Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Jun 2009, 15:27   #21
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
3d-ul subtitrat e mult mai scump

Ice Age 3 o sa fie singura animatie 3D subtitrata de anu' asta
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2009, 19:15   #22
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Pe mine nu ma deranjeaza neaparat vocile, ci traducerile de cele mai multe ori tampite pe care le-am observat in subtitrarile de la cinema. Si imi inchipui ca aceeasi oameni se ocupa si de tradus desenele animate.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2009, 10:44   #23
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Pixar au ridicat stacheta atat de sus incat nici macar ei n-o mai pot depasi. Pentru alti creatori acest film ar fi opera vietii dar in "discografia" Pixies "Up" e doar un film bun si atat. E mai sarac in idei, mai previzibil si mai putin efervescent decat Toy Story, Finding Nemo sau Ratatouille.

nota: 8 / 10 (bun, merita vazut)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2009, 20:40   #24
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
eu l-am vazut la cityplex subtitrat. dar mi-as fi dorit sa-l aud pe rebengiuc. oricum dublajele filmelor au inceput sa fie din ce in ce mai bune, asa ca eu nu fug de ele.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2009, 18:29   #25
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
.
Pauline Kael pe 17 Iunie 2009 22:11
Nota 20

So glad ca America nu si-a pierdut talentul.Am lacrimat,am ras,am zambit duios,mi-a placut la nebunie.F sensibil si de bon gout.Microspoiler:chiar s-a inventat zgarda din aia pt catzei,dar nu atat de performanta.Plin de fantezie,dar cu morala: nimic nu ramane in urma-ne decat dragostea,le savoir vivre.Recomand,si e de revazut la varsta a treia cu nepotii
(varianta originala,of course,nedublata.pt pustii care nu stiu engleza,merge varianta dublata,nu-i subestimati,inteleg povestea).
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2009, 09:45   #26
saureign
Junior
 
saureign
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 34
Originally Posted by Chambord:
Pixar au ridicat stacheta atat de sus incat nici macar ei n-o mai pot depasi. Pentru alti creatori acest film ar fi opera vietii dar in "discografia" Pixies "Up" e doar un film bun si atat. E mai sarac in idei, mai previzibil si mai putin efervescent decat Toy Story, Finding Nemo sau Ratatouille.

nota: 8 / 10 (bun, merita vazut)

perfect de acord. Cel mai bun moment este chiar povestea de la inceput (viata familiei Fredricksen, pana la moartea ei), foarte tushanta.
saureign is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2009, 12:12   #27
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Total de acord cu parerea lui Chambord.

L-am vazut si eu la cinema, in 3D (pentru prima data), in romana si mi-a placut. Dar nu atat de mult. Ma asteptam la un mesaj mai profund si la o poveste ceva mai complexa. A fost, asa cum s-a spus, previzbil.

Dupa mine nu ar merita sa castige Oscarul ci as fi preferat sa o castige Coraline, asta daca nu mai vad vreo animatie reusita pana la nominalizari.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2009, 08:03   #28
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Din când în când mai simt nevoia de una bucată desene animate. Aşa că de data asta s-a nimerit să fie Up. Nu ştiam nimic despre el înainte de a-l vedea… de asta nu aveam niciun fel de aşteptări. Nu l-am văzut în varianta 3D.

Ne este prezentat visul unui bătrânel acru şi ceea ce face pentru a şi-l îndeplini. Este un lucru pe care şi l-a dorit toată viaţa, dar nu a reuşit să îl ducă la bun sfârşit. Anume să ajungă într-un loc uitat din America de Sud. Acum, pentru că nu mai are nimic de pierdut încearcă să şi-l îndeplinească. Trecând prin o mulţime de aventuri alături de un copilaş, va descoperi că înăuntrul lui este încă un copil. Mi-a plăcut mult secvenţa cu baloanele, mi-am amintit cât de mult îmi plac baloanele portocalii. [şi eu vreau!!! ] Mesajul în sine este chiar drăguţ şi potrivit pentru copii. Au fost şi câteva momente sau chiar replici amuzante ce m-au făcut să râd.
Vocile actorilor sunt impecabile, iar din punct de vedere grafic nu ştiu ce aş putea spune, doar e vorba de Pixar. Consider că merită să fie văzut într-o după-masă în care vrei să leneveşti.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 02 Aug 2009 at 10:46.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 15:53   #29
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Spoiler...
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 16:12   #30
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Care spoiler, maître?
De unde spoiler, cum spoiler, când spoiler?
Mu e spoiler.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 16:19   #31
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
[quote=vave]

Ne este prezentat visul unui bătrânel acru şi ceea ce face pentru a şi-l îndeplini. Este un lucru pe care şi l-a dorit toată viaţa, dar nu a reuşit să îl ducă la bun sfârşit. Anume să ajungă într-un loc uitat din America de Sud. Acum, pentru că nu mai are nimic de pierdut încearcă să şi-l îndeplinească. Trecând prin o mulţime de aventuri alături de un copilaş, va descoperi că înăuntrul lui este încă un copil. [quote]


uite spoiler... iar aia cu "ne este prezentat" zici ca e scoasa de la clasa a V-a. si tu ce te bagi?

vave n-are cum sa se supere pe mine. zic eu.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 16:24   #32
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Nu mă supăr, jupâne Floyd. Dar asta nu înseamnă că nu am cum.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 16:47   #33
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Spoiler înseamnä CU TOTUL ALTCEVA.
Se referä la divulgarea finalului (sau, în orice caz, a unui element important si nepreväzut de pe parcurs) - nicidecum la PREMISELE POVESTII - care pot fi dezväluite färä probleme. Faptele mentionate de Vave fac parte, toate, din setup.
Nici Vave nici eu nu ne supäräm, dar dacä nu stii ce-i aia "spoiler", întreabä înainte sä te repezi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 17:05   #34
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
De acord ca asta e definitia clasica.

iar faptele or face parte din setup, dar eu cred ca ideea de spoiler trebuie abordata prin prisma criteriului..."daca tu spui ceva ce eu n-as vrea sa aflu acum, pentru ca as vrea sa vad filmul fara sa desconspiri tu" inseamna ca ce faci tu e spoiler...
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 21:38   #35
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bun, fä-ti un tricou si scrie-ti pe piept: "Popor, ia atentiune! Eu n-as vrea sä aflu acum [puncte-puncte], deci vä rog sä nu deconspirati nimic din toate astea, prin locurile unde s-ar putea ca eu sä citesc/aud! Miersî!"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 22:20   #36
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
l-am vazut si eu acum 1/4 ora. (adica fatza mea de acum)
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 22:29   #37
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Welcome home, Goldie!
(Oh, there is no such place like home!)
Zi empresii.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 23:16   #38
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Pai ce sa mai spun, ca ati spus voi mai bine. Mi-a placut mai putin confruntarea efectiva de la sfarsit, parca prea previzibila. Fata de prima parte care este spontana si surprinzatoare, ulimul sfert e mai conventional. dar oricum am ramas cu un sambet tamp pana acum. In franceza batranelul e dublat de Aznavour. alegere foarte potrivita.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 23:34   #39
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Intr-adevär, splendidä alegere!!!
In original, era Ed Asner - îl mai stii?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2009, 23:39   #40
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Pitbull:
Intr-adevär, splendidä alegere!!!
In original, era Ed Asner - îl mai stii?
nu
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells