Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Feb 2012, 15:01   #161
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by buticut:
O sa greseasca vreo 10. Oricum nu aveti cum sa-mi bateti scorul de 24. Har har har

io miam propus k obiektiv sa fac 25 de puncte, cu putzin norok poate kiar 26.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2012, 18:18   #162
kurt4991
Novice
 
kurt4991
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5
Mie mi se pare vag regulamentul. 6 puncte este maximul? Eu sincer nu cred ca o sa faca nimeni 6 puncte in cazul asta si ma tem ca o sa fie vreo 30 care fac 5 puncte(adica prezic 17-20). In caz de egalitate se trage la sorti din cate inteleg. Asta inseamna ca poate sa castige concursul cineva care a ghicit 17 categorii in fata unuia care a ghicit 20. Sper sa ma insel!
kurt4991 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2012, 20:59   #163
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
În mare e același regulament ca anii trecuți.
Anii trecuți s-a tras la sorți doar dintre cei care au avut cel mai mare punctaj. De exemplu eu și încă ceva useri am intrat la tragerea la sorți cu 20 de predicții corecte și am luat premiile importante, cei cu 19 au intrat la tragerea la sorți la ce a mai rămas după ce și-au luat cei cu 20 premiile. Cei cu 17-18 predicții n-au intrat la nicio tragere la sorți chiar dacă au cumulat tot 5 puncte.

Formularea, dar mai ales logica pragurilor alea e puțin hilară. Evident că n-ai absolut nicio șansă la premii cu 1-4 predicții corecte, nici cu 5-8, dar e în regulament...

Acuma am văzut că în regulament scrie că trebuie trimis mail cu subiectul: "Am câştigat la concursul de predicţii 2011" Cred că eu trimit și dacă nu câștig, că doar am câștigat în 2011.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2012, 01:25   #164
kurt4991
Novice
 
kurt4991
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5
In cazul asta cred ca am sanse sa castig un joc
kurt4991 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2012, 13:41   #165
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Am facut ceva banutzi aseara la BAFTA. Mi-au iesit premiile pt scenarii: The Artist / Tinker Tailor si ... cireasa de pe tort ... Pielea la best foreign, cota 7.00 !!!
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2012, 20:07   #166
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Congrats ! Era cumva de asteptat sa iasa Pielea, mai ales ca BAFTA era ultimul loc unde mai putea castiga ceva si The Brits nu ar fi refuzat oportunitatea de a-i da ceva lui Pedro, mai ales ca ei au tendinta de a premia filmele mai mainstream. A fost de ajuns sa ii vada numele pe ballot ca sa il voteze. Eu am nimerit o cota de 4 la BAFTA .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2012, 09:52   #167
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Oh shit. Daca membrii Academiei vad video-ul asta, George Clooney is KO

http://www.youtube.com/watch?v=g7RJsKDsLsw
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2012, 09:58   #168
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by buticut:
Era cumva de asteptat sa iasa Pielea, mai ales ca BAFTA era ultimul loc unde mai putea castiga ceva

Pai ce pielea mea ! A fost suficient sa ma uit cui au dat anul trecut Best Foreign si a fost clar ! Freakin pervert brits

LE: In seara asta gala BAFTA pe HBO, la 20,00

Last edited by Chambord : 14 Feb 2012 at 10:29.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2012, 12:16   #169
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
George Clooney are alte probleme. Cea mai mare gafă a făcut-o pe covorul roșu de la BAFTA când a spus că lui îi place The Artist și cum ar merita să câștige. Ce mai e cam gata treaba...

Cât despre rolurile negative am văzut că cei de la New York Times i-au convins pe unii dintre cei mai buni actori din anul acesta să întruchipeze personaje negative celebre și George Clooney pare a fi mai înspăimântător ca Jean Dujardin. Brad Pitt în schimb e cam cel mai tare:

http://www.nytimes.com/interactive/2...3villains.html
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2012, 18:37   #170
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Mai, asta face si Meryl Streep la fiecare discurs, spune cat de mult ar merita premiul Viola Davis, dar Harvey mizeaza foarte mult cu Meryl pe cartea ca de peste 20 de ani n-a mai luat un Oscar bla bla si acum se chinuie tare sa o faca front runner cu un film considerati de multi mediocru. Doar in 30% din cazuri o actrita a luat Oscarul fara ca filmul sau sa fie nominalizat la Best Picture si ceva imi spune ca Academia o sa astepte un rol de-al ei intr-un film cu adevarat maret ca sa o premieze, mai ales ca are aliniate Great Hope Springs si August: Osage County pentru urmatorii doi ani. Nu stiu daca o sa tina faza cu long overdue, anul trecut, cu Annette Bening, care era si presedinta academiei n-a tinut, la fel cum n-a fost vorba nici de split votes, chestie care tot se aduce in discutie. Am vazut galeria de la NYT acum ceva vreme. Personajul in sine e mai inspaimantator, nu neaparat interpretarea. Brad Eraserhead mi-a amintit de rolul sau din 12 Monkeys.

Avantajul lui Clooney e ca e un good player si good sport. Toata lumea il iubeste, e respectat de colegii sai, are o reputatie desavarsita si pare sa se simta mereu bine la orice luncheon sau festivitate. La urma urmei asa a luat si Sandra Bullock Oscarul acum doi ani si ea spre deosebire de Meryl, nominalizata si atunci, avea The Blind Side in lista la Best Pic. Ma gandesc acum daca nu o sa ii dea un Oscar compensatoriu pentru The Ides of March si sa lase mult ravnita statueta pt Best Leading Actor pe mai tarziu.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 14 Feb 2012 at 18:45.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 14:23   #171
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Gala BAFTA a fost destul de OK. Prezentatorul Stephen Fry nu are carisma si aciditatea unui Ricky Gervais dar a fost echilibrat si n-a plictisit. Mi-am consolidat optiunile de vot la unele categorii. Nu atat premiile in sine cat vibe-ul mi-a confirmat niste chestii. Cel mai reusit speech a fost al scenaristului de la Tinker tailor. Cele mai plate ale lui Hazanavicius.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 18:27   #172
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Am vazut azi "War Horse". M-a cam bagat in confuzie. Voi ati vazut "Pina"? Daca da, cum vi s-a parut?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 20:47   #173
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Eu l-am văzut când s-a lansat, dar nu am rămas cu mare lucru din el. Totul e foarte abstract. Cică prin mișcările alea sau dans se exprimă ceva ce eu unu clar n-am priceput prea multe.

Apoi mai e și partea 3D care deși arată cum n-am mai văzut în niciun alt film, tot m-au deranjat ochelarii ăia. La modul cel mai serios celălalt documentar cu Pina, Dancing Dreams, mi s-a părut mult mai bun.

Despre șansele la Oscar eu nu cred că sunt prea mari
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 21:57   #174
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Multumesc. Nu credeti ca "War Horse" este un candidat serios la Premiul pt. imagine alaturi de "Tree Of Life"?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 21:58   #175
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Disciple:
Multumesc. Nu credeti ca "War Horse" este un candidat serios la Premiul pt. imagine alaturi de "Tree Of Life"?
L-am vazut azi la cinema si mi s-a parut absolut magnific la capitolul asta.Chiar ma gandeam ca are sanse mari sa castige oscarul pentru imagine dar spun asta fara sa fi vazut Tree of life inca.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 22:19   #176
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Dupa ce o sa vezi "Tree Of Life" o sa intelegi comparatia. Ala e un film construit in jurul imaginii din punctul meu de vedere.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2012, 00:16   #177
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
"The Artist" vs "Hugo"!

Marea batalie isi are adversarii clar stabiliti. Imi place la nebunie "Hugo", mai ales ca il aduce in prim plan pe legendarul George Melies, dar mi se pare ca stilul abordat de Scorsese este mai blockbusterian, ghidus, jucaus, in limitele unui public educat si tanar.
Pe de alta parte, "The Artist" pare pur si simplu mai potrivit sa fie marele castigator de anul acesta.
Comentati.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2012, 06:35   #178
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Comentez...dupa . My lips are sealed. Daca nu m-ar interesa concursul de predictii, as comenta pe larg, dar in cazul de fata...
O sa pregatesc oricum un text in care imi argumentez alegerile, dar o sa il postez putin dupa ora 2 am si o sa ma implic mai mult in discutiile post-Oscars.

Tot ce pot spune e ca ma astept la un sweep din partea lui The Artist undeva pe la 6 Oscaruri si eventual niste surprize la visual effects, scenarii si doc, care e probabil cea mai aiurea categorie de anul asta (daca facem abstractie de Best Original Song) si cel mai greu de prezis.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2012, 08:23   #179
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Nici nu ma gandisem la concurs cand am lansat discutia asta. Era ceva liber, dar spiritul spartan de competitie e mai puternic.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2012, 10:47   #180
JohnnyAddams
Junior
 
JohnnyAddams
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucharest
Posts: 74
Originally Posted by Disciple:
Dupa ce o sa vezi "Tree Of Life" o sa intelegi comparatia. Ala e un film construit in jurul imaginii din punctul meu de vedere.

Eu il consider cel mai bun film din 2011, nu e vorba de imagine, filmul are o tema, ca toate celelalte, trebuie insa inteleasa. Cat despre premii, e bine ca nu e Sandra Bullock nominaliata (trebuia sa o spun).

The Artist mi se pare favorit major si nu cred ca va pierde. Ceea ce sper eu este o supriza la Best Actress, vreau sa castiga Rooney Mara, Michelle Williams sau Viola Davis. La Best Actor daca nu castiga Clooney, e bine

La regie, desi nu cred ca poate produce surpriza, as vrea sa castige Malick . Insa "The Artist" are cele mai mare sanse, iar daca nu, atunci merge la Scorsese.
JohnnyAddams is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells