sa-i recunoasca meritele
chiar daca are interdictie de intrare in S.U.A
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2003, 15:07   #2
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Sal'!
Un film bunicel. Recunosc ca am purces la vizionarea lui cu idei preconcepute. Nici nu se pune problema apropierii cu SCHINDLER'S LIST. Chestia cu atrocitatile (ca si cu interdictia) e deja overrated, cât despre Oscaruri, evreii americani i-au premiat pe evreii europeni. No offence!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2003, 05:11   #3
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
sal'!
Roman Polanski e in Bucuresti. Whatever.... :roll:
Am vazut la stiri, mare tam-tam la premiera filmului, in ROMANIA, la Sala Palatului. Mii de oameni s-au bulucit (cam ca evreii din film), au stat frumos la rând sa fie controlati (si gâdilati) de oamenii cu detectoare de metale. In stire se spunea ca unii spectatori (cei mai inteligenti) au plecat acasa. :o Motivul?
Intâiul Gânditor al Neamului (recte Nea Nelu Santinelu') s-a invrednicit sa participe la acest eveniment monden si vezi Doamne!; daca cineva ii vrea raul? Mai draga, (presupun ca) filmu' asta i-a trezit amintiri puternice si placute din ghetto-urile Oltenitei . Pe final, nea Nelu a declarat ca a cerut o caseta cu filmu', sa-l mai vada odata.
Astept impresii la cald de la vit.. de la spectatorii care au vizionat filmu' in aceasta companie selecta: Bunicuta.
ROMANIA E O TARA MINUNATA, PACAT CA E POPULATA! :o

PAREREA MEA! 8)
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2003, 08:13   #4
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Pe mine nu m-a impresinat filmul. L-am vazut acu vreo 2 luni, asa ca nu m-am grabit sa ma duc la Sala Palatului. Oare de ce s-a numit Pianistul? Nu puteau sa-i zica simplu "Evreul"?
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2003, 09:59   #5
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Sal'!
Toni, marele premiu...
Ai o bere de la mine.
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2003, 19:36   #6
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Pianistul este o capodopera cum eu nu am mai vazut. Cu mare regret spun ca nu pot sa fac o paralela cu Schindler's List, deci va trebui sa nu ma bazez pe ceva "cunostine" anterioare.
L-am auzit pe Polanski azi, la stiri, si a spus cateva chestii despre film, si nu pot spune decat ca intr-adevar, filmul este asa cum a spus el. Nu este un film cu sentimentalisme, ci doar cu imagini care arata mai mult decat "inecesarele" sentimentalisme. Din punct de vedere regizorul au fost jocuri de lumini, si "of the camera" care au dat filmului un farmec aparte.
Sa spui ca filmul putea fi numit "Evreul" este o afirmatie oarecum falsa. Initial, da, este prezentata o familie de evrei, caci ei au trait cel mai greu in timpul razboiului si au suferit cel mai mult. Filmul insa nu "dramatizeaza" si nu "sentimentalizeaza". Nu te lovesc asa de mult scenele din punct de vedere al senzatiilor "lacrimogene", dar in schimb sunt imagini care te pot marca profund.(apropo...sa pui asa un film AG mi se pare una din multele aiureli pe care le-am vazut in legatura cu aceste "rating-uri")
Spre sfarsitul filmului, aici are loc "executarea" teoriei cu "Evreul", nu mai conteaza nici o nationalitate si toate lucrurile iau alte fete. Nu mai conteaza daca esti evreu sau polonez caci nimeni nu este crutat. Ironia este prezenta prin scena in care Brody apare cu haina nemteasca, daruita lui de, culmea, un comandant german care este intr-un final salvatorul sau(soarta sa, descrisa la final, este oarecum o confirmare a lucrurilor care au fost si vor urma: oameni buni, evrei, au fost ucisi de nemti; oameni buni, au fost ucisi de rusi. Fapte ale istoriei. A fost doar un mic schimb intre rusi si nemti. "Uneori nu stiu pe ce parte a zidului ma aflu" sau asa ceva spunea Szpilman la un moment dat...poate nu se referea doar la zidul care il vedea in acel moment. Ceva "subtilitate" a regizorului) si aproape este ucis de noi venitii rusi. Dupa atata asteptatare a fost la un pas de moarta in momentul in care se credea salvat. Imi spunea un coleg ca "a fost sec" atunci cand acesta a spus ca ii era frig. Cat de seaca poate fi realitatea ma intreb eu.
Regia a fost intr-adevar exceptionala si tema, desi una care are un asa-zis campion(Schindler's List), a fost exceptional "exploatata" de Polanski.
Apropo de ironii...o alta ironie a sortii este numele personajului principal, care pe germana inseamna ceva de genul "omul care joaca" deobicei la un instrument sau un obiect oarecare.
Un film altfel, un film excelent, un film cum nu am mai vazut de foarte, foarte mult timp...asta daca am vazut vre-unul asa. Eventual putin prea lent in anumite secvente, in asa fel incat pierde din atentia spectatorului, insa depinde intr-un final de caracterul celui din urma cum va recepta anumite serii de imagini.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2003, 20:49   #7
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Bai, mie mi-a placut mult filmul (I'm a piano man myself! )

Sunt foarte de acord cu ce a spus PoliFanAthic, mai putin afirmatia cu capodopera. E un film placut in primul lui sfert si in a doua jumatate, salvat de final si de interpretarile (la pian sau nu) ale lui lui Brody (care merita OSCAR-ul de la o posta).

Cat despre evreii americani care i-au premiat pe aia polonezi (no offence), dar ultima data cand am verificat David Lynch si Sharon Stone nu sunt evrei, dar i-au dat Palme D'Or-ul lui Polanski.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2003, 21:09   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Ma bucur sa am pe cineva de partea mea. Poate am exagerat in legatura cu clasificarea filmului ca o "capodopera", dar am motivele mele, total subiective.
Brody are un rol deosebit in acest film...un rol care solicita actorul pe foarte multe planuri, un rol pe care Brody il interpreteaza cu un succes exceptional.
Sfarsitul filmului este foarte reusit si sublineaza acea nota de ironie de care vorbeam. Este asa cum ar trebui sa fie un sfarsit de film: sa te marcheze, sa te faca sa gandesti si sa nu uiti imediat filmul vazut.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2003, 21:30   #9
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Nu stiu de ce multora nu le-a placut "Pianistul". Intr-adevar, al doilea sfert al filmului este foarte dur si lipsit de poezie (aici se vede diferenta dintre acesta si "Lista lui Schindler", unde violenta scena a eliminarii ghetoului este atat de marcanta si vizual, si moral, dar in acelasi timp se face sa simti multe - vezi fetita in haina rosie, care apare si pe afisul filmului, tinandu-l de mana pe Schindler). Dar restul "Pianistului" este un film foarte frumos, exact cat trebuie de amuzant (unde Benigni a sarit calul, sau nu?), cu muzica excelenta.

Apropo, azi am fost sa vad filmul la cinema. Fiind vreo 70-90 de oameni in sala, vreo 50-60 au ramas pana la sfarsitul genericului, ca sa asculte ultima melodie la pian.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2003, 13:19   #10
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu le-a placut celor de aici...unora. Caci, de exemplu, pana si la imdb are o nota mai mult decat buna.
Si eu l-am vazut ieri la cinema...sala era cam goala, cam vreo 30-40 de persoane, insa toate au stat sa vada/asculte la capat cantatul la pian. Cel mai teribil lucru erau cei care isi strangeau pungile goale de pop-corn exact atunci cand "canta" filmul. Groaznic!!!
S-a mai intamplat ceva "interesant", anume la un moment dat filmul n-a mai avut sunet. Defectiuniile tehnice abunda la Cinema Studio(TM), unde a avut loc reprezentarea filmului, deci nu a fost ceva total neobisnuit. Totusi, era acel moment cand germanul ii da mancare lui Szpilman, si in toata sala s-a mentiuni o tacere usor tensionata prin prisma subiectului care era prezentat in film. Inseamna ca, banuiesc, toti cei din sala erau cu adevarat cuprinsi de film...asta arata ceva despre anumite "trasaturi" ale acestei pelicule.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2003, 16:58   #11
Sh_oK
Novice
 
Sh_oK
 
Join Date: Dec 2002
Location: ES
Posts: 17
Send a message via AIM to Sh_oK Send a message via MSN to Sh_oK
Quote:
Apropo de ironii...o alta ironie a sortii este numele personajului principal, care pe germana inseamna ceva de genul "omul care joaca" deobicei la un instrument sau un obiect oarecare. .

Szpilman chiar inseamna pianist. E un cuvan german vechi care acum nu prea se mai foloseste. Asa ca titlul filmului este chiar foarte potrivit.
Toni, sa pui ca filmul s-ar fi putut numi "evreul" mi se pare rautacios si de prost gust. Nu cred ca este un film pe seama caruia ar trebui facute ironii de genul acesta.

In alta ordine de idei, mie filmul chiar mi se pare a fi o capodopera deoarece nu incearca sa expuna doar injustitia si atrocitatile ce le-au comis nazistii in cel de-al II-lea razboi mondial, ci un sentiment care a invins orice prejudecata: -- dragostea. Dragostea pentru muzica, pentru arta, pentru "frumos".
De aceea nu l-asi compara cu celelalte filme ce trateaza tema holocaustului, deoarece majoritatea nu fac altceva decat sa expuna atrocitatile comise de nemti in acea perioada.
Si ca sa inchei, filmul merita Oscarul. Nici nu cred ca se poate compara cu Chicago care este mult mai superficial...
Sh_oK is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2003, 22:56   #12
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu am vazut Chicago, nu doresc sa ma pronunt, dar ma multumesc si cu cel mai bun regizor si cel mai bun actor.
In legatura cu dragostea pentru arta, nu stiu sigur ce pot sa spun...mai degraba dragostea pentru viata, in general, nu doar pentru arta si "frumos". Lupta pentru supravietuire inseamna dragoste pentru viata. Faptul ca in acei ani arta trece pe un plan secund este oarecum reprezentativ pentru film. Si intr-un final, se salveaza prin arta. Omul se salveaza prin ceea ce stie sa faca.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2003, 08:38   #13
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
1. nu inteleg de ce actul cinematografic trebuie mereu discutat politic. e posibil, chiar probabil ca acest film sa fi fost sustinut din mai multe puncte de vedere de comunitatea evreiasca si implicit sa atraga antipatiile antisemitilor. fiecare isi apara interesele cum poate. EU INSA VREAU SA IAU FILMUL DOAR CA FILM SI SA IL APRECIEZ CA ATARE. si este iritant ca oamenii au tendinta banala de a refuza adevarul ca un film trebuie judecat ca film nu ca propaganda (fie ca este sau nu propaganda). doar acest lucru ar trebui sa intereseze pe spectatorul impartial care intra in cinema.
2. nu sunt nici anti nici pro semit. dar sugestia de a intitula filmul evreul este dovedeste lipsa de intelegere a filmului si de compasiune (ce expresie desueta in sec XXI) pentru om ca fiinta.
3. in alta ordine de idei , filmul mi se pare rupt in doua. prima parte nu pare film artistic. este o cronica seaca despre durere ura cruzime umilinta mizerie rautate pe scurt suferinta. este un documentar despre ghetoul varsovian. aici nu mai exista scenariu, regizor, replici , recitaluri actoricesti camere de filmat. exista doar suferinta si decorurile ei. si pe deasupra troneaza ideea regizorului de a spune totul foarte sec. ceea ce accentueaza senzatia de groaza si greatza la stomac pe care mi-a facut-o partea de pina la evadare. am fost socat si atit. nu ma uitam la un film, nu savuram jocul actorilor sau calitatile imaginii ale montajului sau ale scenariului. eram pur si simplu spectatorul macelului. cea mai groaznica a fost faza cu executia la care s-a terminat incarcatorul pistolului. :o
partea a doua este film. este actor, este regizor, este poveste spusa pe ecran. este drama supravietuirii NU A EVREULUI, ci a omului inconjurat de ura dezlantuita. cinema autentic: scena cintatului la pian pe mutzeste ca sa nu auda vecinii, scena in care un obuz exploziv percuteaza zidul ascunzatorii pinaistului si in care asurzeste si fuge haituit de nemti mascati, scena cintecului in fatza ofiterului german, scena tragicomica din final cind polonezii (rusii?) il vineaza pe acest om cu grenade pentru simplu fapt ca ii era frig. brody este promitator. e un actor al firescului .asteptam noi roluri . cine si cit a meritat oscarul nu ma intereseaza. ah, inca ceva metafora cu pianistul pe strada de cladiri demolate mi s-a parut o metafora facila, nelalocul ei intr-un film sec ca acesta.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2003, 17:46   #14
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Sunt de acord ca prima jumatate a filmului este mai slaba, dar nu pot trece cu vederea scena de deschidere. Intai, muzica, apoi bombardamente, critica la adresa celor care se aliaza impotriva frumusetii, apoi, Szpilman se intalneste cu Dorota... Din nou, muzica! Apoi, spaima familiei lui Szpilman, un coleg ii spune pianistului ca nu isi poate capata inapoi slujba. Dar, lui Szpilman nu-i pasa. O vede doar pe Dorota - muzica!

Faza cu pistolul caruia i se termina gloante e un fel de trimitere la "Lista lui Schindler", unde se intampla o chestie asemenatoare, doar ca acolo nu moare nimeni.

Nu mi se pare nepotrivita imaginea cu cladirile distruse. Este imaginea omului, intr-o lume in care dorintele si idealurile i-au fost distruse, pentru ca apoi ele sa renasca din aceleasi ruine. Credeti-ma, Polanski stie ce face aici! Evreul in Holocaust devine, in acest film, omul intr-o lume din care nu mai poate scapa, in care portitele de iesire si intrare ii sunt distruse, in care nu isi gaseste locul, fiind asuprit de restul comunitatii. Pentru ca, da, destinul omului in lume este similar destinului unui evreu in societate. Ca celebrul domn K. a lui Kafka, omul ramane intotdeauna acelasi. Daca privesti asa, "Pianistul"este o capodopera.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2003, 12:31   #15
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
Originally Posted by toni:
Oare de ce s-a numit Pianistul? Nu puteau sa-i zica simplu "Evreul"?
Nu cred ca se poate numi ironie aceasta fraza... Pur si simplu e stupida
nu vreau sa jignesc pe nimeni dar personajul ESTE pianist ca ocupatie
si evreu ca etnie nu cred ca acesti termeni sunt sinonimi...
Personajul a supravietuit in primul rand datorita faptului ca era pianist
daca era numai evreu nu cred ca ar fi supravietuit...:evil: Si scenariul este
adaptat dupa memoriile lui Wladyslaw Szpilman...
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2003, 12:42   #16
morpheus
Junior
 
morpheus
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 71
[quote="Sh_oK"]
Quote:
Si ca sa inchei, filmul merita Oscarul. Nici nu cred ca se poate compara cu Chicago care este mult mai superficial...
Ma bucur ca esti de aceeasi parere mie mi-a placut Chicago in special
evolutia protagonistilor dar Pianistul este cu mult mai bun...

Si The Hours este mai bun decat Chicago dar de obicei filmul cu cele mai
multe nominalizari castiga.
morpheus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2003, 13:28   #17
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Aoleu, v-ati luat toti de mine ca mi-am permis sa intreb de ce s-a numit Pianistul si nu Evreul. Nu sint antisemit, nici n-as avea cum, dar mie chiar nu mi-a placut filmul. Poate n-am reusit sa inteleg, nu contest, poate m-am plictisit de filme cu/despre holocaust (cu h mic), dar pur si simplu nu m-a impresionat filmul. N-am nimic cu Polanski, exceptind faptul ca ar putea avea nepoti de virsta celui despre care s-a tot vorbit, dar ma enerveaza filmele facute de dragul compasiunii, de dragul milei. Poate nu ma credeti, dar am intuit filmul, era ca-n telenovele unde dupa o jumatate din primul episod stii cum se termina ...peste 3845 de episoade. Nu compar Pianistul cu o telnovela, nu ma intelegeti gresit, doar incerc sa va fac cunoscuta parerea mea.
Diversitatea de opinii ne uneste, nu ne dezbina........Sper
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2003, 14:54   #18
Sh_oK
Novice
 
Sh_oK
 
Join Date: Dec 2002
Location: ES
Posts: 17
Send a message via AIM to Sh_oK Send a message via MSN to Sh_oK
Nu cred ca Polanki a facut filmul de dragul compasiunii sau al milei, in primul rand orice film se face de dragul banilor (sîc).

Si daca nu ti-a placut filmul, foarte bine, nu trebuie sa fim toti de aceeasi parere sau sa avem aceleasi gusturi.
Sh_oK is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2003, 21:03   #19
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Cred ca Poanski a facut mai mult "Pianistul" pentru ca trebuia sa-si scoata din cap toate amintirile din ghetou. In plus, nu mi s-a facut mila si compasiune pentru nimeni. Mai degraba, am incercat acceptare.

Cat despre previzibilitatea filmului, eu cred ca asa trebuia realizat.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2003, 09:36   #20
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Inclin sa cred ca Minrep are dreptate. Polanski a incercat sa scape de propriile cosmaruri, realizand acest film, si poate ca daca ar fi facut-o mai demult, filmul ar fi avut mai multa priza la public. Parerea mea e ca a facut un deserviciu evreilor, prazentandu-i ca pe o natie lipsita de demnitate si capabila sa accepte orice umilinta pentru supravietuire. Iar exagerarile nu cred ca au crescut dramatismul filmului (nu pot sa uit scena cu carameaua impartita la toata familia, care frizeaza ridicolul).
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells