Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Feb 2009, 09:02   #41
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by miercuri:
General knowledge much?
nope. i'm a slamdog (not millionaire)
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2009, 09:37   #42
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
daca-mi aduc bine aminte, si la Vrei sa fii miliardar-ul nostru un cronometru dadea semnalul de inchidere a emisiunii, indiferent daca se terminase sau nu seria de intrebari a unui concurent. Ce e ciudat, intr-adevar, este faptul ca domnu' Jamal ia pauza DUPA ce i se pune ultima intrebare. Oare intre doi pumni dati de politisti si o galeata de apa aruncata in fata nu putea sa afle si raspunsul corect?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2009, 14:22   #43
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Bollywood cucereste Hollywood :lol:
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2009, 14:05   #44
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
boyle face din rahat Oscar
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2009, 10:54   #45
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Cred ca nea Boyle a aflat de vorba romanului cum ca daca calci in rahat ai noroc pentru ca l-a pus pe simpaticul pusti sa se arunce cu totul in hazna si uite asa a luat si Oscarul...
Ma intreb oare care au fost argumentele marii adunari ai academiei care au nominalizat si pe deasupra au mai si premiat un astfel de film?
Ideea ca dragostea poate exista si intr-o hazna precum Mumbai-ul mi se pare interesanta, dar impachetata ca o telenovela si cu o gaselnita de concurs (cu intrebari cel putin ciudate) aduce mai degraba cu un cocktail indiano-britanic usor de eliminat (din minte).
Dupa ce ca scenariul nu are prea multa logica mai apare pe piata si cartea. Pacat ca pasionatii nostri de telenovele nu prea citesc...
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 09:50   #46
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
cronica din Dilema veche de azi sau de ce daca filmul ti s-a parut penal nu esti foarte departe de adevar
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 10:07   #47
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by cornel:
Cred ca nea Boyle a aflat de vorba romanului cum ca daca calci in rahat ai noroc pentru ca l-a pus pe simpaticul pusti sa se arunce cu totul in hazna si uite asa a luat si Oscarul...
Ma intreb oare care au fost argumentele marii adunari ai academiei care au nominalizat si pe deasupra au mai si premiat un astfel de film?
Ideea ca dragostea poate exista si intr-o hazna precum Mumbai-ul mi se pare interesanta, dar impachetata ca o telenovela si cu o gaselnita de concurs (cu intrebari cel putin ciudate) aduce mai degraba cu un cocktail indiano-britanic usor de eliminat (din minte).
Dupa ce ca scenariul nu are prea multa logica mai apare pe piata si cartea. Pacat ca pasionatii nostri de telenovele nu prea citesc...
Filmul e bazat pe carte, atata ca au relansat-o sub titlul filmului, inainte se numea "Q&A". Marea adunare a academiei probabil ca a constatat ca anul asta in competitie, Slumdog Millionaire a fost singurul film pe care chiar nu-l mai vazusera si in alti ani. Adica nu era o drama politica americana, nu era not-another-holocaust-movie, nu era Forest Gump si nici un film biografic despre o personalitate controversata (in cazul asta activist politic gay).
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 10:15   #48
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Originally Posted by miercuri:
Marea adunare a academiei probabil ca a constatat ca anul asta in competitie, Slumdog Millionaire a fost singurul film pe care chiar nu-l mai vazusera si in alti ani. Adica nu era o drama politica americana, nu era not-another-holocaust-movie, nu era Forest Gump si nici un film biografic despre o personalitate controversata (in cazul asta activist politic gay).
Dar pe Borat nu l-au vazut?
Cred ca ar fi fost mai interesant un personaj ca Borat in locul lui Jamal (adica unul caruia i se rupe de bani, vrea doar dragosteeeeee).
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 11:19   #49
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eu cred ca esti din alt film.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 20:39   #50
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by StefanDo:
daca-mi aduc bine aminte, si la Vrei sa fii miliardar-ul nostru un cronometru dadea semnalul de inchidere a emisiunii, indiferent daca se terminase sau nu seria de intrebari a unui concurent. Ce e ciudat, intr-adevar, este faptul ca domnu' Jamal ia pauza DUPA ce i se pune ultima intrebare. Oare intre doi pumni dati de politisti si o galeata de apa aruncata in fata nu putea sa afle si raspunsul corect?
am revazut azi filmul, iar semnalul de sfarsit de emisiune vine inainte de intrebare. iti amintesti gresit.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 19:43   #51
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Leonard:
altã nedumerire ar fi de ce la concursul ãla se vorbea englezã? (ºi nu pãrea a fi dublaj în varianta pe care am vãzut-o eu) aºa de culþi sunt indienii încît un joc de aºa mare popularitate sã se desfãºoare într-o limbã strãinã?
mbã strãinã?</P>
</P>
</P>
În carte concursul e în hindi, ceea ce e mult mai logic - pentru că dacă era în engleză probabil doar ăia mai educaţi s-ar fi putut uita la ea ... dar na - altfel nu putea concura decât maxim la un Oscar, nu ? </P>
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 20:54   #52
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Coshava:
Originally Posted by Leonard:
altã nedumerire ar fi de ce la concursul ãla se vorbea englezã? (ºi nu pãrea a fi dublaj în varianta pe care am vãzut-o eu) aºa de culþi sunt indienii încît un joc de aºa mare popularitate sã se desfãºoare într-o limbã strãinã?
mbã strãinã?</P>
</P>
</P>
În carte concursul e în hindi, ceea ce e mult mai logic - pentru că dacă era în engleză probabil doar ăia mai educaţi s-ar fi putut uita la ea ... dar na - altfel nu putea concura decât maxim la un Oscar, nu ? </P>

Daca e sa vorbim de logica, atunci si The Hunt for Red October trebuia sa fie complet in rusa, nu sa schimbe un personaj dintr-o data limba curenta din rusa in engleza .Se foloseste des acest procedeu,ca personajele sa vorbeasca in limba lor nativa,dupa care o dau pe engleza,sugerand ca inca vorbesc in limba lor,dar noi auzim alta,deci nu e de mirare de ce vorbesc in engleza in Slumdog...
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 04 Apr 2009 at 20:57.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2009, 12:05   #53
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Filmul e interesant .
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2009, 23:27   #54
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Incredibil! Absolut incredibil!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2009, 17:00   #55
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Mie mi-a placut la filmul asta ca are forta si are viata in el. Nu e o lesinatura ca The Reader sau o chestie luuuungaaaaaa ca The Curious Case of Benjamin Button...

telenovela, telenovela dar macar nu adormi la ea.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2009, 00:11   #56
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Prima parte e in regula, a doua e execrabila. Stratagemele de manipulare sentimentala sint atit de evidente. Inspirat puternic din Cidade de Deus, dar nu-i ajunge nici pina la calcii. Iar de cind s-a umplut de premii, nu pot sa-l mai suport. L-am asteptat foarte entuziast pentru ca si eu am fost la "Vrei sa fii..." dar am fost dezamagit.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2009, 10:13   #57
saureign
Junior
 
saureign
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 34
un film de care nu-si va mai aduce aminte nimeni la anul.
Are o singura chestie de tinut -minte: cum vine copchilu' ala murdar de rahat si cere un autograf. In rest, cat se poate de anodin.
saureign is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2009, 11:02   #58
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Originally Posted by saureign:
un film de care nu-si va mai aduce aminte nimeni la anul.
cu siguranta isi vor aminti atunci cand se va afla filmul castigator la anu' asa ca si comparatie, cine stie poate va fi tot o ciudatenie a "naturii". ma gandesc ca "Politist, adjectiv" se incadreaza in categoria asta pentru ei. acum ca au marit si numarul nominalizarilor poate prindem si noi una.

chiar ar fi un topic de deschis cu filme pe care le vedeti nominalizate (sau chiar castigatoare) la oscar 2010. chiar daca nu suntem nici la jumatatea perioadei competitionale... mie nu-mi vine in gand nici un film aparut anul asta care sa zic ca va ajunge la oscar, poate ca dupa vacanta marile filme vor iesi sa se lupte pe ecrane pt premii.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2009, 11:05   #59
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by cornel:
chiar daca nu suntem nici la jumatatea perioadei competitionale... mie nu-mi vine in gand nici un film aparut anul asta care sa zic ca va ajunge la oscar, poate ca dupa vacanta marile filme vor iesi sa se lupte pe ecrane pt premii.

Pai de obicei americanii le inghesuie la sfarsit de an sa fie cat mai aproape de Oscar-uri. Probabil ca undeva de prin septembrie vor incepe sa iasa filmele cu pretentii...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2009, 16:13   #60
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by dansatorul_polimorf:
Inspirat puternic din Cidade de Deus
Bineinteles ca ai trantit comparatia asta.
E cat se poate de evident ca Slumdog se vrea si este un basm, pe cand celalalt e extrem de realist. Au aimuri diferite. Iar asa zisele clisee din filmul asta sunt asumate, Danny Boyle a dovedit inca o data cat poate fi de versatil si tocmai pentru asta l-am admirat intodeauna. Are o tema recurenta (lumea vazuta prin ochii unui tanar din patura de jos a societatii), dar de fiecare data ne-a prezentat-o altfel si fiecare film al lui e un exercitiu de stil. Iar la ce adversari insipizi si reciclati a avut la premiile astea, le merita intru totul. Eu nu am putut decat sa ma bucur ca unul din regizorii extrem de talentati, dar totusi underrated a primit in sfarsit recunoasterea pe care o merita. Iar Warner Bros au primit o ditamai palma in figura dupa ce au mizat totul pe Benjamin Button.

Last edited by miercuri : 15 Jul 2009 at 16:18.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells