Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jul 2004, 23:07   #1
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Peter Greenaway

Care e, tata, treaba cu asta? Ce filme face? Le-ati vazut? Eu nu am vazut, luminati-ma si pe mine, cei care ati vazut.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2004, 00:05   #2
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
eu zic ca e un loc special sa vorbeasca rafinatii, elitistii, snobii.... sa lasam locul lui a.l.s sa se arunce ca pestele in ocean vorbind despre acest regizor special ce a bulversat lumea cinematografica cu al sau the Cook, the Thief, His Wife & Her Lover . n-am vazut decat the pillow book, care te darama prin stilul vizual (cadru impartit in 2, alternanta de alb-negru si color), un ditamai romanul gravat cu acuarela pe trupul unei japoneze, o nuditate de-un erotism demn de pastrat pe retina si in suflet pentru tot restul vietii.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2004, 01:01   #3
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by EgoN:
eu zic ca e un loc special sa vorbeasca rafinatii, elitistii, snobii.... sa lasam locul lui a.l.s sa se arunce ca pestele in ocean vorbind despre acest regizor special ce a bulversat lumea cinematografica cu al sau the Cook, the Thief, His Wife & Her Lover . n-am vazut decat the pillow book, care te darama prin stilul vizual (cadru impartit in 2, alternanta de alb-negru si color), un ditamai romanul gravat cu acuarela pe trupul unei japoneze, o nuditate de-un erotism demn de pastrat pe retina si in suflet pentru tot restul vietii.


mai intai o corectura: cred ca ai vazut "Prospero's Books" (Cartile lui Prospero) - o compozitie baroca, avand ca pretext piesa lui Shakespeare "Furtuna"... filmul e plin de citate culturale. Innebunesti daca incerci sa descifrezi atat cat crezi ca stii...

mai mult mi-a placut "The Cook, the Thief, His Wife and Her Lover" (Bucatarul, hotul, nevasta lui si amantul ei). un subiect (o metafora...) care iti da fiori, te rascoleste: sotia isi obliga sotul sa manance cadavrul amantului (un bibliotecar) pe care acesta, furios, l-a amorat... aici e Greenaway - tipul care deranjeaza, care are curajul & nebunia sa spuna ca lumea aceasta ii miroase a cadavru... o spune in momentele fericit-solare si intr-un cadru frumos mobilat, ornamentat...
filmul are si o lectura ideologica/politica (chiar Greenaway o recunoaste) - protestul (cam la moda pentru un anume segment de intelectuali...) impotriva consumului. din nou - o metafora morbida a gurii, a ingurgitarii.

"The Draughtman's Contract" (Contractul desenatorului), un film mai vechi, pe care l-am vazut mai demult, dupa '90, este un fel de thriller ciudat, cu scene de sex si... evident arta. va trebui sa-l revad cumva... da, muzica mi-a placut foarte mult...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2004, 10:26   #4
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
e the pillow book, believe me dear herbert....http://www.imdb.com/title/tt0114134/
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2004, 12:00   #5
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
sorry, eu vorbeam despre un alt film al lui Greenaway. inca un semn ca tre' sa "fac ordine" in filmografia lui Petrica..., mai ales ca merita.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2004, 01:30   #6
alexedi
Junior
 
alexedi
 
Join Date: Feb 2003
Location: bucuresti
Posts: 72
Send a message via MSN to alexedi Send a message via Yahoo to alexedi
Carturesti

Pe timpuri, cand era libraria Carturesti pe undeva pe langa Yellow si Edgar's, aveau casete video originale 'de la ei', printre care si cvasi-integrala greenaway. Sau british council, unde au aproape toate filmele lui. De vazut- Prospero's books, Dante's inferno, The Cook..., Drowning by numbers, The draughtsman's contract, Pillow Book, The belly of an architect- asta imi vine in minte acusica.
Si da, stiu ca la engleji se scrie cu litere mari peste tot, da mi-e lene.
alexedi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2004, 10:01   #7
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Re: Carturesti

Originally Posted by alexedi:
Pe timpuri, cand era libraria Carturesti pe undeva pe langa Yellow si Edgar's, aveau casete video originale 'de la ei', printre care si cvasi-integrala greenaway.

Tot acolo se redeschide in curind Carturesti Unu.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2004, 10:34   #8
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
http://agenda.liternet.ro/articol.php?art=1094
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2004, 13:13   #9
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
dragi forumishti... avand in vedere ca nu suntezti singurii care mishunatzi pe aici ... knd deschidetzi un topic despre un anume Peter Greenaway ... poate mai shi datzi ceva detalii despre el. Nu toata lumea este atat de iluminata ca voi. Chestia asta a mai fost "realizata" odata cu topicul Mihai Bedeneac: nimeni nu shtia nimik despre el pana knd nu s-a trezit cineva care sa intrebe.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2004, 07:53   #10
Mifune
Senior
 
Mifune
 
Join Date: Oct 2003
Location: Shetland
Posts: 86
http://www.imdb.com/name/nm0000425/
__________________
"If we have to give them our lives... we give them HELL before we do it!"
Mifune is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2004, 07:59   #11
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Sa mentionez ca m-am cam saturat sa tot apelez la IMDB. Intru pe acest forum sa citesc nu sa iau linkuri. Oricum multzumesc!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2004, 15:40   #12
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
in general ciudat si bizar, dar pillow book e superb si minunat
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2004, 21:44   #13
Vladica
Novice
 
Vladica
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 21
"The Draughtsman's Contract" e cel mai misto din cate am vazut regizate de el si cel mai putin ciudat ; din alea ciudate, ar trebuie mentionate "The Belly of an architect" si "Prospero's Books" (Shakespeare intalneste suprarealismul si iese ceva interesant nu ca'n "Titus") ; si "The Pillow Book" e misto...
Vladica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2004, 19:03   #14
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Vladica:
(Shakespeare intalneste suprarealismul si iese ceva interesant nu ca'n "Titus")

Mie Titus mi-a placut tocmai pentru abordarea aia degajata, lejera, coregrafica. Si excelenta scenografie.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2004, 23:17   #15
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Vazut The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover cu ale sale cadre foarte plastice...de unde vedem pictorul din Greenway. Salutara e si prezenta lui Jean-Paul Gaultier la costumase, si in general a couturierilor in filme (noroc cu Almodovar).
Interesant mi s-a parut X rating-ul pe care l-a primit filmul initial, 'cause insusi Greenaway spunea ca nu exista in tot filmul o scena care sa merite rating X.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2004, 12:56   #16
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Am vazut in cele din urma "The Pillow Book" si "Baby of Macon"; primul din ele are o imagine texturizata, cu multe split screenuri (care rezolva atit ratiuni estetice cit si problema alambicata a montajului paralel, permitind mai multor actiuni / prim-planuri, etc sa se desfasoare simultan pe ecran; efortul extrem in aceasta privinta ii apartine lui Mike Figgis care, in Time Code, imparte ecranul in 4, vizualizind patru povesti distincte). Pare film facut de homosexual, cu atitea nuduri masculine abundind pe ecran, cu poveste simpla, dar in care poti intrezari un corespondent asiatic al mitului golemului; citeva cadre care par picturi imortalizate, inserturi pe ecran, titluri, sexe d'un ange, perfect melange. Cadrul mortii editorului homosexual foarte misto, cu cartea tacerii si a mortilor, cu ultima litera scrisa cu cutitul pe gitul lui, si pe litera scrie moarte. Foarte misto filmat, obositor pentru unii poate, film de vazut singur.

"Baby of Macon", mult mai brutal deci "The pillow...", amplasat prin secolul 16-17, cred, cu o miza eretica > blasfemiatoare, cu multe nuduri madculini, cu imagerie Durer & co, cu o scena de viol in grup in catedrala, cu un copil "divin", aluzii biblice desacralizate (v. scena din hambar).
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2004, 23:14   #17
kasper hauser
Senior
 
kasper hauser
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bacau/Iasi
Posts: 106
Send a message via Yahoo to kasper hauser
Eu am vazut de Greenaway 4 filme:"The Draughtman's contract", "Drowning by numbers", "The cook the thief his wife and her lover" si "8 1/2 Women".
Preferatul meu din toate aceste 4 ramane "The Cook...", pentru imactul care l-au avut ultimele minute asupra mea, dar si entru calitatile sale artistice si precizia executie. Mi se pare, practic, ireprosabil acest film.
"Drowning by numbers" mi-a placut numai d.p.d.v artistc, dar nu am reusit sa simt nimic. Asta fiindca mi s-a parut mult prea personal pentru a ii putea intelege tainele.
"Draughtman's Contract" mi s-a parut foarte bun, dar destul de rece pentru a ma putea impresiona cu adevarat.
Dragut mi s-a parut "8 1/2 Women", care a adus totusi un oarecare aer proaspat, cel putin prin decor si amplasare temporala si tonalitate.
__________________
"Silencio"(Mulholland Drive)
kasper hauser is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 19:31   #18
andreidita
Novice
 
andreidita
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 2
Cateva detalii relevante despre Greenaway:
1. a fost mai intai pictor (dupa aia am inteles de ex de ce imaginea din The Cook... e asa cum e)
2. duce un razboi impotriva celei ami mari probleme a cinematografiei in viziunea lui: ca in cei 100 de ani de istorie, filmul a constat in 99% din cazuri doar in povesti puse pe imagine. Asa ca el incearca din rasputeri sa descentralizeze filmul de pe orbita narativului si sa il transforme intr-o arta autentica cu mijloace specifice de expresie (asa se explica folosirea cadrelor suprapuse etc.). Are un interviu pe undeva pe net in care explica ca a facut Pillow Book tocmai pt a le da celor care vor numai scris si naratiune un film care sa fie numai despre scris oricand, oriunde, pe orice etc.
3. a colaborat aproape 15 ani cu compozitorul minimalist Michael Nyman.
4. De-a lungul timpului, a creat o mitologie personala care e expusa in multe din filmele lui. Acum are un mega-proiect (o trilogie cinematografica, expozitii de pictura, scenarii, piese de teatru etc) care urmareste complicata viata a lui Tulse Luper, (un personaj la care are referiri in multe filme anterioare) un colectionar in jurul caruia se invart o multime de evenimente reale si imaginare (in primul film ajunge la niste mormoni americano-germani din utah si in belgia celui de-al doilea razboi mondial). Astfel, proiectul incearca sa reprezinte lumea plecand de la cele 92 de serviete cu obiecte colectionate si urmarind istoria acestora.
Ca metode foloseste de la clasicul multi-layered la imagini de la castingul actorilor, afisarea fragmentelor din script. Filmul e exceptional si include tot ceea ce facuse pana atunci (Tulse Luper Suitcases se cheama)
5 E un regizor care nu face filme pentru a exprima sentimente, ci pentru a crea structuri, pentru a expune moduri de a intelege si reprezenta lumea, exprimand astfel, mult mai mult decat sentimente (incluse si ele).
andreidita is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2005, 09:02   #19
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
am ajuns la "belly of an architect" acum vreun an pe la cinemateca. in afara sunetului infernal, si de fapt, a intregii copii care le fusese data si din care nu intelegeai decat intuitiv cam ce a vrut artistul (proiectionistii si-au cerut mii de scuze, cat de absurd), pot sa spun ca impactul nu a fost exact cel pe care il asteptam. un pic pierdut in orgoliul lui si in forta actorului.
personal, nimic nu e mai aproape decat "drowning by numbers". un film superb, ironic, poate ca s-a potrivit si perfect cu un anume simt al umorului. si iacata filmul "marelui joc al mortii", unde greenaway iese un pic din stampele japoneze (metafora ne ucide), si se aliaza pe de o parte cu un vizual de vian, pe de alta parte cu ironie de stoppard.
beautiful.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 01:27   #20
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by keyzer soze:
greenaway mi se pare mai mult un artist vizual (copiat acum de mister bjork...) decat un cineast - desi filmele sale sunt conceptualizate la extrem, sufletul le lipsesteunul mai destept ca mine spunea ca un intelectual nu va putea fi niciodata un artist, si inclin sa-i dau crezare - greenaway cunoaste prea multe, iar jocul referintelor sale ingheata orice urma de emotie

Am dat intimplator peste chestia asta si vreau s-o rectific. Din pacate, arhitectul, colocatarul cinefilului, a gindit-o cu burta. Trec peste silogismul "desi filmele sale sunt conceptualizate la extrem, sufletul le lipseste", (tocmai pentru ca sint "conceptualizate", le lipseste "sufletul") pentru a corecta afirmatia reductiva cum ca livrescul ingheata emotia. Asta din simplul motiv ca desi, in sensul strict, emotia implica o reactie afectiva, si multi pot ramine numb la filmele lui Greenaway, exista si momentele vietii psihice, emotiile de ordin estetic. Exista rinjetul victorios pe care il ai cind intelegi un joc de cuvinte din Joyce, o metafora din Beckett, o rugaciune din Baraka, o meditatie asupra memoriei persistente la Resnais sau o blasfemie la Roy Andersson. Nu, a fi intelectual in film nu e un pacat si nici nu amortizeaza sufletul. Iar Greenaway, care poate parea de o frumusete rece, poate sa si atinga, asa cum se intimpla, spre exemplu, in secventa din The Cook..., in care sotia se culca linga amantul mort si ii cere s-o trezeasca dimineata cu un sarut. Sau, tot ea, povestind cum o brutalizeaza sotul-hotul si o pune sa il stearga la fund. Sint si astea emotii, numai ca, deh, unei inimi la pat nu poti sa-i zici :'ridica-te si umbla'. In rest, despre morti, numai de bine.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells