Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Aug 2010, 18:19   #761
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
COMENTARIU APĂRUT ÎN "ACADEMIA CAŢAVENCU"

Sergiu Nicolaescu în filmul pentru copii "Cu minţile spălate"

Duminică dimineaţă, PRO TV dă în reluare Pistruiatul, cu viitorul senator social-democrat Sergiu Nicolaescu. Pentru generaţia mea, mă refer la puştii care au prins cozile la pîine, lapte, ouă şi hîrtie igienică, serialul ăsta cu ilegalişti care sabotau maşina de război nazistă a fost printre cele cîteva moduri plăcute de a ne petrece timpul liber în faţa televizorului Diamant alb-negru, înainte de a ieşi pe maidan, la o miuţă. M-am uitat cu o nostalgie teribilă la scenele alea jucate prost, la decorurile gogonate ale Bucureştiului anilor ‘40, însă, uşor-uşor, m-a apucat o senzaţie de usturime mintală. M-am întrebat ce mai caută totuşi această mizerie ideologică pe un post de televiziune în anul 2010.

Pe bune, dar filmul acela care mi-a perforat cîndva imaginarul eroic era, de fapt, o otravă pe care Sergiu Nicolaescu mi-a injectat-o în creierul moale, de pionier educat să creadă că tovarăşii comunişti erau destul de mişto. Şi zău că mi-ar plăcea ca, măcar în ultima clipă, bătrînul regizor social-democrat, care a spălat cadavrele ilegalismului comunist, să-şi ceară scuze faţă de generaţia mea pentru că a vrut să ne păcălească cu Pistruiatul.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 18:23   #762
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
@pashpix,

din respect pentru tine, sper ca acest comentariu de mai sus nu-ti apartine...
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 18:25   #763
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
am vazut azi "Atunci i-am condamnat pe toti la moarte".
un motiv in plus de a considera nedreapta campania de mistocareala inceputa in ultimii ani la adresa lui Sergiu Nicolaescu.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 19:58   #764
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
@ keepwalking

Comentariul a apărut în penultimul număr al revistei "Academia Caţavencu", am şi scris de altfel mai sus. Nu ştiu cui anume îi aparţine, pentru că ziariştii de acolo nu îşi semnează toate textele.

Şi eu sunt de părere că Sergiu Nicolaescu are în palmares foarte multe filme bune şi foarte bune.
Printre ele - "Dacii", "Atunci i-am condamnat pe toţi la moarte", "Mihai Viteazul", "Cu mâinile curate", "Un comisar acuză", "Osânda", "Capcana Mercenarilor", "Noi, cei din linia întâi"...etc...
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2010, 20:10   #765
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
aha, inseamna ca e vorba de vreun aurolac din redactia catavencului.

vazand filmul cu Ipu, cred ca remake-ul asta, cu depardieu si keitel, va fi unul de exceptie, din moment ce si originalul a fost foarte bun.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 09:33   #766
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Tudor Giurgiu l-a „ciuruit“ pe Sergiu Nicolaescu

Adevărul

Tânărul regizor a primit cei mai mulţi bani din concursul CNC pentru proiectul „Despre oameni şi melci“, devansându-l pe veteranul finanţărilor, câştigător cu „Ultimul corupt al României“. Cătălin Mitulescu, cu proiectul „El Rumano“, a obţinut punctajul maxim la categoria lungmetraj de ficţiune, dar nu şi cei mai mulţi bani. Mitulescu va contesta decizia CNC.

La categoria lungmetraj de ficţiune, proiectul „Despre oameni şi melci" al lui Tudor Giurgiu a obţinut 1.635.000 de lei la concursul organizat, anul acesta, de Centrul Naţional al Cinematografiei (CNC). Locul al doilea în clasamentul finanţărilor i-a revenit lui Sergiu Nicolaescu, care a obţinut 1.561.000 de lei pentru „Ultimul corupt al României", realizat de casa de producţie MediaPro Pictures.

Deţinătorul celui mai mare punctaj din concurs, 80.05, proiectul „EL Rumano" al regizorului Cătălin Mitulescu şi produs de Strada Film s-a situat abia pe locul al treilea, cu o finanţare de 1.269.909 de lei. Situat pe locul al cincilea, Horaţiu Mălăele a obţinut finanţare pentru cel de-al doilea film ca regizor. La categoria documentar, „Ultimele zile din viaţa lui Nicolae Ceauşescu" în regia lui Radu Gabrea, după un scenariu de Grigore Cartianu, a primit o finanţare de 696.087 de lei. În acelaşi concurs, alte două proiecte ale lui Gabrea nu au obţinut note de trecere. Regizorul Marian Crişan, recent premiat la Festivalul de la Locarno, a obţinut peste 1.000.000 de lei pentru lungmetrajul de ficţiune „Iguanele".

„Vom face o contestaţie"

Printre nemulţumiţii concursului se numără Cătălin Mitulescu, al cărui proiect, „El Rumano", spune povestea unui emigrant român care se întoarce din Spania pentru a rezolva o misiune, să omoare un afacerist. „Nu ni se pare normal ca, având în vedere că am obţinut cea mai mare notă din concurs, să nu primim suma pe care am solicitat-o, în timp ce proiectele care sunt clasate sub noi să primească mai mulţi bani", a declarat pentru „Adevărul" Daniel Mitulescu, producător Strada Film. „Vom depune o contestaţie, iar acum începem să căutăm surse pentru bani în plus", a mai spus acesta, punctând că, pentru a obţine o finanţare din străinătate, susţinerea financiară din ţară este foarte importantă.

Producători din Franţa şi Irlanda

Câştigător la capitolul finanţare cu proiectul „Despre oameni şi melci", produs de Libra Film, regizorul Tudor Giurgiu va începe castingul la toamnă, iar filmările anul viitor, în luna iulie. Giurgiu speră ca premiera filmului să aibă loc în 2012, în cadrul festivalulului pe care îl conduce,
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 09:44   #767
Abbas
Junior
 
Abbas
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 59
Originally Posted by civica65:
Printre nemulţumiţii concursului se numără Cătălin Mitulescu, al cărui proiect, „El Rumano", spune povestea unui emigrant român care se întoarce din Spania pentru a rezolva o misiune, să omoare un afacerist. „Nu ni se pare normal ca, având în vedere că am obţinut cea mai mare notă din concurs, să nu primim suma pe care am solicitat-o, în timp ce proiectele care sunt clasate sub noi să primească mai mulţi bani", a declarat pentru „Adevărul" Daniel Mitulescu, producător Strada Film. „Vom depune o contestaţie, iar acum începem să căutăm surse pentru bani în plus", a mai spus acesta, punctând că, pentru a obţine o finanţare din străinătate, susţinerea financiară din ţară este foarte importantă.

Da' n-are nicio jena Mitulescu? Pai la scenariu nota lui e a patra din concurs (la fel ca Gabrea, primul sub linie), iar asta a fost un concurs de scenarii!
Abbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 09:49   #768
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Deja chestia asta cu noua vomä Nicolaescu-Lustig întrece orice limite.
E ca si cum toti membrii comisiei s-ar plimba cu pulile scoase pe Magheru.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 16:54   #769
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
"Ultimul corupt al României" ar fi al treilea proiect pe care-l are Sergiu Nicolaescu în acest moment, după "Candele de zăpadă" (scenariul Corneliu Vadim Tudor, finanţare de 3.000.000 lei, bani obţinuţi în 2004) şi "Trenul Morţii (finanţat de CNC tot în urma concursului din 2004).
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 20:37   #770
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Trei labe si toate trei.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2010, 01:39   #771
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
„Eu sunt Alfa şi Omega,...

...cel dintâi şi cel de pe urmă, începutul și sfârșitul.” (Biblia, „Apocalipsul”, cap. 22, vers. 13)

Sergiu Nicoleascu, filmografie selectivă:

* Primăvara obișnuită (1962)
* Ultimul mohican (1968)
* Ultimul cartuș (1973)
* Ultima noapte de dragoste (1980)
* Noi, cei din linia întâi (1986)
* Începutul adevărului / Oglinda (1993)
* Punctul zero (1996)
* Ultimul corupt al României (2011?)
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2010, 16:26   #772
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Festival de film românesc, organizat în Mumbai, între 23 şi 30 august

"Restul e tăcere", de Nae Caranfil, şi "Hârtia va fi albastră", de Radu Muntean, se numără printre peliculele care vor fi proiectate în cadrul unui festival de film românesc ce se desfăşoară în Mumbai (India), în perioada 23 - 30 august, informează indiantelevision.com. Acestor filme li se adaugă "Supravieţuitorul", de Sergiu Nicolaescu, şi "Întâlniri încrucişate", de Anca Damian.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2010, 16:43   #773
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Probabil l-or fi întrebat pe Nicolaescu ce film preferă. Dintre tot ce a regizat ăsta în ultimii 15 de ani, singurul care e cât de cât film și care nu strică imaginea Țării în afară e Orient Express. Totuși, fiind vorba de Mumbai, ar fi fost interesant și Cincisprezece, ca să vadă și indienii că și în Europa e sărăcie și mizerie.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 16:36   #774
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Sergiu Nicolaescu nu se consideră “ciuruit” de alţi regizori

Naţional

Regizorul Sergiu Nicolaescu nu se consideră “ciuruit” de alţi regizori în urma comunicării rezultatelor Centrului Naţional al Cinematografiei. “Ziarelor care spun că nu ştiu ce regizor “m-ar fi ciuruit” la concursul de proiecte organizat de Centrul Naţional al Cinematografiei le răspund: Dosarul filmului este înscris în concurs de producător, în cazul de faţă de MediaPro Pictures, nu de mine. Banii de producţie sunt deci obţinuţi de studio, nu de mine. Eu voi avea un contract de regizor. Iar pentru a mă ciurui amintitul regizor (n.r: Tudor Giurgiu) sau alţii, trebuie să facă mai întâi nişte filme, să determine nişte spectatori să le vadă şi pe urmă mai vorbim”, a declarat apreciatul regizor.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 16:51   #775
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Iată un adevăr trecut cu vederea de către comentatorii rezultatului concursului de proiecte cinematografice: banii s-au distribuit între marile case de producție.
Cei mai mulți s-au apucat, poate datorită/din cauza succesului din ultima vreme al filmelor de autor, să comenteze coloana regizorilor.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 17:19   #776
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pashpix:
...a declarat apreciatul regizor.
Foarte adevärat:
Notorietatea îl expune pe Serj tuturor aprecierilor.
Plebea îl apreciazä pozitiv, fanatic, adulator.
Mintile creditabile îl apreciazä negativ, impartial, dispretuitor.

(A aprecia = a evalua, a estima, a valoriza; aprecierea poate avea ambele sensuri: pozitiv sau negativ.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 18:16   #777
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Pashpix:
...a declarat apreciatul regizor.
Foarte adevärat:
Notorietatea îl expune pe Serj tuturor aprecierilor.
Plebea îl apreciazä pozitiv, fanatic, adulator.
Mintile creditabile îl apreciazä negativ, impartial, dispretuitor.

(A aprecia = a evalua, a estima, a valoriza; aprecierea poate avea ambele sensuri: pozitiv sau negativ.)

Nu ne place, dar e adevărat. Dacă întrebi spectatorul de rând: "Spuneţi-mi un nume de regizor!", va răspunde "Sergiu Nicolaescu". Chiar mai repede decât să numească un regizor de renume mondial! Pe pariu! Nicolaescu a învăţat câteva şmecherii of the trade pe care le aplică cu sfinţenie. Sunt puţine, dar funcţionează, şi spectatorul obişnuit nu îşi dă seama când e vorba de un autoplagiat şablonard. Spectatorul nu înţelege ce i se poate reproşa, ca regizor, lui Nicolaescu, şi asta nu i se poate explica prin critici rafinate. Spectatorul are nevoie de exemple - filme! Nu avem dreptul să condamnăm spectatorul pentru gusturile lui. Filmele cu adevărat bune au de partea lor şi aprecierea criticii, şi aprecierea spectatorului. Oricât ne-am ascunde după deget, filmele româneşti "bune" de după 89 au doar aprecierea criticilor. Văd la televizor destule filme americane proaste, de nivelul "Supravieţuitorului", care, repet (ca să nu mă înţelegeţi greşit), e o imbecilitate dezgustătoare. Dacă spectatorul român mai poate înghiţi produsele lui Nicolaescu, o face doar influenţat de succesul său din trecut, şi pentru că nu are termen de comparaţie în filmul românesc de gen. Şi asta nu mai e problema lui Nicolaescu!

Last edited by c.ghevara : 23 Aug 2010 at 18:19.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 18:44   #778
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
In mare ai dreptate - dar exprimi prea alambicat un adevär atât de simplu...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 19:13   #779
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Oi fi eu alambicat, Pit, dar nu-mi place "plebea", dacă se referă la spectatorul de rând, cel pentru care s-a inventat cinematograful.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2010, 19:33   #780
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu trebuie sä absolutizäm.
Reactia spontanä a plebei e importantä - dar e doar jumätate din propozitie.
Reactia chibzuitä a elitei e cealaltä jumätate din propozitie.
Absolutizarea celei dintâi duce la Garci, manele, muieri cräcite.
Absolutizarea celei de-a doua duce la...

Oopas, scuze, sunä la usä!d
Fii bun, pânä revin, completeazä tu: trei exemple de genuri proaste, respinse de public dar agreate de intelectuali.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells