Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Feb 2003, 11:46   #1
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Club A

Am auzit vag de intalnirile cinefililor de la Cub A. Stie cineva mai mult? Cum e atmosfera? Cand si la ce ora se tin?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 13:34   #2
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Joia. Uneori la 16, alteori la 17, alteori la 18. Citeodata modereaza carmazan. Da uneoir filmele lui Mitulescu, alteori simple exercitii filmate pe video. Sfatul meu e sa nu te duci.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 13:46   #3
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Ma intereseaza strict un singur segment: producatorii.

Exista producatori la club A?
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 13:48   #4
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ha si ha si ha.
:lol:
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 14:36   #5
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Mda, cred ca am inteles. Nu caut un fel de atmosfera creativa, ci posibilitati practice. In fine... c'est la vie!

Oricum, multumesc pentru ajutor, A.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 14:52   #6
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
This is Romania, man. What were you thinking?
Pile - my bad, my bad, I meant networking - and shit...
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 15:48   #7
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
Ambra Blu, omul cauta sa faca acel networking de care va e tuturor vai, atita greata... Dar face parte din proces, in cinema, nu ai cum altfel. Daca a crea ceva care merita facut ar fi singura greutate, crede-ma, ar fi foarte simplu pentru toata lumea. Incearca insa tu sa iti imaginezi acea lume in care omul scrie, apoi apasa pe un buton, si wham! scenariul sau este cumparat de cel care ofera cel mai mult, si adus pe piata in the manner it was intended, de cel mai bun sistem de distributie posibil in contextul dat, etc. Utopie curata. Learn networking or stop torturing yourself writing, that's my advice. Ia-ti un job de la 9 la 5, si go on with life, hehehe...

Pilele alea sint pretutindeni. Europa e un exemplu major. Mai ales ca e plina de sponsorizari guvernamentale and stuff like that. Si cine nu poate sa faca "filme de arta", care sfideaza conventiile, ha si ha si ha Toata lumea, si mai ales cei din imediata apropiere a pirghiilor de pus in miscare pentru a de-nisha banii necesari, et voilÃ*! Apoi vine tot guvernul si impune quotas pentru 'salvgardarea filmului/valorilor nationale/europene' yadda yadda. Si uite asa se intimpla ce se intimpla.

Ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 15:58   #8
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Dar cine a zis ca pilele sunt rele? Doar ca networking suna ceva mai inofensiv. 8)

Actually, in Europa pilele sunt mai degraba necesare ca sa "urnesti" din loc aparatul birocratic si mai putin ca sa controlezi unde ajung fondurile (pentru ca asta e cu adevarat greu de realizat). Insa oricine care a lucrat cu fonduri provenite din CE stie ca la un moment dat, mai bine te imprumuti de la banca si ii lasi naibii in pace cu toate fondurile lor cu tot. :lol:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 17:08   #9
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
Hmm. Nici nu imi mai dau seama cine a creat confuzia de termeni si de cind "networking" si "pile" au ajuns sa fie folosite in aceleasi contexte. De fapt, eu nu le foloseam astfel, doar voi puneati mereu o echivalenta. Prin "pile", asa cum le stiu eu din Romania, se intelege, uh, este ce este, este... este atunci cind cineva, nu prin meritele sale, ci prin ale familiei, in special, si ale mediului imediat de relatii, are acces la persoane care ii pot influenta major si nemeritat cariera. Habar n-am cum se numeste asta in engleza. "Nepotism"? Oricum, nu e bine vazut, toti isi dau ochii peste cap cind il intilnesc dar este part of life. Si apoi este Networking-ul, care este... ce este... este o practica sociala care poate ajuta pe oricine sa climb up in the right direction. Orice self-made man/woman face networking, mai mult sau mai putin constient. Mai intii, este cafeaua/berea cu colegii, weekend-ul in gashca, mai tirziu, lunch-ul cu sefii, happy hour cu clientii, conferinta la care participi trimis de companie sau inscriindu-te singur, partida de golf (in special asta in corporate world), country club-ul, biserica, clubul de tenis, orice. Oriunde se schimba carti de vizita sau lumea petrece quality time together, se intimpla networking. Si pentru multa lume, prietenii facuti din facultate pina la pensie reprezinta cea mai solida retea de networking - bashca cel mai normal si fun lucru cu putinta - sint oamenii de care ti-a placut in viata asta, cei care te-au placut la rindul lor, ajutorul curge in ambele directii si il include pe cel profesional.

Acum, de ce le ziceti voi "pile" si lor? Radu Muntean nu a avut "pile" in lumea asta, nu cred ca il poate banui nimeni de asa ceva. A avut colegi si prieteni in facultate si thereafter. However that may be, citi nu au absolvit IATC-ul pe vremea cind pilele erau aproape un "must" la regie si nu prea exista loc pe linga ele, si pe unde sint acum si cu ce se mai ocupa...

Si, vorba lui Sharon Stone, "you can only sleep your way to the middle"... (Pentru ca as pune "sleeping" la un loc cu pilele, ca fiind un soi de networking "sub centura", ca sa zic asa.)

So: networking - good, pile - not so good.

Ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2003, 18:34   #10
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Hehe, iarasi ne jucam de-a cuvintele? Da, "pila" in romana are o conotatie eminamente negativa pentru ca asa stau lucrurile in Romania. Insa chiar daca ii zici "relatie", tot nu suna cu mult mai bine, ce sa-i faci... contextul social.

For instance, sa presupunem ca mergi la o biserica de'a lui Ole' Ronnie Hubbie Boy unde il intalnesti pe John T., care de simpatic ce ii esti, iti da numarul unlisted al unui prieten producator, care te asteapta maine sa-i prezinti scenariul tau genial care altfel ar fi zacut cativa ani prin diverse sertare... is that networking or is that a "rifler", eh? Vezi tu, nu iti garanteaza ca scenariul tau va fi produs, dar iti facilitieaza accesul.

Relatiile/networking/pile poti sa folosesti doar ca un mijloc de a climb the ladder atat cat poti, sau atunci cand exagerezi, ca mijloc de a calca pe capetele celorlalti. Asta nu inseamna ca "pila" e intotdeauna payola, if you catch my drift.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2003, 22:14   #11
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
Originally Posted by Amyd:
Hehe, iarasi ne jucam de-a cuvintele? Da, "pila" in romana are o conotatie eminamente negativa pentru ca asa stau lucrurile in Romania. Insa chiar daca ii zici "relatie", tot nu suna cu mult mai bine, ce sa-i faci... contextul social.

eh, e vremea sa se schimbe un pic. poate se cere un termen nou in limba romana. sa ii zicem: "networking" :wink:

Originally Posted by Amyd:
For instance, sa presupunem ca mergi la o biserica de'a lui Ole' Ronnie Hubbie Boy unde il intalnesti pe John T., care de simpatic ce ii esti, iti da numarul unlisted al unui prieten producator, care te asteapta maine sa-i prezinti scenariul tau genial care altfel ar fi zacut cativa ani prin diverse sertare... is that networking or is that a "rifler", eh? Vezi tu, nu iti garanteaza ca scenariul tau va fi produs, dar iti facilitieaza accesul.

ya-ha, bun exemplu. se cheama ca o sa ii multumesc in discursul de la oscar, asta se cheama facilitarea accesului este OK. Dar daca, si numai daca, scenariul meu este bun va fi si facut. Pentru ca prietenul producator nu are nici un interes sa isi infunde banii in timpenii de dragul lui John T. Pe de alta parte, daca scenariul este bun si filmul se face si producatorul are profituri, ghici ce a facut John T.? O dubla fapta buna: si eu, si producatorul ii vom multumi. Asta este esenta networking-ului, si prin asta se deosebeste de pile. Ah, daca Jacques ma prezenta lui Alain, care era genul de producator care stie sa deschida portile fondurilor europene si sa joace birocratia pe degete, si Alain ii era indatorat lui Jacques si prin chestia asta ii facea o favoare inapoi, eu eram fix la mijloc, si fara nici un merit, ma trezeam cu scenariul meu, care infunda pe drept sertarele, realizat. Caz in care ii eram indatorat profund lui Jacques de la biserica. Dar, si aici intervine buba: ce cauta Jacques sa ma fericeasca asa? Daca nu voia ceva inapoi de la mine? De unde si improbabilitatea scenariului. Pe ochi frumosi decelati in multime si o conversatie placuta nu se deblocheaza pilele... dar da, se pune in functiunea reteaua networking-ului, care doar ingaduie meritului sa iasa la iveala, si nimic mai mult. De aceea nu o vad nociva, si nici echivalenta cu pilele.

Quote:
Relatiile/networking/pile poti sa folosesti doar ca un mijloc de a climb the ladder atat cat poti, sau atunci cand exagerezi, ca mijloc de a calca pe capetele celorlalti. Asta nu inseamna ca "pila" e intotdeauna payola, if you catch my drift.

not so at all, if you catch mine, si a te juca de-a cuvintele nu e intotdeauna o intreprindere fara folos.

salutari la fel de multe si incapatinate,

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2003, 22:10   #12
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu nu sunt deloc de aord cu definitia "pilelor" data de ricciotto..."pila" inseamna relatie...inseamna ca cineva are grija de tine, are grija sa fii apreciat cum trebuie...normal ca tot "pile" se cheama si cand o persoana capata un post pe care nu-l merita dar nu poti sa generalizezi...
oricum mie mi se pare ca acest gen de relatii sunt peste tot la fel...nu este Romania singura tara unde se practica...acelasi lucru e si in America si in Anglia si in Franta, numai ca acolo nu sunt facute pe fata...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2003, 11:47   #13
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Cred ca ar trebui sa lamurim putin lucurile.
__________________
Dixit!

Last edited by Bubu : 05 Apr 2015 at 02:34.
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2003, 10:09   #14
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
censurat
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2003, 11:17   #15
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
si ca sa revenim la club a: de ce nu facem un loc, o intalnire cum sunt intalnirile artistice din (barul acela de langa tribunal, am un lapsus acum), literare, muzicale, teatrale, dar nu si cinematografice, what do u think? o seara ingrijit realizata si in nici un caz de toti looserii cinematografiei romanesti
i can't wait 4 that 2 become true
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2003, 15:21   #16
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Hai sa facem si o serata, eu ma imbrac in cowboy, tu in asistenta?
Da, e usor sa ne intilnim, eu oricum nu fac nimic toata noaptea, dar cine aduce biscuitii si ceaiul?

Pe bune acuma, o intilnire fara vizionari de filme e egala cu zero. Daca ai tu home cinema acasa eu sint primul.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2003, 01:06   #17
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
none really

Originally Posted by capitain:
si ca sa revenim la club a: de ce nu facem un loc, o intalnire cum sunt intalnirile artistice din (barul acela de langa tribunal, am un lapsus acum), literare, muzicale, teatrale, dar nu si cinematografice, what do u think? o seara ingrijit realizata si in nici un caz de toti looserii cinematografiei romanesti
i can't wait 4 that 2 become true


hmmm...si care s-ar gasi a fi looserii astia...? :roll:
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells