Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Jan 2009, 19:22   #1001
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Twinsen:
Seven Pounds & The Curious Case Of Benjamin Button - ambele 4/10. Nu stiu de ce imi mai pierd timpul cu filmele hollywoodiene. Mostre de prostie si manipulare emotionala ieftina.

Au revoir les enfants - 9/10 Unul din foarte putinele filme care reusesc sa redea realist senzatia de a fi copil. Foarte impresionant, partial datorita retinerii cu care abordeaza un subiect care se preta usor la melodrama. Are unul dintre cele mai memorabile finaluri pe care le-am vazut vreodata.
Ehee,cat snobism.Daca filmele astea din secolul nostru si americane erau regizate de vreun regizor francez din Noul Val erau f bune.Glumesc.Toata lumea s-a saturat de filme americane,dar nu se poate fara.Nu din submediocritate,ci din curiozitatea de a descoperi ceva nou si din dorintacopilareasca si deseori iluzorie ca va fi bun.
C'mon,nu ti se pare ca o soapta de iubire care ar trebui spusa la ureche(film clasic) nu trebuie zbierata in gura mare langa un film nou de la fabrica de filme comerciale?De dragul contrastului s-au pierdut nuantele.Si la multi ani.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2009, 22:01   #1002
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Cassandra's Dream(2008)

Regie:Woody Allen
IRL(in rolurile principale):Colin Farell,Ewan McGregor

Parere:Bun film,l-am vazut la cinema Europa si pot zice ca am facut o alegere buna.Bine filmat si bine jucat,nu impresionant,amuzant pe alocuri,tensionant cu un final potrivit.Nota 8.5.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2009, 00:04   #1003
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Pauline Kael:
Toata lumea s-a saturat de filme americane,dar nu se poate fara.Nu din submediocritate,ci din curiozitatea de a descoperi ceva nou si din dorintacopilareasca si deseori iluzorie ca va fi bun.
Se poate foarte bine fara marea majoritate a lor. Daca ai intr-adevar dorinta de a descoperi ceva nou, atunci iti stau la dispozitie o gramada de filme din toate colturile lumii. Pentru mine a descoperi ceva nou nu insemna a incerca Cheeseburger ca alternativa la Big Mac. In prezent am in colectie cam 15% filme americane.

Avand in vedere ce opinii ireverentioase am exprimat la adresa a destule filme clasice, cu greu as putea fi acuzat de snobism. Imi spui ca pierd din vedere nuantele, dar din punctul meu de vedere nu exista nuante intre Au Revoir les Enfants si Seven Pounds. E ca si cum mi-ai cere sa descopar nuantele intre Requiem-ul lui Mozart si Suparat de Adi de la Valcea.

Apropo, la multi ani, Pauline!
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2009, 01:29   #1004
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
King of the Hill, revazut dupa destul de multi ani. Mi-a dat o stare de confort melancolic. Nimic pretentios si niciun exces de zel melodramatic. Un film luminos in care se pot regasi si fragmente din mitologia cinemaului american. Regret doar ca e prea scurt. E un exemplu perfect de film care "te fura pe nesimtite". Seducator in tentativa sa (reusita) de a transforma lumea zguduita de criza intr-un univers pitoresc. E o lume in care politistii trag de urechi si unde o sinucidere nu are decat forta unui "BAU!" mai zgomotos.
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2009, 15:59   #1005
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Twinsen:
Se poate foarte bine fara marea majoritate a lor. Daca ai intr-adevar dorinta de a descoperi ceva nou, atunci iti stau la dispozitie o gramada de filme din toate colturile lumii. Pentru mine a descoperi ceva nou nu insemna a incerca Cheeseburger ca alternativa la Big Mac. In prezent am in colectie cam 15% filme americane.

Avand in vedere ce opinii ireverentioase am exprimat la adresa a destule filme clasice, cu greu as putea fi acuzat de snobism. Imi spui ca pierd din vedere nuantele, dar din punctul meu de vedere nu exista nuante intre Au Revoir les Enfants si Seven Pounds. E ca si cum mi-ai cere sa descopar nuantele intre Requiem-ul lui Mozart si Suparat de Adi de la Valcea.

Apropo, la multi ani, Pauline!
Hm,pai daca ai o colectie impresionanta(nu ma indoiesc),vezi ca a deschis Pitbull un topic nou despre filmul cult.Pune o lista care sunt filmele preferate de tine,din toate colturile lumii,care sunt...filmele cult pt tine,si why not,pot fi si pt altii.Intr-adevar n-ai cum sa compari Benjamin Button(n-am vazut"Seven Pounds" si nu ma prea atrage) cu Louis Malle,pt ca sunt din stiluri,epoci diferite,si de la scenariu Benjamin Button are niste lacune..dar nu e un film de 4,macar pt jocul actorilor si ideea originala.Un 6 puteai da..
Poti in schimb compara Requiemul lui Mozart cu cel al lui Scarlatti,sau cel al lui Verdi.Louis Malle poate fi comparat cu Chabrol sa zicem(nume oarecum au hasard),in perioada sa franceza iar in cea americana..cu alti autori independenti.Daca te referi strict la subiect si la emotia produsa ,poti compara orice cu orice.Regards,Twinsen
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 19:10   #1006
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Seven Pounds (2008)

wow...

Will Smith & Rosario Dawson intr-o combinatie care mi-a confirmat ca Will va lua la un moment dat un premiu mare pt actorie...cat despre Rosario, am avut ocazia sa o vad prima data intr-un rol mai consistent...si mi-a placut foarte mult

finalul parca strica putin filmul
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 19:16   #1007
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
L-am vazut si eu,aseara..Twinsen i-a dat nota 4..
Mi-a placut si nu prea.prea nerealiste filmele americane..Ceva i-a lipsit,inclusiv finalul de care spui..Will s-a maturizat,Rosario mi-a placut dintotdeauna,dar asa-i ,n-a prea avut roluri,decat pt gura ei ..bogata si bustul atragator si natural,pt exotismul ei de metisa..Moama ce rea era in Sin City..
Seven Pounds...ceva realist n-ar fi stricat,nu e credibila povestea..Or fi existand si oameni care sa se sacrifice ?(nu degeaba)
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 19:23   #1008
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
eh, asta cu lipsa unui oarecare realism sau mesajul care s-a vrut a fi transmis le las deoparte...exista destule filme de genul asta, cu tematica si procedeu de folosire a cliseelor asemenatoare
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 19:27   #1009
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nu-i vorba de mesaj,ci de felul in care au fost povestite lucrurile.Si pana la urma tipul era inginer de nave spatiale ,sau nebun,sau avea cancer,sau il apucase pe el asa sa salveze vieti?Si se poate face transplant de cornee la amandoi ochii(vezi orbul jucat misto de Woody Harelson ,obisnuita cu el in roluri negative sau comedii)si reusit?A,o sa ziceti ca eu unde eram cand ma uitam la film.. :lol:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 19:31   #1010
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pauline Kael:
Nu-i vorba de mesaj,ci de felul in care au fost povestite lucrurile.Si pana la urma tipul era inginer de nave spatiale ,sau nebun,sau avea cancer,sau il apucase pe el asa sa salveze vieti?Si se poate face transplant de cornee la amandoi ochii(vezi orbul jucat misto de Woody Harelson ,obisnuita cu el in roluri negative sau comedii)si reusit?A,o sa ziceti ca eu unde eram cand ma uitam la film.. :lol:

!!!!!!!!!!SPOILERS!!!!!!!!
!!!!!!!!!!SPOILERS!!!!!!!!

inginerul se simtea vinovat pt vietile pe care le-a luat in urma accidentului produs si a hotarat sa se sinucida lasand ceva bun in urma sa
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 19:34   #1011
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ma gandeam ca e mai complicat...Inseamna ca e posibil sa fie si oameni din astia..Poate voia un loc in Rai,sau..
Eu eram cu cineva care a castigat un premiu si mi-am spus in gand ca daca il castig eu il donez.I-am zis persoanei sa-l dea si n-a vrut.Azi la fel,am facut aceeasi promisiune..Daca voi castiga il imaprt cu colegele cum am promis,ar fi mai misto decat castigul in sine.
Tipul asta chiar se tinea de ce si-a propus..Scuze de spoilere.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 20:36   #1012
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pitbull:
Acu' am vazut asta, Pitbulle esti dragut, dar o sa citesc cand o sa le mai scurtezi.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 20:40   #1013
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da' cin' te-opreste sä citesti päsärite?
Mai ales cä esti obisnuit cu stilul meu, poti observa dintr-o ochire unde zic chestii esentiale, si unde intru în detalii sau comentarii colaterale.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 21:24   #1014
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Slumdog Millionaire - 3/10

O combinatie kitchoasa de clisee indiene si vestice, ambalate intr-un film comercial pana in maduva oaselor. In Trainspotting protagonistul plonja intr-o toaleta, descoperind o lume subacvatica. Boyle recreaza scena in Slumdog Millionaire, dar aici gaseste doar cac*t. Emblematic pentru intregul film.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2009, 21:59   #1015
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Appaloosa (2008)

per total nu mi-a placut...dar nu stiu de ce...ori am fost prea obosit ori am ratat cu brio subtilitatile filmului..oricum destul incat sa il mai vad cel putin o data

se vrea un western stilat si cred ca reuseste in cele mai multe momente

Renee Zellweger a jucat corect

relatia stransa de prietenie dintre Virgil si Everett e construita mai mult pe spinarea scenariului, ceea ce nu e tocmai 'potrivit' pentru ca pare 'fortata'
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2009, 19:09   #1016
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Twinsen:
Slumdog Millionaire - 3/10

O combinatie kitchoasa de clisee indiene si vestice, ambalate intr-un film comercial pana in maduva oaselor. In Trainspotting protagonistul plonja intr-o toaleta, descoperind o lume subacvatica. Boyle recreaza scena in Slumdog Millionaire, dar aici gaseste doar cac*t. Emblematic pentru intregul film.

Mi-e si frica sa intreb care e filmul tau preferat pe 2008 :lol: .Recunosc,inca nu am vazut Slumdog,urmeaza...dar chiar asa rau e?
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2009, 19:25   #1017
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by buticut:
Mi-e si frica sa intreb care e filmul tau preferat pe 2008 :lol: .Recunosc,inca nu am vazut Slumdog,urmeaza...dar chiar asa rau e?
Ce pot sa spun, sunt sanse bune sa-ti placa, avand in vedere ce note are pe imdb. Daca nu ai tendinta de a analiza logic scenariul filmelor, atunci aproape sigur o sa-ti placa. Filmul meu preferat din 2008 e Let the Right One In, dar a fost un an destul de prost din punctul meu de vedere.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2009, 21:53   #1018
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nu un an prost,execrabil! Mie mi-e frica de ce vor scoate anula asta si la anul..Nu mai au inspiratie,in goana dupa senzational,uita baza si profunzimile...Europenii nu mai fac filme?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 07:36   #1019
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pauline Kael:
Europenii nu mai fac filme?

ba da
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 14:01   #1020
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
http://www.imdb.com/title/tt0099141/
Imi place porcarioara asta cu buget pt. ca a fost printre primele americane vazute la video. In plus e cu Goldie Hawn, in forma maxima pe vremea aia. Intre cei doi se simte ca e ceva, in plus si melodia - Aaron Neville - bird on a wire.
Redifuzat aseara de Antena1.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells