Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Ce fel de votant esti in 2012
Uslas 8 25.00%
Pedeu 5 15.63%
Domnu' Dan 2 6.25%
Altceva, oricum nu prea stiu cum merge treaba 7 21.88%
Iresponsabil, apolitic, vreau "sa mi se dea" 10 31.25%
Voters: 32. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jul 2012, 00:10   #301
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
2007, tot Presedintele Basescu: La cinci minute dupa ce se decide suspendarea mea, demisionez
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 00:28   #302
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by White1:
Huh? Paranoia? Nu-s nici un sustinator USL. De asta n-are rost sa te bagi in discutiile astea, aici, brusc, unii useri nu mai vad decat in alb si negru. Noapte buna.
Oh, gata cu ironia? Credeam ca ai un punct de vedere dincolo de misto-uri de o propozitie.

USL a realizat suspendarea lui Basescu, demitand dupa bunul plac avocatul poporului si presedintii camerelor, blocand Cutea Constitutionala printr-o ordonanta neconstitutionala si facand alte abuzuri care au determinat o reactie negativa in intreaga Europa civilizata. Votand pentru suspendarea realizata in dispretul legii de ei, tu sustii implicit actiunile lor.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 00:40   #303
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by danonino:
2007, tot Presedintele Basescu: La cinci minute dupa ce se decide suspendarea mea, demisionez
Iar dupa ce a declarat asta, au vrut sa-l impiedice sa mai candideze la presedentie dupa ce demisiona. Aici a explicat decizia de a nu demisiona. Cine crede ca nu erau in stare sa-l impiedice, nu trebuie decat sa priveasca la ce se intampla acum. Pe de alta parte nu neg ca e posibil sa si fi mintit. Dar daca cineva imi arata ce e rau in faptul ca cere oamenilor sa vina la vot, eu nu mai postez pe threadul asta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 01:20   #304
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Liviu-, iar vii cu decizii ale curți?. Mai mult asta e consultativă. Păi dacă Băsescu ignoră hotărârile astea consultative de ce le-ar lua în considerare ceilalți?

În plus la atribute ca cele de mai jos să nu fi sancționat ar fi însemnat ca Parlamentul să-și însușească atributele.
"nu fac nimic altceva decât să facă legi pentru infractori şi nu pentru interesul public",
"o şandrama intrată în moarte clinică"


Twinsen nici nu te aștepta la măsuri de la actualul guvern. E un guvern de tranziție, interimar cu scopul de a organiza alegerile. Măsurile vor veni după. Chiar ar trebui să fi naiv să-i pretinzi acestui guvern mai mult. N-ai văzut și când a luat o decizie cu ICR-ul imediat i-a sărit avocatul poporului în cârcă cu reclamații la CCR, ce mai erau sabotați la orice horărâre. Eventual să stea să evalueze situația în care ne aflăm și după ce au puterea de a putea face efectiv ceva o vor face.

Legat de ce s-a întâmplat ieri cu așa zisele cerințe/porunci ale lui Barosso am avut din nou ziariști penibili. Greu cu traducerile, din puncte de discuție s-a ajuns la porunci...
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 07:43   #305
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
Respect Traian Basescu, cu toate defectele lui cel mai mare presedinte pe care l-a avut Romania vreodata.
doamne dumnezeule, sper ca glumesti!
unde-i Vlad Dracul ca sa vad numai boieri trasi in teapa?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 09:23   #306
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by Twinsen:
Respect Traian Basescu, cu toate defectele lui cel mai mare presedinte pe care l-a avut Romania vreodata.
doamne dumnezeule, sper ca glumesti!
Stii tu unul mai bun? Vlad Tepes nu era tocmai presedintele Romaniei...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 10:46   #307
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
avem cumva vreo masura pentru bunatatea sau rautatea unui presedinte? institutia lui este una dintre cele trei puteri intr-un stat democratic. are oameni platiti bine sa-l ajute, sa-l sfatuiasca, sa-i controleze imaginea publica. Basescu, din pacate, a crezut ca daca uneori, arata ca este un roman ca oricare altul adica merge la cumparaturi in supermarket, conduce o masina ieftina, se distreaza la un restaurant traditional, dansand cu sotia sau cu femeile de la celelalte mese, capata popularitate si lumea simpla, fara prea multa scoala, cea care formeaza "grosul" electoratului, il va iubi si-l va urma orbeste. asa mizeaza si acum, pe aceeasi carte. de-aia apare pe la tv imbracat in tricouri, de parca tinuta sport l-ar ajuta sa-si schimbe imaginea in fata acelora care stiu si vad cum de fapt, Basescu este disperat si moare de ciuda ca pierde ceea ce credea el ca este avantajul in fata altor politicieni: popularitatea datorata carismei. hahaielile si glumitele lui nu prea mai prind. lumea nu se mai amuza. lumea aceea care credea el ca- la sustine este moarta de foame, lesinata si scarbita de sloganurile electorale atat de grotesti.
de fapt, nici Antonescu si Ponta nu sunt mai breji. Base stie asta si incearca, cu ultimele lui puteri, sa-si salveze arca, cu ajutorul multimii care l-a mai salvat odata. acuma sa vedem ce animale va alege el, sa-i fie alaturi. Noe le-a luat pe toate? posibil, dar, dupa ce n-o mai fi Basescu presedinte, sigur va veni potopul!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 13:50   #308
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by danonino:
2007, tot Presedintele Basescu: La cinci minute dupa ce se decide suspendarea mea, demisionez
Iar dupa ce a declarat asta, au vrut sa-l impiedice sa mai candideze la presedentie dupa ce demisiona. Aici a explicat decizia de a nu demisiona. Cine crede ca nu erau in stare sa-l impiedice, nu trebuie decat sa priveasca la ce se intampla acum. Pe de alta parte nu neg ca e posibil sa si fi mintit. Dar daca cineva imi arata ce e rau in faptul ca cere oamenilor sa vina la vot, eu nu mai postez pe threadul asta.


5 minutes and counting...


PS:

Băsescu: Şcoala scoate tâmpiţi

Last edited by danonino : 14 Jul 2012 at 13:54.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 14:27   #309
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by White1:
Huh? Paranoia? Nu-s nici un sustinator USL. De asta n-are rost sa te bagi in discutiile astea, aici, brusc, unii useri nu mai vad decat in alb si negru. Noapte buna.
Oh, gata cu ironia? Credeam ca ai un punct de vedere dincolo de misto-uri de o propozitie.

USL a realizat suspendarea lui Basescu, demitand dupa bunul plac avocatul poporului si presedintii camerelor, blocand Cutea Constitutionala printr-o ordonanta neconstitutionala si facand alte abuzuri care au determinat o reactie negativa in intreaga Europa civilizata. Votand pentru suspendarea realizata in dispretul legii de ei, tu sustii implicit actiunile lor.
Unde am zis ca o sa votez pentru suspendare? Sau ca o sa votez in orice fel? Dupa cum am zis, aici tu vezi totul doar in alb (Basescu) si negru (USL). Si daca nu sunt alb (eu, chiar eu sa nu fiu alb, Doamne 8-|) atunci e clar ca sunt negru. Ce face politica din oameni...
N-am nici un punct de vedere, dar pot sa incerc niste mistouri de doua propozitii.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 14:51   #310
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
White, la referendum asta nu exista decat da sau nu, alb si negru. Daca nu te duci, e echivalent cu a fi de acord ca Basescu sa ramana in functie, datorita deciziei cu prezenta obligatorie de 50%.

Din zecile de mesaje pe care le-am pus pe threadul asta, nu-mi amintesc unul singur in care sa-i fi jignit pe Antonescu sau Ponta si cu siguranta nu am folosit la adresa lor cuvinte gen "gretoasa", "jegoasa" etc. Tu vii imediat dupa ce afirm ca il respect pe Basescu si arunci o acuzatie de o logica foarte indoielnica, formulata in termeni jignitori. Apoi tot tu te miri "ce face politica din oameni".
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 17:09   #311
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Oh, vai, am acuzat un politician ca ar fi ipocrit!!! Mai, mai ca imi dau lacrimile, ca lui Basescu atunci cand plangea dupa Stolojan inainte de primul lui mandat. Asta e un exemplu destul de logic de ipocrizie? Daca nu, sunt sigur ca se mai gasesc cateva zeci.
Si referitor la declaratia lui, pentru care tu il respecti atat de mult. Normal ca a zis ce a zis. Doar nu era sa spuna ca vrea ca oamenii sa nu vina la vot, chiar daca probabil asta isi doreste.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 17:17   #312
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
din 90 incoa o tot ducem in iarna aia care nu e ca vara. stiti voi, iarna aia cu our discontent. in fapt majoritatea voturilor pentru orice erau un vot negativ, nu erau un vot pozitiv pentru x sau y(exclud aici gospodinele alea cu kent, cafea, valuta.) si ca sa nu mai vorbesc la general ma pun pe mine, am votat campeanu sau constantinescu nu pentru ca imi placea de ei ci pentru ca imi displaceau ceilalti. asa si cu basescu un 2004, cum sa il votezi pe bombonel, pui stampila pe marinel chiar daca nu stii daca e mai (b)treaz sau nu. si doamne iarta-ma speriat am pus stampila si pe ilievici ca sa ne trezim cu vadim. asa si acum. nici vorba ca crin(scuzati-mi ebismele) e mai breaz, sau ponta. dar NU mai vreau basescu.

uitandu-ma in urma singurul pe care l-as vota acum cu doua maini ar fi tariceanu. o alta rasa!
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance

Last edited by victor : 14 Jul 2012 at 17:21.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 17:53   #313
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
exact. de fiecare data s-a votat impotriva lui x sau y candidat, nu pentru ca lumea era convinsa ca reprezenta o alternativa mai buna ci pentru ca a dorit o schimbare, oricare ar fi fost ea.

Tariceanu a fost prim-ministru. ti se pare ca a realizat ceva spectaculos din fotoliul de premier?
ahh, da, ne-am accizat cat am putut de mult. pe muzica de pian.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 19:04   #314
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by White1:
Oh, vai, am acuzat un politician ca ar fi ipocrit!!! Mai, mai ca imi dau lacrimile, ca lui Basescu atunci cand plangea dupa Stolojan inainte de primul lui mandat.
Da, dar vezi tu ca lacrimile lui Base ipocrite sau nu, nu costau nimic Romania. Cand Ponta se duce si e ipocrit la Bruxelles, noi platim pretul.
Originally Posted by White1:
Si referitor la declaratia lui, pentru care tu il respecti atat de mult. Normal ca a zis ce a zis. Doar nu era sa spuna ca vrea ca oamenii sa nu vina la vot, chiar daca probabil asta isi doreste.
Daca ar fi avut nerusinarea multor altor politicieni romani ar fi putut sa ceara sustinatorilor sai sa nu vina la vot. Slava domnului, ca argumentatie se gasea destula, avand in vedere cum a procedat USL-ul. Sau ar fi putut sa nu zica nimic, nici sa vina nici sa nu vina.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2012, 22:31   #315
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Twinsen:
Da, dar vezi tu ca lacrimile lui Base ipocrite sau nu, nu costau nimic Romania. Cand Ponta se duce si e ipocrit la Bruxelles, noi platim pretul.

Cu cata ardoare adopti atitudinea de sclav in fata UE. Romania e un stat national, unitar si suveran. Tie nu-ti place asta, tu vrei sa fii un sclav in fata UE si Romania la fel.

Imi place cand toti cretinii isi dau cu parerea despre greci, ajung sa compuna o manea plina de critici si luari la misto la adresa elenilor si a tarii lor. Chestia e urmatoarea: cand e sa comparam poporul grec cu cel roman, noi vom iesi intotdeauna prost, asta pentru ca greci au ceea ce pe noi nici macar nu ne intereseaza, respectul de sine. In situatia in care se afla tara lor, numai sclavi nu se considera, au drepturi, sunt egali, sunt oameni si le pasa de asta. In schimb, noi plecam capul, jucam rolul ciobanului avertizat de miorita.



Omar Haissam, omul pe care justitia lui Basescu a reusit sa il evadeze.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2012, 00:37   #316
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Twinsen:
Respect Traian Basescu, cu toate defectele lui cel mai mare presedinte pe care l-a avut Romania vreodata.


AHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHBAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH AHAHAHAHA

Si mai sus ziceai ca nu esti pedelac infiltrat ci doar anti-baubau. Daca sapi destul de mult in pamant, dai de viermi, asta este si cazul actual. Ia-o mai mult ca pe o metafora decat literal. Sclavilor, veti avea in viitor alte ocazii sa mai votati unu ca el dar deocamdata asta o sa se care.

Aveti aer conditionat la sediu sau va da doar caise si apa minerala ?

Originally Posted by danonino:
Originally Posted by Twinsen:
Da, dar vezi tu ca lacrimile lui Base ipocrite sau nu, nu costau nimic Romania. Cand Ponta se duce si e ipocrit la Bruxelles, noi platim pretul.

Cu cata ardoare adopti atitudinea de sclav in fata UE. Romania e un stat national, unitar si suveran. Tie nu-ti place asta, tu vrei sa fii un sclav in fata UE si Romania la fel.


In capul lui e un erou sau ceva. Mai acum ceva pagini era cu Ilici in gura, cu comunistii si cu minerii. Cum ziceam in primul post, pedelacii nu s-au nascut cu gena ironiei pentru ca altfel ar putea discerne ca ceea ce zic este fix ceea ce a dus Romania in rahat si inca nu am iesit cu capul sus de acolo. Incercam si noi dar e greu cu sclavi ca astia care vad din invrajbirea unora impotriva celorlalti ca un razboi ideologic sau ceva. In plus nu le place nici democratia decat cu prag. Ai dracu democrati.

Originally Posted by danonino:
Omar Haissam, omul pe care justitia lui Basescu a reusit sa il evadeze.

In timpul mandatului meu, l-am facut scapat pe cel mai terorist dintre teroristi prinsi pe teritoriul Romaniei.

Sa nu uitam si ultima vizita oficiala a unu sef de stat la Bucuresti, Assad din Siria, ce reusita a fost aia pe plan extern. Aia minunatie, dar a fost cu strategie, a fost pentru Shengen si pentru cresterea leului fata de euro.

La fel si cu centura de siguranta care a fost pompata in mentinerea leului pentru ca romanului ii pasa, nu ca nesimtitii aia de greci. Defapt romanul are putine cerinte, dar se tine de ele precum copilasii de mamicutele lor(care oricum sunt prea multi, da-i dracu de asistati de stat) :
1. parculete pentru copii la fiecare 50 de metri (pe mijlocul strazii ca sa fie xxxxxxxxxxtreme)
2. cosuri de gunoi cate 10 pe fiecare stalp (de preferat cu fata spre strada ca sa simti ca faci un efort si ca esti om bun)
3. banci la soare, ca sa moara ai dracu pensionari mai repede (tot de preferat sa fie in mijlocul drumului intre 4 benzi, poate mai da masina peste vreunu, ale dracu lipitori)
4. borduri la fiecare 2 ani si piscine in sate
5. maieru roz cu pantaloni scurti de blugi
6. democratia, legile europene, indeologiile si lupta cu istoria(pentru ca este convenabil si usor de dat din gura acum, mai greu atunci)
7. cursul leu-euro, poate cel mai important dintre toate; de preferat mentinut cu bani imprumutati si cu o liniste deplina, una ca pe lacul de la Ipotesti, pentru "binele cel mare al poporului". Ia ascultati: http://www.youtube.com/watch?v=BqE85IlDEQE. Ahhhhh, ce bine e. Daca toti am fi mai relaxati, am suporta si mai bine piciorul pus pe gat de PDL si Basescu, si ce liniste ar fi aia. Mai ca te ia somnul..... .......noapte buna.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 15 Jul 2012 at 01:27.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2012, 11:34   #317
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by White1:
Oh, vai, am acuzat un politician ca ar fi ipocrit!!! Mai, mai ca imi dau lacrimile, ca lui Basescu atunci cand plangea dupa Stolojan inainte de primul lui mandat.
Da, dar vezi tu ca lacrimile lui Base ipocrite sau nu, nu costau nimic Romania. Cand Ponta se duce si e ipocrit la Bruxelles, noi platim pretul.
Originally Posted by White1:
Si referitor la declaratia lui, pentru care tu il respecti atat de mult. Normal ca a zis ce a zis. Doar nu era sa spuna ca vrea ca oamenii sa nu vina la vot, chiar daca probabil asta isi doreste.
Daca ar fi avut nerusinarea multor altor politicieni romani ar fi putut sa ceara sustinatorilor sai sa nu vina la vot. Slava domnului, ca argumentatie se gasea destula, avand in vedere cum a procedat USL-ul. Sau ar fi putut sa nu zica nimic, nici sa vina nici sa nu vina.


Tu esti pe campii pe acolo in continuare. Cum sa le spuna sa nu voteze?LE interzice dreptul constitutional la vot?Daca ar vota doar 7 milioane de oameni 80 % pro demitere si 20 % impotriva demiterii dar referendumul ar fi anulat pt ca nu s-au prezentat suficienti oameni crezi ca ar fi ok ca Basescu sa ramana presedinte?
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2012, 18:41   #318
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Tocmai am urmarit discursul lui Antonescu la Timisoara. Am remarcat ca nici un moment participantii nu au scandat "Antonescu", ci "jos Basescu". In ochii oamenilor de acolo si nu numai, Antonescu si Ponta nu sunt aclamati pentru ei insisi ci pur si simplu pentru ca sunt contra lui Basescu. Intodeauna cand a vorbit Basescu in aer liber, s-a strigat "Basescu".

In alta ordine de idei e interesant ca atunci cand esti in alianta stransa cu partidul lui Iliescu, sa te duci sa le vorbesti timisorenilor despre mineriade si anticomunism.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2012, 19:23   #319
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Te uiti cam mult pe la televizor.

Iti aduc aminte de "visul umed" al lui Basescu, declarat de iluminatul insusi, cand PDL s-a aliat cu PSD-ul pentru un an de zile.

Singurul avantaj al Timisoarei a fost distanta si nicidecum un semn de moralitate si o dorinta mai mare sau mai mica de a fi liber, la Brasov s-a intervenit rapid pentru ca era aproape. Nu stiu ce le-a vorbit alora din Timisoara dar probabil, ca orice politician, i-a ridicat in slavi ca sa castige simpatie, nu rezonez cu un astfel de mesaj dar nici nu traiesc acolo. Probabil ca sa vorbeasca pe acolo a trebuit sa dea niste bani tiganilor mafioti care subjugheaza orasul. Cand mai fac aia o noua miscare de protest impotriva stapanilor locali ? Poate le place sau prind curaj doar cand sunt la 500 kilometri distanta ?
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 15 Jul 2012 at 19:27.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2012, 10:26   #320
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
http://www.catavencii.ro/Fisele-lui-...ofie_0_84.html
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells