Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Feb 2002, 11:14   #1
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Acum ca se stiu nominalizarile... cine credeti ca va cistiga?

Pt noi romanii este o misiune foarte ingrata, sa dam pronosticuri pentru Oscaruri... eu personal, inca nu am vazut nici una dintre cele 5 nominalizari la Cel mai bun Film... voi in Bucuresti ati avut sansa sa vedeti Lord of The Rings, care inca nu a ajuns in Brasov... si atit. Celelalte 4 inca nu au ajuns la noi, iar despre Gosford Park (conform Cinemagia.ro), nici nu se stie cind va ajunge...

Asa ca in tot ceea ce spunem sau pronosticam, ne bazam numai pe intuitie sau pe ce auzim de la cei de peste Ocean...

Totusi niste pronosticuri... spuneti-va si voi parerea.

Cel mai bun film: Lord of the Rings. Inca nu l-am vazut (de fapt nu am vazut nici unul), dar pare cel mai apreciat, atit de public, cit si de critici.

Cel mai bun leading actor: Sean Penn (I Am Sam) sau Russell Crowe (A Beautiful Mind). Amindoi joaca roluri de retardati/schizofrenici, ceea ce pare ca place Academiei :smile:

Cel mai bun supporting actor: Ethan Hawke (Training Day). Am vazut ieri filmul si mi-a placut foarte mult.

Cea mai buna leading actress: Nicole Kidman (Moilin Rouge). Fara indoiala.

Cea mai buna supporting actress: i have no clue. Poate Kate Winslet pt ca inca nu a cistigat nimic...

Regizor: merg pe mina lui Peter Jackson. Desi Altman poate intra si el in calcule...

Scenarist: nu am nici cea mai vaga idee. E greu fara sa vezi filmele.

Animatie: Shrek. A fost super.

In rest... ce va fi, vom vedea.
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2002, 16:15   #2
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Inainte de a incepe, o scurta corectare... Oscar 2002 nu exista. Exista Academy Awards, editia 74, in care se acorda premiul Oscar pentru cel mai bun film in 2001. Faptul ca totul se desfasoara in 2002 nu ar trebui sa induca in eroare. Daca urmaresti de exemplu situl oficial al premiilor (http://www.oscar.com) vei vedea ca nu e folosita niciodata expresia Oscar 2002. De aceea, titlul subiectului initiat de mine se numeste "Academy Awards 74th - Oscar 2001". Cel mai bun film va ramane in istorie ca "Oscar 2001". Multumesc oricum pentru prilejul de a face aceasta precizare.

In ceea ce priveste premiile, sunt in situatie total opusa fata de tine si nu am nici pe departe habar cine va lua premiul si mi-e tot la fel de greu sa fac pronosticuri. Am vazut de exemplu toate filmele nominalizate pentru "Best Picture" si majoritatea celorlalte, insa mi-e la fel de greu sa spun CARE este FILMUL.
Incordarea e parca mai mare anul acesta decat anii trecuti. Cel putin anul trecut era clar ca unul dintre "Gladiator" sau "Crouching Tiger" vor lua filmul pentru cel mai bun film, fara ca celelalte sa aiba sanse serioase. Anul acesta, dupa ce ca recolta de filme e destul de slaba, nici unul dintre filme nu se detaseaza clar la "Best Picture". De fapt fiecare este reprezentat al unui alt gen ("Moulin Rouge" - musicalul post-modern, "Gosford Park" - un tablou de societate, "In the Bedroom" - o tragedie a ambiguitatii morale, "A Beautiful Mind" - o poveste a victoriei omului asupra conditiei umane instabile, "Lord of the Rings" - aventura omului marunt (hobbit-ul) ales/destinat sa infrunte puterile raului (de fapt mi-e cam greu sa dau o definitie la filmul asta, cand incerc sa-l vad mai mult decat un film).
Teoria ca membrii Academiei merg in general pe mana publicului (deci ar alege "Lord of the Rings") pentru ca a avut succes enorm la public e infirmata de exemplul din 1998, cand "Shakespeare in Love" a fost mult mai apreciat decat "Saving Private Ryan". Nu intotdeauna succesele de casa coincid cu preferintele celor care voteaza.
Mai greu e insa sa oferi o previziune din cauza numarului mare de votanti. E dificil sa iti dai seama de preferintele subiective ale unei multimi de gusturi voit sofisticate ca membrii Academiei.
O scena care descrie bine lucrul asta este o imagine din "Mulholland Drive" cand tanarul si genialul regizor isi pedepseste iubita care il inseala luandu-i toate bijuteriile si turnand vopsea roz peste ele :grin:. Cam asta e portretul gusturilor cineastilor americani... imprevizibil.

Dar in fond asta e frumusetea... noi ne dam cu parerea si ei isi dau cu votul.
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2002, 10:00   #3
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Iti multumesc pentru corectarea titulului dat de mine... stiu si eu ca sint premiile pentru cele mai bune filme din 2001, dar stii cum e... graba...

Si mai vroiam sa te intreb ceva: unde ai vazut filmele?? In strainatate? Le ai pe calculator?
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2002, 15:19   #4
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Pentru lamuriri suplimentare, vezi discutia mea cu Amyd despre "Crouching Tiger, Hidden Dragon"... din subiectul "Oscar"

_________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Blizz pe 2002-02-19 16:20 ]</font>
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells