Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Nov 2010, 12:30   #341
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
thx. nu ştiu de ce aveam impresia că e 3D, gen ca să concureze cu Avatar. de asta nici nu l-am văzut pînă acum.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 12:47   #342
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
De pe IMDB:

According to Cinematographer Wally Pfister, Warner Brothers executives approached Christopher Nolan about making the film in 3D, but he refused the idea, claiming "it will distract the storytelling experience of Inception".
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 20:13   #343
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Citisem undeva o explicatie foarte ampla si bine argumentata in care Nolan spunea de ce prefera sa evite 3D-ul. Ma bucur ca a reusit sa convinga studiourile ca e mai bine ca nici Batman 3 sa nu fie in 3D. Good for Nolan ca are posibilitatea de a face lucrurile in felul lui .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 00:30   #344
lalaby
Senior
 
lalaby
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 95
Se spune ca lui Nolan i-a luat 10 ani sa scrie scenariul. Mie mi-a lasat senzatia ca filmul s-a jucat cu mintea mea si a celorlalti din sala. Odata cu filmul treceam si eu de la un nivel la altul.

Cred ca este genul de thriller suprarealist, inovativ chiar. Dupa mine face parte din categoria filmelor care aproape iti cer sa le mai vezi odata. Si de fiecare data mai descoperi ceva pentru ca scenariul/povestea cred ca este extrem de complex.

Si sper ca nu sare cineva iar, doar pentru ca imi spun o parere
lalaby is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2010, 01:48   #345
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by lalaby:
Se spune ca lui Nolan i-a luat 10 ani sa scrie scenariul.

Am citit si eu ceva de genul, dar cred ca se referea la faptul ca proiectul l-a initiat atunci, insa abia acum a reusit sa gaseasca mijloacele pentru a-l crea, fiind ocupat si cu alte filme intre timp.

Originally Posted by lalaby:
Si sper ca nu sare cineva iar, doar pentru ca imi spun o parere

De o mare importanta e si modalitatea de expunere a unei pareri. Altfel, daca nu e o parere... sa zicem deplasata, nu cred ca-ti sare nimeni in cap cu intentia de a te ataca personal.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 00:15   #346
lalaby
Senior
 
lalaby
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 95
"Deplasata" ??? Cine poate spune ca o parere e deplasata? Din ce punct de vedere? Sau... simplul... de ce ar fi o parere deplasata?

Oricum.. filmul e super!
lalaby is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 00:23   #347
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Filmul este foarte prost, iar voi niste dobitoci.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 00:43   #348
lalaby
Senior
 
lalaby
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 95
Oops! Vezi ca eu tocmai am facut actiune in instanta tocmai din cauza limbajului vostru care nu este stopat!

De ce suntem noi "dobitoci"? Si de ce iti permiti tu sa ne faci pe noi dobitoci?

Pana una alta vad ca nu ti-ai spus o parere despre film (scuze, poate ai facut-o si mi-a scapat), dar in schimb ne faci dobitoci pe noi ce avem alta parere... OK! Cine e moderator? Inca o pagina printata

Sincer va intreb... ce face moderatorul sau administratorul? Baga-ti un "delay"... ok, nu functionati l ora asta... opriti mesaje de acest gen prin program. Pai nu va mai intrebati de ce v-am actionat in judecata! Sincer... scriu ca sa fiu facur dobitoc?
lalaby is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 01:13   #349
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
De fapt ala a fost exemplul pe care l-ai cerut (parere deplasata). Si daca vrei sa fii luata in serios trebuie sa incetezi cu datul in judecata pentru chestii de genul asta pe un banal forum.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2010, 08:16   #350
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by danonino:
Originally Posted by miercuri:
Si once and for all, psihoza lui Mal se trage din faptul ca sotu-so i-a implantat ideea ca ei sunt intr-un vis in subconstient - titirezul care se invarte incontinuu.

Atunci cand s-a trezit din tot, ea tot credea ca inca intr-un vis. Repet, de ce nu a incercat sa aduca Everestul la ea in curte? Sa isi indeplineasca o fantasma daca tot credea ca visa?
Cand ai inspiratie si iti vine o idee, dupa o judeci, te gandesti de doua ori la posibilitatea aplicarii ei.

Ceea ce am spus mai sus.

Asaltul pe timp de iarna a fost prea lung, a durat o jumatate de ora. Eames, ala, era one-man army. La inceput a fugit de o divizie intreaga, ca peste 15 min, cand divizia se intoarcea spre baza, Eames vine, ii ataca si ii omoara pe toti.

Cand intrai in visul cuiva, visul acela era compus din "proiectiile" visatorului. Cum de a aparut Mal in visul baiatului de bani gata? Cobb era doar un intrus, nu era visul lui.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2010, 11:49   #351
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by danonino:
Ceea ce am spus mai sus.

Asaltul pe timp de iarna a fost prea lung, a durat o jumatate de ora. Eames, ala, era one-man army. La inceput a fugit de o divizie intreaga, ca peste 15 min, cand divizia se intoarcea spre baza, Eames vine, ii ataca si ii omoara pe toti.

Cand intrai in visul cuiva, visul acela era compus din "proiectiile" visatorului. Cum de a aparut Mal in visul baiatului de bani gata? Cobb era doar un intrus, nu era visul lui.

De ce nu vrei sa o lasi balta nu inteleg? Chiar ti se pare necesar sa strici un topic cu intrebari inutile si comentarii agresive doar de dragul de a fi bagat in seama?
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2010, 11:57   #352
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by danonino:

Cand intrai in visul cuiva, visul acela era compus din "proiectiile" visatorului. Cum de a aparut Mal in visul baiatului de bani gata? Cobb era doar un intrus, nu era visul lui.
Casca inca o data ochii la film si nu mai veni sa te vaicaresti aici. E explicat cat se poate de clar, nu e vina lui Nolan ca n-ai inteles.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2010, 10:55   #353
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Si pana la urma se invarte la nesfarsit ori ba titirezul ala nenorocit?!
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2010, 12:02   #354
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
99% nu se invarte.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2010, 22:13   #355
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
titirezul ala nenorocit "s-a invartit incontinuu pe tot parcursul filmului".

si tocmai asta e... ca daca Cobb a visat pe tot parcursul filmului, nu mai e relevant daca titirezul se va opri din invarteala ori ba...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2010, 12:37   #356
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Inshheption
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2010, 02:38   #357
lalaby
Senior
 
lalaby
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 95
Pls, pls... puteti discuta normal?
lalaby is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2010, 15:38   #358
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by lalaby:
Pls, pls... puteti discuta normal?


Daca tu nu poti, nu vad cum am putea noi.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 02:11   #359
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
am vazut filmul cand a aparut, si l-am revazut de curand pe dvd. raman la parerea ca e o capodopera, atat cinematografica, cat si vizionara. nolan avea scenariul din 2001, si Inception se voia un horror la inceput, insa oh-cat-de-bine ca l-a remodelat. idee, poveste, intriga, efecte, sentiment, adancime, intrebari, raspunsuri, senzatii. de toate pentru toti, si totusi nu un film pentru oricine (desi cu succes la mase). prima oara nu am stiut exact ce sa cred, mi s-a parut o mega-productie hollywood-iana, inca o hero-story elaborata incat sa vanda cat mai mult. insa Inception e mult mai mult, pe masura ce zilele trec, ne dam seama de cat de grandios e, de complexitatea sa, de faptul ca s-ar putea sa fie un film mai mare si mai bun si mai adanc decat putem cuprinde dintr-odata. astfel, urmeaza, logic, a doua vizualizare, care ne confirma faptul ca acest film e mult, dar mult mai sensibil decat a parut prima oara, si mult, mult mai profund decat un Matrix remodelat. as putea scrie pagini de recenzie la adresa acestui film, insa am sa inchei cu propria-mi opinie ca Nolan gandeste cu cel putin 5% procente din creier in plus fata de colegii sai creatori contemporani (si fata de 99% din populatia globului), si ca, din punct de vedere al meseriei, da clasa unor nume consacrate. iar Inception isi merita un loc extrem de sus in ierarhia filmelor facute de-a lungul istoriei. poate cel mai de sus. fiindca e altceva. si fiindca e mai bun cu fiecare clipa ce trece de la vizionare.

ps: legat de tititrez, cine a avut curiozitatea sa stea in sala pana dupa end-credits, sau sa lase dvd-ul pana la final, ar fi observat ca se aude sunetul acestuia, cazand, dupa incheierea tuturor informatiilor legate de actori, monta, soundtrack etc. atasez un link extrem de util, pentru cei care au nelamuriri legate de Inception, cititi atenti si rabdatori, merita:

http://screenrant.com/inception-spoi...on-kofi-68330/

Last edited by dooma : 22 Nov 2010 at 02:49.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 01:44   #360
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
Raman la parerea ca singura capodopera al lui Nolan ramane Memento. Inception e un film care vrea sa para complicat dar e relativ simplu daca stam sa ne gandim care e ideea principala . Si mai sunt scenele alea cu impuscaturi , care intr-o capodopera nu au voie sa apara. Si finalul nu e atat de genial , dar nu stim niciodata daca va cadea , titirezul fiind al lui Mal. Kubrick e criticat ca nu da importanta personajelor , dar Nolan pur si simplu a aruncat personajele la Recycle Bin. Motivatia lui Cobb am inteles care e , dar cu ceilalti cum ramane , isi risca viata in vise deageaba? ...

Shutter Island mi s-a parut peste Inception avand in vedere scenariul , actingul lui Leo , regia. La efecte castiga clar Inception.

Locul pe imdb e epic fail , adica sa il pui in fata lui "Schindler's List , Fight Club , One flew" mi se pare bataie de joc.

Last edited by andreyuzzu : 23 Nov 2010 at 02:05.
andreyuzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells