Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Oct 2007, 21:55   #21
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Asa este...retrag ce am zis despre publicul tinta...dar cel cu dificil, dupa mine, ramane...
Iar mai adaug ca S.K. l-ar fi facut cu 10-20% mai serios...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2007, 08:46   #22
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Ratatouille atrage prin faptul ca personajele se misca natural, glumele sunt putine si fine, iar povestea derulata in Parisul mereu atragator are pe langa savoare si sare si piper. Acest desen animat este special pentru ca, fara poante ieftine, ne arata ca talentul poate aparea in cele mai neasteptate locuri si spune spectatorului, lucrul care mie mi-a placut cel mai mult, faptul ca a nu fi deloc pretentios inseamna a te hrani toata viata cu gunoi si la propriu si la figurat.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2007, 13:02   #23
tva
Novice
 
tva
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi
Posts: 20
Send a message via Yahoo to tva
Ratatouille (2007) 7/10

Imi plac animatiile ceva de speriat. Ma uit la tot ce apare si mai mult, incerc sa revad cat mai multe din animatiile copilariei. Cred ca mi se trage de la tatal meu, care urmareste si acum, cu aceeasi placere eternele episoade cu Tom and Jerry. Cand am vazut primele impresii legate de lansarea lui Ratatouille mi-am zis ca merita sansa sa fie vazut in cele mai bune conditii asa ca am asteptat proiectia la cinema, proiectie care a coincis cu lansarea DVD-ului. Cel putin in coltul uitat de lume in care traiesc.

Remy (voce Patton Oswalt) este un tanar sobolan binecuvantat cu un dar al mirosului si gustului foarte dezvoltat. Stie sa recunoasca fiecare ingredient dintr-un produs culinar si in consecinta dezvolta o pasiune destul de neobisnuita pentru gatit. Mentorul sau este bucatarul francez Auguste Gusteau (voce Brad Garrett) si Biblia sa, cartea acestuia, Anyone Can Cook. Pasiunea lui Remy nu este insa impartasita de numeroasa sa familie. Un accident la gatit are drept consecinta ruptura involuntara dintre Remy si familie, acesta se trezeste dintr-o data izolat de familie dar in acelasi timp in postura de a-si indepli visul de o viata, acela de a fi un mare bucatar.

Filmul urmeaza reteta Pixar cunoscuta, dar in acelasi timp ofera si suficienta originalitate pentru a nu se confunda cu Finding Nemo sau The Incredibles. Nu as zice ca nu e amuzant, umorul exista din belsug, dar parca nu are aceeasi importanta ca in productiile mai sus mentionate. In schimb personajele sunt mai bine conturate, cel putin eroul Remy reprezinta un nou standard in domeniu. Faptul ca nu poate vorbi cu oamenii pentru a-si transmite dorintele a fortat graficienii sa-l inzestreze cu o mimica de exceptie. Totul pare foarte natural si nu avem nevoie de nici un fel de subtitrare pentru a intelege ce se petrece in mintea eroului.

Acest lucru e facilitat si de evolutia tehnicii. Din punct de vedere tehnic filmul este fara repros. Pana acum Final Fantasy: The Spirits Within a reprezentat pentru mine un punct de referinta in domeniul animatiei asistatate. Ratatouille stabileste insa noi standarde in domeniul fotorealismului. Peisajele arata absolut impresionant, au fost momente cand ma intrebam daca nu cumva au inserat cadre reale, atat de uluitor arata totul. Din fericire de multe ori sunt introduse in cadru elemente specifice animatiei care ne amintesc ca totusi nu urmarim o pelicula filmata in ciuda faptului ca producatorii au inserat si cateva efecte specifice camerei de filmat (efect de focalizare, zoom progresiv).

Fara a-l nominaliza la titlul de cea mai buna animatie ever, cred ca Ratatouille merita mai mult decat o mentiune onorifica. Este fara indoiala cea mai buna animatie din acest an si un semn ca studiorile Pixar nu si-au pierdut indemanarea in ciuda faptului ca nu prea au parte de concurenta pe segmentul lor de activitate. De urmarit impreuna cu fetita, taticul bunicul sau pisica.
tva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2007, 01:55   #24
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
nda, un film foarte bun. animatie in adevaratul sens - storyline, umor, si detalii mesterite bine.

flashbackul catre childhood e.. touching.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2007, 09:19   #25
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
In ton cu filmul eu va propun reteta mea preferata piept de pui cu banane care se face foarte simplu ºi uºor rulând o bananã pe un piept de pui bine întins, care se prinde cu scobitori pentru a nu se desface, dupã care se trece prin pesmet, apoi se prãjeºte la foc mic în ulei încins
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2007, 00:03   #26
razvan-gabriel
Junior
 
razvan-gabriel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
Posts: 53
Asta ca sa nu mai vorbim de reteta mea secreta de vinete umplute la cuptor, in care se ia o vanata.....
__________________
everybody wants to be a cat
razvan-gabriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2007, 05:16   #27
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... asta k sa nu mai vbim d reteta mea (mult mai buna k filmul!) d salata cu surimi & portocale (aparuta si in dilema), dar e oricum d vara si eu tre sa fug la eroport, asha k v-o spun altadata
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2010, 14:25   #28
claudiu-daniel-lugoj
Senior
 
claudiu-daniel-lugoj
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 117
Thumbs up claudiu-daniel lugoj

Superba animatia,este si realizata foarte bine,poveste de dragoste in ea si niste mincaruri foarte gustoase
claudiu-daniel-lugoj is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2010, 12:01   #29
marius93
Veteran
 
marius93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 153
Mi-a placut enorm aceasta animatie si in special sobolanul Remy
marius93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 14:33   #30
alex_il_fenomeno
Banned
 
alex_il_fenomeno
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 174
Un film de animatie de milioane! Are o poveste foarte frumoasa!
alex_il_fenomeno is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2012, 10:34   #31
gill331
Junior
 
gill331
 
Join Date: Nov 2011
Location: Sweden/Bucharest
Posts: 39
Send a message via Yahoo to gill331 Send a message via Skype™ to gill331
o animatie de exceptie trebuie vazut neaparat care nu l-a vazut inka
gill331 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells