Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jan 2011, 01:16   #1221
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
El crede in noi ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 01:03   #1222
j0hanna
Novice
 
j0hanna
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 7
De ce ar face-o?

Uneori..nici Noi Nu Credem In Noi...
j0hanna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 16:19   #1223
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Originally Posted by Iamsaved:
Eu una cred intr-o putere superioara oamenilor,daca unii vor s-o numeasca Dumnezeu sau Allah sau Buda sau mai stiu eu cum,treaba lor,eu nu am un nume.Pe de alta parte nu pot sa suport preotii.
Nu ai un nume pentru acea putere in care crezi ,dar e aceeasi la care se inchina cei ce o numesc respectiv la crestini,budisti si musulmani?De aici se intelege ca nu iti pasa ce fel de "putere" e forta in care tu crezi, ci doar ca tu crezi...cam riscant ,dupa mine,pentru ca poti la fel de bine sa crezi in altceva decat in ceea ce crezi tu ca e bine.Daca e sa fie aceeasi putere cu cea pe care restu' o numesc inseamna ca totusi ai un nume pe care probabil nu vrei sa-l folosesti;In acest caz ideiile,notiunile tale pentru credinta sunt aceleasi cu ale celorlalti,prin anaolgie insemnand ca aveti acelasi nume pentru aceeasi forta.Daca ai aceleasi confesiuni cu o religie,sa zicem crestinismul,nu poti pur si simplu sa faci cum te taie capu'!In orice disciplina exista o ordine,o randuiala si nu cred ca tu stai toata ziua,te rogi,tii post,te abtii de la pofte trupesti,sufletesti si altele,lucruri pe care le fac preotii,chiar daca in mare parte iti par blagoslovii fara rost,ei iti fac un serviciu,preotul nu este un titlu ci o slujire!
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 23:14   #1224
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157


omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 23:20   #1225
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
saracu Iisus... are numa 8 prieteni... tre sa il caut, jur...
poate asa o sa am si eu bani...


L.E. si e scris si gresit numele...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 23:50   #1226
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
baietii si fetele care sunt mai noi pe acest topic am rugamintea sa cititi de la inceputul threadului ce s-a discutat si pe urma sa postati si parerile voastre eu zic ca e destul de interesant
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 23:51   #1227
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
Originally Posted by Cinemania:
El crede in noi ?
pai de ce ne-a mai creeat daca nu credea in noi ?
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 23:52   #1228
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
Originally Posted by dragonfly_drk:
saracu Iisus... are numa 8 prieteni... tre sa il caut, jur...
poate asa o sa am si eu bani...


L.E. si e scris si gresit numele...
dragon..nu asa o sa ai banii...
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 23:53   #1229
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
Originally Posted by Windom:
Am facut curatenie si de acum incolo o sa sterg toate postarile fara rost si off topic. Giugiuliti-va pe mirc, nu aici.
asa sa faci ca eu cred ca ce s-a discutat pana acum e suficient parerea mea
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 23:54   #1230
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
dar oare ne-a creeat? si acum o luam de la capat....

concluzia: unii cred, altii nu... simplu...

ia mai bine, decat sa vorbiti despre crezut si necrezut... sa incercati sa gasiti un subiect mai intereSant pe tema asta... vorbiti si voi despre Biblia de la Vatican, vorbiti alte chestii... ca de astea cred ca so plictisit si Dumnezeu si striga in gura mare: "INCHIDETI THREADU' CA VINE POTOPU' !!!"

L.E. Mircea, era o gluma... Gooooooooooood !!!!!!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 23:58   #1231
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
i know..i know :d
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2011, 17:48   #1232
bernadett
Junior
 
bernadett
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 27
Thumbs up

Sigur ca exista si cred in EL
bernadett is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2011, 16:04   #1233
SNOWMAN34
Guru
 
SNOWMAN34
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 756
M-am pierdut de Dumnezeu intr-o zi de iunie a anului trecut.
De atunci, nu mi s-a mai intamplat nimic bun, si nimic rau, am tot ce imi trebuie, si sunt in acelasi timp, mai gol decat un pui de om abia nascut...
Am cumplit de multe zile proaste, si nopti in care as vrea sa dorm, si sa nu ma mai trezesc.
Aceasta este Saptamana Mare, il voi cauta si eu pe Dumnezeu, poate il regasesc...
Fiti mai buni, ajutati-i pe cei de langa voi, macar cu ingaduinta voastra...
SNOWMAN34 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2011, 16:36   #1234
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Eu l-am gasit intr-o cutie cu bomboane
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2011, 16:48   #1235
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
Originally Posted by chuckyfan:
Eu l-am gasit intr-o cutie cu bomboane

Si eu la fel, dar am facut intoxicatie alimentara.
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2011, 18:14   #1236
SNOWMAN34
Guru
 
SNOWMAN34
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 756
Minunat, MINUNAT.
Inseamna ca sunteti doi oameni fericiti in felul vostru.
Si va rog sa ma credeti ca v-o spun din inima, fara vreo urma de invidie...
SNOWMAN34 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2011, 18:42   #1237
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Exista ceva mai presus decat omul care si-a facut cel putin odata aparitia in viata fiecaruia dintre noi. Nu cred in expunerea religioasa care ne este bagata pe gat si care nu are nicio logica si niciun argument concret. Nu cred in Biblie, nu cred in biserici, nu cred in toata afacerea asta mizerabila care nu are ca scop decat sa pacaleasca oamenii.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2011, 19:24   #1238
Lieutenant
Novice
 
Lieutenant
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
Deja utilizatorul "indiferrent" a sumarizat tot ce aveam de gand sa spun

Lieutenant is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2011, 20:19   #1239
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
Asta e un subiect tare delicat,profund ce a fost, este si va fi dezbatut multi ani de acum incolo.

Eu unul prefer sa nu contrazic pe nimeni, nici pe cei care cred cu tarie in existenta unei fiinte supreme, nici pe cei ce se abat de la aceasta idee.

Singurul meu gand mai "limpede" referitor la acest subiect are ca baza 2 caracteristici strans legate una de cealalta: Perceptia si Influenta

- Perceptia fiecaruia asupra lucrurilor, fie ele de natura fizica sau spirituala.

- Influenta la care suntem toti supusi din nastere, de catre cei din jur cu care intercationam, ei fiind "motorul" formarii principiilor,ideilor si personalitatii pe care fiecare individ ar trebui sa o dezvolte la o anumita varsta.

Opinia unuia poate diferi de a altuia pe marginea oricaui subiect, in functie de perceptia fiecaruia si de gradul de influenta la care a fost supus fiecare in formarea uneor idei,principii.

Dar aici intervine ceva de care omul este strans legat...dovezi/trairi...pentru ca in sinea noastra noi nu putem accepta un adevar decat daca acel adevar a intersectat perceptia noastra si a lasat o urma(dovada) a interactiunii...mai concret daca nu-l atingem/vedem/auzim/simtim pe Dnzeu nu putem crede in el, sau nu avem convingerea totala asupra existentei lui.

De aceea subiectul asta e ca o lupta contra "morilor de vant"...fiecare poate alege orice cale catre adevar, cu un avantaj pt cei ce nu cred, datorita lipselor de "dovezi" atat ravnite si necesare in existenta noastra...insa acest avantaj nu inseamna si un adevar pt ca nimeni indiferent de procente nu poate sustine inexistenta atat timp cat suntem constransi la un nr de simturi si la niste reguli de Fizica, ceea ce ne neindreptateste in a ne declara stapanii adevarului si a existentei anumitor "factori".

Prefer sa cred ca "natura" acestei fiinte supreme si al opusului ei(fam.Diavol) este defapt "simtul" ce nu a fost definit sau caracterizat...cel care ne indruma sa luam deciziile corecte sau gresite in viata pt a satisface bunastarea noastra si a celor din jur sau pt a cauza acestora.

Acest simt poate fi suma tuturor principiilor, a trairilor dar mai ales a personalitatii...iar acest total da nastere unui Dnzeu...al meu...al tau...al fiecaruia...uneori atat de asemanator, alteori atat de diferit.

In concluzie, nu neg si nici nu aprob existenta unui Dumnezeu atat timp cat definitia existentei acestuia este constransa de aceleasi reguli la care suntem supusi si noi.

Dar un singur lucru ramane clar...cei care merg la biserica pt a aprinde o lumanare sau a spune o rugaciune, nu merita blamati ATAT TIMP cat aceste experiente nu sunt de natura falsa si au ca efect o stare de bine...de optimism...de implinire sufleteasca/mentala...atunci cand atingi rezultatele acestea n-ai cum sa nu crezi in ceva, indiferent de natura definitorie
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2011, 04:10   #1240
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Eu cred în Dumnezeu și mă mândresc cu asta, dar am rezerve în privința Bisericii.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells