Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Apr 2014, 20:16   #1841
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by MariaMona:
Fetelor, va admir pentru exercitiul de sanatate si imaginatie! Dar nu inteleg neam de ce vreti sa renuntati la alimente care sunt sanatoase si va plac! Care-i faza?

By the way, voi aveti copii? Ce ganditi in privinta alimentatiei lor? Sau cum ati face daca ati avea copii? Am vazut trailerul unui film cu Bette Midler parca in care mama nu le daduse voie copiilor niciodata sa manance tort si mi s-a parut destul de extrem. Voi ce ziceti?

Mona, eu am zis, e bine sa renuntam din cind in cind chiar la ce ne place, in special daca avem mici probleme care nu stim de unde vin, inclusiv probleme care nici doctorii nu stiu de unde vin. Eu am mici probleme Tinind regimul asta actual m-am intilnit cu niste foste colege. S-au uitat putin cam mirate la alegerile mele alimentare, care nici nu sint asa deprivante cum par, adica am renuntat la piine, oua, brinza, mare lucru, sint oameni care nu le-au mincat in viata lor si nu au simtit nici o lipsa. Dar fiind intr-un restaurant italienesc, unde am niste paste preferate, normal ca restrictiile mele sint bizare, cind nu maninc nici paste, nici pizza, nici nu vreau parmezan pe salata comandata. Unde vreau sa ajung, una din colege imi spune ca ea nu renunta la nimic decit daca-i spune doctorul, dupa ce cu 10 minute mai devreme spusese ca s-a ingrasat 10 kile. Sint multe motivele pentru care te ingrasi, dar cind te duci la doctor si lui nu i se pare nimic neobisnuit ca esti cu 10 kile mai gras decit anul trecut, cred ca e cazul sa schimbi doctorul sau sa cauti tu solutia. Cam asta fac si eu cu regimul, incerc sa ajung la cauza care imi da micile probleme pe care doctorii nu stiu sa le rezolve.

Copil am si din pacate nu mai am absolut nici un cuvint de spus in privinta regimului lui alimentar pentru ca nu-i mai fac eu de mincare. Parca am mai spus, daca nu, spun acum. Eu eram vegetariana mai mult decit convinsa, cu multi ani inainte sa am copil. Copilul am vrut sa-l fac vegetarian nu e nimic neobisnuit, sint un intreg popor de vegetarieni, indienii, care cred ca sint destul de sanatosi, iar eu ca si ei, mincam lapte, cereale, mai putin legume. N-am putut sa-l fac vegetarian, am inceput sa-i dau carne, destul de repede, sub un an, nu intru in amanunte de ce. Eu am continuat sa fiu vegetariana si pina pe la 3 ani nu i-am gustat niciodata ce-i faceam cu carne. Culmea culmilor e ca copilul meu e un mare carnivor adica el cam maninca zilnic carne, desi, cit era acasa faceam in asa fel sa nu-i dau in fiecare zi. Pe masura ce a crescut copilul am inceput si eu sa mai maninc carne, in special in afara casei, imi place sushi in mod deosebit, dar lui ii gateam peste si pui, nimic altceva. Nu stiu daca am avut eu ghinionul sa nu maninc carne de porc sau vita bune, dar pur si simplu nu-mi plac, mi se par atoase, greu de mestecat, fara gust, de-acum nici ca o sa incerc sa invat sa le gatesc sau sa le gasesc gatite cum se cade, pentru ca ma simt destul de bine fara ele. In schimb copilul ma omora sa-i fac si altfel de carne. Pentru ca, ce nu face o mama pentru copil, acum vreo 2 ani am inceput sa-i cumpar carne de vita, dar cum nu stiu s-o gatesc, probabil ca o faceam destul de proasta, desi copilul o minca Pina la urma a inceput sa-si gateasca singur si am pus si o poza mai de mult cu stir fry facut de el, printre altele si cu carne. Incerc in zadar, i-am cumparat eu vita crescuta 100% cu iarba, sa-l conving ca ce se vinde in magazine nu e sanatos pentru simplul motiv ca vaca nu maninca nici porumb si nici soia in mod curent si ca mincarea de genul asta, desi ii face carnea mai frageda, o imbolnaveste, traieste ultimele luni din viata cu o infectie permanenta in intestine, pentru care primeste antibiotice, dar nu am reusit sa-l conving sa renunte sa-si mai cumpere el, zice ca ce-i duc eu nu e la fel de gustos.

In concluzie Mona, copilului am incercat sa-i ofer cele mai sanatoase alternative, atita timp cit am putut si nu zic ca maninca acum, cind nu mai sint eu pe capul lui, nesanatos, maninca destul de sanatos, isi gateste de cite ori are timp, dar si-a adoptat stilul lui, cu care in proportie de 80% sint de acord.

Un sfat pentru fetele tale, sa manince fructe, salate cit mai mult si zahar prelucrat cit mai putin. O vorba pe care am auzit-o de curind, "nature made sugar hard to access for a reason", in schimb omul modern n-a inteles asta si l-a facut disponibil pina cind a devenit indispensabil in cantitati ridicole.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2014, 21:11   #1842
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Mersi, anaemona de sfat! In general la noi se mananca si fructe si salate, iar dulciurile sunt conditionate de obicei de mancatul fructelor. Eu insa nu sunt impotriva prajiturilor de casa si a dulciurilor de casa si fiindca imi si place sa stau prin bucatarie, prefer sa stiu eu exact ce dulce mananca decat sa-si cumpere prostii.

Mi-am amintit in timp ce scriai de fiul tau ca ai povestit intr-adevar o data de el.

Eu am zis ca mi se pare extrem fiindca am inteles ca vreti sa renuntati la anumite alimente fara sa fi dat motive concrete si fiindca ai scris ca vrei sa renunti la apa! Pai cum sa traiesti fara apa? Sau sa bei doar suc de fructe si legume?! Na, nu stiu ce sa zic, e un pic extrem dupa parerea mea. Asta e, asa gandesc eu.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2014, 21:43   #1843
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mona, renuntatul la apa era o gluma, pentru ca am scris ca renunt pe o perioada la una si alta. Dar acum ca ai amintit, sa stii ca renuntatul la apa nu e ceva exagerat Am citit mai demult, chiar am vazut un video, dar era f. scurt si exista material pe youtoube pentru cei interesati, dar in rusa, despre un retreat facut de o rusoaica, unde te duci si nu maninci si nu bei absolut nimic. Deja vorbim de altfel de chestii, nu mai vorbim de mincare. Tinarul care a facut filmuletul pe YT a stat 5 zile fara apa, se intelege ca si fara mincare. Nu stiu exact cum rezisti, dar rezisti si poti sa te simti si foarte bine, o mare parte din zi o petreci facind yoga, meditind si oricind vrei poti renunta, nu esti obligat sa stai un anumit numar de zile. Din ce am citit, daca imi amintesc bine, au stat oameni 30 de zile doar cu aer. Pare incredibil, hoax, etc, dar oamenii aia cauta altceva, poate e si sanatatea unul din factori, dar nu numai si nu neaparat.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2014, 21:28   #1844
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
metabolismul nostru este influentat de multi factori.adesea, dereglarile hormonale, sunt acelea care decid soarta aspectului nostru fizic si daca nu incercam sa le aflam cauza si s-o eliminam, degeaba incercam sa ne automutilam doar cu diete alimentare paranoice. mostenirea genetica a fiecaruia, insa, este decisiva. unele persoane (eu cunosc destule) raman slabe toata viata, desi mananca de toate si nu in cantitati mici. altele, doar "ciugulesc" de cand se stiu si au tendinta de ingrasare. femeile, au in plus, obsesiile lor: fundul sa nu fie prea mare si picioarele prea subtiri, sau invers, fundul prea mic si picioarele groase...s.a.m.d. toate aceste lucruri ne preocupa in masura in care, viata noastra devine din ce in ce mai sofisticata, dorim sa ne impresionam anturajul, dorim sa ne mentinem jobul (daca depinde destul de mult de asta) si in final, dorim sa fim sanatosi, daca putem reusi asta, intr-un ritm de viata naucitor. nu stiu cat de multi dintre noi isi permit (financiar si din alt punct de vedere) sa cumpere sau sa-si procure alimente care sa nu le dauneze sanatatii, dar sunt convinsa ca lucrul acesta, nu este posibil daca locuiesti si muncesti intr-un oras mare si aglomerat, decat daca ai bani foarte multi, sau o sursa personala unica. evident, daca locuiesti in padure, sau intr-o vagauna "virgina", gasesti destule: si urzici si alte buruieni foarte eco, dar n-ai tv,internet,robot de bucatarie, curent electric,apa la robinet si cel mai important, nu te streseaza nimeni si nimic.
oamenii gasesc intotdeauna metode si motive ca sa-si umple timpul cu ceva. nu este nimic rau in asta, din contra, e semn ca sunte activi, ca mintea noastra este preocupata. depinde acum cat de importante sunt aceste lucruri pentru noi, daca pentru noi sunt prioritati, este tot ce conteaza, fiindca, indiferent de parerea celorlalti din jur, noi trebuie sa facem totul cu convingerea ca stim ceea ce ni se potriveste cel mai bine, in ciuda sfaturilor date de altii.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2014, 22:00   #1845
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
imi place sa gatesc si sa savurez o bucatica de carne. foarte rar mi se intampla sa ratez friptura, indiferent ca este din carne de porc, vita sau peste. secretele sunt multe. unul dintre ele, foarte important, este rabdarea. mostra asta doveste, cel putin vizual, cat de imbietoare devine carnea, atunci cand ai norocul sa inveti sa o gatesti.
IMG_0147.JPG
IMG_0177.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2014, 22:13   #1846
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
rvn, sa-mi fie cu iertare, nu stiu daca intentia a fost sa jignesti dar postul tau dinainte mi se pare usor hmmmm....cum sa-i zic...rude. Adica "diete alimentare paranoice", "dorim sa ne impresionam anturajul" (ce legatura are asta cu faptul ca vrem sa fim sanatosi, nu stiu) ""oamenii gasesc tot timpul motive sa-si umple timpul" Poate vrei sa-ti ajustezi un pic discursul...nu de alta, dar ce-ai scris mai sus te face sa pari un pic "condescending".
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2014, 22:26   #1847
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, daca gatesti sanatos pentru tine, tu esti exemplul cel mai reprezentativ. Tu te simti bine cu ce maninci, nu te ingrasi, nu ai probleme de sanatate, inseamna ca nu trebuie sa-ti faci probleme. Nu ma refer la tine specific, este valabil pentru oricine, cu alegerile lui/ei alimentare. Specific la tine, tu maninci gatit in casa si asta e enorm in ziua de azi. Citi oameni cunosti care isi gatesc zilnic si nu-si iau in drum spre casa o pizza sau mai stiu eu ce? Eu toata viata am fost mai rebela cu mincarea, in copilarie mincam doar ciocolata in rest, nu spun cum mincam, n-am fost niciodata o mincacioasa. Si de fapt nici pizza probabil ca nu ne omoara cit crackers sau alte snack-uri pe care le mincam in timp ce ne uitam la un film sau citim o carte. Am si eu un obicei extrem de nesanatos, chiar daca nu maninc crackers, maninc la ore tirzii, chiar foarte tirzii.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2014, 22:29   #1848
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by faraimaginatie:
rvn, sa-mi fie cu iertare, nu stiu daca intentia a fost sa jignesti dar postul tau dinainte mi se pare usor hmmmm....cum sa-i zic...rude. Adica "diete alimentare paranoice", "dorim sa ne impresionam anturajul" (ce legatura are asta cu faptul ca vrem sa fim sanatosi, nu stiu) ""oamenii gasesc tot timpul motive sa-si umple timpul" Poate vrei sa-ti ajustezi un pic discursul...nu de alta, dar ce-ai scris mai sus te face sa pari un pic "condescending".

faraimaginatie, nu o lua si tu personal. Uite eu n-am luat nimic din ce-a scris rvn personal si asa cum l-am citit asa a trecut, fara sa ma afecteze si bineinteles fara sa ma faca sa-mi schimb felul meu de a fi.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2014, 22:42   #1849
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Stiu, anaemona, nici pe mine nu ma afecteaza, sa stii. Doar ca nu inteleg de ce cand discutiile aici au fost foarte amicale si de la egal la egal, trebuie sa fie cineva care sa vina cu ceva de genul si sa strice voia buna.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2014, 23:09   #1850
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
faraimaginatie, nu te supara nici pe mine, nici pe rvn, poate uneori unele alegeri alimentare sunt mai greu de acceptat. adevar zice rvn ca in ziua de azi e foarte greu sa mananci sanatos daca stai "in lume" si nu in padure fiindca, cel putin in Romania, nu ai nici macar convingerea ca ce cumperi de pe piata ca "bio" e chiar bio... Sa nu mai vorbim de preturi corelate cu salarii. Nu cred ca rvn se referea la voi, ci doar spunea ca in societatea de azi aspectul este important si uneori dicteaza dietele - vezi adolescente anorexice, etc. Pentru mine nutritia, asa cum spune anaemona, e ceva destul de personal, am discutii cu sotul meu care vrea sa ne oblige copiii sa manance anumite chestii si atunci eu i-o intorc - 'dar nici tu nu mananci vinete', par exemple... Gusturile sunt diferite si la fel si cerintele organismului, am vazut la 3 copii cum imi cer sau nu imi accepta anumite alimente in functie de miscarile lor intestinale (vezi miere, portocale, ceai de menta/musetel). Uneori si eu as vrea sa mananc mai sanatos si nu o fac din cauza familiei - sotul meu ar manca doar carne cu carne. Noroc ca, desi sotul imi zice sa nu mai incerc retete noi, sunt incapatanata si gasesc totusi feluri noi mai sanatoase, mai diverse care sa imi satisfaca ideile mele despre o dieta completa si sanatoasa. Si eu nici nu imi indemn cu tot dinadinsul copiii sa manance carne, desi la ce friptura fac - ca si poza rvn - chiar ca imi vine sa ii spun ca o sa-i para rau daca nu mananca, dar nici nu ma supar daca nu o fac. Mananca anumite feluri de carne fiecare - eu sunt multumita - eu stiu ca un copil are nevoie de proteine din carne pentru dezvoltare - asa am citit pe site-ul OMS si insist pe fructe si legume proaspete, cereale cat mai neprocesate (doar 2 din 3 fete accepta) si fara zahar si alte minuni, gatit doar in casa, extrem de rar la fast-food. Dar, cum am scris in postarile anterioare, si eu ma sochez uneori vrand-nevrand; incerc sa nu judec si uneori, mea culpa, nu vad smiley-urile cand unii zic ca nu vor sa mai bea nici apa si ma ambalez prea tare. Nu mi-o luati in nume de rau!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2014, 23:37   #1851
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
MariaMona, nu m-am suparat deloc. Era o observatie. Mai mult decat atat, pe tine nici n-as avea de ce sa ma supar, tu ti-ai epus punctul de vedere intr-un mod civilizat.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2014, 21:25   #1852
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by faraimaginatie:
Stiu, anaemona, nici pe mine nu ma afecteaza, sa stii.
ai mai spus chestia asta, dar n-o crezi nici tu. de fapt, nu suporti ca cineva sa nu aduca osanale, sclifoselilor tale.acum am zis-o, ca intr-adevar sa-ti stric voia buna, ca tot ai trantit-o mai sus, aiurea in tramvai.
P.S. rog pe T. si pe iiii sa modereze topicul. daca ei considera ca anterior acestui mesaj am jignit pe cineva anume si am adus prejudicii de orice fel, sa-mi stearga postarile. oricum, ii rog, in calitate de useri, sa-si expuna parerile...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2014, 21:37   #1853
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
faraimaginatie a facut un atac la persoana, rvn i-a raspuns. Acum sunteti chit si va rog sa nu mai continuati cearta. Altfel o sa fiu obligat sa sterg orice mesaj ulterior pe tema asta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2014, 23:21   #1854
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Twinsen, imi spui, rogu-te (inca o data), unde e atacul la persoana?

Auzi, Twinsen, poti, te rog, sa nu mai faci abuz de putere si sa-mi tot stergi/editezi posturile cum crezi de cuviinta? Mersi.

Hai sa pun si-o poza cu cine mea de acu cateva zile.

Last edited by faraimaginatie : 06 Apr 2014 at 23:49.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2014, 23:32   #1855
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Fetelor,sunteti un deliciu,micile voastre intepaturi darama toate rating-urile de la postarile serioase ,oricat farmec si clasa ar avea acestea

Eu sunt de parere ca ne cramponam cam mult de alimentatia asta si uitam alte lucruri mult mai ....naturale.
A trai natural inseamna de pilda,sa mergi.Da,sa mergi,sa calci cu picoarele tale pe pamant,asfalt, ce-o fi el.Sa nu faci atac de panica daca te prinde vreo ploaie afara; sa lasi ploaia sa-ti ajunga la piele si apoi sa te reconfortezi cu un dus fierbinte.Sa traiesti natural inseamna sa bei apa de la robinet,asa cum e ea ; consumul de apa imbuteliata mi se pare unul din cele mai nenaturale acte posibile.
Natural inseamna sa fii integrat,adaptabil si adaptat,inseamna sa ai grija de tine fara exagerari,ifose sau credinta ca tu „esti altfel” si prin urmare „ai dreptul” la cu totul altceva decat majoritatea.
Natural inseamna sa nu ne mai crizam atata ca aerul e „poluat” ( de aceea nu ne dam jos din masini ?).Poluat,nepoluat important e sa respiram afara,sa simtim cum adie vantul,sa iesim din case,masini si din propriile prejudecati,temeri si complexe.Mai ales din cele de superioritate.
Natural e sa accepti lumea asa cum e si sa te bucuri de ea.Degeaba iti iei rosii bio si esti cu analizele la zi daca orice parere diferita de-a ta te lezeaza,daca interesele tau se limiteaza la tine si familia ta,daca sufletul tau nu se mai anima macar din cand in cand de compasiune,empatie,curiozitate....
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2014, 17:29   #1856
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by sigalia:
Sa traiesti natural inseamna sa bei apa de la robinet,asa cum e ea ; consumul de apa imbuteliata mi se pare unul din cele mai nenaturale acte posibile.)

Ai scris foarte fain, sigalia, totul, dar la asta cu apa - m-ai cucerit. In copilarie nu beam apa imbuteliata ca nu prea era.... Mai beam un sirop cu sifon, dar in general apa de la robinet (anii 80). Apoi toata lumea a inceput sa bea apa minerala, sucuri etc si am facut-o si eu. Ei, de la o vreme - de cateva luni - am renuntat. Apa de la robinet este foarte buna la noi si chiar una din fiicele noastre a ajuns singura la concluzia asta si a intrebat de ce pana acum am cumparat apa sau de ce toata lumea cumpara apa. Iar sotul meu a incercat sa-i explice cum e cu firmele, profitul, societatea de consum etc. Deci, da, noi bem apa de la robinet.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2014, 21:53   #1857
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cred ca sigalia merita o gogoasa din partea mea,pentru toata naturaletea ei.
IMG_0320.JPG
IMG_0332.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2014, 22:27   #1858
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
rvn,nici nu ma gandeam ca scap nearticulata de tine
N-am cum refuza gogosile ,sacrific si silueta pentru cinemagia.

Tre' sa pun si eu ceva acum,n-am incotro,nu zic ce e ca ma mancati cu fulgi cu tot.

sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2014, 22:55   #1859
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
sigalia, par sa fie mere si banane presarate cu niste prafuri de scortisoara si alte mirodenii Daca e si ceva gelatinos acolo nu am idee ce e, sint curioasa.

O sa revin si eu in discutiile de mai sus, pentru ca sint multe lucruri pe care vreau sa le comentez , din pacate nu pot acum.

faraimaginatie, ce e in farfurie? brussels sprouts? quinoa? N-am mincat in viata mea varza de bruxelles, ce gust are?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2014, 23:43   #1860
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
anaemona, exact asta e ce ai spus tu; ai recunoscut si scortisoara
Peste fructe am turnat un sirop cu lamaie,esente,arome.
Mi-e rusine sa deconspir in ce consta patul gelatinos,numai bebelusii consuma asa ceva
Dar pe mine cand ma apuca puseurile de creativitate n-am complexe,asa ca improvizez cu obraznicie.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells