Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Jun 2011, 18:48   #201
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Hei sa nu fim chiar asa de duri (adica ironici). Nu a zis ca e prosti aia de considera LOTR capodopera, a zis doar ca nu intelege de ce e considerat asa de bun. Cineva punea aceiasi intrebare aici in legatura cu Godfather si nu a sarit nimeni
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 18:51   #202
Childlike-Empress
Novice
 
Childlike-Empress
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 8
Originally Posted by Liviu-:
Cum indrazneste lumea sa numeasca capodopera un film care pe tine te plictiseste?! Propun adaugarea unui criteriu nou pentru clasificarea drept capodopera...

Frate, ce te-am mai ofensat... Imi cer scuze, stimabile, ca am indraznit sa-mi exprim parerea despre un film, cand aceasta o contrazice pe a ta. Data viitoare cand voi mai avea asemenea intentii, iti voi da un PM, sa te intreb daca am voie.

Am zis doar ca nu-mi place si am dat motivele pentru care ma plictiseste. Si am mai zis si ca nu inteleg de ce unii sunt atat de inamorati de trilogia asta. Suntem pe un site despre filme, iar numele topicului este "Filme la care ati adormit"...

Nu vad de ce tre' sa sari asa, ca ars.

Last edited by Childlike-Empress : 13 Jun 2011 at 18:59.
Childlike-Empress is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 18:52   #203
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Acuma eu zic să nu-i luăm din merite lui LOTR. Câte filme la care știți la care sigur dormi în maxim 30 de minute? Eu nu prea știu. Și cum mulți dintre noi nu dormim destul un somnifer e întotdeauna binevenit.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 18:55   #204
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
2001: A Space Odyssey - nu am putut sa vizionez tot filmul.Cel mai boring movie ever! Cine are probleme cu somnul se poate uita la acest film si va adormi fara probleme.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 18:57   #205
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Din proprie experiență îți spun că te înșeli. Am încercat și n-a mers.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 19:10   #206
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Childlike-Empress:
Originally Posted by Liviu-:
Cum indrazneste lumea sa numeasca capodopera un film care pe tine te plictiseste?! Propun adaugarea unui criteriu nou pentru clasificarea drept capodopera...

Frate, ce te-am mai ofensat... Imi cer scuze, stimabile, ca am indraznit sa-mi exprim parerea despre un film, cand aceasta o contrazice pe a ta. Data viitoare cand voi mai avea asemenea intentii, iti voi da un PM, sa te intreb daca am voie.

Am zis doar ca nu-mi place si am dat motivele pentru care ma plictiseste. Si am mai zis si ca nu inteleg de ce unii sunt atat de inamorati de trilogia asta. Suntem pe un site despre filme, iar numele topicului este "Filme la care ati adormit"...

Nu vad de ce tre' sa sari asa, ca ars.

Eu mi-am exprimat parerea despre parerea ta. Din moment ce ai tinut neaparat sa ti-o exprimi pe a ta trebuie sa astepti si reactii, ca pentru monologuri sunt mai bune blogurile. Nu m-am luat de tine pentru ca te adoarme, a mai facut-o cineva si n-am avut nimic impotriva. N-am nimic nici cu Cristina_ pentru ca o adoarme 2001, care personal mi se pare unul din cele mai inteligente, inovative, bine realizate filme, un film pentru care practic cuvantul capodopera a fost inventat. Dar ea nu si-a dat cu parerea fara sa aduca vreun minim argument de bun simt pentru a fi indignata ca "nu inteleg cum poate fi considerat X asta asa o mare capodopera", urmata de un "Pe mine ma plictiseste groaznic" de parca asta ar fi argumentul suprem pentru care un film e considerat capodopera. Nu ma deranjeaza opiniile, ci cum sunt exprimate ele...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 19:21   #207
Childlike-Empress
Novice
 
Childlike-Empress
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 8
Originally Posted by Liviu-:
Eu mi-am exprimat parerea despre parerea ta. Din moment ce ai tinut neaparat sa ti-o exprimi pe a ta trebuie sa astepti si reactii, ca pentru monologuri sunt mai bune blogurile. Nu m-am luat de tine pentru ca te adoarme, a mai facut-o cineva si n-am avut nimic impotriva. N-am nimic nici cu Cristina_ pentru ca o adoarme 2001, care personal mi se pare unul din cele mai inteligente, inovative, bine realizate filme, un film pentru care practic cuvantul capodopera a fost inventat. Dar ea nu si-a dat cu parerea fara sa aduca vreun minim argument de bun simt pentru a fi indignata ca "nu inteleg cum poate fi considerat X asta asa o mare capodopera", urmata de un "Pe mine ma plictiseste groaznic" de parca asta ar fi argumentul suprem pentru care un film e considerat capodopera. Nu ma deranjeaza opiniile, ci cum sunt exprimate ele...

Ok... deci te-ai luat de mine fiindca am "tupeul" sa-mi exprim opinia. Ti-am dat argumente pentru care ma plictiseste: actiunea e inceata, cadrele inutile cu ei calatorind sunt prea multe si prea lungi si e ametitor faptul ca multe din scene sunt filmate cu camera rotindu-se in jurul actorilor. Plus ca mi se pare prea self-important. Astea nu sunt argumente, ce naiba sunt?

"Te iei de felul in care mi-am exprimat opinia"... Pai atunci si eu tre' sa ma iau de felul in care TU ataci problema, fiindca sa spui despre cineva ca "a tinut neaparat sa-si exprime parerea" si sa-l inviti sa-si mute "monologurile pe un blog" suna al naibii de personal.

Calmeaza-te, frate, ca nu am omorit pe nimeni. Prea te ataci usor.

Last edited by Childlike-Empress : 13 Jun 2011 at 19:27. Reason: maestra typos-urilor :))
Childlike-Empress is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 19:23   #208
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
La urma urmei tine si de capacitatile fiecaruia. Sau era vorba de gust ?! Sau de starea de spirit ? Nu mai stiu. Chiar asa, daca incerci sa mananci ceva ce nu iti place cazi cu capul in farfurie ? Sau te opresti la timp ?
Probabil e o comparatie fortata. Insa de un lucru sunt sigur: somnolenta in timpul unui film nu se datoreaza filmului si nu trebuie (sau nu ar trebui) folosita ca un argument / scuza pentru a spune ca filmul respectiv este prost etc. De la privitor se-mpute treaba.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 19:32   #209
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Se poate datora și filmului somnolența. Eu am ceva aplicație pe telefon care produce sunete să dorm mai lejer. Când eram mic mi se citeau povești de adormit copii. Așa pot exista și filme de adormit, de ce nu? Asta nu înseamnă că filmul e bun sau nu, doar că poate provoca și somnolență.

Nu totdeauna e așa, săptămâna trecută m-am sculat într-o zi la 5 jumate, am fost la lucru 8 ore, am mai văzut și 2 filme după aia și apoi am vrut să mai văd unu după miezul nopții deși trebuia să mă duc și ziua următoare la lucru. Acolo sigur n-a fost filmul de vină că am adormit.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 19:35   #210
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Ei, sa nu punem toata responsabilitatea pe umerii bietului privitor. Unele filme sunt pur si simplu plictisitoare indiferent de gusturile, starea de spirit, capacitatile fiecaruia.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 19:44   #211
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Totusi, nu cred ca trebuie sa luati titlul topicului ad-literam. De asemenea, poti "dormi pe tine" in timpul unor astfel de filme - in sensul ca nestarnindu-ti deloc interesul, practic adormi, considerand ca te-ai dus la el din cu totul alte motive.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 19:53   #212
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Childlike-Empress:
Ok... deci te-ai luat de mine fiindca am "tupeul" sa-mi exprim opinia.

Nu de asta, ci pentru ca "ai avut tupeul sa-ti exprimi parerea" intr-un anumit fel. Am zis asta mai sus.

Originally Posted by Childlike-Empress:
Ti-am dat argumente pentru care ma plictiseste: actiunea e inceata, cadrele inutile cu ei calatorind sunt prea multe si prea lungi si e ametitor faptul ca multe din scene sunt filmate cu camera rotindu-se in jurul actorilor. Plus ca mi se pare prea self-important. Astea nu sunt argumente, ce naiba sunt?

Vorbeam de un anumit tip de argumente. Probabil ca nu le-am considerat a fi din categoria respectiva

Originally Posted by Childlike-Empress:
"Te iei de felul in care mi-am exprimat opinia"... Pai atunci si eu tre' sa ma iau de felul in care TU ataci problema, fiindca sa spui despre cineva ca "a tinut neaparat sa-si exprime parerea" si sa-l inviti sa-si mute "monologurile pe un blog" suna al naibii de personal.

Nu te-am invitat nicaieri, e doar o interpratera gresita a ce am zis eu. Forumul inseamna discutii, tie nu ti-a convenit ca am reactionat la mesajul tau (recunosc ca nu am facut-o intr-un mod placut, dar asta datorita modului in care ti-ai exprimat parerea), iar eu ti-am spus de blog pentru ca acolo lumea scrie mai mult pentru sine. Aici ai scris ceva si trebuie sa te astepti la raspunsuri. De altfel ma si enerveaza topicurile in care lumea poate sa arate cat de cool e, ce filme "de nota 10" au vazut (apropo de inca un topic nou total inutil), in care fiecare mesaj e un monolog (nici o trimitere la vreun mesaj de-al tau in ultima fraza).

Originally Posted by Childlike-Empress:
Calmeaza-te, frate, ca nu am omorit pe nimeni. Prea te ataci usor.

Ce inseamna ca "ma atac"? Stai linistita, faptul ca ti-am raspuns pe un ton serios nu inseamna ca nu sunt calm sau ca (vreau sa) ma cert cu tine.

Originally Posted by Cinemania:
Insa de un lucru sunt sigur: somnolenta in timpul unui film nu se datoreaza filmului si nu trebuie (sau nu ar trebui) folosita ca un argument / scuza pentru a spune ca filmul respectiv este prost etc. De la privitor se-mpute treaba.

La concluzia asta am ajuns si eu, din pacate cu nu prea mult timp in urma. Am facut greseala sa zic ca filme precum Syndromes and a century, Unclee Boonmee sau Still Life sunt...nu proaste cum ai zis tu, ci mai spre mediocru. Bine, mediocritatea pe care o credeam eu a fi nu era sustinuta de plictiseala enorma, dar atat parerea mea despre filme, cat si plictiseala se datorau lenei personale, a faptului ca nu incercam sa inteleg filmele respective. Asteptam ceva ce vazusem in cinemaul asiatic pana atunci, dar filmele alea erau de o alta natura. Acelasi tip de film e si Goodbye, dragon inn, dar atunci parca m-am uitat cu alti ochi, si desi filmul m-a si plictisit in cateva momente inca ma mai bantuie si acum cadrele alea lungi prin cinemaul aproape gol.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 19:53   #213
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Mi-am mai amintit de Space Cowboys.Tot asteptam sa se intample ceva in film dar am adormit.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 20:30   #214
Childlike-Empress
Novice
 
Childlike-Empress
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 8
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by Childlike-Empress:
Calmeaza-te, frate, ca nu am omorit pe nimeni. Prea te ataci usor.

Ce inseamna ca "ma atac"? Stai linistita, faptul ca ti-am raspuns pe un ton serios nu inseamna ca nu sunt calm sau ca (vreau sa) ma cert cu tine.

Expresia "a te ataca" e una pe care mi-au bagat-o recent colegele de facultate pe gat si cu care m-am obisnuit incet-incet (desi initial am avut aceeasi reactie ca tine cand am auzit-o ). Inseamna sa reactionezi mai violent decat ar fi fost cazul, la ceva ce o alta persoana a zis sau a facut. Banuiesc ca e fie un regionalism, fie ceva ce tine de sub-cultura Bucurestiului. Chiar nu stiu, am folosit-o fara sa-mi dau seama

Oricum, cert e ca mie nu mi se pare Lord of the Rings o capodopera (desi nici n-am zis vreodata ca e un film groaznic) si da, sunt constienta ca motivele pentru care MIE nu-mi place sunt destul de caraghioase. Asta e, fiecare cu ce-l doare. Tie-ti place: super! Sunt sigura ca sunt "n" filme out there, care imi plac mie si pe care tu le detesti sau le consideri "prostii". De asemenea sunt destul de sigura ca nu am fi de acord nici in privinta filmelor care pot fi numite capodopere.

Pe mine ma intereseaza in momentul asta mai mult topic-urile care tin de liste de filme, fiindca sunt noua pe forum, vreau sa vad cam ce gusturi au ceilalti membri si sunt si prea obosita sa intru pe topic-uri mai serioase, sa stau sa citesc 20 pagini in urma ce au spus ceilalti si pe unde a ajuns discutia. Deci nu vad nimic in neregula cu un topic unde fiecare raspuns e un monolog. Nu e vorba neaparat ca "fac pe desteapta" - desi pot zice ca exact asta faceai si tu mai devreme cand m-ai luat cu sarcasm... Dar na, daca nu-ti plac genul asta de topicuri, ma intreb si eu sincer: de ce mai intri pe ele? Ca sa te enervezi?
Childlike-Empress is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2011, 14:36   #215
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
The Big Red One (1980)
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2011, 14:40   #216
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Green Hornet - la cinema, cu 3D la ochi, bine/mersi vreo 25 de minute.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2011, 17:51   #217
Elena1204
Novice
 
Elena1204
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 11
How Do You Know,Due Date dar am avut buna vointa sa ma uit a 2a zi de unde am ramas.
Elena1204 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2011, 21:17   #218
c0nt
Guru
 
c0nt
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 426
Recunosc jenat ca si eu am picotit la 2001: A Space Odyssey. Intelegeti, trebuia sa ma ocup cu ceva pana se deplasau maiestuos navele spatiale de ici pana colea.
Presupun ca m-a depasit filmul, nu l-am inteles. Dar n-am stat degeaba, am incercat sa gasesc iluminarea pe net. Aiurea, nimeni nu zice nimic: toti au picat de acord ca sfarsitul e, citez, "deschis interpretarilor personale". Asa o fi.
Am gasit site-uri rauvoitoare pe care scria ca la primele proiectiii, inainte sa intre in functiune cohorta de critici, lumea cam iesea din sala. Cica Gregory Peck s-ar fi ridicat in picioare si ar fi strigat "Bah, despre ce plm e vorba?". Oameni rai, fara educatie, n-ai ce sa le ceri.
c0nt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2011, 21:44   #219
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Originally Posted by c0nt:
Recunosc jenat ca si eu am picotit la 2001: A Space Odyssey. Intelegeti, trebuia sa ma ocup cu ceva pana se deplasau maiestuos navele spatiale de ici pana colea.
Presupun ca m-a depasit filmul, nu l-am inteles. Dar n-am stat degeaba, am incercat sa gasesc iluminarea pe net. Aiurea, nimeni nu zice nimic: toti au picat de acord ca sfarsitul e, citez, "deschis interpretarilor personale". Asa o fi.
Am gasit site-uri rauvoitoare pe care scria ca la primele proiectiii, inainte sa intre in functiune cohorta de critici, lumea cam iesea din sala. Cica Gregory Peck s-ar fi ridicat in picioare si ar fi strigat "Bah, despre ce plm e vorba?". Oameni rai, fara educatie, n-ai ce sa le ceri.
Intrebarea asta mi-am pus-o si eu
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2011, 22:08   #220
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Legat de Odisee, chiar dadusem mai devreme peste unul din atacurile lui Gorzo la adresa filmului.

Quote:
Ce-mi place la Sunshine e faptul că nu lasă Acele Lucruri Mari să-l distragă prea tare de la îndatoririle sale de aventură onestă. Nu sînt în dispoziţia de a blasfemia împotriva lui Solaris sau a lui 2001 şi nici măcar nu sînt sigur că Sunshine merită un drum pînă la Multiplex; ce pot să afirm este că, dacă la un moment dat, într-o seară cu ploaie şi televizor, voi avea de ales între a revedea cum accede Keir Dullea, cu asistenţa extratereştrilor, la un nivel ontologic superior şi a revedea cum se descurcă patru cosmonauţi ca să treacă de pe o navă pe alta, cu un singur costum, ştiu ce voi alege. (Bine, hai să blasfemiez: problema cu cei patru cosmonauţi e pur şi simplu mai interesantă decît nivelul ontologic al lui Dullea.)
http://agenda.liternet.ro/articol/42...-Sunshine.html

Cat despre film ( ) eu am renuntat demult la tendinta adolescentina de a-l "intelege" cu partea stanga a creierului...
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells