Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Jan 2005, 10:31   #1
corleone
Novice
 
corleone
 
Join Date: Jan 2005
Location: iasi
Posts: 4
Send a message via Yahoo to corleone
Million Dollar Baby

an old's master masterpiece!
best film of 2004
__________________
corleone
corleone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 14:41   #2
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Re: Million Dollar Baby

Originally Posted by corleone:
best film of 2004
Sa mori tu ? Poate ne spui si ce te face sa spui asta.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 17:38   #3
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
e pe dracu.e tipu asta pe mescalina si se baga si el in seama
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 17:44   #4
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Longshot:
mescalina
Cum adica ?
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 17:51   #5
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
e un drog...mescalina...
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 23:05   #6
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
am avut senzatia ca vad un film de-al vasnicului nostru Serge...
Acelasi stil obosit de regie, personaje perimate, poveste deprimanta, uzata, obosita...
Poate doar Morgan Freeman mai salveaza ceva din filmul asta...
chiar nu merita pierdut timpul cu asaceva
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2005, 07:32   #7
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by i_matei:
am avut senzatia ca vad un film de-al vasnicului nostru Serge...

asta nu prea am de unde sa stiu.nu dau multi c**ti pe serge (imi place sum suna).singurul moment al meu cu sergiu a fost cand am deschis acu 2 ani tv-ul si incepuse un film de-al lui cu comis. moldovan (nu stiu numele) si am zis sa stau putin sa vaza si ochiu meu ceva macar.si incepe cu o scena cu dinica si banda lui ducandu-se la mormantu' lu' moldovan.sapa acolo.si nu e nimic in mormant si close up asha cu fata siderata a lu dinica si incepe genericu pe o muzica din aia de te ia boala.
in clipa aia am zis ca :sick: :sick: si m-am dus la treaba mea.
in schimb mi-a placut la eastwood midnight in the garden of good and evil si mystic river si acum si m$b (restu nu prea merita amintite).m-a cam ofticat la ultimu melodrama din final cand o da la sentiment insa pe ansamblu am considerat ca e o experienta ok.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2005, 17:12   #8
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
era sa deschid un topic nou pe tema "million dollar baby" ca nu il citisem pe asta. pai acum ca filmul a iesit la cinema putem sa ne dam cu parerea

Filmul e impartit in doua: inainte de "cadere" si dupa. Legatura dintre cele doua jumatati inegale (zic inegale pentru ca din punct de vedere al timpului ocupat pe ecran, prima parte e ceva mai lunga) este relatia dintre antrenor si eleva. Pana aici toate clare.
Felul cum trateaza Eastwood povestea asta e ceva mai problematic. In primul rand fara nici un fel de originalitate (de unde si plictiseala teribila care te apuca): fata-cea-sarmana (sarmana datorita familiei si a societatii nedrepte) economiseste banut cu banut ca sa isi realizeze visul: boxul de performanta. De fapt nu e prea clar de ce box si nu dans pe gheatza. In fine, cred ca tot societatea e de vina. Si cum era de asteptat, dupa clasicile tergiversari si refuzuri din partea antrenorului, cei doi ajung sa fie foarte apropiati in sport si in viata. Nu va ganditi la prostii ca nu se merge pana acolo. Batranul Clint e chiar batran. raman la relatia tata-fiica.
Si uite asa din cliseu in cliseu, pe care toate lumea le intuieste, tipa ajunge mare "boxerita". Surpiza vine de la a doua jumatate a filmului pentru ca povestea basculeaza intr-o drama-melodrama: personajul lui Swank ramane paralizat pe viata. cu aceasta ocazie, Eastwood demareaza un subiect ambitios: problema eutanasiei. Daca n-ar fi fost si asta asa de previzibil, poate ar fi iesit ceva mai interesant din film. Antrenorul este pus in fata dilemei (tare sunt tentat sa pun dilema in ghilimele ca e mai degraba o pseudo-dilema, destul de artificiala) de a-si ajuta eleva-fiica sa moara. Si sa nu zica cineva ca nu anticipeaza deja gestul antrenorului-tata.
Acu' e demodat sa fii importiva eutanasiei si poti fi tratat cu usurinta de reactionar. Prin asta nu vreau sa spun ca as fi impotriva, ci ca chestiunea e mult mai complexa decat ce ne arata domnul Clint.
Ca sa inchei, m-am dus la acest film cu sacu' la pomu' laudat si m-am intors cu el gol. Poate ca nu e chiar atat de plictisitor pe cat l-am prezentat, dar la atatea Oscaruri, ma asteptam la o bomba. As fi preferat Aviatorul in locul lui, desi nici ala nu m-a dat pe spate. Swank e foarte buna, ca actrita dar nici in rest nu se lasa mai prejos. Cat despre Freeman, pe care de altfel il apreciez foarte mult, nu cred ca a avut un rol iesit din comun. A jucat in registrul sau obisnuit fara sclipiri deosebite. Am preferat de 1000 de ori Mystic River
Chestii dintr-astea cu unghiuri, planuri, miscari de camera si lumini nu imi spun mare lucru.
Mingea e la voi acum!
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2005, 18:10   #9
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Din pacate s-a mentinut pe linia mediocritatii cam pe durata intregului film. Gen ma pregatisem sa scrijelesc pe o jumatate de caiet de muzica (la propriu) highlights-urile filmului si a trebuit sa ma rezum la 'nice ass' si 'misto spitalul'. Urmeaza notitele din timpul filmului:

voce misto - referindu-ma la la voice over-ul Morgan Freeman
"tough ain't enough"
white trash - box - bleah
"rest when you're dead"
clint + freeman aduc aminte de Lemmon si Matthau (doar la inceput)
nice ass (Swank cand se antreneaza)
"Girl's got sugar"
genial filmate meciurile
previzibil as hell
standard white trash continues
mda. emotional (faza in care asta se uita la o fetita cu un caine)
spital misto - imagine
east - fake (cand ii spune lui Freeman ca e vina lui)
f*ckin' white trash (again)
previzibil again - sequel Mar Adentro?
"fight my way out"
apreciez ca nu avea tel langa pat
"by keeping her alive i'm killing her"
"My darling, my blood"

Nimic remarcabil, din pacate.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2005, 21:09   #10
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Longshot:
close up asha cu fata siderata a lu dinica si incepe genericu pe o muzica din aia de te ia boala.

ei, oare chiar asa sa fie ?...

kestia care chiar m-a deranjat la oscar anul asta a fost 'million dollar baby'. sa explic, adica: mai bine ii dadeau naibii lui eastwood oscarul pt 'mystic river', care a fost un film bunicel, desi destul de obosit (incomparabil mai bun ca 'lotr', 'seabiscuit' :sick:, 'master and commander', in conditiile in care 'lost in translation' n-ar fi luat premiul cel mare not in the wildest dreams :hmm. asa, il lasau pe eastwood sa lancezeasca pe canapeaua lui cu ochii in vitrina plina cu omuleti suflati cu aur...

'mdb' nu este un film prost dar mediocritatea sa (nu ca as vrea sa-i dau apa la moara lui benny) nu este decat cu greu depasita in a doua jumatate a filmului, cand eastwood da drumul personajelor la suflet, scenariului la creier si spectatorului la lacrimi de corcodil. pe scurt, ni se propune o meditatie destul de serioasa asupra euthanasiei (desi nu este facuta subiect in sine precum in molcomul 'mar adentro'), chit ca suntem torturati incontinuu de o muzica afurisita (compusa de eastwood !) si de cabotismul insuportabil al lui c.e.

best film ? it's not right, but it' ok...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2005, 21:29   #11
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by notorious:
(...) pe scurt, ni se propune o meditatie destul de serioasa asupra euthanasiei

tocmai asta nu ni se propune. ce naiba, ai vazut alt film sau ingurgitezi fraze de imprumut?
dilema euthanasica este "rezolvata" de Eastwood in stil de cowboy.
care meditatie?
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2005, 21:36   #12
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Da, euthanasia n-a fost abordata puternic aici. Nu mi se pare surprinzator ca a luat atatea oscaruri, Academia e cunoscuta pentru premiera filmelor care fura o lacrima, doua spectatorilor. Desi nici a doua jumatate a filmului nu mi s-a parut stralucita.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2005, 21:41   #13
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
atata timp cat eastwood este total cuprins de remuscari, ajungand sa se spovedeasca preotului, care ii spune, ca o imputare rece, ca asta i-ar intrece toate pacatele, oricare ar fi acestea... da, mi se pare ca este SI o meditatie asupra euthanasiei. dar, repet, o face pasager, nefacand-o subiectul filmului in sine.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2005, 21:42   #14
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
la filmele lui eastwood daca nu moare cineva (de preferabil personajul principal) parca nu e complet filmul...
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2005, 22:16   #15
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by notorious:
Originally Posted by Longshot:
close up asha cu fata siderata a lu dinica si incepe genericu pe o muzica din aia de te ia boala.

ei, oare chiar asa sa fie ?...

nu pricep ce nu intelegi. si nu pricep ce leg are cu m$b aducerea in discutie a unui citat off topic al meu dintr-un post din ianuarie.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2005, 12:24   #16
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
nu m-am uitat cand anume ai scris mesajul (asta era !). in ceea ce priveste comparatia cu nicolaescu mi te-ai dovedit ciudat de mind-reader - si eu cred ca cei doi sunt caracterizati cam de aceleasi lucruri esentiale: vanitate (doamne, cata vanitate !), 'duritate' transparenta, oboseala (probabil datorata varstei) si o cronica lipsa de inventivitate. dar eastwood ramane, totusi, peste nicolaescu...

genericul lui 'revansa' mi s-a parut destul de bine lucrat, sa tinem cont ca au trecut multi ani de-atunci (peste 20 !), prin urmare n-ar trebui sa cracnim in legatura cu muzica. iar inserturile cu imagini din finalul lui 'un comisar acuza' a fost o solutie ok.

now, back on topic.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2005, 11:11   #17
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Clar, Scorsese l-a facut KO pe Eastwood la box, ma refer desigur la Million Dollar Baby (film care nu e de Oscar, dar care a luat) in comparatie cu Raging Bull (film de Oscar, dar care n-a luat)... ambele sint filme with boxers, but not about boxing, ambele au aceeasi structura (cum a zis Klein mai sus 'inainte de cadere', 'caderea' propriu-zisa si 'dupa cadere'), numai ca in timp ce Raging Bull a fost un success la vremea lui dar si mult timp dupa, the old fashioned as well as copycat Million Dollar Baby nu reuseste decit sa provoace niste cascaturi prelungi in fata ecranului, iar la anul toata lumea va uita de el ... si asa cum se zice ca 'everything that has a beginning, has an end', probabil ca si Academia Americana de Film e pe duca, cu tot cu festivitatea de decernare a oscarurilor aferenta...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2005, 11:21   #18
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
nu chiar. raging bull e mai despre box decat mdb. acolo era un pic altfel. antiteza dintre invincibilitatea in ring a lui jake (vezi si inovatiile tehnice ale lui marty in legatura cu filmarea luptelor) si comportamentul sau, care a dus catre his downfall. mdb e despre succeeding against the odds, leaving your dream, si na, hai sa o zicem, eutanasie (tot rahatul de rigoare). viata ca un ring de box.
oricum scorsese io da lui clint oriunde si la orice ora.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2005, 11:34   #19
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by cherryblossom:
the old fashioned as well as copycat Million Dollar Baby nu reuseste decit sa provoace niste cascaturi prelungi in fata ecranului

dar, totusi, dincolo de toate epitetele cu care i-am gratulat pe eastwood si noua lui amanta 'million dollar baby', nu pot spune ca m$b este un copycat dupa 'raging bull'... :shock: sunt si eu de parere ca m$b nu este un film despre box, tocmai de aceea il consider un mare rateu.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2005, 11:45   #20
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
pai n-am zis ca e copycat dupa Raging Bull, e un copycat in general, nu are nimic original in el (poveste, imagine etc) ... chiar si motto-ul acela al antrenorului, 'tough ain't enough', mi se pare super obosit...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells