Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Jan 2010, 07:19   #1
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Marea Tradare Nationala

Fac acest topic pentru toti cei care cred ca i-am tradat pe germani. Pentru ca asta am facut, ca stat.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 11:10   #2
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
LOL Judex....

De 2 zile citesc "Pentru legionari" de Zelea Codreanu...

Codreanu condamna atunci clasa politica avida doar de avere....sub pretextul jidoviei... dar daca dam la o parte antisemitismul ramanem cu aceeasi problema care o avem in prezent, lipsa de clasa de mijloc, una care sa puna la punct clasa politica, o clasa politica plina de misei ce vaneaza rangul politic din interes personal. Ne vindem tara, incet. Ne hulim unii pe altii. Avem doar reactii si putine actiuni se vad sau ies la suprafata. Fagocitam toate kitschurile intru marea globalizare dar noi suntem putrezi pe dinauntru. Suntem dezbinati. Cautam sa fugim unii de altii. Avem mai multa incredere in strainul de langa noi decat in romanul de langa noi.
Paradoxal nu am un orgoliu al natiunii, chiar evit acest aspect, dar parca undeva incepe sa doara. Nu prea mai credem in noi. Fugim la altii ca-i mai bine, cu speranta ca tara se va indrepta odata. Stam si ne uitam cu speranta ,muti ca oile, cum ne papa haitele.

Legat de tradarea fata de germani, nu e o tradare. A fost o schimbare a orientarii politice la noi. Noi ne-am tradat unii pe altii. Asa cum zilele astea se face uz de acronime in descrierea orientarii unui partid politic.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 11:19   #3
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Fuck the germans! De ce mi-ar pasa ca i-am tradat? Ei au fost cei care au initiat acel razboi tampit ce a adus atata rau tarii mele, si nu numai.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 12:40   #4
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Gizase, Marius, tu chiar esti rusofil!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 12:56   #5
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Eterna noastra tragedie - sintem prea mici sa luam hotariri pe cont propriu. Cind a trecut valul de la stinga la dreapta, am avut de ales - "alianta" sau ocupatie. Am ales raul cel mai mic. Puteam sa stam pe curu' nostru foarte lejer si sa nu mai punem bocancul si pe teritoriu strain dar ne-a mincat rau s-apoi rusii ne-au scarpinat pe la Cotu' Donului, dar asta e alta poveste... La reflux, trebuia sa alegem intre a fii fututi in cur cu sau fara vaselina... Am ales, din nou, raul cel mai mic.
Pentru unii asta e defectul nostru cel mai mare, faptul ca alegem intotdeauna raul cel mai mic. Pentru altii, e singura politica viabila ce poate sa fie dusa de catre un stat aflat mereu intre ciocan si nicovala...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 13:44   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu vä mai luati de Marius, cä vin la voi!
Nu e vina lui cä-i varzä la istorie - e vina cäcänarilor care l-au spälat pe creieri.
Al Doilea Räzboi Mondial a fost initiat de britanici, rusi si americani, pentru cä Germania, condamnatä la Versailles la un secol de aservire, ridicase din nou capul, sub conducerea Führer-ului. In fapt, Germania a reactionat doar. Insä manipularea a fost atât de abilä, încât s-a creat iluzia perfectä cä nemtii l-ar fi declansat - la fel ca în Pacific, unde asasinul de Roosevelt i-a provocat pe japonezi un an de zile, cu embargouri, constrângeri, santaje innaceptabile si alte umilinte, pânä le-a ajuns cutitul la os; vezi si fäcätura de la Pearl Harbour, care repeta aidoma scenariul Lusitania, pus la cale, cu douä decenii jumate înainte, ghici de cine...? Tot de Betiv si de Paralitic, din functiile lor de atunci: Betivul era Primul Lord al Amiralitätii, iar Schilodul, Secretar de Stat cu Marina.

Dincolo de acorduri scrise si alte elemente de jure, realitatea e cä la 23 august i-am trädat pe germani. Aveam motive, aveam scuze, am avea unele circumstante atenuante, în fata Tribunalului Istoriei - dar trädarea rämâne trädare; n-ar trebui sä ne miräm cä de-atunci încoace ne merge atât de räu: Dumnezeu e în cer si le vede pe toate.
De retinut si teoria lui Vlaicu Ionescu, conform cäreia suntem buni de platä (în plan moral - si de-atunci tot plätim) si pentru asasinarea Cäpitanului.

Last edited by Pitbull : 17 Jan 2010 at 13:57.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 13:54   #7
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
si cum ramane cu decorul interior ce miroase ? putresceina si cadaverina duhneste trupurile inca vii...
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 14:09   #8
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Nu mi-a placut ce au facut nemtii in trecut dar imi place de ei in ziua de azi.
Ma tot macina o intrebare: nu credeti ca suntem prea multi pentru aceasta planeta?
Nu prea le am eu cu istoria dar parca am inteles ca germanii voiau sa faca o lume perfecta in care sa supravietuiasca doar cei puternici.Nu sunt de acord cu asta dar....incep sa cred ca tot acolo vom ajunge in viitorul apropiat.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 14:17   #9
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
nu prea le ai cu istoria
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 14:18   #10
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Originally Posted by hellsteed:
nu prea le ai cu istoria
Cum ai reusit sa-ti dai seama?Chiar am lasat sa crezi asta...?
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 14:21   #11
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
ai si afirmat-o....
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 14:22   #12
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Originally Posted by hellsteed:
ai si afirmat-o....
Mai tu ma minti.....
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 14:32   #13
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Originally Posted by cremaxx:
Nu prea le am eu cu istoria dar ...
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 15:16   #14
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
"În realitate, în democraţie omul nu are nici un drept. El însă nu şi le-a pierdut nici în folosul colectivităţii naţionale, nici în acela al naţiunii, ci în folosul unei caste politico-financiare de bancheri şi agenţi electorali" CZC
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 18:34   #15
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Judex, nu sunt rusofil, sunt chiar anti-rus. Ai probleme de logica daca ai dedus din faptul ca am zis ca ma doare in cot ca romanii i-au tradat pe nemti, ca as fi rusofil. Plus ca nu prea i-a tradat. Au mers cu nemtii pana la Stalingrad. Asta desi pula-bleaga de Hitler ne-a luat Ardealul si l-a dat ungurilor. Si desi am mers pana in fundul Rusiei cu ei, ca niste catelusi, ca poate, poate s-o indura nenea Hitler sa ne dea Ardealul inapoi, asta de fapt avea in minte sa ne dea regiuni din Ucraina, pana la Crimeea, nicidecum Ardealul.
Windom, cu sau fara nemti, sau chiar daca ne-am fi oprit la Prut, rusii tot ne-ar fi futut. Uitat-te la Polonia, astia au luptat cu toti, si la sfarsit tot in tabara pierzatorilor au fost inclusi. Au primit un mare "Fuck You" din partea rusilor pentru teritoriile ocupate de ei. Romania a luat decizia corecta de a se alia Germaniei, in acele conditii. Eram aliati cu Franta si Marea Britanie, dar cand Franta cade, si rusii iti dau ultimatumuri, alegi din ce ai. Dar adevarul e ca nici n-am fost noi sfinti, s-au comis crime anti-semite, pentru ca asa suntem noi, ne ia valul. Curentul germanofil era destul de popular incat sa catalizeze o alianta cu nemtii, in pofida uneia cu rusii, care nici nu stiu daca ar fi fost posibila, in sensul ca nu stiu daca rusii au propus asa ceva, ca ei se intelesesera deja cu nemtii unde va fi Romania.
Pitbul, eu nu inteleg paranoia asta a unora ca nemtii ar fi fost baieti buni, cel putin pentru Romania. De ce? Doar pentru ca au fost anti-rusi. Nemtii au fost la fel de rai pentru noi ca si rusii, de ce mi-ar pasa de Marea Tradare Nationala, cand pe nemti i-a cam durut in cur de romanii din Ardeal. Nici macar pe nemtii din ziua de azi nu-i mai intereseaza acest subiect, de ce ar trebui eu sa am niste complexe istorice in legatura cu acel eveniment. Nu, foarte bine au facut, era cat mai bine daca se reusea sa-i futem pe toti, si pe nemti, si unguri, si pe rusi, si pe bulgari. Asa i-am futut doar pe nemti si pe unguri, e un procentaj bun.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 20:03   #16
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Hitler era inca pictor cand la noi exista un nationalism antisemit.... chiar si de la 1879 sunt cronici antisemite ale lui Conta , Eminescu... ca vine vorba de curentul germanofil...
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 21:32   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by marius_em:
Pitbul, eu nu inteleg paranoia asta a unora ca nemtii ar fi fost baieti buni, cel putin pentru Romania. De ce? Doar pentru ca au fost anti-rusi. Nemtii au fost la fel de rai pentru noi ca si rusii, de ce mi-ar pasa de Marea Tradare Nationala, cand pe nemti i-a cam durut in cur de romanii din Ardeal.
N-am zis cä au fost bäieti buni. Au fost bäieti räi. Atâta numai cä englezii, americanii si rusii au fost si mai räi decât ei.
Chestia cu Diktatul de la Viena nu le-o scuz si nu le-o iert (familia mea era din Cluj, s-au refugiat la Sibiu), la fel cum nici rusilor nu le iert räpirea Basarabiei si a Bucovinei de nord, si nici läbarilor anglo-americani nu le iert cei 45 de ani care-au urmat. Totul e sä punem istoria în perspectiva corectä, indiferent de factorii personali si subiectivi.

@Bluga:
Retziproka!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 21:42   #18
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
România a fost slabă a căutat alianţa cu Germania şi ori de câte ori Germania a fost slabă România a rupt alianţa cu ea în numele unei totdeauna auto-apreciate drept inteligente politici de supravieţuire. Este binecunoscută la unii români uşurinţa – ca să nu-i zic plăcere, cu care găsim sau inventăm argumente pentru a ne declara cum nu mai sunt alţii de păcătoşi, proşti, parşivi, hoţi, criminali etc ...
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2010, 22:49   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Anul trecut, am citit o carte extrem de interesantä: "Istoria trädärii la români", de Mircea Bälan:
http://www.supercarti.ro/carte/istor...i__vol_ii.html
Douä volume, de la politica lui Burebista (atâta câtä se poate sti), pânä la marile trädäri nationale ale lui Ilici (atâta cât se pot dovedi).
The bad news is cä ti se face päru' mäciucä si-ti crapä obrazu'.
The good news is cä nu suntem noi the only ones. C'est la vie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2010, 08:45   #20
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Nu mi se crapa nici un obraz, chiar ma doare in cur cand ii tradam pe nemti, pe rusi, sau pe care mortii mamii lor mai sunt. Ce ma doare e cand ne tradam noi pe noi, de asta ar trebui sa ne fie rusine.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells