Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Mar 2010, 11:49   #1
SaberRider
Junior
 
SaberRider
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 27
Scurtmetraj - Discutie constructiva

Salut comunitate!

Acesta este primul meu post si as dori sa lansez o discutie constructiva, daca se poate, despre un proiect pe care doresc sa il initiez. Romanul este foarte negativist si rautacios, asa ca as dori sa nu postati daca nu contribuiti cu ceva la aceasta discutie.

As dori sa fac un scurtmetraj si am foarte multe nelamuriri, pe care sper ca le voi clarifica cu ajutorul comunitatiilor de pe internet. Probleme nu ar fi asa multe daca nu as avea plasarea undeva in Evul Mediu, lucru care complica treaba.

Ca fapt divers, vreau sa documentez aceasta experienta, si daca reusesc sa termin proiectul sa poata observa cat mai multa lume din Romania procesul de creatie si eventual sa fie inspirata si incurajata.



Targetul filmului:

- festivale de film si/sau distributie pe internet? Nu stiu foarte bine care sunt regulile si beneficiile de a fi ecranizat la festivale de film.

Echipament:

- proiectul este low budged, nimeni nu o sa fie platit, iar toti banii se vor duce in echipament/costume/props/etc. Pentru a filma digital HD, si a mentine un aspect semi-profi care este cea buna camera (raport calitate/pret)?
- planuiesc sa imi creez singur sine si macara, dar as fi interesat de unde as putea sa le cumpar, sau sa vad niste preturi ca sa imi dau seama care e cea mai buna solutie
- varianta cea mai buna ar fi sa inchiriez tot echipamentul? Simt ca as avea niste constrangeri si nu imi prea place sa fiu limitat in optiuni. Totusi, de unde as putea sa inchiriez echipament de fimat?

Cast/Crew:

- poate parea o intrebare stupida, dar de unde as putea gasi actori care sa doreasca sa lucreze free, eventual pentru portofoliu? Exista actori tineri care cauta astfel de proiecte sau va fi musai sa platesc?
- cam de cati oameni am nevoie pentru o zi de filmare? Nemaifacand asa ceva evident sunt posturi la care nu m-am gandit. In mod normal cine face parte din crew (la un film low budget) pentru o zi de filmare, undeva in munti?
- locul de filmare fiind in munti va fi nevoie de mancare. Cum se lucreaza in astfel de situatii. Cu firme de catering? Cam cat costa, sau cum se calculeaza?

Costume/Props:

- cum pot procura costume medievale? Aici ma refer de haine taranesti, dar si armuri custom? De ce oameni am nevoie aici?
- se pot gasi armuri si propsuri din plexiglas? Cam la ce preturi?
- exista oameni care se pot ocupa de tot ce tine de propsuri? Aici evident e nevoie de multe relatii, pe care nu le faci peste noapte. Exista oameni care ofera astfel de servicii?
- cam cat costa un cal de inchiriat? Se fac undeva in Bucuresti cursuri de calarie?

Misc:

- pentru niste filmari aeriale, de unde pot inchiria un elicopter si cam cat costa?
- unde am voie sa filmez gratis si unde unde nu? Ca regula generala. Pentru a filma la Pelisor (de ex) cui ar trebui sa ma adresez si cam cat ar costa? Este permis?
- prin ce metoda pot afla locatii dupa cerintele scriptului? Evident ca nu pot calatorii in toata tara sa gasesc locuri, deci cum se procedeaza?

Sunt destul de multe intrebari, nu am pretentia sa mi se raspunda complet, dar daca aveti info asupra unuia din subiectele enumerate, apreciez daca va faceti timp sa postati. Tema pe care am ales-o e un pic cam dificila si as vrea sa ma documentez cat mai mult inainte de a incepe ceva.

Va multumesc pentru atentie!
SaberRider is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 11:56   #2
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
scurt metraj low budget, dar cu filmari din elicopter si in locatii precum Pelesul?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 12:03   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Keep, nu-l lua tare pe bäiat - are si el visurile lui.
Iar noi nu i le vom spulbera - îl vom aduce doar, usurel si prieteneste, cu picioarele pe pämânt.
Deci...

* * *

Welcome, Newcomer!

Cu cele mai bune gânduri, si numai spre binele täu, îti spun din start:

Proiectul täu e la fel de ambitios ca al unei interventii chirurgicale, când deocamdatä tot ce stii e sä tai unghiile si sä epilezi - sau, eventual, cu al unei expeditii pe Mont Blanc când tot ce-ai fäcut pânä acum a fost sä te dai cu punga sub fund pe Cläbucet.
Pune-l în sertar pentru câtiva ani (cam sapte, opt, as zice...), timp în care pregäteste-te pas cu pas pentru meserie, acumulând experientä si know-how. Pentru început, pregäteste niste proiecte de filme de scurt-metraj (5-10 min. max.), cu putine personaje si subiecte contemporane simple, în spatii si conditii cât mai accesibile (parc, naturä, locuintä, etc...). Ele vor constitui alfabetizarea ta. Vei deprinde cu ajutorul lor primele notiuni, care te vor ajuta sä mergi mai departe.

Inscrie-te în grupul nostru numit "Atelierul de scenaristicä", pentru a putea începe sä descoperi regulile de elaborare, compozitie si scriere a scenariilor.

Dacä esti serios si responsabil, s-ar putea sä-ti mai oferim niste posibilitäti de a te initia în profesiunea filmului, la nivel independent, si mai ales de a o practica hands-on. Dupä un timp, sunt sanse sä cunosti si niste producätori cu experientä în domeniul filmelor independente low-budget - dar pânä acolo, mai este.

Iartä-mi duritatea - dar fii constient cä ti-e necesarä (dacä, într-adevär, îti este häräzit sä faci vreodatä film - dacä nu, nu).

Succes!

Last edited by Pitbull : 30 Mar 2010 at 12:05.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 12:43   #4
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
ce buget ai, de cati bani poti face rost?
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 13:26   #5
SaberRider
Junior
 
SaberRider
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 27
Mersi de raspunsuri;

Quote:
scurt metraj low budget, dar cu filmari din elicopter si in locatii precum Pelesul?

Momentan doar intrebam de costuri. Eu stiu ce anume vreau, dar daca e ridicol de scump trebuie sa consider daca aduce un aport suficient filmului.

Quote:
Inscrie-te în grupul nostru numit "Atelierul de scenaristicä"

Cum ma inscriu?

Quote:
Pune-l în sertar pentru câtiva ani (cam sapte, opt, as zice...), timp în care pregäteste-te pas cu pas pentru meserie, acumulând experientä si know-how.

Nu sunt de acord cu aceasta afirmatie insa. Prefer sa gresesc facand decat sa stau un deceniu sa ma pregatesc si sa esuez.

Desi nu are legatura directa, eu sunt artist 3D, iar creatia imi face parte din activitatile de zi cu zi. Tot ce vreau este sa imi exprim ideile si sa fac chestii care la noi nu se prea fac, in mare parte din cauza de mentalitate. Fiecare are aspirtatiile sale, unii incearca sa le realizeze, altii nu.
SaberRider is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 13:37   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pentru înscriere:

User CP -> Group memberships (în josul menu-ului din stânga); vei gäsi linkul pentru Atelier; eu îti voi aproba înscrierea, si vei avea acces în el.

Cu privire la pregätire, exact acelasi lucru ti l-am recomandat si eu: greseste fäcând, si învatä din greseli - fäcând filme scurte si accesibile. Altfel, dacä te agäti din primul moment de un proiect ca acesta descris în primul täu mesaj, esecul e garantat 100%.
Nu esti primul profan care vine aici (sau în alte locuri) cu planuri curajoase, märete si de o fezabilitate oscilând între ridicol si aberant. Ca om din interior, îti spun: ceea ce vrei tu E INACCESIBIL INCEPATORILOR. Toate întrebärile pe care le-ai pus denotä clar cä nu ai nici cea mai micä legäturä cu procesul de productie a unui film, cä habar n-ai de nimic (scuzä-mä, n-o spun ca sä te jignesc, ci ca sä te ajut). Or, în aceste conditii, trebuie sä INVETI - de asta are nevoie un om care doreste sä facä ceva, dar nu stie deloc cum, nu? Iar învätatul e un proces lung si anevoios, care se desfäsoarä încetul cu încetul, în ordinea fireascä a lucrurilor, la ambele niveluri: TEORETIC si PRACTIC. Nu poti pune întrebäri despre cursurile de la facultate, sau mäcar despre programa de liceu, când tu esti încä la nivelul abecedarului.

Oricum, dupä ce te înscrii în Atelier, te invit sä postezi acolo scenariul filmului, ca sä putem discuta la modul concret. Asa, pe generalitäti, e usor - si futil.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 13:57   #7
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Si io's artist scriitor pe forum[chiar acu cu o mana scriu un scenariu si cu alta tastez pe forum]. Ca de la artist la artist pot sa-ti dezvalui ca daca ai bani poti sa-ti achizitionezi scenariu, regizor si un artist 3d mai bun ca tine ca sa faca treaba in locul tau. Altfel... te inscrii la atelier. Dar niste lucrari putem vedea si noi sa ne dumirim cat esti de "artist"? Portofoliu, ceva?
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 14:16   #8
SaberRider
Junior
 
SaberRider
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 27
djinjis nu imi place tonul superior pe care vorbesti. (poate gresesc si am interpretat gresit mesajul tau). Nu stiu ce stii sa faci, dar te-ai autoclasat peste mine din simplul motiv ca am postat aici despre un proiect ambitios spre naiv? Cam superficial. Ca sa nu zic imatur sa ma insulti fara sa ai cel mai mic habar despre ceea ce stiu sa fac.

Momentan sunt Senior Artist la Electronic Arts. Lucrez in industria jocurilor nu a filmelor, dar ma intereseaza foarte mult acest domeniu.
SaberRider is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 14:20   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu-l lua în seamä, Saber. L-ai înteles perfect - nu urmäreste decât sä jigneascä oamenii. Prezenta lui pe acest forum e toleratä doar dintr-o clementä a administratorilor cu care eu nu sunt de acord, dar trebuie s-o accept (atâta cât va mai dura).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 14:57   #10
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Nu-s eu de vina daca tu ai pus problema la un nivel pueril. Un proiect de acest gen costa, de cate ori o sa-ti permiti sa gresesti, pe propria cheltuiala? La fel vei avea dificultati in a-ti face rost de parteneri pentru ca maniera in care tratezi tu problema nu incita incredere. Dupa cateva luni de munca si cine stie cati bani irositi, ce vei face daca rezultatul va fi jalnic? Iar daca vei vrea sa mai incerci o data, credibilitatea ta, cu un esec in palmares va fi si mai mica. Mai sunt pe aici cativa cu esecuri la dosar si nu dau deloc bine. Ar trebui sa stii, daca lucrezi in industria jocurilor, pentru ca si acolo e la fel, daca nu ai ceva performant de aratat, nu ai nimic.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 14:59   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
In sfârsit, îl väd si eu odatä vorbind rezonabil si civilizat. Mare minune...!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 16:32   #12
SaberRider
Junior
 
SaberRider
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 27
Quote:
La fel vei avea dificultati in a-ti face rost de parteneri pentru ca maniera in care tratezi tu problema nu incita incredere

Pai nu am prezentat nici un pitch pentru nimeni aici. Nu am incercat sa ma vand in vreun fel. Aici doar puneam niste intrebari pentru a stii eu in ce directie o iau sau daca e posibil/imposibil. Voi mi-ati spus direct ca nu se poate, as fi vrut sa inteleg de ce, si asta se putea daca imi raspundeati in maniera in care puteati, si eu as fi tras concluzia ca nu se poate.

Cu alte cuvinte, nu va contrazic ca ce propun eu e absurd la low budged facut de un noname, dar as fi preferat sa imi raspundeti la intrebari . Daca nu se poate e ok.

Last edited by SaberRider : 30 Mar 2010 at 16:37.
SaberRider is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 16:55   #13
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Calcularea bugetului, de exemplu, necesita informatii detaliate. In primul rand ce inseamna la tine low budget? Pe ce vrei sa filmezi? Ce vrei sa filmezi, etc. Si ca sa raspunzi la aceste intrebari, elementare de altfel, trebuie deja sa stii o gramada de lucruri despre cum se face un film. Deci?
Trebuie sa fii luat in serios si ca sa ti se raspunda la intrebari.

L.E. imposibilul nu exista
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 17:59   #14
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Saber, ti-o spun din intuitie (in care excelez) nu din experienta.
Sunt la fel de noname ca si tine numai ca spre deosebire de tine eu sunt un as al scenariilor in Romania, unul nedescoperit, bineinteles. Adica, eu pot continua francizele Alien si Terminator (dpdv al scenariului, poate si ala regizoral) iar in cel mai rau caz as castiga doar un concurs la nivel national, adica in Romania sunt No.1 la treaba asta din simplul fapt ca NIMENI nu e la fel de nebun ca mine. Ok, destul cu "lauda"...

In Romania e imposibil ceea ce vrei tu DECAT DACA:
- contactezi Media Pro Pictures si iese ceva la nivelul cunoscut de noi toti romanii;
- daca am inteles bine e vorba de costume medievale, filmari cu cai? Il suni pe Sergiu Nicolaescu si ii ceri niste sfaturi si atat;
- totul ramane la nivel de desen animat 3D sau ce ai spus tu pe acolo, adica, film, d ecalibrul a ceea ce vezi la Hollywood, nu stiu, dar aia au alta tehnologie, nu stiu daca in Romania exista aparatura asta..te-ai gandit cumva si la camera Imax?? Atunci e naspa.
- chestia cu macaraua "construita prin forte proprii" imi starneste rasul si te rog sa ma scuzi.
- "fraieri" care sa filmeze pe gratis vor fi putini si nu stiu daca ar fi tocmai oamenii cei mai potriviti.

Peste granita, ai sanse mai mari dar eu unul nu prea vad cum poti face ASTA.
"Cauta-i" si tu pe Pierre Morel - regizoru' de la Banlieue 13 - si / sau pe Luc Besson. Astia sunt mai aproape de noi ca sunt frantzuji. Cannes -> Mungiu -> 432 -> Besson...ceva de genu'. Desi nu prea vad cum ai putea face ASTA daca nu asculti macar 50% si de sfaturile lui Pitbull.
Sau bombardeaza-i si pe "baietii" astia cu e-mail-uri, poate iese ceva, decat asa sa stai si sa intrebi pe forum:
http://www.intercomfilm.ro/cine

La Intercomfilm nu s-a gandit nimeni de pe CineMagia?? Trebuie sa va-'nvat eu un Unknown?!?

Last edited by Neuptolem : 30 Mar 2010 at 18:02.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 18:06   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Neupto, de ce aburesti omul cu minciuni si aiureli?
Saber, scuze, Neuptolem e bäiat bun, entuziast, dar complet rupt de realitate. Ii poti citi mesajul ca pe un textulet literar, eventual de facturä neourmuzianä, dar nu la modul "constructiv", cum ai cerut tu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 18:21   #16
SaberRider
Junior
 
SaberRider
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 27
Eu am lucrat (colaborat, ca nu am fost platit, toata lumea lucra gratis) la un astfel de proiect, doar ca productia e engleza. Filmul se numeste The Hunt for Gollum si este un fanfilm al universului Lord of the Rings. Filmul a avut un buget de 6000 de lire (fara echipamentul de filmat) si a fost facut in timpul liber al unor angajati ai studioului de VFX de la Framestore.

Experienta a fost una fantastica, mai ales ca toti eram adunati acolo de dragul filmului si nu al banilor sau al succesului. Eu nu am avut ocazia sa ma alatur echipei in PreProductie si nici macar in Productie, si imi pare rau, dar cat am stat acolo am invatat cate ceva despre efortul unui film de asa natura.

Deci se poate, si ei au facut 45 de minute, nu scurtmetraj. Sau la noi toti ramanii sunt profi, si nu pot lucra din pasiune?

Last edited by SaberRider : 30 Mar 2010 at 18:28.
SaberRider is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 18:33   #17
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Pitbull:
Neupto, de ce aburesti omul cu minciuni si aiureli?
Saber, scuze, Neuptolem e bäiat bun, entuziast, dar complet rupt de realitate.
Mincinos?
Jesus Pitbull! Ce aiureli? Ce motive am sa deranjez omu' asta ambitios, doream doar cumva sa afle si parerea altuia care nu e atat de pesimist-sceptic ca tine, sa restabilesc un echilibru accesibil in continuare nazuintei.
Cine e rupt de realitate? Ii spui omului DIN START: NU si il pui sa astepte 7-8 ani? Cred ca ai vrut sa spui initial 3-5 ani dar ai scris 7-8 ca sa se astepte omu' la ce e mai rau. De ce sa fie Saber la fel de pesimist precum Pitbull?

E ca o poanta de genu:
"Ma scuzati Dom' <Casanova>, m-am indragostit de o fata si nu stiu cum sa intru in vorba cu ea."
iar Dom' Casanova il "invata" pe novice:
"Da-i tarcoale si studiaz-o vreo 7-8 luni asa, pune un detectiv sa afle mai multe despre ea apoi vii la mine si imi spui daca e genul tau preferat de femeie, cu cine se culca, etc. si mai vorbim apoi! "
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 18:39   #18
SaberRider
Junior
 
SaberRider
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 27
Neuptolem eu inteleg scepticispmul (realismul de altfel) din vorbele lui Pitbull pentru ca fac o asociere cu industria in care lucrez.

Toti pustanii vor sa faca un joc, si au idei marete care sunt greu de aplicat si de firmele mari d-apoi de copii care nu au fost in nici o productie, dar uneori se intampla sa iasa ceva bun din tot entuziasmul lor asa ca regreti ca la inceput ai incercat sa ii aduci cu picioarele pe pamant si sa ii privezi de ceea ce parea de nerealizat.
SaberRider is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 18:47   #19
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Ok, Saber, te-am inteles perfect. Bafta!
Pe mine ma amuza Pitbull in seriozitatea cu care stanteaza din start, categoric, "constitutii ale reusitei cinematografice".
E evident ca vremurile s-au schimbat de acum 15 ani si nimeni nu mai filmeaza din interiorul vaginului. Uhh! Asta a durut!...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 19:24   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-a durut, oltene. Cum naiba sä doarä impotenta - oricât se crede ea de sexterminatoare.

Saber, scuze din nou. Bietul bäiat tocmai s-a scäpat pe el si nu se mai poate opri.

Neupto, te rog, nu mai posta aici - zäpäcesti omul cu tâmpeniile tale delirante, gen "sunt un as al scenariilor in Romania, unul nedescoperit, bineinteles. Adica, eu pot continua francizele Alien si Terminator (dpdv al scenariului, poate si ala regizoral)". Habar n-ai sä scrii un sfert de secventä, si cicä esti "as" - ei, ash! Ca sä nu mai vorbesc de halucinatiile cu francizele alea. Lasä oamenii sä-i spunä lui Saber chestii utile, nu ineptii. N-ai ce sä-i spui - dacä mai postezi aici, mesajele vor zbura drept la Azil. Gata. Back to topic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells