Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Sep 2005, 14:26   #1
creiermacinat
Novice
 
creiermacinat
 
Join Date: Sep 2005
Location: The Lungs Of Hell
Posts: 4
Luis Bunuel

Luis Bunuel, nascut in 1900, chiar la inceputul unui nou secol, a fost unul dintre cei mai mari regizori ai tuturor timpurilor, primul lui contact cu cinematografia a avut loc in 1928 cand a participat ca scenarist la realizarea filmului La Chute De La Maison Usher dupa povestea lui Edgar Allan Poe.
Primul sau film l-a realizat in 1928, impreuna cu Salvador Dali, acest film poarta numele Cainele Andaluz si a luat nastere din contopirea a doua vise, cel a lui Bunuel: un ochi retezat de o lama, si cel a lui Dali: o mana gaurita din care ies furnici.
Pana la moartea sa in 1983 a regizat 32 de filme din care o mare parte au fost premiate la diferite festivalui.

Filmele mele preferate:
Cainele Andaluz (1928)
L'age D'or

recomand cu caldura tuturor celor interesati de filme bune sa fizioneze orice film a lui Bunuel, chiar merita.

ps. David Lynch a fost influentat de Bunuel.
__________________
classic movie are the best movies!
creiermacinat is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2005, 14:41   #2
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
cine ti-a macinat creierul? :alien:
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2005, 17:17   #3
creiermacinat
Novice
 
creiermacinat
 
Join Date: Sep 2005
Location: The Lungs Of Hell
Posts: 4
a, asta mi-am facut-o cu mana mea, din pacate nu mai este nici o cale de intoarcere, asa tarar si rapus de propiria nevoie de cunoastere.

Sa nu faceti ca mine! pastrati-va creierii intregi.
__________________
classic movie are the best movies!
creiermacinat is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2005, 23:15   #4
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Belle de jour - 1967. Catherine Deneuve, Jean Sorel, Michel Piccoli.

Un film despre o tanara sotie de doctor, frumoasa, eleganta si rafinata careia, aparent, nu-i lipseste nimic pentru a fi fericita. Si totusi, tanara Severine (interpretata de Catherine Deneuve), nefiind capabila sa-i acorde prea multa atentie sotului in viata reala, isi proiecteaza inconstient dragostea in vise ciudate, de un erotism violent. In vise, faptul ca sotul ei (Jean Sorel) ii reproseaza ca este rece fata de el, nu este decat un "pretext" la indemana pentru ca ea sa se inchipuie legata de copaci, batuta, improscata cu noroi, umilita, oricum, victima unui erotism extrem.

Visele vor primi si o concretizare in realitate, in momentul in care Severine afla intamplator de la o prietena ca exista o casa de toleranta, unde, iti poti imagina, merg si fete la fel ca ea...si, mai mult, cand un prieten de familie (Michel Piccoli) ii zgandare curiozitatea si-i spune adresa acestei case.

Dupa o munca grea de auto-convingere (se duce, se razgandeste, se duce iar), Severine accepta provocarea acestui rol, dar numai intre orele 2 si 5 dupa-masa; numele ei de prostituata va fi…Belle de jour. Experientele prin care va trece vor fi, bineinteles, mult mai excentrice, perverse, umilitoare si traumatizante decat acelea din visele ei, dar vor avea darul sa o vindece pana la urma de ele si sa o schimbe.

Filmul merita vazut, desi este lipsit de efectele vizuale socante si impresionante din Cainele andaluz sau Varsta de aur.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2005, 18:07   #5
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
iefectele socante reies din continut - socially-well-situated woman (!) are si ea dorinte etc si intra voluntar in milieuri dubioase ale paturii de jos... pacat ca l-am vazut cu subtitrari nashpa (adica cursiv cand e vis, normal cand e u know... normal ) - i-a furat mult
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2006, 21:20   #6
dacapoalfine
Novice
 
dacapoalfine
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1
Ma poate ajuta cineeva cu o subtitrare pentru L'age D'or de Luis Bunuel ?
dacapoalfine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2006, 19:13   #7
gugushtiuc
Novice
 
gugushtiuc
 
Join Date: Mar 2006
Location: galati
Posts: 5
cred ca mi-a placut foarte mult cet obscur objet du desir si nu pt ca e ultimul film al lui bunuel pe care l-am vizionat ci pentru ca mi s-a parut chiar sensibil prezentat, mi-a trezit o groaza de reactii (asta nu inseamna ca am stat cu batista langa mine!) dar chiar mi-am pus intrebari, am incercat sa urnesc un pic creierul asta ruginit shi sa-l fac sa gandeasca pt a intelege ce se intampla pe ecran, motivatiile personajelor shi toata actiunea destul de bizara de altfel...
ma deranjat insa ca la un moment dat toate coincidentele care ii fac pe conchita shi mathieu sa se intalneasca shi reintalneasca devin chiar fortate iar asta strica un pic farmecul filmului, terminat un pic cam in coada de peste desi parca e mai bine asa din unele puncte de vedere...
__________________
Maybe in another life... I could find you there
gugushtiuc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2006, 13:24   #8
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
pssst..s-a nascut in 1899 nu 1900.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 19:28   #9
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu, nu, totusi anul nasterii e 1900!

pt cei care-l descopera acum, incercati sa nu ratati 'farmecul discret al burgheziei': it's my favorite bunuel, after 'un ciine andaluz'...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 20:22   #10
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Farmecul e ºi favoritul meu, alãturi de Objet du Desir.
încã n-am vãzut Los Olvidados (care am auzit cã ar fi cel mai tare), Tristana ºi Angel Exterminador.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 21:23   #11
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
"Farmecul discret..." zic si eu. Apoi restul, cu emfaza pe "Ingerul exterminator", "Cet obscur objet du desir", "Viridiana", "Fantoma libertatii" si "Jurnalul unei cameriste" (sau cum l-au tradus pe asta din urma)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2006, 13:09   #12
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
TRISTANA e ok, conventional la inceput dar tocmai cind incepeam sa ma plictisesc intervine un twist foarte bunuelesc.

sunt vreo 6-7 filme care imi plac la fel de mult, nu stiu pe care sa-l prefer. inca n-am vazut 'la voie lactee' si nici citeva filme din perioada mexicana.
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2006, 18:52   #13
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
1. Belle de Jour
2. L'age d'or
3. Tristana
4. Charme discret...
5. Fantasma de la libertad
6. Ángel Exterminador
7. Él
8. Cet obscur objet du désir
9. Simón del desierto
10. Ensayo de un cr*men
11. La Voie Lactée
12. Viridiana
13. Nazar*n
14. Las Hurdes,
15. Los Olvidados
16. Chien Andalou
17. Susana

astea-s singurele pe care le-am vazut de Buñuel. Restul, inca sunt in cautare.

Sunt puse in ordinea preferintei.

I just love Buñuel.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2006, 01:25   #14
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Los Olvidados-ceva din early De Sica,ceva din 400 de lovituri si putin voodoo marca Bunuel.Preferabil El Angel... din perioada mexicana.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2007, 21:25   #15
aayana
Guru
 
aayana
 
Join Date: Jan 2007
Location: acolo unde mã simt bine
Posts: 517
Niste impresii despre Nazarin?
__________________
Numai Filme
aayana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2007, 19:51   #16
slayerb
Novice
 
slayerb
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 9
Send a message via Yahoo to slayerb
Dintre toate filmele de Bunuel pe care le-am vazut pot spune ca atacul la catolicism a fost pe departe unul destul de original. Dar asa e Bunuel , niciodata nu iti ofera ceva la care sa te astepti . Per ansamblu nu pot spune ca mia placut in mod deosebit dar pe de alta parte e singurul film Bunuel din perioada 50-60 pe care l-am vazut .
O caracteristica generala despre stlilul Luis Bunuel este umorul negru cu care analizeza diverse situatii . In Nazarin de exemplu exista o scena in satul cu bolnavi in care dupa ce preotul acopera o femeie moarta deodata camera se abate asupra unei imagini sexy a unuia dintre picioarele femeii. Critica asupra catolicilor a fost realizata surprinzator prin modul exceptiei ce confirma regula : un preot cinstit si umil inconjurat de "alti preoti mai catolici decat el si mai aproape de cel de sus". Ca si statura , mod de viata , parintele Nazario apare ca Iisus (comparatie sugerata si in film) dar numai in ochii celorlalti . El nu crede in superstitii sau miracole ci doar in mantuirea pacatelor. Muierile din preajma lui cred ca a savarsit doua fapte suparanaturale dar trebuie precizat ca nici nu una dintre ele nu e intreaga la cap (curva si pudica).In maj filmelor sale L. Bunuel se foloseste de contraste umane(inalt scund, tanar batran , frumos urat ) pt a accentua ironia . Exempu in Nazarin ar fi iubirea dintre curva si piticanie urata care e dea dreptul hilara . Cat despre scenele soc (Iisus razand in icoana , punerea statuetei pe foc , rasul isteric , clipitul isteric) sunt slava domnului si nu am incercat niciodata sa le dau o explicatie in detaliu . Cea mai a dracului scena a filmului ramane pt mine sfarsitul : Un ananas in mexic . Cum naiba mananci un ananas in mijlocul desertului ? Eu nu cred ca e intamplator pus acolo impreuna cu sunetul de tobe.
slayerb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2007, 09:04   #17
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
la Bunuel ananasul e semnul sexualitatii. nenea Bunuel a vrut sa ne arate ca Nazario a renuntat la convingerile trecute, imbratisand o noua viata. deci nu, nu e deloc intamplator.
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2007, 23:20   #18
slayerb
Novice
 
slayerb
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 9
Send a message via Yahoo to slayerb
Originally Posted by Piotr Buendia:
la Bunuel ananasul e semnul sexualitatii. nenea Bunuel a vrut sa ne arate ca Nazario a renuntat la convingerile trecute, imbratisand o noua viata. deci nu, nu e deloc intamplator.

Interesant raspunsul . Ce ati zice despre un debate referitor la filmul "Belle de jour". Ma intereseaza in special finalul , probabil partea cea mai interesanta .
slayerb is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2007, 18:56   #19
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
"Las Hurdes" sau "Tierra sin pan"

Unii autori mai fraieri de felul lor il includ la suprarealism, dar zau daca are vreo legatura. Filmul e un documentar straniu despre un mic colt de lume nenorocita. Vocea "naratorului" (un fel de Pittis de la tele-enciclopedia) prezinta foarte obiectiv, implacabil, realitatile acelor meleaguri, ca si cum doar le-ar citi dintr-o carte, fara sa le vada, ca sa poata simti compasiune. Asta parca aduce un echilibru filmului pt ca lumea aceea e plina de nenoroc. Imaginile lasate sa graiasca singure ar putea sa te sfasie, insa vocea naratorului te mentine lucid iar indiferenta ei te ajuta sa fii si tu un pic indiferent, sau mai mult, constient. E o lume plina de nenoroc, precum un loc in care totul a incetat sa existe, daca a existat vreodata: apa nu exista, pamantul e perfect inutil de steril, molimele bantuie in libertate, iar umanitatea localnicilor are cu totul alte dimensiuni si repere. Ceea ce pt noi e inuman si imposibil de acceptat, acolo e cotidian, banal si firesc.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2008, 16:27   #20
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Azi-noapte m-am apucat de citit "Ultimul meu suspin" a lui Bunuel....
A avut vreo 6-7 frati si surori. Cand i-a zis maica-sii ca vrea sa se apuce sa faca film, aceasta s-a ingalbenit instant. "Era ca si cum i-as fi spus ca vreau sa ma fac clovn". Pentru ca pe vremea aia, recte 1920 si ceva, filmul stim cu totii ca era distractie pt plebe, la balci. Ma-sa i-a finantat primele filme dar nu s-a uitat niciodata la ele...
Una din surorile lui Bunuel, Conchita a scris un mare si frumos articol despre ea si familia ei, si in special despre Luis, publicat in revista frantzuzeasca de film, Positif....Conchita isi incepe articolul asa: "M-am nascut intr-o familie numeroasa cu multi frati si surori. Eu eram cea mai proasta". M-a umflat rasul in metrou
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells