Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Aug 2010, 20:33   #501
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by costobocus:
Ce mi se pare mie destul de ingrat la un scenarist, este ca produsul lui poate fi facut harcea-parcea de "viziunea" regizorului; si daca scenaristul nu se mai regaseste in film? teapa lui, nu?

Si ai cerut parerea altora despre scenariile tale? Ce feedback ai primit?

In ceea ce priveste filmele virtuale, ai reusit sa "faci" unul cap-coada? Par egzampl, eu am o scena in cap de pe la 14 ani. Scena aia nu se leaga de nimic, dar mi se pare incredibila. Nu o pot uita, dar nici nu am gasit alte legaturi cu ea.. Ca o samanta in gravitatie zero...


Atunci alearga, che, alearga !

Cred ca asa e cu baietii aia din Uruguay. Acum imi vine in cap exemplul lui Robert Rodriguez. A fost "cumparat" de columbia cu tot cu "el mariachi" si pus sa-l refaca in Desperado..

Cu pasiune si imaginatie se fac filme si pe la noi. Le zice lumea minimaliste!
Lasand gluma la o parte, nu cred ca ii putem acuza nici pe minimalisti ca nu pun pasiune si efort in munca lor. Pana nu vin altii sa le imbunatateasca metoda, cred ca vor face filme tot ca si pana acum.

Spor!
Da, e ţeapa luată de scenarist. Dar, la fel se întâmplă şi dacă regizorul are aceeaşi viziune, însă nu se pricepe să o transpună. Riscurile scenaristului! Ar fi o soluţie şi pentru asta. Să-ţi scrii scenariul foarte bine. Adică foarte clar, să îl conduci pe cititor într-o singură direcţie, să nu laşi loc de interpretări pe care tu nu le-ai gândit (anticipat). Şi asta trebuie să o faci fără să exagerezi cu detalii care să plictisească sau indicaţii tehnice pentru regizor. Pe scurt - "Direct the Director!" Am citit undeva un articol cu titlul ăsta. Mi-a fost de folos. M-a luminat.
Voi încerca să contribui la forum cu materiale pe care le-am citit. Am văzut că există undeva pe aici un "colţ bibliografic", dar pare pustiu şi abandonat. Când apuc, voi face o listă cu ce am. Am adunat vreo 400 de scenarii, vreo 200 de articole, câteva cărţi de scenaristică, toate electronice şi în engleză. (Mi-am amintit de urarea de bun venit al lui Pitbull. Voi încerca să "îmbogăţesc" atelierul cu astă contribuţie) Poate cei din atelier le-au "fumat", dar poate cineva are totuşi nevoie, şi le voi trimite. Mie mi-a folosit fiecare cuvânt citit. E fain să găseşti într-o carte rezolvarea unei probleme pe care o ai la un scenariu, să-ţi genereze o idee nouă, sau să ai confirmarea, ulterior scrierii, că ai procedat "ca la carte". Deşi, până la urmă, nu contează ce şi cât citeşti, ci ceea ce faci cu ceea ce citeşti

Sigur că am cerut şi părerea altora, şi feedbackurile sunt ok, nu mă pot plânge Bineînţeles că alerg! Asta am făcut toată viaţa! Asalto cubanos!

Da, am făcut mai multe filme "virtuale" cap-coadă. Aşa îmi scriu scenariile. În timp ce mă plimb, în timp ce aştept la o coadă etc. De toţi timpii morţi, care pe alţii îi înnebunesc, eu profit şi mă bucur. Îmi imaginez filmul, personajele, dialoguri... Apoi mai trebuie doar să le scrii. Oricum, cea mai mare parte, şi cea mai grea, e gânditul. E mai uşor să redactezi dacă ai totul în minte. Practic, doar transcrii şi descrii. Nu mi s-a întâmplat niciodată să stau în faţa foii albe (monitorului) şi să mă întreb despre ce voi scrie... De asta cred că "writer's block" e un nonsens. Adică, nu te pui să scrii, dacă nu ştii ce! Desigur, mă refer la specs, nu la muncă dată, ca în seriale tv.

Last edited by c.ghevara : 15 Aug 2010 at 21:24.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 21:02   #502
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by keepwalking:
eu nu inteleg de ce minimalismul, care presupune resurse financiare minime, isi cauta partener in persoana statului.

statul ar trebui sa imparta contributia sa cinematografica in doar doua directii:

- un fond pentru incurajarea debutantilor.
- un fond pentru filme care sa devina valori de patrimoniu national si aici ma refer la filme cu puternica identitate romaneasca...filme istorice, politice, biografice.

spun asta pentru ca mi se pare jenant ca, tu, regizor castigator de premii majore la festivaluri internationale, sa astepti finantare de la stat pentru proiectele tale.
mai mult, sa intri "in competitie" cu regizori aflati la inceput de cariera.
cu o carte de vizita impresionanta, cred ca poti convinge un producator strain sa-ti sustina finantarea filmului.

Toată lumea vrea cu statul! E un reflex. După 50 de ani de filme cu statul, şi în absenţa unor producători (fie şi de carton) la ce te poţi aştepta? Chiar şi resursele financiare minime sunt prea scumpe Fără stat, n-ar mai rămâne nimic în plus
Fondurile alea două n-ar schimba nimic. Să vezi ce de valori de patrimoniu naţional ar apărea!

Cred că cea mai bună soluţie ar fi ca statul să nu mai dea nimic! Să vină cu legi! Impozit zero, TVA zero pentru casele de producţie de scurt şi lung metraj, impozit zero pentru drepturi de autor (în cinematografie) pentru scenarişti, actori, regizori, compozitori şi ce s-ar mai încadra. Şi poate alte măsuri pe care alţii le ştiu mai bine. Ideea ar fi să stimulezi producţia de film, în general, nu proiecte singulare. Şi să laşi piaţa (spectatorii) să "jurizeze".!

"Tu, regizor câştigător de premii majore la festivaluri internaţionale" ai face bine să-ţi găseşti finanţare în străinătate! "Tu, regizor câştigător de premii majore la festivaluri internaţionale ai face bine să te pişi pe banii statului!
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 21:52   #503
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by c.ghevara:
Şi să laşi piaţa (spectatorii) să "jurizeze".!

oho, da!

si producatorul.
pentru ca mi se pare frustrant ca, din moment ce un producator iti accepta scenariile pentru cnc, soarta proiectului sa depinda de cei cinci membri ai juriului!

practic, la noi, un scenarist are doua praguri de trecut.
primul este al casei producatoare.
producatorul iti citeste scenariul si spune: "uau, e misto! as face un film din chestia asta!"
cu alte cuvinte, scenariul tau este viabil, a trecut examenul cel mai important, al producatorului.

ei, acum urmeaza stupizenia numita cnc, al doilea prag.
scenariul tau trebuie sa placa unor cinci indivizi, cu gusturi diferite, cu aptitudini diferite, cu inteligente diferite.
iar ei hotarasc destinul tau!
ei hotarasc in numele cui, de fapt?
al unui coproducator, numit cnc?

va dati seama, 90% din productia romaneasca de film este hotarata, anual, de catre doar cinci oameni, prin rotatie.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 22:37   #504
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by keepwalking:


pentru ca mi se pare frustrant ca, din moment ce un producator iti accepta scenariile pentru cnc, soarta proiectului sa depinda de cei cinci membri ai juriului!
......
producatorul iti citeste scenariul si spune: "uau, e misto! as face un film din chestia asta!"
cu alte cuvinte, scenariul tau este viabil, a trecut examenul cel mai important, al producatorului.

keep, producatorul zice: "uau, as face un film din chestia asta", dar l-ar face pe banii statului

Quote:
ei, acum urmeaza stupizenia numita cnc, al doilea prag.
scenariul tau trebuie sa placa unor cinci indivizi, cu gusturi diferite, cu aptitudini diferite, cu inteligente diferite.
iar ei hotarasc destinul tau!
ei hotarasc in numele cui, de fapt?
al unui coproducator, numit cnc?

va dati seama, 90% din productia romaneasca de film este hotarata, anual, de catre doar cinci oameni, prin rotatie.

E mult spus că hotărăsc destinul tău.
Ce să faci? La fel ar fi dacă coproducătorul majoritar (ăla care dă bani, cu adevărat) ar fi un partener privat. Reprezentanţii lui ar decide. Necazul e că reprezentanţii cnc nu decid pe banii lor ci ai boborului Coproducătorul privat i-ar întreba "Băi, ce-aţi făcut cu banii mei?"
Ce e cu restul de 10% din producţia de film? Chiar e un procent atât de mare?
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 19:26   #505
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by costobocus:
daca tot l-ai mutat, poate intri si tu in discutie!
mie mi se pare ca tot ocolesti subiectul..
Nu-l ocolesc - dar deocamdatä, nu am nimic nou de spus.
Fatä de toate luärile de pozitii din mesajele recente, eu mi-am spus pärerile în trecut, iar acum nu sunt destul de informat ca sä mai am vreo contributie nouä. Ar însemna sä mä repet - lucru pe care-l detest. Mai bine tac. Stii bine - atunci când chiar AM ceva de spus, nu mä las rugat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 21:00   #506
costobocus
Guru
 
costobocus
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 327
Ok! Got it!
__________________
Atentie! "Deja devine subiect public cä mint cum respir, si [] n-am nimic sfânt []."
costobocus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 21:15   #507
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
[quote=c.ghevara]
Originally Posted by keepwalking:

Cred că cea mai bună soluţie ar fi ca statul să nu mai dea nimic! Să vină cu legi! Impozit zero, TVA zero pentru casele de producţie de scurt şi lung metraj, impozit zero pentru drepturi de autor (în cinematografie) pentru scenarişti, actori, regizori, compozitori şi ce s-ar mai încadra. Şi poate alte măsuri pe care alţii le ştiu mai bine. Ideea ar fi să stimulezi producţia de film, în general, nu proiecte singulare. Şi să laşi piaţa (spectatorii) să "jurizeze".!

!

daca statul ar scuti pe toti de plata taxelor,n-ar fi mai bine???
colacul si lumanarea nu le vreti?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 23:01   #508
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Ahhhhhh, cand oi ajunge presedinte....
Tocmai am discutat niscai probleme zilele trecute la un chef.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 22:17   #509
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
am vazut in seara asta Colivia si Derby, plus un pic din Lord.
nu le voi comentat, pentru ca, sincer, nu am ce comenta.
doar ca m-au distrat ipostazele celei care a jucat rolul de nevasta atat in Colivia, cat si in Derby, Clara Voda.
saraca actrita a stat numai la cratita, a impletit, a stat cu nasul in jos, a calcat rufe, a mormait, nu stiu daca i s-a vazut fata 3 secunde in ambele filme.
si doar au fost regizori diferiti.
dar atata lipsa de imaginatie, atata conventionalism minimalist, mai rar gasesti!
daca mai aveam dubii in privinta spiritului limitat al lui sitaru, acum m-am convins ca omul chiar n-are ce sa spuna.
paul negoescu mai are o sansa, ca-i tanar, dar nu m-as baza pe ea.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 22:26   #510
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Keep, ai văzut "Joi"? Sper că nu e prea riscant să discuţi pentru că nu ştiu identităţile adevărate ale forumiştilor!
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 22:29   #511
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Care ar fi riscul...?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 22:36   #512
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Să dai peste vreun autor, şi să superi fără să vrei. Experienţa (de viaţă) m-a învăţat că unii o iau foarte personal.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 22:36   #513
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by c.ghevara:
Keep, ai văzut "Joi"? Sper că nu e prea riscant să discuţi pentru că nu ştiu identităţile adevărate ale forumiştilor!

am vazut si Joi...cu unul care venea de la fabrica, spunea niste baliverne, se culca cu prietena la ea acasa si gata...
cred ca tot de Negoescu a fost facut.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 22:41   #514
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Ăla-i! Nu mai ţin minte dacă nu era cumva verişoară, în loc de prietenă, dar ai rezumat filmul.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 22:46   #515
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, era de Hadrian Marcu, si era destul de bun. Mi-a pläcut mai mult decât "Bricostore" (nici el tocmai räu) si "Megatron" (care stim cum si de ce s-a stricat pe drum), împreunä cu care le-am väzut la I.C.R. Paul Negoescu are un cu totul alt stil.
Când criticäm, n-ar fi räu sä stim despre ce vorbim.

@C.:
Chiar dacä nu activeazä ca forumisti, multi autori ne citesc forumul.
Nu trebuie sä ne temem cä i-am supära. E de ajuns sä-i criticäm obiectiv si competent.

Last edited by Pitbull : 23 Aug 2010 at 22:48.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 22:46   #516
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
mai, si acelasi tipar de personaj masculin, atat in Derby, cat si in Colivia: sotul ursuz, mitocan, nesimtit.
nici o variatie, nici o sclipire de originalitate.
aceleasi "mese in familie" din bucatarie, acelasi plescait de ciorba, aceleasi strachini trantite, aceleasi maieuri, aceleasi usi de apartament, acelasi "tremurat" de camera care chiar nu stiu la ce foloseste.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 22:46   #517
vds
Veteran
 
vds
 
Join Date: May 2010
Posts: 166
Mda, am vazut si eu Colivia, Derby (a doua oara) si Lord. Numai de bine
vds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 22:55   #518
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Mie Joi mi s-a părut slab. Nu ştiu de ce nu a pus la început "După o întâmplare adevărată". Doi tineri se fut, în sensul că fac sex. Şi? Apropo de femeile crăcite. Bun, mă uit şi zic "Da, exact aşa se întâmplă şi în viaţă!" Multe chestii gratuite, doar de dragul realismului, dar fără să spună nimic. Dacă nu te enervez Pit, de ce spui că a fost bun?

Cu forumiştii.. am glumit.

Last edited by c.ghevara : 23 Aug 2010 at 22:59.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 23:02   #519
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Genul "felie de viatä" e foarte ingrat. Uneori iese excelent, dar de cele mai multe ori, cade în anodin. Am väzut (inclusiv la Timi-Short) nenumärate "felii ce viatä" fäcute de-amorul artei - si, ca atare, sterile, inutile.
"Joi" a fost unul dintre putinele cazuri reusite. E lucrat decent, sobru, echilibrat, reuseste sä surprindä inefabilul momentului de adevär dintre doi oameni stersi, depersonalizati, cel mult mediocri, care-si acordä si ei, într-o dupä-amiazä, defularea unui act sexual oarecare, färä a avea în ei nimic din ceea ce-ar reusi sä-l scoatä din rutinä, sä-l transforme într-o amintire ce meritä sä fie pästratä. Filmul este ca un instantaneu rece si nemilos al zädärniciei, al prozei cotidiene.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 23:26   #520
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Derby pare a fi un "home made".
sunt multe stangacii de aparat, greseli de montaj, sunt cel putin doua momente in care racordul intre secvente e brusc facut, se vede ca acolo a fost schimbat locul camerei.
eu am crezut sincer ca e vorba de un film de absolvire de-al lui Negoescu, dar nu, e din 2010.
ma intreb cate scurt metraje mai vrea sa faca omul asta si de ce.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells