Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jul 2008, 19:00   #81
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Am citit ce au scris Pitbull si Buticut.Sunt de acord ca Buticut a pus multa pasiune,dar chiar cred ca Tim Burton putea face mai mult.
Chiar daca majoritatea criticilor sunt pozitive ,nu cred ca e un film perfect.E bine facut si ne da iluzia ca e perfect.
Stephen Sondheim e un geniu,nu Tim Burton.Daca altcineva ar fi citit sceanriul extraordinar al lui Sondheim ar fi facut mai mult(poate avandu-l ca maestru chiar pe Tim Burton
Voi revedea filmul,si ma voi gandi.
Mi-a placut,dar ii lipsesc unele lucruri ca sa fie perfect,si dupa ce se termina sa spui " sunt uluit"...
Revin,cand se poate.
De vazut si asta:
http://www.cinemagia.ro/movie.php/Sw...movie_id=15254
Cu ZoltanOctavian Butuc,Adrian Pintea.
La BBC a fost lider de audienta.
Se poate descarca?
http://www.cinemagia.ro/news.php?new...default&hist=1
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2008, 09:48   #82
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Re: "Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street&

[quote]
Originally Posted by Pitbull:

"Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street" - Un musical macabru
Reþeta merge, execuþia sux

Noul eºec al lui Tim Burton - care de la mediocritatea "Planet of the Apes" (2001) parcã n-ar mai fi acelaºi care a fãcut primii doi "Batman"-i, "Edward Scissorhands", "Ed Wood", "Mars Attacks!" sau "Sleepy Hollow", e un musical foarte prost (premiat cu Globul de Aur la aceastã categorie), de o morbiditate destul de reuºitã - rezultat al unei evoluþii adaptatoriceºti în trepte: mai întâi piesa lui Christopher Bond, apoi varianta ei muzicalã, de Stephen Sondheim ºi Hugh Wheeler, ºi în sfârºit forma actualã, bazatã pe un scenariu de John Logan. Ca sã nu ne mai încurcãm cu localizarea în timp a meritelor ºi culpabilitãþilor, le vom discuta strict la nivelul produsului finit.
Aºadar, povestea în sine are o anumitã substanþã: drama unui om nedreptãþit care devine sclavul propriei lui dorinþe de rãzbunare, astfel ajungând sã declanºeze o serie întreagã de dezastre. Pe de o parte, acest material epic e împins pânã la paroxism, devenind suportul unui ºir de crime sângeroase ºi bestiale, absolut nemotivate, dar completate cu canibalism. De de altã parte, se suprapune un strat consistent de umor (fatalmente negru), inclusiv prin suprema ironie a specialitãþilor antropoculinare din plãcintãrie. Se cuvine sã mai remarcãm ºi construcþia dramaturgicã la rândul ei destul de elaboratã, care preia modelul rocambolesc-dickensian al aprioricelor telenovele victoriene, cu tipicele sale lovituri de teatru, rãsturnãri de situaþie ºi sincronizãri fatidice (spre bine sau spre rãu), remodelându-l într-o formulã modernã, cu specularea în cheie absurdã a naivitãþilor epocii. Reþeta este, de bunã seamã, complexã, savantã ºi incitantã; din pãcate, execuþia finalã a plãcintei lasã enorm de dorit.
Pana aici sunt cumva de acord,lui Tim i-a lipsit ceva ,o coregrafie,miscare,mai mult imprevizbil..Nu ne mira,Tim Burton nu a reusit mereu sa faca filme perfecte(cu exceptii) dar au fost mereu surprinzatoare.
Quote:
În plan dramaturgic, scenariul, solid articulat pe tot parcursul, se pierde pe sine în final, când rostogolirea în cascadã a catastrofelor provocate de verva rãzbunãtoare a lui Sweeney Todd devine previzibilã ºi lipsitã de orice imaginaþie. Sincer sã fiu, e bine, slavã Domnului, cã inocenta Johanna scapã de briciul cu prãsele de argint - nu din scrupule, Doamne fereºte, ci numai din nevoia de a rafina cruzimea întregului film prin ponderare; zãu c-ar fi fost prea de tot s-o omoare ºi pe ea! - dar trucul care-i aduce salvarea e ieftin ºi banal. Rolul justiþiar al lui Toby e la rându-i telegrafiat ºi cam didactic. Ca sã nu mai vorbim de totala decepþie a modului cum sunt paginate execuþiile celor doi ticãloºi (Turpin ºi Bamford) - douã anticlimaxuri super-fâsâite, dupã ce un film întreg ne pregãtise, insistent, sã ne aºteptãm la niºte pedepse crude ºi nemiloase de sã stea mâþa-n coadã ºi mai multe nu.
Si asta e un lucru foarte sensibil si realist punctat.
Quote:
Aºa cum am mai spus, toatã povestea e cu deliberare trasã de pãr, din multiple puncte de vedere (logic, moral, al credibilitãþii, al naturalismului, etc.), iar în majoritatea cazurilor aceste licenþe funcþioneazã bine; totuºi, se menþin unele lacune nepermise, în frunte cu improbabilitatea ca, într-o Londrã oricât de victorianã ºi de mahalageascã, sã poatã fi spintecaþi zeci de oameni fãrã ca nimeni sã comenteze - iar soluþia ar fi fost extrem de simplã, în ton cu aerul de basm sinistru al întregului film: de exemplu, un poliþist orb - sau altceva la fel de absurd, fãrã însã a lãsa golul neumplut. De asemenea, în timpul proiecþiei nu-mi puteam alunga din minte întrebarea: cum Dumnezeu pãstrau ãia atâta amar de carne fãrã sã se strice (culmea - în acelaºi beci unde duduia insistent cuptorul!)? Oarece putini cu gheaþã nu numai cã rezolvau problema verosimilitãþii, dar ar fi îmbogãþit ºi atmosfera de ansamblu a filmului.
Asta e culmea,piesa de teatru in sine si story-ul,subiectul nu incearca sa caute si sa explice ca in filmele politiste ce e logica criminalista sau cum stam cu morala.E doar o poveste captivanta.
Quote:
Toate astea, însã, sunt mai puþin esenþiale în contextul unei povestiri pline de convenþii (deºi, în trecut, Burton stãpânea mult mai riguros ºi imaginativ regulile neveridicului). Principala hibã a filmului se moºteneºte de la varianta intermediarã, ºi constã în partitura lui Sondheim, pe care John Logan o declarã "cea mai complicatã muzicã din istoria musicalului". Sau era beat, sau e complet afon, sau il mange... avec le polonique. Toate piesele sunt simpliste, lãlãite, complet lipsite de acel ritm propriu genului musical (pe scenã sau ecran), destinat sã se conjuge cu firul epic, acþiunile momentane ºi latura de prozã a jocului actoricesc, cu rezultatul de a ridica spectatorul din scaun ºi a-l impregna cu o experienþã pe care n-o va uita toatã viaþa. Cine a vãzut mãcar o datã "Pink Floyd's The Wall", "Man of La Mancha", "West Side Story", "Am sã mã întorc bãrbat", "Jesus Christ Superstar", "Sweet Charity" sau "Cabaret", va continua sã fredoneze, iar ºi iar, cel puþin unele leit-motive - ºi va þine minte pe veci cum þopãia pe scaun. Moleºelile de-aici ale lui Sondheim devin iritante cam de pe la jumãtatea primei piese - iar în final, ating culmile exasperãrii. Practic, penibilitatea muzicii aduce un deserviciu esenþial filmului ºi prin faptul cã, anulând paradoxala contrapondere a stratului macabru, îl lasã dezechilibrat, neconvingãtor ºi gratuit. Culmea, mai distruge ºi libretul, cu care Sondheim a fost mai inspirat: versurile sunt sãltãreþe ºi vioaie, ba chiar au multe rime zglobii, ce sunã din coadã destul de drãguþel.
Nu e dadevarat,eu sunt total necunoascatoare,prima data nu suna prea cunoscut,e o muzica din aceea (care ca orice muzica grea,clasica sa zicem) trebuie sa fie ascultata de mai multe ori ca sa placa,nu sa iti placa prima data si sa te plictisesti repede de ea.Comparatia cu musicaluri -comedii,nu-si are locul,e cu totul alt context.Si musicalurile nu mai prind la public,ca odinioara.E dificil.Si eu chiar am fredonat si mi-a ramas in cap " I feel you Johanna,I still you Johanna" cantata de Antony la geamul ei.Vocile au fost sublime,Depp are o voce minunata(a avut formatioa lui) un timbru minunat,toti au cantat foarte bine ,mai putin Turpin si sluga lui,agentul..
Quote:
În planul regiei, Tim Burton dezamãgeºte prin faptul cã nu mai aduce nimic nou. Recunoaºtem aceleaºi ºi aceleaºi stãri, emoþii, metode ºi mijloace de expresie din cele mai reuºite filme ale lui - ceea ce e cu atât mai grav, cu cât Burton s-a impus ca fiind, prin excelenþã, un non-conformist ºi un spãrgãtor de canoane; or, dacã un asemenea artist începe sã se repete... vai ºi-amar! E drept cã ne cufundã cu mult stil în universul acelui slum londonez de-acum un secol ºi mai bine, cã reuºeºte sã construiascã o lume aproape paralelã cu cea realã în plan istoric ºi geografic, ºi cã e capabil sã confere o personalitate maleficã aproape tangibilã casei unde se petrece totul: frizeria la etaj, plãcintãria la parter, cuptorul ºi maºina de tocat oameni (la propriu!) în subsol - dar ce folos, c-o face abia acum, dupã ce ne-a obiºnuit de-atâtea ori cu smintelile lui? Ba chiar, greºeºte incredibil tocmai la construirea personajului principal. "Bãrbierul diabolic din Fleet Street" e foarte diabolic... ºi foarte puþin bãrbier! M-aº fi aºteptat la niºte demonstraþii de virtuozitate în cheie neagrã, eventual ducând mai departe lecþia învãþatã de la Chaplin, la o îndemânare sinistru-fascinantã ºi la niºte beregãþi tãiate cât se poate de artistic. Când colo, Sweeney Todd bãrbiereºte puþin ºi banal; în rest, taie beregãþi - mult ºi banal. În pofida faptului cã avem de-a face (ºi) cu o comedie neagrã, crimele sunt contracarate doar de muzicã (proastã, cum am mai spus); umor, ioc. Pânã ºi ingeniozitatea se reduce doar la mecanismul fotoliului rabatabil - care la rândul lui oboseºte rapid ºi definitiv, cam de pe la a treia utilizare (ºi, în treacãt fie zis, n-are cum sã-ºi basculeze victimele de la etaj în subsol: o privire mai atentã ne aratã cã, potrivit topografiei casei, toboganul respectiv ar trebui sã treacã exact prin locul mesei din colþul plãcintãriei de la parter).
Atatea amnunte,nici dracu' nu se uita si nu face masuratori topografice,studii de arhitectura la casa ,etc.Povestea si imaginile,interpretarea conteaza.Astea sunt pete in soare.Nu se poate face demonstratie ,exhibitionism,nu e "Barbierul din Sevilla" Sacha Baron Cohen are momentul lui care aminteste de opera,f bun,intr-adevar,nu stiam ca e asa talentat.Umorul e f discret,ironic,fin,asa si trebuie,nu se pot amesteca lucrurile ,stilurile,nu le poti face pe toate ,aglomerand si sufocand,s-a urmarit o idee..bine pusa la punct,nu experimente
.
Quote:
Numai un bou ar putea contesta virtuþile actoriceºti dovedite de Johnny Depp în creaþiile sale din trecut, sub bagheta aceluiaºi Tim Burton - ºi nu numai. Din pãcate, era inevitabil ca oboseala regisorului sã-l afecteze ºi pe el. Încremenirea fizionomiei, fixitatea expresiei, permanenta aurã sumbrã care-l învãluie, departe de a sugera arderi interioare mocnite ºi taine angoasante (ca la Peter O'Toole în "Noaptea generalilor", de pildã), nu constituie decât recursul maºinal la un arsenal actoricesc deja verificat. Dar, mã rog, nu-i de mirare c-a luat Globul de Aur - doar l-au vãzut în atâtea roluri, se cunosc de ani de zile... aproape cã-s prieteni, am putea spune, aºa cã parcã-i vedem cã-i dau ºi Oscarul.
Mult mai bine se prezintã Helena Bonham Carter, Alan Rickman ºi Timothy Spall, în trei variante diferite de personaje tenebroase, fiecare cu câte o altã contrapondere: nostalgiile doamnei Lovett, candoarea ipocritã a judecãtorului Turpin ºi suavitatea libidinos-grobianã a lui Bamford. Pânã ºi Sacha Baron Cohen, în apariþia scurtã, dar nuanþatã ºi percutantã, a lui Signor Adolfo Pirelli, are mai mult haz decât în exageratul "Borat", oferind aici o mostrã de cabotinãrie incomparabil mai rafinatã.
Johnny face un rol mare,nu e vina lui ca e marca inregistrata,pe langa ca se pricepe la cantat,gesturile ,mimica sunt f atent analizate.Merita Globul nu pt alt film deact pt acesta: expresia diabolica ,satanica,repulsiva atunci cand il ucide pe Turpin si pe Mrs.Lovett sunt greu de uitat si fac tot filmul(cred ca si el ,si Burton si chiar frumoasa sotie a lui Burton sunt putin sariti,dar le foloseste in actul creativ).Helena ,da e un chip minunat,deloc vulgara,cu vocea trecand de la suavitatea unei fetite la registru grav,adanc..Vorbeste cu ochii.Alan Rickamn si Timothy Spall(unul din cei mai urati actori celebri,care scuipa fara sa vrea in piata ,la concurs) mi s-au parut aceiasi ca in Harry Potter,corecti si atat.Pirelli si Cohen sunt f reusiti,pacat ca nu e exploatat mai mult acesta si isi pierde timpul aiurea.

Quote:
ªi pentru cã tot veni vorba de Oscar puþin mai sus, candideazã - ºi l-ar merita - decorurile ºi costumele, care completeazã cu virtuþi plastice pline de mãiestrie universul sordid-halucinant al poveºtii. În ton cu ele, o bilã albã ºi pentru imaginea lui Dariusz Wolski - un adevãrat tur de forþã al folosirii culorilor acromatice ºi luminilor semiobscure. Montajul lui Chris Lebenzon, în special în secvenþele muzicale, accentueazã atât cât se poate dinamismul absent din partiturile alea de douã parale.
Unii dintre fanii montãrii de pe Broadway se plâng insistent de absenþa "Baladei lui Sweeney Todd" - cheia de boltã a musicalului. Nu ºtiu de ce, dar mã îndoiesc profund cã ar fi reuºit, în vreun fel, sã dreagã busuiocul.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
31 ianuarie, 2008, h., 16:30-18:02)
Bucureºti, România
Ba cred ca era interesanta si balada,dar probabil n-au vrut sa incarce prea multPutea veni cumva asa din fundal,melodia,se putea face...Ce m-a socat cel mai mult a fost excesul de sange,care a ingretosat,si finalul cu Toby transformat si demonizat,nu cred ca se impunea,dar de amorul artei...
Filmul nu e de 10 ,dar ramane o bijuterie pt posteritate.Nota 9.
Scauzati greselile de ortografie,voi corecta.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2008, 10:26   #83
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
buticut a scris:
Citat:
Quote:
Pitbull:Sincer sã fiu, e bine, slavã Domnului, cã inocenta Johanna scapã de briciul cu prãsele de argint - nu din scrupule, Doamne fereºte, ci numai din nevoia de a rafina cruzimea întregului film prin ponderare; zãu c-ar fi fost prea de tot s-o omoare ºi pe ea! - dar trucul care-i aduce salvarea e ieftin ºi banal.


Nu e nici un truc, domnule! Din nou, ai pierdut din vedere aspecte importante. Dupa ce Sweeney il omoara pe Turpin, nu-i mai pasa de crime. Isi pune briciurile la odihna, poti sa-i citesti pe chip epuizarea, ca urmarea a implinirii acelei razbunari care l-a devorat in interior. Nu mai era nicio graba, nu mai avea nicio dorinta de a continua sa ofere cel mai fin barbierit. De aceea o lasa pe Johanna sa plece - simply because he didn't care anymore. Ducandu-se repede sa vada ce se intamplase cu doamna Lovett e o reactie normala cand auzi pe cineva strigand.In plus, Johanna deghizata in marinar arata destul de "infricosat", ceea ce poate insemna si faptul ca Sweeney a lasat-o sa plece crezand ca e prea "inghetat de frica" sa ii faca vreun rau. Pe Lucy o omoara relativ repede, desi se vede clar ca ezita, probabil vrand sa dezvolte partea cu "Don't I know you mister?",insa auzind vocea judecatorului, realizeaza ca nu mai are timp, nu mai sta pe ganduri si o omoara. Ar fi fost probabil ultima sa sansa de a pune mana pe judecator - nu putea sa o rateze, razbunarea fiind prioritatea numarul unu!



Citat: Pitbull
Rolul justiþiar al lui Toby e la rându-i telegrafiat ºi cam didactic.

Da, Toby il omoara facand un act justitiar, insa oricum era doar o formalitate, Sweeney fiind deja mort in interior. Este mai degraba o "sinucidere indirecta", el simtind prezenta lui Toby si ridicandu-si gatul, expunandu-l si lasand pe Toby sa il taie. E un film incarcat cu metafore si simboluri. In a doua jumatate a filmului, dupa ce Sweeney "barbiereste" cativa clienti, la un moment dat isi pune degetele insangerate peste chipul lui Lucy din poza sa. In final, sangele lui Sweeney curge la propriu peste Lucy. Referitor la metafore,ironii si simboluri, ar mai fi multe de mentionat, insa deja incep sa ma doara degetele si mai am destul .

In general ma enerveaza userii care cad in admiratie si se impart in doua tabere in cazul de fata,prima data ii dau dreptate lui Pitbull si daca vine cineva mai tare in gura(f argumentat si entuziast in placerea de iubi la propriu un film complex)Buticut se intorc ca la Ploiesti.Oameni buni, aveti si voi capete,nimeni nu e perfect si amandoi au mare dreptate,pt ca in primul rand se pricep si in al doilea e un film superior care nu prinde usor la public dar prinde la critica,sensuri,simboluri,tehnica,etc,trebuie sa fii documentat ca sa urmaresti un film ca asta.
Buticut n-am fost de acord cu tot ce ai scris.Pitbull la fel,mi s-au parut putin exagerate,restrictive, amandoua criticile.Chestia cu as fi facut asa" cum l-as fi pus sa taie gaturi" e pur subiectiva,si rezultatul era cel scontat ,sa ne amintim de zgomotul facut de cadavre,de oasele rupte in cadere,nu trebuia o maimutarire a barbieritului( o cauza,nu un efect) in prealalbil.
Chestia cu "Swweeny o lasa pe Johanna sa plece" mi se pare fortata,cred ca era zapacit de probleme,depasit,ca altfel la el devenise un automatism,un reflex taiatul gaturilor,o"placere din durere" ,la durerea sa proprie consumata si inabusita in orori,si nu ma refer la sadism ci la actul in sine.
Buticut,fianalul cu Toby mi s-a parut crud si imoral,cum poti spune ca pustiul(indobitocit si satanizat) face un act de justitie? E inutil,si eu cred ca secventa a fost pt a lua cumva ochii,pt arta,e deplorabil ca situatie insa.Intr-adevar e "sinucidere" ,dar cu ce pret,pustiul care ii canta domanei Lovett" nu ti se va intampla nimic rau cat voi fi cu tine" ajunge un posedat.
Toate parerile sunt subiective,cu mici exceptii.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2008, 11:03   #84
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Daca tot ai redeschis subiectul: http://www.youtube.com/watch?v=7f1QZxQSmQM
E o re-interpretare la scena "Epiphany" din Sweeney Todd.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 11:37   #85
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Pacat ca nu revine Buticut,tot respectul si simpatia.Sweeney ..e un film care merita dezbatut serios ,si nu numai acesta.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2008, 17:23   #86
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
vezi k am bagat si eu pe acolo pe undeva argumente impotriva lui pitbull si in favoarea filmului, dar fara avantul aproape excesiv a lui buticut.

in plus, de ar reveni buticut? din cate imi amintesc eu, dupa primirea acida si haina facuta de pitbull, nu mai are niciun motiv sa scrie pe forumul asta.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2008, 21:55   #87
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Supastar:
vezi k am bagat si eu pe acolo pe undeva argumente impotriva lui pitbull si in favoarea filmului, dar fara avantul aproape excesiv a lui buticut.
in plus, de ar reveni buticut? din cate imi amintesc eu, dupa primirea acida si haina facuta de Pitbull, nu mai are niciun motiv sa scrie pe forumul asta.
Supastar,ti-am citit partial doar postarile si sunt demne de tot respectul,in cea mai mare parte iti impartasesc opiniile,iti voi raspunde cand timpul imi va permite.
Despre Buticut,pacat,si-asa forumul e gol si plin de orgoliosi ,etc.
Despre Pitbull se pare ca sensibilitatea domniei sale e mare,adopta pozitia strutului cu capul in nisip cand nu ii convine ceva,ignorarea e suprema si dovada superioritatii absolute,drept pt care n-a catadicsit sa citeasca aiciultima si lunga postare)

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...5700&start=700
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2008, 16:36   #88
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Cui i-a mai placut/displacut "Sweeney Todd"?
(in afara de plictisitii de serviciu).Useri noi,voi ce intrati aici,lasati orice speranta?
Nu-mi ramane decat sa iau la citit postarile lui Supastar si sa-i raspund
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2008, 17:17   #89
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Nu stiu daca is sau nu plictisit de servici,dar mi-a placut,mai ales Depp.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2008, 22:45   #90
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Foarte bun. Mai putin sangele ce tasneste ca apa din fantanile de la Belagio. Usor fantezista emfaza de pe executii, cu toate astea mi-a placut mult. Cromatica face toti banii (de la incasari, nu doar aia de pe bilet). Si Depp. Da' mai mult postproductia.

Pauline, e ok si sa nu postezi, ocazional, nu te cearta nimeni..
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2008, 12:10   #91
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Sweeney e super!
M-a socat, indeed, violenta barbaierului, dar e de acolo, din film......adica justificata. uimitoare mi se pare pendularea lui Tim Burton intre filme solare precum Big Fish si filme atat de macabre si agresive. Nu mi-l imaginez pe Burton decat......desenand si modeland in plastilina personaje uimitoare, scriind povesti inedite, care nu au nimic in comun cu basmele si povestile nemuritoare folclorice de pana acum.....

dar Sweeney e negru de suparare, si-a pierdut sotia si fiica, asa ca sunt de acord cu el sa actioneze asa vorbind intr-un anumit cadru, desigur (acela al imposibilitatii individului de a gestiona o astfel de drama)

Helena Bonham Carter e cum nu se poate de frumoasa, o ador in orice film ar juca al lui Burton, m-am indragostit de ea de la Big Fish, unde are unul din cele mai frumoase roluri feminine din cinema, dupa mine
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2008, 11:25   #92
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by E.Floares:
Daca tot ai redeschis subiectul: http://www.youtube.com/watch?v=7f1QZxQSmQM
E o re-interpretare la scena "Epiphany" din Sweeney Todd.
OMG,aici in utubul asta esti tu? Not bad at all...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2008, 11:37   #93
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Aveam parul mai lung, pot spune ca l-am lasat special pentru filmulet ca la cateva zile m-am tuns un pic. E facut prin februarie, daca nu ar fi fost deja atat de multe re-interpretari facute la TDK as fi facut si pentru el.
Filmul l-am vazut mai intai pe calculator si apoi am fost si la cinema-ul din Ploiesti, dar am facut mai bine ca l-am vazut pe calculator mai intai pentru ca s-a vazut mult mai bine si s-a auzit mult mai bine decat la infectul de cinema ploiestean...
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2008, 11:52   #94
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Pacat ca te-ai tuns,iti sta bine,eu intotdeauna am avut o slabiciune pt baietii cu parul lung (frecventam rockoteca).
Ai talent,desi faci play-back acolo,si o tipa mai putin matura in tandem cu tine te punea in valoare.Desi fata din clipul tau avea un bust generos :lol: ,cam ca al Helenei(Helena era insarcinata in film)..
Si ce daca sunt multe reinterpretari TDK,tu faci ceva inedit,eu stiu,Jokerul amorezat,Jokerul il bate pe Batman,joci dublu-rol,ca semeni mai mult cu Bale,dar iti trebuie costum...Si trebuie sa te tzacanesti un pic.
on:Ce nu ti-a placut la "Sweeney Todd"-filmul?Trebuie sa fie ceva.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2008, 12:25   #95
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Fata cu care am filmat, intr-adevar, seamana la...corp...cu Helena, dar mai mult am ales-o si pentru ca i-a placut Sweeney foarte mult si pentru ca ii place sa filmeze.

Sweeney Todd nu are nimic ce sa nu-mi placa. Unii spuneau de sangele acela ca e fake, dar Burton a vrut sa fie asa, sa fie mai mult artistic, mai mult spectaculos decat real. Mie imi place, creeaza si un ton comic felul in care sare peste tot sangele. As putea spune ca nu mi-a placut faptul ca a murit "Gioni" si m-a lasat cu un gust amar, imediat am realizat faptul ca nu se va mai putea face o continuare a filmului...eh, poate e mai bine asa. Ma mai gandesc, daca imi amintesc ceva ce nu mi-a placut o sa scriu aici.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2008, 22:33   #96
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
In case anyone was wondering, I was on vacation .In viitorul apropiat voi mai scrie poate si alte review-uri...bine, nu a fost review in adevaratul sens al cuvantului ce am scris aici...dar ati prins voi ideea.

Raman la parerea ca rolul lui Toby este cel de "justitiar". E un final crud,indeed, dar in film, in afara de Anthony si Johanna, nu avem personaje pozitive. Toti sunt rai, unii mai putin rai decat altii, dar toti meritau sa moara. Fiecare are agenda lui proprie, fiecare urmareste un anumit interes. Sweeney vrea razbunare, Lovett vrea atentie din partea lui, Turpin o vrea pe Johanna, Pirelli vrea bani prin santaj, Toby vrea alcool etc.Faptul ca simpatizam pana intr-un punct cu Sweeney si ii intelegem durerea nu il face mai putin vinovat de crimele comise. Daca s-ar fi limitat la Turpin si Beadle, probabil ca as fi fost revoltata de sinuciderea indirecta din final, dar asa fiecare a primit ce a meritat. Se putea incheia si cu Sweeney taindu-si chiar el gatul, cum s-a intamplat intr-o alta versiune sau Toby innebunind "de-a binelea" cum s-a intamplat pe Broadway. In versiunea lui Burton, Toby nu mi se pare posedat...pur si simplu il pedepseste pe Sweeney pt moartea celor nevinovati, facand ceea ce el credea de cuviinta. Vine,taie si pleaca.Nu cred ca a facut-o pt Lovett, care nu si-a respectat promisiunea de a-l proteja, ci l-a inchis in camera cuptorului pentru ca sa nu fuga la politie. Ce sens ar avea sa razbuni persoana care vroia sa scape de tine? Evident Lovett era atasata de Toby, insa era prea obsedata de Sweeney ca sa treaca peste cuvantul lui...ceea ce o face guilty.Ironic ca,dintr-o victima, Toby a ajuns sa faca o victima...

E.Floares - hahahaha genial!! Mrs Lovett era pe alocuri amuzata . Really nice job. Pacat ca nu ati cantat cu propriile voastre voci, dar oricum lumea din statie se uita ciudat la tine...daca incepeai si sa canti... Cred ca e prima data cand vad o re-editare Epiphany, unde protagonistul iese in plina strada. You have balls!
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2008, 22:42   #97
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Welcome home, Buticut!
(Pauline se temea cä eu te alungasem, era gata sä trimitä SMURD-u' dupä tine!)
Acuma, hai sä agree that we disagree, si asteptäm sä vedem si alte comentarii!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2008, 22:50   #98
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by buticut:
Raman la parerea ca rolul lui Toby este cel de "justitiar". E un final crud,indeed, dar[...] Toby a ajuns sa faca o victima...
Well said, very well said...totusi, pe Toby cine-l omoara? Ca si el este criminal pana la urma...si betiv...de mic. :shock:
Originally Posted by buticut:
E.Floares [..] You have balls!
Thank you very much.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2008, 21:21   #99
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by buticut:
In case anyone was wondering, I was on vacation .In viitorul apropiat voi mai scrie poate si alte review-uri...bine, nu a fost review in adevaratul sens al cuvantului ce am scris aici...dar ati prins voi ideea.

Raman la parerea ca rolul lui Toby este cel de "justitiar". E un final crud,indeed, dar in film, in afara de Anthony si Johanna, nu avem personaje pozitive. Toti sunt rai, unii mai putin rai decat altii, dar toti meritau sa moara. Fiecare are agenda lui proprie, fiecare urmareste un anumit interes. Sweeney vrea razbunare, Lovett vrea atentie din partea lui, Turpin o vrea pe Johanna, Pirelli vrea bani prin santaj, Toby vrea alcool etc.Faptul ca simpatizam pana intr-un punct cu Sweeney si ii intelegem durerea nu il face mai putin vinovat de crimele comise. Daca s-ar fi limitat la Turpin si Beadle, probabil ca as fi fost revoltata de sinuciderea indirecta din final, dar asa fiecare a primit ce a meritat. Se putea incheia si cu Sweeney taindu-si chiar el gatul, cum s-a intamplat intr-o alta versiune sau Toby innebunind "de-a binelea" cum s-a intamplat pe Broadway. In versiunea lui Burton, Toby nu mi se pare posedat...pur si simplu il pedepseste pe Sweeney pt moartea celor nevinovati, facand ceea ce el credea de cuviinta. Vine,taie si pleaca.Nu cred ca a facut-o pt Lovett, care nu si-a respectat promisiunea de a-l proteja, ci l-a inchis in camera cuptorului pentru ca sa nu fuga la politie. Ce sens ar avea sa razbuni persoana care vroia sa scape de tine? Evident Lovett era atasata de Toby, insa era prea obsedata de Sweeney ca sa treaca peste cuvantul lui...ceea ce o face guilty.Ironic ca,dintr-o victima, Toby a ajuns sa faca o victima...

E.Floares - hahahaha genial!! Mrs Lovett era pe alocuri amuzata . Really nice job. Pacat ca nu ati cantat cu propriile voastre voci, dar oricum lumea din statie se uita ciudat la tine...daca incepeai si sa canti... Cred ca e prima data cand vad o re-editare Epiphany, unde protagonistul iese in plina strada. You have balls!

Buticut (*) (*) (*) (*) (*) (chiar ce inseamna nickul asta..) i'm losing my mind cause i'm falling for your mind...In engleza de balta ,intelegi.You're young and precious.
Acum faza asta "cu toti meritau sa moara" e strict subiectiva,dar mersi ca te-ai deranjat sa continui discutia,inteleg..Sweeney e nebun,e innebunit de durere,nu e negativ in adevaratul sens al cuvantului.Mrs.Lovett,e manipulatoare si mincinoasa,ca sa nu mai zic de chestia cu canibalismul,dar are inocenta ei,se viseaza si ea fericita langa Sweeney...Personajele nu sunt arhetipuri ,ca Turpin si agentul lui(strict negativi) sunt un amestec dostoievskiano-proustian de bine,rau,alienare mintala,durere psihica,suprasolicitare ..Toby..nu vrea alcool,e prea tanar sa stie ce vrea,dar e dus de lumea aceea sordida,asa cum apa din canalele Londrei ducea sangele omenesc din placinte si duhorile inextricabile,daca ne amintim genericul..Toby"poor thing",e un personaj complex in viziunea lui Burton,e ingerul cazut...Hm,Toby n-ar trebui sa razbune nimic,nu poate inlocui Providenta sau pe Insusi Dumnezeu..E discutabil daca ii taie gatul scumpului Johhny pt Mrs.Lovett(care totusi ii aratase ceva clementa,fata de barbarul Pirelli,care isi ascutea briciul pe mainile sale,il batea,etc)sau...Eu cred ca privirea lui din final,raceala si detasarea cu care comite gestul il fac nebun,in alta lume,deci n-a fost cu premeditare,pt a face justitie(cum poti indrepta o crima,sau o serie chiar,cu alta?)Nu era nevoie sa se tavaleasca pe jos ca sa se vada ca e dus.
Unde se vad balls-urile lui EFloares?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2008, 22:14   #100
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pauline Kael:
Buticut (*) (*) (*) (*) (*) (chiar ce inseamna nickul asta..)
Un butic mic (d-äla cum le-a därâmat Bäsescu acum opt ani.)
Originally Posted by Pauline Kael:
Unde se vad balls-urile lui E.Floares?
In spatiul dintre cracul boxerilor si coapsä, stând ciuci jos si chiombindu-te cu nerusinare.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells