Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Sep 2006, 14:46   #1
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Bubble - S. Soderbergh

Nu ma omor dupa Soderbergh, iar inainte sa vad filmul asta – Bubble – m-am gindit ca va fi inca unul damnat la Shift+Del, fiind luat intre altele 30. Mi s-a parut un film-constructie-de-personaje, in care actiunea in sine e mai putin importanta, chiar daca crima este punctul ultim de intersectie a celor trei muncitori la o fabrica de papusi. Fara pretentii de imagine sau alte flick-uri, ci cumintel, cu cadre largi si lungi inclusiv in momente in care, de la un film cu crime, te astepti la close-up-uri dramatice, cu singe, ochi holbati si picaturi de transpiratie. Actorii neprofesionisti si replicile improvzate (scrie pe imdb la trivia) subliniaza realismul filmului, contrar titlului. Eh, o alta experienta Soderbergh (tot pe imdb scrie) care, spre deosebire de altele, mi-a placut mult.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2006, 23:50   #2
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Si mie mi-a placut, cit am reusit sa vad din el. Joc in cheie minora, atmosfera de univers limitat si repetabil unde irumpe crima, ca o aluna pe trup, pe care nu o intelegi si care nu te deranjeaza pina nu incerci s-o alungi cu degetul. Sau cu degetele, in cazul muncitoarei ucigase, sorry pt spoiler. Incadraturi cuminti, fara sa pozeze, o coloana sonora extrem de retinuta, cu ceva ecouri grunge si, mai ales, o poveste modesta dpdv al desfasurarii fortelor epice, dar care nu plictiseste nici un moment. Parca as fi citit o nuvela de Salinger.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2007, 21:19   #3
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
exact asta am remarcat si eu, simplitatea cadrelor filmate, si sunetele foarte discrete, insa elocvente.

o poveste simpla, simplu spusa si traita; o privire inedita asupra "small-town USA". a must-see.
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2008, 00:12   #4
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
A fost in seara asta la TVR 2 filmul asta, motiv cu care tocmai l-am bifat.

Nice, nice, de 2 ori. Poveste simpla, banala (ciudat, am ajuns sa consideram o poveste despre o crima banala, ca si cum noua ni s-ar intampla zilnic) precum viata personajelor: 3 indivizi din clasa muncitoare, usor alienati, fara viata persoanala, fara evenimente, cu legaturi de familie frante, fara prieteni prea multi si antrenanti, o viata in care nu prea se intampla mai nimic, niciodata. Decat o crima, din cand in cand, de la cine nu te astepti.


Cum ziceam, poveste simpla, atent aleasa atat de simpla, dar redata frumos, ingrijit, pe alocuri interesant. Curat, ca o teorie bine pusa in practica alaturi de o doza de plasticitate suficienta ca sa iasa din banalitate.

Mi-a placut la inceput, cand a fost pusa o lumina circulara albastra pe chipul personajului principal (femeia criminala), ca pentru a ne atrage atentia: ea este eroina acestui film, deci ea va pati ceva semnficativ!

Mi-au placut cadrele: camera e foarte fixa si sigura pe ea, totul e stabil, imuabil (asa cum e ritmul fiecarei zile in viata eroilor de aici), greu de urnit.

Desi dramatica, povestea asta m-a linistit. Datorita modului in care a fost spusa, desigur.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells