Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Mar 2012, 18:49   #1101
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
1.Check.
2.Check.
3.Potent financiar sigur era deci semi-check.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2012, 18:54   #1102
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Saracu' Felix a ramas pe bara
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 16:27   #1103
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
ADAM SI EVA de Liviu Rebreanu.

Mahavira si Navamalika in India foarte veche. Unamonu si Isit in Egiptul faraonilor. Gungunum si Hamma in Babilon. Axius si Servilia in Imperiul Roman in vremurile cand Iisus venise pe Pamant. Adeodatus si Maria in Evul Mediu german. Gaston si Yvonne in Franta revolutionara de la 1789. Toma si Ileana in Romania interbelica. Indiferent de vremuri, iubirea adevarata e intotdeauna patimasa si, de cele mai multe ori, neimplinita. "Adam si Eva" nu se numara printre romanele de capatai ale lui Liviu Rebreanu: "Ion", "Rascoala", "Padurea spanzuratilor", "Ciuleandra". Cu toate acestea scriitorul a afirmat, ori de cate ori a avut ocazia, ca e romanul care-i e cel mai apropiat de suflet. Rebreanu foloseste procedeul metempsihozei, intalnit si la Eminescu, si se avanta pe teritoriul prozei fantastice. Scriitura nu are forta in domeniu a lui Mircea Eliade dar se citeste cu mare placere de catre sufletele sensibile.

Last edited by sabinalin : 09 Mar 2012 at 05:28.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2012, 13:33   #1104
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Să nu mă părăseşti - Kazuo Ishiguro
Cartea este relatarea tristă a unor fiinţe create în eprubetă care au o menire aparte pe lumea aceasta, aceea de a-şi dona organele. Totul începe încă de pe băncile şcolilor speciale în care aceşti copii-clone sunt crescuţi. Aceştia au parte de o viata aseptică, ruptă de realitate, în care îngrijitorii le canalizează comportamentul si raţiunea către un sigur scop: "misiunea lor de afară". Autorul apelează la detalii privind acţiunile si gesturile aparent banale ale personajelor, care, odată transpuse în realitate se dovedesc a primi o semnificaţie aparte. Pe tot parcursul romanului, tensiunea şi incertitudinea sunt în egală măsură apăsătoare şi pe umerii cititorului.
****/5
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 03:15   #1105
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by bremen1980:
Ascultam zilele astea la radio si am dat peste piesa ''Enigma Otiliei '' in varianta radiofonica . Nu mai stiu daca am citit cartea dar stiu ca Otilia l-a lasat pe Felix cu buzele umflate si s-a cuplat cu un mos bogat . Vreau sa stiu din ce cauza s-a intamplat acest lucru :
1.Otilia era o panarama materialista
2.Felix era un pampalau cu apucaturi dubioase si nu s-a dat la Otilia de frica
3.Mosul era potent financiar si in alte domenii

Otlia a fugit de Felix pentru binele lui. S-ar putea sa nu mai tin minte exact, dar cumva cariera lui Felix urma sa fie periclitata daca-si facea lipeala cu ea.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 09:00   #1106
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by andreiu7z:
Să nu mă părăseşti - Kazuo Ishiguro
Cartea este relatarea tristă a unor fiinţe create în eprubetă care au o menire aparte pe lumea aceasta, aceea de a-şi dona organele. Totul începe încă de pe băncile şcolilor speciale în care aceşti copii-clone sunt crescuţi. Aceştia au parte de o viata aseptică, ruptă de realitate, în care îngrijitorii le canalizează comportamentul si raţiunea către un sigur scop: "misiunea lor de afară". Autorul apelează la detalii privind acţiunile si gesturile aparent banale ale personajelor, care, odată transpuse în realitate se dovedesc a primi o semnificaţie aparte. Pe tot parcursul romanului, tensiunea şi incertitudinea sunt în egală măsură apăsătoare şi pe umerii cititorului.
****/5

Am auzit ca si filmul este foarte impresionant! Este pe lista mea de filme de vazut. Never Let Me Go
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 13:22   #1107
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Originally Posted by MariaMona:
Originally Posted by andreiu7z:
Să nu mă părăseşti - Kazuo Ishiguro
Cartea este relatarea tristă a unor fiinţe create în eprubetă care au o menire aparte pe lumea aceasta, aceea de a-şi dona organele. Totul începe încă de pe băncile şcolilor speciale în care aceşti copii-clone sunt crescuţi. Aceştia au parte de o viata aseptică, ruptă de realitate, în care îngrijitorii le canalizează comportamentul si raţiunea către un sigur scop: "misiunea lor de afară". Autorul apelează la detalii privind acţiunile si gesturile aparent banale ale personajelor, care, odată transpuse în realitate se dovedesc a primi o semnificaţie aparte. Pe tot parcursul romanului, tensiunea şi incertitudinea sunt în egală măsură apăsătoare şi pe umerii cititorului.
****/5

Am auzit ca si filmul este foarte impresionant! Este pe lista mea de filme de vazut. Never Let Me Go
Acum urmează şi filmul. Nu obişnuiesc să văd filmul şi apoi să citesc cartea.
Tks pentru recomandare.
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 17:35   #1108
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by andreiu7z:
Acum urmează şi filmul. Nu obişnuiesc să văd filmul şi apoi să citesc cartea.
Tks pentru recomandare.

Cu placere, desi nici eu nu am vazut inca filmul, deci nu sunt sigura. Nici eu nu obisnuiesc sa ma uit la film inainte de carte, dar uite tocmai acum fac acest lucru. Sunt fana a serialului True Blood si am vazut toate sezoanele, iar acum citesc cartile dupa care a fost facut serialul. Desi cineva scria pe-aici ca nu merita, mie mi se par foarte savuroase - ca filmul, de altfel, iar personajul Sookie Stackhouse este adorabil in carte, ca si in film. Plus ca fiind o serie de 11-12 volume dupa care s-a facut un serial de 4 sezoane deocamdata, iar serialul nu a respectat intocmai ce e in romane, dau peste surprize placute. De azi dimineata am terminat un volum de 350 de pagini, te tine in priza.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin

Last edited by MariaMona : 12 Mar 2012 at 17:43.
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 20:16   #1109
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
1984 - George Orwell

In sfarsit am terminat de citit cartea dupa ce-am lalait-o vreo 2 luni si ceva cu ea.
E fantastic nivelul de detaliu pe care-l prezinta Orwell, iti formeaza o imagine destul de reala in minte a vietii sub regimul totalitar si chiar reuseste sa te puna in pielea lui Smith si a neputintei sale de a reactiona impotriva Fratelui Cel Mare.
Finalul e de-a dreptul depresiv cum poate sa fie jupuit individul de tot ceea ce il face uman,ramanand doar o marioneta operata de catre Partid in orice fel isi doreste.
Romanul are un aer profetic daca stam sa ne gandim cum se vrea din ce in ce mai mult sa ne fie invadata intimitatea,iar faptul ca a fost scris acum 63 de ani nu-l face decat sa fie si mai fascinant si sa ne dam seama cat de vizionar era Orwell pentru felul in care vedea viitorul.

Acum urmeaza sa vad filmul in seara asta cat e proaspata amintirea in minte,sa vad daca e o adaptare buna sau nu a romanului.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 12 Mar 2012 at 20:21.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 21:03   #1110
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Uita-te la Brazil, uita-te la Brazil, uita-te la Brazil
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 21:10   #1111
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Am citit Enigma Otiliei,care mi-a placut putin mai mult decat Cartea Nuntii.Povestea m-a prins mai tare. 7/10

Si Naked Lunch care e geniala.Am vazut filmul si eram sigur ca nea Cronenberg o sa o dea in bara.Sunt multe carti despre care se spune ca sunt neecranizabile.Asta chiar e. 9/10
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 21:48   #1112
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by White1:
Uita-te la Brazil, uita-te la Brazil, uita-te la Brazil

O sa ma uit in curand ca l-am tot amanat de ceva vreme.Stiu ca ma uitam dupa el acum cateva luni si erau 2 versiuni,edited version si director's cut iar fanii se certau care e mai buna asa ca l-am amanat.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 22:12   #1113
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Daca Edited Version e aia care cred eu ca e (love conquers all) sa te fereasca Fratele Cel Mare sa te uiti la ea
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2012, 22:29   #1114
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by White1:
Daca Edited Version e aia care cred eu ca e (love conquers all) sa te fereasca Fratele Cel Mare sa te uiti la ea

Got it!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 09:08   #1115
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Originally Posted by MariaMona:
Originally Posted by andreiu7z:
Acum urmează şi filmul. Nu obişnuiesc să văd filmul şi apoi să citesc cartea.
Tks pentru recomandare.

Cu placere, desi nici eu nu am vazut inca filmul, deci nu sunt sigura. Nici eu nu obisnuiesc sa ma uit la film inainte de carte, dar uite tocmai acum fac acest lucru. Sunt fana a serialului True Blood si am vazut toate sezoanele, iar acum citesc cartile dupa care a fost facut serialul. Desi cineva scria pe-aici ca nu merita, mie mi se par foarte savuroase - ca filmul, de altfel, iar personajul Sookie Stackhouse este adorabil in carte, ca si in film. Plus ca fiind o serie de 11-12 volume dupa care s-a facut un serial de 4 sezoane deocamdata, iar serialul nu a respectat intocmai ce e in romane, dau peste surprize placute. De azi dimineata am terminat un volum de 350 de pagini, te tine in priza.
La fel mi s-a întâmplat cu trilogia Millenium, am văzut filmele şi abia acum am pus mâna pe cărţile lui Stieg Larsson. Atâta timp cât nu îţi faci un obicei de a vedea filmul şi apoi cartea, e bine. Eu am avut parte de foarte multe dezamăgiri în privinţa filmelor ecranizate după cărţi celebre, de aceea prefer să citesc;
Ce să-ţi zic, mult spor la lecturat...
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine

Last edited by andreiu7z : 13 Mar 2012 at 09:15.
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2012, 18:35   #1116
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Vladimir Nabokov ''Disperare'' .Am o problema cu cartile lui nea Nabokov :stilul ma incanta dar subiectul cartii se risipea la citeva luni dupa ce terminam cartea . Acum e mai simplu : un domn bine situat se intalneste cu un vagabond care seamana perfect cu el si se hotaraste sa-l foloseasca intro combinatie cu iz penal .
Un scurt fragment :''Aveam o nevasta cu un creier de pasare ,dar seducatoare si care ma adora ;un apartament mic si dragut ;un stomac fara pretentii ;si o masina albastra .'' -poti sa ceri mai mult de la viata ????


Bernhard Schlink ''Minciuni de vara'' - o supriza placuta pentru mine - o culegere de 7 povestiri in care minciunile bine ascunse ies la iveala si darima toata sandramaua construita in timp .Mi-au placut stilul sobru ( unii critici il asemana cu Raymond Carver ) si atentia indreptata pe relatiile cu ceilalti semeni ,semeni pe care-i aburim cu gogosile noastre .
Alte volume care aduna povestiri incep cu ale bune si pierd din turatie pe la sfarsit .La nea Șliț este exact invers alea bune fiind puse la coada . :''Ziua in care a incetat a-si iubi copiii era o zi obisnuita.A doua zi dimineata ,cind se intreba ce-a facut-o sa simta asa , nu stia ce sa raspunda .....N-avea ce sa le reproseze copiilor ei .''




bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2012, 09:04   #1117
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Originally Posted by bremen1980:
Bernhard Schlink ''Minciuni de vara'' - o supriza placuta pentru mine - o culegere de 7 povestiri in care minciunile bine ascunse ies la iveala si darima toata sandramaua construita in timp .Mi-au placut stilul sobru ( unii critici il asemana cu Raymond Carver ) si atentia indreptata pe relatiile cu ceilalti semeni ,semeni pe care-i aburim cu gogosile noastre .
Alte volume care aduna povestiri incep cu ale bune si pierd din turatie pe la sfarsit .La nea Șliț este exact invers alea bune fiind puse la coada . :''Ziua in care a incetat a-si iubi copiii era o zi obisnuita.A doua zi dimineata ,cind se intreba ce-a facut-o sa simta asa , nu stia ce sa raspunda .....N-avea ce sa le reproseze copiilor ei .''

Să înţeleg că o recomanzi? Acu câteva zile mi-am comandat-o, dar nu ştiu cât de mult să o urc în pending list.
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 09:28   #1118
the_andreea
Novice
 
the_andreea
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 5
Eu citesc acum The Help si cum termin vreau sa vad si filmul. Am citit vreo 80 de pagini pana acum, este Ok, te prinde, dar nu te bulverseaza prin nimic. Iti da totul mura in gura, nu lasa loc pentru ambiguitate si imaginatie, ceea ce devine din ce in ce mai iritant pe masura ce inaintez in lectura.
the_andreea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2012, 05:27   #1119
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Originally Posted by the_andreea:
Eu citesc acum The Help si cum termin vreau sa vad si filmul. Am citit vreo 80 de pagini pana acum, este Ok, te prinde, dar nu te bulverseaza prin nimic. Iti da totul mura in gura, nu lasa loc pentru ambiguitate si imaginatie, ceea ce devine din ce in ce mai iritant pe masura ce inaintez in lectura.

Cam asa e si filmul, pe mine m-a cam dezamagit...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2012, 19:26   #1120
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
m-ai convins s-o adaug in lista urmatoarelor titluri. si multumesc ca, cu ocazia asta am si aflat ca Vellant are un concurs care are ca premiu cartea asta
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells