Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Nov 2005, 06:40   #1
gadjo444
Novice
 
gadjo444
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 7
bjork-artist desavarsit

cu ceva timp in urma ascultam extaziat albumele lui bjork si ma declaram fanul nr. 1. ziceam ca e cea mai talentata artista in viata, desi superlativele absolulte trebuie, in general ,evitate. dupa ce am vazut dancer in the dark mi-am dat seam ca fata asta e un mic geniu islandez: unde incape atat talent? la putini actori am mai simtit atata pasiune in interpretare, atata naturalete si daruire. de fapt chiar ea a zis ca a ajuns sa se identifice deplin cu personajul selma in asa masura incat era sarmana muncitoare si la ea acasa ,zi si noapte, si nu doar pe platoul de filmare. care dintre voi ati vazut filmul? astept impresiile voastre .
gadjo444 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2005, 15:11   #2
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Re: bjork-artist desavarsit

Originally Posted by gadjo444:
. dupa ce am vazut dancer in the dark mi-am dat seam ca fata asta e un mic geniu islandez: unde incape atat talent? la putini actori am mai simtit atata pasiune in interpretare, atata naturalete si daruire. de fapt chiar ea a zis ca a ajuns sa se identifice deplin cu personajul selma in asa masura incat era sarmana muncitoare si la ea acasa ,zi si noapte, si nu doar pe platoul de filmare
lol. nu ºtiu din ce surse ai luat asta, dar eu am vãzut documentarul despre Dancer in the Dark, 'Von Trier's 100 eyes'. i-a displãcut atît de mult rolul ºi colaborarea cu regizorul încît a dispãrut de pe platou la un moment dat nemaidorind sã continue filmãrile. De fapt ea a acceptat iniþial doar colaborarea pentru a interpreta muzica de pe coloana sonorã a filmului.
dar îþi dau dreptate, Bjork este geniu, ºi nu 'mic'. Abia aºtept s-o vãd în Drawing Restrain 9 al lui Matthew Barney
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 07:15   #3
gadjo444
Novice
 
gadjo444
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 7
e adevarat ca, in documentarul despre care vorbesti, bjork nu a vrut sa apara din cauza unor divergente cu lars. insa ea a dat un interviu special despre dancer in the dark in care spunea ca motivul conflictului dintre cei doi tocmai asta a fost: faptul ca ea a intrat atat de bine in pielea personajului incat refuza indicatiile regizorului daca acestea nu se potriveau cu ceea ce simtea ea. daca ai fost atent la documentar, scena impuscarii a fost interpretata diferit de ceea ce avea regizorul in minte. personal, nu mi s-a parut ca ar fi acceptat rolul doar pt muzica. dealtfel, daca am inteles bine, doar muzica e facuta de bjork, versurile fiind scrise de lars. oricum rolul si filmul au fost de exceptie.
gadjo444 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 08:15   #4
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Eu nu am simtit-o pe bjork artista geniala.A jucat bine, nu am cum sa neg chestia asta, mi-a placut si filmul, dar mai mult din cauza faptului ca a fost facut dupa regulile dogmei.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2005, 08:28   #5
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Bjork e foarte buna in "intunericul" lui Lars von Trier. e f.b., nu geniala.
despre asteptari: eu astept sa vad cum va juca Nocile Kidman in noul film al "genialului" Wong Kar-wai. presimt un delir imagistic, sa ubli visator zile intregi...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2005, 08:09   #6
pimps
Novice
 
pimps
 
Join Date: Nov 2005
Location: Transilvania
Posts: 2
Send a message via Yahoo to pimps
Drawing Restrain 9

Faceti tot posibilul si cautati Drawing Restrain 9 . Pour les connaisseurs !!!
pimps is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2005, 09:43   #7
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
deocamdatã doar soundtrackul e gãsibil.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2005, 16:06   #8
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
for the record: este 'drawing restraint 9'!

in rest - re: bjork -, subscriu la ce a spus st3fan: e o artista geniala (ca muziciana that is) si o actrita f bunicica... dar atit.
as a matter of fact, e mai buna in clipuri decit in film... caci, oricum, nu se poate spune c-a jucat decit in 'dancer...'; 'drawing...' nu se pune.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 22:47   #9
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Si mie mi-a placut in DANCER IN THE DARK.E o tipa nonconformista si in stilul muzical pe care-l interpreteaza,nu prea e interesata de parerea celorlalti despre muzica ei.Imi place si tatuajul de pe brat si felul in care se imbraca uneori adopta o tinuta foarte eleganta si sexy.Pacat ca a cam disparut in ultimul timp.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells