Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Nov 2013, 22:49   #1761
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
vezi, MW, aici, fiecare-i cu crevetii sai:
IMG_0104.JPG
IMG_0109.JPG
IMG_0119.JPG
IMG_0130.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2013, 22:53   #1762
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
trebuie sa-l felicitam pe zeno! pozele lui intaresc ceea ce spunea sigalia despre atmosfera.
este un mic efort, poate neimportant, dar cu siguranta a avut un efect vizual senzational.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2013, 23:06   #1763
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by anaemona:
MW, eu iti doresc din toata inima sa inveti sa gatesti inainte sa te insori. faci de pe
eu ii doresc sa reuseasca asta dupa ce se insoara. atunci este ideal sa nu fie la mana consoartei. este cea mai mare nenorocire care i se poate intampla unui barbat insurat.

Hai ca-nnebunim omul !
MW ,talentele culinare ale alesei tale sa fie ultima dintre grijile privind viitorul comun
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2013, 23:51   #1764
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Nu am zis ca nu stiu sa fac mancare.Ma pricep si eu acolo sa pun de o ciorba de legume,slava Domnului nu e bai,asa ca iese din discutie invatatul si statul la mana altcuiva.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2013, 03:31   #1765
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Eu continui sa "gatesc" in felul meu. Adevarul e ca gatitul e o arta, pentru asta mi-am cumparat si mandolina Din pacate nu mi-am dat seama ca nu-i de-ajuns sa cumperi un obiect, trebuie sa te si simti atras sa-l folosesti, sa nu te enervezi de cite ori trebuie sa-l scoti din sertare, montezi, demontezi, speli, cureti locurile unde se string resturi. Din cauza asta atit eu cit si mandolina sintem fericite, acum, pentru ca ea sta cocotata pe un dulap iar eu sint prea lenesa sa ma urc pe un scaun sa ajung la ea, dar s-o mai si folosesc. Numai ca in fiecare zi se intimpla minuni si astazi, fara ca sa-mi fi rostit macar in gind o dorinta sa gasesc ustensila pe care am gasit-o, ea pur si simplu mi-a sarit in fata. Sint intotdeauna fascinata in magazinele chinezesti, au zeci de jucarioare, care mai de care mai colorate si cu cele mai ciudate intrebuintari, dar cu atit sint mai fascinata in anumite magazine chinezesti, unde sint zeci de containere de sticla, lemn, ceramica si plastic care se folosesc in bucatarie. Intr-un magazin din asta, in care as putea admira exponatele ore in sir, am gasit un peeler cu zimti, care transforma banalele fructe si legume in fisii subtiri, ca niste spaghetti, care parca prind viata in miinile tale. Inarmata cu obiectul asta fantastic, care face mincarea sa cinte, danseze si sa ia cele mai nastrusnice forme, a la Gopo, nu am putut sa ma abtin sa nu-l testez imediat, asa ca iata prima creatie de sushi, pe care n-am facut-o niciodata cu greoaia mandolina.

In foaia de alga am pus mar, mango, morcov, avocado si patrunjel Daca vreti vreodata sa faceti reteta asta sa nu uitati sa-mi multumiti, macar in gind pentru ea.





Si pentru ca am ajuns la magazinul chinezesc am cumparat alge proaspete. As putea sa maninc incontinuu algele astea. Nu cred ca sint prea sanatoase, nu am nici o idee de unde le iau chinezii, n-ar fi exclus sa aiba un acvariu in care sa le creasca. Intr-o zi poate o sa le descopar sursa si ma apuc si eu de crescut.



Dar cu numai 2 zile in urma am facut altfel de sushi, fara orez, bineinteles Am ajuns la concluzia ca nu merita sa ma stresez cu orezul ala, cind ingredientele pe care le pun eu sint mult mai usor de facut, nu necesita fierbere si mie imi plac mult mai mult. Daca cineva vrea sa stie din ce am facut pasta o sa scriu.



__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2013, 16:15   #1766
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cat de mult inseamna mestesugul! intotdeauna forma conteaza, este cea care imbie, atrage, capteaza si cucereste definitv pe acela care nu rezista tentatiei!
FELICITARI! in primul rand pentru prezentare. in al doilea rand, pentru faptul ca-ti reusesc minunile astea in blide, fara sa murdaresti prea multe oale.
si apropos de alge. am auzit frecvent, diverse persoane, spunand ca nu pot manca sarmale infasurate in vita, tocmai din cauza frunzei respective.desigur, gusturile nu pot coincide, dar imi spuneam in gand, de fiecare data, ca, acele persoane, nu stiu ce bunatate rateaza! asa si cu algele. o chestie verde, ciudata si oarecum...suspecta, dar sunt convinsa ca cei care au inventat foitele astea, n-au avut in vedere doar rolul decorativ, s-au gandit ca trebuie sa fie oarecum...comestibile.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2013, 21:31   #1767
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mersi rvn. Algele au o sumedenie de calitati, pe linga decorative, totul e sa fie culese de oameni care fac asta cu pasiune, care se duc in cele mai curate ape, daca mai exista asa ceva, care le usuca la soare. Cam asa arata unul din ei.

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2013, 21:38   #1768
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Fetelor,judecand dupa ce gatiti voi - cred ca aratati ca niste top modele.Nu mai zic de stare de spirit si serotonina,omega&comp .
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2013, 02:36   #1769
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
sigalia, la starea de spirit se lucreaza de aratat, eu arat asa (ultima mea poza)

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."

Last edited by anaemona : 30 Nov 2013 at 16:29.
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2013, 15:36   #1770
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
anaemona,,arati exact cum imi imaginam, alaturi de baiatul tau pari sora lui mai mare(asta tine nu doar de silueta ,ci si de stil&atitudine).
Felicitari
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2013, 16:32   #1771
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
sigalia, mersi. Si eu mi te imaginez exact ca in avatar, cu un cocktail si o carte alaturi. De fapt in avatar e cafea da, si cu cafeaua alaturi.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2013, 21:19   #1772
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sigalia:
Fetelor,judecand dupa ce gatiti voi - cred ca aratati ca niste top modele.
daca top modelele ar manca ce gatesc eu, nu s-ar mai putea purta marimea zero.
in alta ordine de idei, te ingrasi prin infometare si slabesti gustand ceva ce miroase divin.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2013, 17:54   #1773
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
@ anaemona,n-am ce face si recunosc ca si imaginatia ta e de nota 10/in principiu cautam avatare care sa ne reprezinte .

@rvn, ai dreptate cu ingrasatul prin infometare,dar cu ce miroase divin sa te opresti doar asa la ...o gustare ,mare lucru.Eu mai degraba ma abtin de la gustat ca daca-mi place ceva mult....
cat priveste linia,lasa ca nici tu nu ai a te plange
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2013, 11:38   #1774
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Continuati ! E foarte induiosator .Premiul Nobel pentru pace si intelegere .

Originally Posted by anaemona:
sigalia, la starea de spirit se lucreaza de aratat, eu arat asa (ultima mea poza)


Pozele dispar , dar raman urmele picioarelor goale in iarba .

'' Trecând peste făgaşul unde totdeauna mustea puţină apă stătută la umbra ferigilor şi a bureţilor de stejar, descoperi un covor nebătătorit . smălţat atât cu anemone de pădure stropite cu pete de-un roz-pal pe cele patru frunze întunecate , cât şi cu hreniţe scânteind la soare într-o minunată unduire verzuie.Surprinsă de atâta prospeţime şi de tăcerea care se cuibărise acolo , se descălţă să nu rănească plantele decât cu picioarele goale ''
Podul ( Muzeul negru ) - A. Pieyre de Mandiargues

Last edited by bremen1980 : 02 Dec 2013 at 20:36.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2013, 11:19   #1775
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Când bărbatul nu e mulțumit de mâncare

http://vimeo.com/76714430
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2013, 17:18   #1776
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Rusine mai bremen, asta e spiritul Craciunului la tine? BTW, urasc spiritul Craciunului, n-am idee cine l-a inventat si de ce trebuie sa bintuie acum, dar pur si simplu nu-mi place sa am de-a face cu el
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2013, 17:27   #1777
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
N-am idee unde as putea pune in alta parte o mica istorioara care mi s-a intimplat ieri, in bucatarie. Ca de obicei, mi-am facut un green smoothie, numai ca l-am lasat cam mult in blender si am zis sa il amestec putin la masinarie inainte sa-l beau, pentru ca in timp lichidul si pulpa se separa. Numai ca de obicei nu ma uit cum a ramas setat blenderul si evident era pe maxim. In capul meu fiind doar jumate de container, am zis ca-l amestec putin si nu e nevoie sa-i mai pun capacul, mi-a fost lene sa iau capacul de la jumate de metru distanta si sa-l apas pe vas. Wrong!!!!! Intr-o secunda eram toata verde, tot peretele si frigiderul si tot din preajma la fel. Nici n-am putut sa ma enervez, am inceput sa rid era clar ca trebuia sa fac curat in bucatarie, mai ales ca tocmai il asteptam pe copil sa vina acasa dupa 4 luni de absenta. Cam asta a fost, 2 secunde de lene = o ora de munca. Si bineinteles n-am avut pe nimeni la indemina sa dau vina.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2013, 12:12   #1778
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by anaemona:
Nici n-am putut sa ma enervez, am inceput sa rid era clar ca trebuia sa fac curat in bucatarie, mai ales ca tocmai il asteptam pe copil sa vina acasa dupa 4 luni de absenta. Cam asta a fost, 2 secunde de lene = o ora de munca. Si bineinteles n-am avut pe nimeni la indemina sa dau vina.

anaemona

Si daca tot ai dat startul la destainuiri uite una mai grava: am gatit un amestec de orezuri din acelea integrale(ca n-am putut ramane imuna la trendul cu integralele ) :orez rosu thailandez,orez negru,orez salbatic,ovaz integral,orz integral.Legume din belsug,arome,tot tacamul de rigoare.
Produsul final a fost foarte gustos; dar ca aspect mi-a iesit foarte inchis la culoare,ziceai ca am fiert sfecla rosie.
Toti s-au uitat chioras la creatia mea ,desi au mancat .N-am indraznit sa ma compromit pe forum cu poze .
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2013, 20:29   #1779
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sigalia:
Si daca tot ai dat startul la destainuiri uite una mai grava: am gatit un amestec de orezuri din acelea integrale(ca n-am putut ramane imuna la trendul cu integralele ) :orez rosu thailandez,orez negru,orez salbatic,ovaz integral,orz integral.
cred c-ai exagerat cu amestecul de orez, orz si ovaz. totusi, nu suntem nici gaste, nici caluti.
niciodata n-am combinat mai multe feluri de orez, fiindca as fi riscat sa ramana partial nefiert.
din cate stiu, orezul salbatic are un timp de fierbere mai indelungat, dar eu obisnuiesc sa-l tin inmuiat in apa, cam 30 de minute inainte de a-l prepara. cu siguranta, trebuia sa te gandesti inainte de a pune orezul rosu, ca acela va colora toata mancarea. dar nu-i nimic. numai experimentand, se invata totul.

p.s. eu ma pregatesc cu mult avant pentru carnatii traditionali de Craciun. sper sa nu ratez in combinarea cantitatilor de ingrediente, c-am festelit-o! nu de alta, dar dupa 9 ore de serviciu, este posibil sa clachez in fata umplerii matului de porc.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2013, 20:49   #1780
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
rvn,asa e cum spui tu,dar sa stii ca a mers si ca mine
Si eu inmoi orezurile inainte de a le gati,dar aspectul preponderent inchis a fost de la cel negru(un soi mai strong cred).
Combinatia rosu cu alb(rafinat) e si ea placuta la gust ,iar aspectul in acest caz e chiar misto.
La combinarea ingredientelor tocmai asta e provocator ,sa te joci putin cu proportiile si sa vezi diferentele de nuanta la gust (fie ca-i vorba de zacusca sau carnati de casa).
Asteptam poze cu ce ti-a iesit
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells