Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Aug 2010, 22:54   #301
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
mda, cu aceste completari sunt de acord.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2010, 23:06   #302
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De fapt, e invers de cum am zis:
Nu non-valorile sunt promovate/propagate, ci ele sunt folosite, ele sunt pretextele, vehiculele escrocheriei. Filmele unor Barna, Popovici, Nichitus, Cärmäzan, Daneliuc, Nicolaescu, Saizescu, etc., sunt folosite ca pläci turnante pentru miscarea banilor: de la stat, în buzunarele realizatorilor (ca onorarii) si ale sustinätorilor lor (ca spägi). Filmul respectiv nu produce nici un fel de beneficii: nici materiale, nici culturale, nu tu încasäri, nu tu premii, nu tu valoare patrimonialä, nu nimic. Trece în proprietatea C.N.C., si se îngroapä. Si toatä lumea (din combinatie) e multumitä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2010, 23:17   #303
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
problema e urmatoarea:

in zona lungmetrajelor asistam deja la o impartire a teritoriului, facuta in asa fel incat sa taca toata lumea.
sesiunea aceasta au fost admisi mitulescu, giurgiu, jude, sitaru, crisan.
asadar, o parte din "noul val", de acord?
cealalta jumatate a clasamentului a fost rezervata "obisnuitilor casei".
asadar, o parte a "non-valorilor".
sesiunea viitoare vor concura porumboiu, mungiu, puiu, muntean si vor "sta" pe tusa cei admisi acum.
e o miscare de rotatie, un schimb de ture facut in asa fel incat sa le revina tuturor finantare.
pentru ca daca tot "valul nou" ar fi candidat acum, n-ar fi avut loc toti si ar fi iesit scantei intre ei.
dar asa, toata lumea e multumita.

mie mi se pare suspect ca nimeni, dar absolut nimeni din randul consacratilor noului val n-a depus in sesiunea asta nici un proiect.

si cu asta, gata, chiar ca m-am plictisit sa discut acest subiect.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2010, 23:28   #304
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
mai adaug ceva.

noul val se va "solidifica" in structura castigatorilor cnc.
si, ce e mai rau, ca vor fi aceiasi, an de an.
citind lista de mai sus: "mitulescu, giurgiu, jude, sitaru, crisan, porumboiu, mungiu, puiu, muntean" vom vedea ca ABSOLUT TOTI isi scriu si scenariile.
cum poate atunci un scenarist care nu e si regizor sa intre in randul castigatorilor?
cum, daca din start toti regizorii enumerati nu accepta sa lucreze pe scenariile altora?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2010, 23:31   #305
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by keepwalking:
cum poate atunci un scenarist care nu e si regizor sa intre in randul castigatorilor?
cum, daca din start toti regizorii enumerati nu accepta sa lucreze pe scenariile altora?
Intrând în sfera lor de relatii si convingându-i cä scenariul lui e bun. Si fäcându-i sä-l PLACA, sä-l doreascä.
Eu pe directia asta merg. Ce-o iesi, om vedea. Dar mäcar încerc - nu stau pe tusä lamentându-mä pesimist.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 00:24   #306
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by keepwalking:
Originally Posted by Pitbull:
Asta-i ca si cum ai zice:
"Uite cä n-o sä renunt sä traversez oceanul.
Si bnici la äia care oferä bärci n-am sä mä duc."

pai hai cu totii la casele "agreate" de cnc!
eu nu te inteleg, pe de o parte denunti coruptia de acolo, pe de alta parte recomanzi sa ne lipim de cei care fac parte din clientela cnc??

Nu chiar CU TOŢII. Scuze, că intervin cu situaţii mai puţin interesante! Ăia periferici, ca mine, nici măcar nu au opţiuni. Nu-s în Bucureşti, şi nu ştiu casele "agreate". Nici nu mă întâlnesc nas în nas cu producători şi regizori. Nu aflu BUZZ-uri, şi de aia ştiu de concurs doar când se anunţă oficial. Apuc să trimit un scenariu la 4-5 case, blind. Două nici nu se deranjează să-mi răspundă, două spun că, le pare rău, dar deja-s pline, şi mă duc cu cine se nimereşte şi e dispus să se scobească de 15 milioane. Aflu cine mi-a fost regizor abia când văd clasamentul. După aia pot să plâng în bere că am avut notă mai mare la scenariu decât proiectele câştigătoare! Lamentatio in integrum!
Poate că notele la scenariu nu-s relevante, pentru că se aranjează media ca să iasă "agreaţii" (cum zicea Pitbull - am auzit şi din altă parte), dar, dacă tot nu era "programat"vsă iasă filmul ("meu"), la ce drac s-ar mai strofoca cineva să-mi dea note mari? Când ăia din juriu nici măcar nu au temerea că ne putem ciocni prin Bucureşti şi le arăt obrazul?! Eu unul, şi, sigur, nu sunt singurul, n-am nici măcar şansa alegerii: case "agreate" - case "neagreate", "sfori" sau "pe bune". Ferice de tine Keepwalking, că ALEGI să te baţi cu morile de vânt! Encore heureux!
Pentru mine aveţi vreo "maturizare"? Până vă-nduraţi să daţi un sfat unui biet provincial, să faceţi vreo revoluţie de sistem, care să-i înlocuiască pe cei vechi cu alţii noi (pasibili şi ei de învechire), pot face un singur lucru. Să accept că sesiunea asta s-a dus. Şi să mă întorc la scris
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 00:59   #307
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Am observat că în acest forum lumea scrie numele filmelor, dar și pe cele ale lucrărilor beletristice sau științifice, ori pe cele ale pieselor de teatru și ale dramelor muzicale, ale albumelor de muzică ușoară etc. etc. ad libitum (pe românește, „cum o taie capul” sau „cum vor mușchii ei”). De-asta aș vrea să vă întreb cum se scrie corect:

Ultimul corupt al României? Sau „Ultimul corupt al României”? Ori: ultimul corupt al României? Ori întâiul corupt? Ori ultimul corupător? Sau: ultimul manglitor, impostor, farsor, profitor...?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 01:27   #308
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Cred ca se scrie Sergiu Nicolaescu.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 06:28   #309
Abbas
Junior
 
Abbas
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 59
Originally Posted by omudindulap:
Cred ca se scrie Sergiu Nicolaescu.

Ar fi bine sa fie el ultimul corupt. Dar domnul Serioja a fost doar ultimul corupt al Romaniei de ieri, 18 august. Azi e o noua zi.
Abbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 06:43   #310
Abbas
Junior
 
Abbas
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 59
Originally Posted by Pitbull:
TREBUIE sä-ti creezi reteaua de relatii, sä intri în sistem, altfel esti mort.
Depinde de abilitatea ta, de demnitatea ta, de limitele morale pe care ti le impui, pânä unde mergi. INTOTDEAUNA existä o zonä de mijloc, a "influentei", în care poti forta sistemul ca sä lucreze pentru tine, dar färä sä basculezi dincolo, în zona "coruptiei".
Ceea ce condamn stii bine ce e: deturnärile de fonduri, spägile, si mai ales folosirea ästora pentru propagarea unor non-valori dovedite de ani si ani de zile.

Really, Pitbull? E un discurs perfect pentru multi dintre reprezentantii noului val, l-am auzit chiar la unii dintre ei si m-a enervat. O scuza grosolana: ce naiba, frate, intelege ca altfel stau pe tusa, dar macar fac compromisuri mici, nu ca altii! Tocmai de asta scriam mai sus ca astia noi se instaleaza treptat pe pozitiile celor vechi. Giurgiu-cel-pe-care-mai-sus-careva-il-lauda e noul Serioja, e peste tot, numai talentul si l-a uitat undeva prin liceu, inainte de a se apuca de film. Dar ce conteaza talentul cand avem influenta? Si nu numai Giurgiu. Anyway, la ei ma asteptam la asemenea discurs, dar nu la unul care se jura ca nu cedeaza.
Realism zici? In Romania realismul suna de multe ori in felul asta: mi-e scarba de hotiile celorlalti, tu-le muma-n dos de borfasi, nu mai incap de ei, din cauza lor nu mai apuc eu sa fur nimic!
Lasa, nu-mi da explicatia ca tu ai face numai compromisuri mici, ca de la alea mici la alea mari distanta e de un mm. Intre noncompromis si compromis de orice fel distanta e lunga si sigura. Dar vad ca ideea de noncompromis e deja... compromisa. Pacat. Cred totusi ca e normal sa fie asa prin tarisoara noastra verde. Dar atunci macar sa nu mai vociferam, sa nu ne mai oripilam de ceilalti, sa recunoastem cinstit ca nu mizeria lor ne enerveaza, ci faptul ca nu suntem noi in locul lor pentru a ne ocupa de exact aceleasi mizerii.

Last edited by Abbas : 19 Aug 2010 at 06:58.
Abbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 06:56   #311
Abbas
Junior
 
Abbas
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 59
Originally Posted by keepwalking:
vom vedea ca ABSOLUT TOTI isi scriu si scenariile.
cum poate atunci un scenarist care nu e si regizor sa intre in randul castigatorilor?
cum, daca din start toti regizorii enumerati nu accepta sa lucreze pe scenariile altora?

Asta e chiar o bataie cu morile de vant, scuza-ma. Te poti plange doar ca te-ai nascut in Romania, daca te nasteai in America, meseria de scenarist chiar conta. Dar in cinema-ul european in general scenaristul mai prinde doar cate un os. Marii regizori sunt si propriii scenaristi, iar eu nu vad nimic de acuzat in asta, caci inseamna ca oamenii isi fac proiectele lor pana la capat si din punctul meu de vedere sunt de admirat.
Scenaristilor le ramane sansa sa apeleze la aia mai putini capabili sa-si faca propriile scenarii. Nasol e ca aia sunt in general mult mai netalentati, fiindca au din start o problema de creativitate. Poate ar trebui sa se vorbeasca despre conditia scenaristului in Romania, pentru ca la noi el merge cu cine poate, nu cu cine si-ar dori. Dar asta e situatia, accepti sau te-apuci de scris carti daca te simti destul de talentat pentru asta. Nu ca ai castiga prea mult din carti, dar macar nu esti frustrat ca nu reusesti din cauza altora. Sau mai e varianta sa te-apuci si de regie, nu?
Abbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 08:03   #312
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
pe mine asteptarea asta m-a obosit in asemenea hal incat chiar nu mai am putere sa polemizez pe tema cnc-ului.
cand ambele mafii isi dau mana, apoi chiar ca nu mai ai ce face.
poate doar cum zice Pit, sa incerci sa pupi mana unui "nas" mafiot, in speranta ca te va iubi atat de mult, incat te va accepta baiat de casa.
nu-mi fac iluzii nici pentru urmatoarea sesiune, pentru ca, asa cum spuneam, jumatatea rezervata "luptatorilor anticoruptie" va fi ocupata de "seniorii" noului val, iar pe cealalta jumatate de podium vor fi medaliati "coruptii".
iar la anul vor intra ceilalti, si tot asa.
cred ca mai trebuie asteptat vreo 3-4 ani, pana cand macar 2-3 dintre acesti regizori vor fi suficient de puternici incat sa nu mai aiba nevoie de cnc, eliberand astfel cateva locuri.
altfel, nici o sansa.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 09:05   #313
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Daca banii cnc s-ar putea folosi doar pentru plati de genu: aparatura, pelicula, decor, catering si oja, deci orice in afara de salarii, s-ar putea face de zece ori mai multe filme. Si bineinteles, toate calculate la pretul pietii. In rest, vor bani? sa vanda... Casa de productie, regizorul, actorii, etc. sa imparta "profitul", hahaha. e adevarat ca ar fi o explozie de porcarii dar s-ar mai scapa si cateva mai bune. e cam de cacat ca la ce arata, filmele romales costa de patru-zece ori mai mult decat un film american.
Nunta lui Oli, un scurt filmat intr-un apartament a costat cam cat The Blair Witch Project.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 09:09   #314
Abbas
Junior
 
Abbas
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 59
Originally Posted by keepwalking:
cred ca mai trebuie asteptat vreo 3-4 ani, pana cand macar 2-3 dintre acesti regizori vor fi suficient de puternici incat sa nu mai aiba nevoie de cnc, eliberand astfel cateva locuri.
altfel, nici o sansa.

Sper ca nu gandesti intr-adevar asta, pentru ca atunci te agati de iluzii. Crezi ca se va ajunge VREODATA IN ROMANIA sa fie regizori atat de puternici incat sa nu mai aiba nevoie de CNC?! Chiar de-ar fi puternici, tot ar veni la ciupeala, un ban in plus nu strica. Sa fii tu sanatos, vremuri mai bune n-o sa prindem niciodata. Va fi un etern plecati-voi-venim-noi-care-suntem-tot-ca-voi. Raman in picioare varianta lui Pitbull, aceea de a te invarti cum poti si a-ti castiga o mica zona de influenta, sau o varianta iluzorie, cu sanse minime, dar totusi sanse, adica aceea de a scrie bine si a spera ca nu vei fi ignorat la nesfarsit.
Dar repet: vad ca ducem discutia numai despre scenaristi, cand problema cea mare e la regizori si mai ales producatori. Ce mama ma-sii sa faca de exemplu unul care se vrea producator, e tanar si n-are puncte deloc pe casa lui? Hai ca rezolva cei 300 de roni ca sa fie in registru, hai ca se invarte si baga aia 20.000 de roni in contul casei cand participa, dar de unde scoate punctajul? Ca poate sa aiba un scenariu genial, degeaba. Vine Strada cu Mitulescu si poa' sa fie un scenariu notat la jumate, cu cele 40 de puncte pe care le are, tot va castiga. Iar ala tanar si visator sta ca buimacul si asteapta, ca n-are ce face. I se spune: fa, domle, un film pe speze proprii, mergi cu el la festivaluri si iti faci puncte. Faci pe naiba! Cu bani proprii tine de domeniul miracolului sa faci un film care sa ajunga la festivaluri. Ca nu toti sunt Porumboiu in Romania asta.
Un prim pas ma gandesc eu ar fi sa se schimbe naibii sistemul de notare, sa nu mai fie producatorii cei mai importanti la un concurs de scenarii! Iar apoi se pot face si alte lucruri. Pentru asta cred ca ar trebui sa tipam aici si aiurea, numai sa fie un pic de presiune!
Abbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 09:37   #315
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Cineaştii cer capul directorului CNC

Alexandra Olivotto

Concursul de proiecte organizat în 2010 de Centrul Naţional al Cinematografiei se lasă şi cu protestele câştigătorilor, şi cu acelea ale perdanţilor.

"Concursul repetă la indigo toate erorile şi hibele descoperite de Cristian Mungiu în 2008 la precedentul concurs, pe care le-a sintetizat atunci într-o scrisoare adresată ministrului culturii, extrem de actuală şi azi.

Prea multe chestiuni ambigue din regulament pe care fiecare le interpretează cum îl taie capul, prea mulţi producători care omit cu bună ştiinţă să-şi completeze fişele cu bună-credinţă, prea multe erori de calcul ale punctajelor, fişele de evaluare nu sunt publicate transparent pe site-ul CNC, dosarele proiectelor nu sunt analizate deloc de către comisii. În consecinţă, cred că cel mai bun lucru care s-ar întâmpla ar fi recalcularea tuturor punctajelor tehnice de către o comisie paralelă, sunt convins că am avea parte de mari surprize", a declarat pentru "Evenimentul zilei" regizorul Tudor Giurgiu, cel care a obţinut cea mai mare finanţare - 1.635.000 de lei pentru lungmetrajul "Despre oameni şi melci" - la concursul organizat anul acesta de CNC. Printre câştigătorii de la lungmetraj ficţiune se numără Cătălin Mitulescu, Marian Crişan şi Radu Jude, dar şi Sergiu Nicolaescu (al doilea din punct de vedere al finanţării, 1.561.841 de lei), Geo Saizescu şi Adrian Popovici. Sergiu Nicolaescu va regiza „Ultimul corupt al României”, pentru care a obținut 1.561.841 de lei

Debut în lungmetraj

Răzvan Rădulescu şi Călin Netzer nu au primit finanţare de la CNC pentru proiectul "Poziţia copilului".

"Am sentimentul că oamenii care fac parte din comisii ar trebui să fie obligaţi prin regulament să facă un referat despre fiecare proiect pe care îl judecă. Acolo sunt criterii cuantificabile, ca interesul internaţional, potenţialul de piaţă, calitatea dialogului etc., care se pot argumenta. Odată ce referatele există şi un film ca «Moartea domnului Lăzărescu », notat de Florin Mihăilescu cu 5 sau chiar cu mai puţin, face spectatori, are şi un superpotenţial internaţional şi primeşte şi cronici excelente, oamenii respectivi n-ar mai trebui vreodată chemaţi într-un juriu, ar trebui descalificaţi prin regulament", susţine Rădulescu. "Din câte ştiu eu, casei de producţie Hai-Hui i s-a calculat greşit punctajul, pentru că au ales să nu ţină seama de «Katalin Varga», unde Hai-Hui este coproducător majoritar. Dacă punctajul ar fi fost cel corect, 13, filmul ar fi obţinut finanţare chiar şi cu o notă proastă la scenariu", precizează scriitorul şi regizorul. Comisia de selecţie a proiectelor pentru secţiunea filme de ficţiune de lungmetraj şi scurtmetraj - producţie şi dezvoltare de proiecte, pentru sesiunea de concurs din 2010, în vederea acordării de credite financiare directe, i-a avut în componenţă pe Constantin Chelba, director de imagine, Laurenţiu Damian, regizor, Marius Iuraşcu, director RADEF, Florin Mihăilescu, director de imagine şi profesor universitar, şi Călin Stănculescu, critic de film.

Scurtmetrajele, la fel de afectate

Regizorul Paul Negoescu s-a numărat printre perdanţii de la CNC. "Faţă de ultimul concurs, Centrul a diferenţiat listele festivalurilor agreate în funcţie de fiecare categorie (lungmetraj, debut, scurtmetraj, documentar şi animaţie) şi a adăugat şi câte un link cu adresele de web ale festivalurilor. Intenţia e bună, dar lista e greşită, pentru că la categoria scurtmetraj apar festivaluri specializate pe filme de lungmetraj (fără secţiuni de scurtmetraj), în schimb sunt ignorate festivaluri din acelaşi oraş cu tradiţie de scurtmetraj şi recunoscute internaţional", explică Negoescu, hotărât să depună o contestaţie. Menţionează şi o serie de probleme de ordin aritmetic: "Ca să fiu mai explicit, comisia tehnică mi-a acordat 12.65 puncte, în condiţiile în care 8 puncte veneau automat pentru că am cerut bugetul minim posibil şi nu aveam datorii la CNC. Ceea ce înseamnă că aportul meu ca regizor şi producător e de 4.65 puncte, în condiţiile în care CV-ul meu numără trei participări la Festivalul de la Berlin, una la Karlovy Vary şi o nominalizare la Premiile Academiei Europene de Film, plus peste 200 de selecţii şi aproape 30 de premii internaţionale, iar nişte regizori debutanţi, fără nicio participare în vreun festival de pe lista CNC au punctaje de două-trei ori mai mari", crede Negoescu.

Scandal la documentar

Cineastul Răzvan Georgescu, membru în juriul de la documentar, alături de Doru Mitran, director de imagine, producător şi profesor universitar, şi Marin Traian, profesor şi scenarist, a lansat o scrisoare de protest chiar înaintea anunţării rezultatelor. Regizorul Alexandru Solomon a afirmat pentru "Observator cultural": "Este doar o întâmplare că lucrurile au devenit acum atât de scandaloase la secţiunea documentarelor. Aici, grupurile de interese au găsit un teren mai propice şi mai multe posibilităţi de manevră, întrucât la filmele de ficţiune punctajele firmelor care au la activ premii la marile festivaluri internaţionale sunt mai greu de conturnat".

Cineastul acuză: "Când clasamentul notelor pe scenarii nu este suficient pentru scopul urmărit, este modificat după voie punctajul regizorilor şi al caselor de producţie". În plus, " unii regizori şi producători «punctează» la secţiunea pentru documentare cu realizările lor la filmele de ficţiune (ceea ce îi dezavantajează clar pe cei strict specializaţi în documentar), iar pe lista de festivaluri care aduc puncte, marile competiţii specializate în documentare se regăsesc la coadă, în categoria punctată cel mai slab".

"Când lucrurile nu se pot aranja, directorul general decide suplimentarea bugetului pentru concursul în derulare, ceea ce am aflat că s-a întâmplat zilele trecute, chiar dacă nu vor rămâne destui bani pentru organizarea celei de-a doua sesiuni de concurs, pe care CNC are obligaţia de a o organiza în fiecare an. Suplimentarea bugetului - care în subtext înseamnă «hai să le închidem gura, dându-le şi lor o porţie din ciolan» - e un semn al strategiei «tranzacţionale», singura care îl preocupă pe dl Eugen Şerbănescu", subliniază Alexandru Solomon, care cere demisia directorului CNC.

Opinia unui cineast încercat de CNC

"Îl felicit pe domnul Sergiu Nicolaescu pentru o reuşită", susţine regizorul şi scenaristul Cristi Puiu, adăugând "se pare că nimic nu s-a schimbat. Dacă stăm prost la toate capitolele, de ce am sta altfel la cinema? Pe de altă parte, pe aceeaşi listă a câştigătorilor se află regizori preocupaţi de cinema, care merită, şi alţii care sunt preocupaţi de micile lor interese. Dacă sunt preocupaţi de cinema, înseamnă că au greşit domeniul. Le lipseşte vocaţia", accentuează Cristi Puiu. Lungmetrajul său, "Moartea domnului Lăzărescu", a fost respins la concursul organizat de CNC în 2004.
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 09:39   #316
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
chestia asta cu punctajul caselor de productie e o mare porcarie.
e un cerc vicios:

ca sa faci puncte, trebuie sa faci film.
ca sa faci film, ai nevoie de banii cnc.
ca sa iti vina banii cnc, trebuie sa ai puncte.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 09:40   #317
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Așa gândesc și eu (ca Ghinghis) dar n-am vrut s-o spun pe de o parte ca să nu mă-njure oamenii și pe de altă parte fiindcă mi-era milă de cei care n-au reușit să obțină finanțări și nu voiam să-i mai amărăsc și eu spunându-le că dacă au vrut economie de piață și au acuzat fără rezerve socialismul pentru alocarea arbitrară a resurselor în societate nu pot pretinde acum să ia bani de la stat pentru niște proiecte falimentare. În afară de câteva filme care s-au vândut (ca de pildă Nuntă mută, mult apreciat în țări cu aparate de propagandă anticomunistă, precum Rep. Coreea)... Poate că ușor, ușor din ce în ce mai mulți cineaști își vor găsi și ei Păuneștii care să le finanțeze producțiile.
Nu mai spun că unele filme care primesc bani de la buget nu numai că nu sunt reprezentative pentru România, dar fac mai mult rău decât bine imaginii Țării în lume. De ce să mai fie finanțate din fonduri publice? Să le dea ăia care au interes, ca lui Pintilie sau Gabrea.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 19 Aug 2010 at 09:44.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 09:50   #318
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Tudor Giurgiu: „E o comedie, nu un film pentru Cannes. Este un film pentru public“

Gândul

Proiectul iniţiatorului Festivalului Internaţional de Film Transilvania (TIFF) a fost preferatul din acest an al Centrului Naţional al Cinematografiei (CNC). "Despre oameni şi melci" a primit 1.635.000 de lei. E o poveste foarte bună, cu un scenariu de excepţie, punctează pentru Gândul Tudor Giurgiu. După ce anul trecut CNC nu a organizat nicio sesiune de concursuri de proiecte cinematografice, la sesiunea din acest an a fost darnic. Iniţiatorul Festivalului Internaţional de Film Transilvania (TIFF), regizorul Tudor Giurgiu, a fost preferatul centrului care i-a acordat cea mai mare finanţare la categoria ficţiune lungmetraj, res-pectiv 1.653.000 de lei. "Nu eu sunt câştigătorul", spune regizorul pentru Gândul. "«Despre oameni şi melci» e o poveste foarte bună, cu un scenariu de excepţie ce-i aparţine lui Ionuţ Teianu", a declarat Giurgiu. Absolvent de ATF , Teianu a plecat în anii '90 în Franţa, unde trăieşte şi acum, mai precis la Paris. El lucrează la Televiziunea Franceză şi scrie în continuare. Aşa s-a născut şi scenariul care stă la baza viitorului proiect pe care Tudor Giurgiu îl va produce şi regiza, "Despre oameni şi melci".

Cum a ajuns Giurgiu în posesia poveştii lui Teianu explică el însuşi. "M-a sunat un producător din Franţa care mi-a zis că trebuie să citesc scenariul. Că lui i-a plăcut şi că a râs cu lacrimi. Asta m-a convins şi, mai mult, mi-a plăcut atât de tare încât am decis nu doar să-l produc, ci şi să-l regizez", mai spune Tudor Giurgiu. Banii primiţi de la CNC, respectiv 1.653.000 de lei, reprezintă, potrivit producătorului, "doar 47 - 48% din bugetul total al viitorului film". "A-vem un coproducător din Franţa şi deocamdată încercăm să strângem bani pentru lungmetraj", afirmă Tudor Giurgiu. Filmările sunt preconizate să înceapă în vara viitoare şi - ca o ambiţie - Giurgiu ar vrea ca "Despre oameni şi melci" să aibă premiera la TIFF, în mai 2012. "Deocamdată mai avem de lucru la scenariu şi nici nu ne-am gândit la distribuţie", conchide regizorul român.

El nu vrea să dezvăluie prea mult din scenariu. "E povestea unui grup de muncitori care lucrează într-o fabrică aflată în faliment, la începutul anilor '90, în România. Totul se schimbă când unul dintre băieţi găseşte o soluţie menită să-i salveze colegii de la şomaj şi să scoată uzina din faliment. "E o comedie, nu un film pentru Cannes", mai spune Tudor Giurgiu. "E un alt gen de producţie, care va ajunge la public".

Cum se împart cele 9,8 milioane de lei la lungmetraj

Pe locul al doilea în clasamentul finanţărilor s-a situat Sergiu Nicolaescu, care a primit 1.561.841 de lei. Proiectul său "Ultimul corupt al României" va fi realizat de casa de producţie MediaPro Pictures. A treia poziţie în topul creditelor alocate la secţiunea ficţiune lungmetraj, respectiv 1.269.909 lei, i-a revenit pro-iectului "El Rumano", care va fi regizat de Cătălin Mitulescu. Pe poziţia a patra s-a clasat proiectul "Doar cu buletinul la Paris", de Horaţiu Mălăele, care a primit 1.097.559 de lei, urmat de "Iguanele", de Marian Crişan - 1.084.828 de lei. "Elisabeta Rizea", proiectul inclus în seria despre eroii luptei anticomuniste realizată de Constantin Popescu, a pri-mit o finanţare de 1.068.490 de lei, iar proiectul Hi Film "Toată lumea din familia noastră", care va fi regizat de Radu Jude, a primit 1.006.982 de lei. Adrian Sitaru, pentru "Domestic", a primit o finanţare de 977.811 lei, în timp ce proiectul care va fi regizat de Adrian Popovici, "Bonded/ Încătuşat", a luat 812.505 lei, iar Geo Saizescu - cu "A doua şansă" - a obţinut o finanţare de 795.890 de lei.
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 09:55   #319
Abbas
Junior
 
Abbas
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 59
Originally Posted by civica65:
"Concursul repetă la indigo toate erorile şi hibele descoperite de Cristian Mungiu în 2008 la precedentul concurs, pe care le-a sintetizat atunci într-o scrisoare adresată ministrului culturii, extrem de actuală şi azi. Prea multe chestiuni ambigue din regulament pe care fiecare le interpretează cum îl taie capul, prea mulţi producători care omit cu bună ştiinţă să-şi completeze fişele cu bună-credinţă, prea multe erori de calcul ale punctajelor, fişele de evaluare nu sunt publicate transparent pe site-ul CNC, dosarele proiectelor nu sunt analizate deloc de către comisii. În consecinţă, cred că cel mai bun lucru care s-ar întâmpla ar fi recalcularea tuturor punctajelor tehnice de către o comisie paralelă, sunt convins că am avea parte de mari surprize", a declarat pentru "Evenimentul zilei" regizorul Tudor Giurgiu, cel care a obţinut cea mai mare finanţare - 1.635.000 de lei pentru lungmetrajul "Despre oameni şi melci" - la concursul organizat anul acesta de CNC.

Senzational, se revolta Giurgiu, anticoruptul, onestul noii generatii. Ti se face sa te-apleci. Adica vezi-Doamne el e corect, chiar daca a castigat, tine partea tuturor cinstitilor din Romania. Cata nesimtire.
Altfel, enunturile (care nu-s ale lui in fond) sunt corecte, la fel ca si ceea ce cere, adica "recalcularea tuturor punctajelor tehnice de către o comisie paralelă". Dar asta nu se va intampla, lucrurile sunt batute-n cuie groase. Tocmai de asta face preacinstitul Giurgiu gura mare, pentru ca stie ca lucrurile raman asa.
Abbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 09:58   #320
Abbas
Junior
 
Abbas
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 59
Originally Posted by Ipu:
Nu mai spun că unele filme care primesc bani de la buget nu numai că nu sunt reprezentative pentru România, dar fac mai mult rău decât bine imaginii Țării în lume. De ce să mai fie finanțate din fonduri publice? Să le dea ăia care au interes, ca lui Pintilie sau Gabrea.

Asta cu filmele reprezentative pentru Romania las-o in papusoi. Ce-ai vrea, filme cu cele doua autostrazi nationale, ca sa aratam ca suntem in randul lumii? Cat despre Pintilie, cred ca n-a participat. Iar Gabrea e primul sub linie la lung, nu mi se pare chiar un norocos.
Abbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells