Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Apr 2009, 20:15   #1
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Nick-urile

De ce v-aţi ales nick-urile care vi le-aţi ales?Eu nu ştiu de ce,probabil pentru că-s mai bizar,mai Suspect de bizar.

Last edited by Suspect de bizar : 12 Apr 2009 at 22:05.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2009, 21:58   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Când am intrat prima oarä în chatul de la MTVE, în august 2000, în prima zi am folosit un conventional "Mike"; Collins, care-i fäcea curte lui Kicki Berg, furios cä aia mai vorbea si cu altii, si-a luat nick-ul "mad pitbull". Cum amâdoi eram pasionati de pitbulli, avându-le deja pe Arella si Diva, am preluat ideea si-n seara urmätoare mi-am zis "Pitbull". Si Pitbull am rämas - oriunde am mai umblat de-atunci online. Si off.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2009, 22:09   #3
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Kiki Berg era DJ-ita mea preferata de la MTV.

Corinka este un diminutiv pentru Corina. Aveam o colega care fusese plecata cu o bursa Erasmus in Olanda, unde a locuit cu inca o romanca, pe care o chema ca pe mine, si cu un polonez. Si polonezul folosea diminutive poloneze, spunandu-le fetelor Corinka si Ralucika. Si Raluca imi mai spunea in gluma Corinka. Mi-a placut cum suna si l-am adoptat, dar numai online.

Precizare: Se pronunta cu accentul pe prima silaba: Cόrinka, nu Cor�*nka.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2009, 11:57   #4
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Am pus Judex in ideea de judecator. Am vrut sa-l schimb in Gerrard dar n-a mers.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2009, 12:07   #5
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Cand am intrat pe forum(regret ca n-am intrat mai demult),voiam un nick cu care sa atrag atentia,ceva din lumea filmului.Am ales-o pe tanti Pauline Kael pt ca era femeie si e critic de film,destul de controversata,criticata pt subiectivismul ei si pt vulgaritatea nelipsita de inteligenta cu care critica filmele ,regizorii,actorii. Nu e perfecta,asa ca nickul a fost o autoironie,o gluma,nu pretind si n-am cum sa am cultura ei cinematografica,desi cu multe din parerile ei nu sunt de acord.
Avatarele sa ni le discutam,si p-astea,daca tot suntem aci,merge si asta.
Prima data am avut-o pe Marlene Dietrich cu o tigara in gura,pe urma pinguinul din Madagascar care scria in jurnal"Day 3,begining to suspect this in not Antarctica"...Am avut afisul desenat la Dark Passage cu Lauren Bacall si Humphrey Bogart pe el( pt ca un ex semana cu el si eu cu ea), asta pe care-l vedeti acum cu Marylin,Tony si Jack din Unora le place jazzul, va zic altadata de ce...Pt ca ea e dorita,blonda si sexy,si are doi prieteni buni,unul posibil gay,sau bi),si celalalt desi e travestit e iubitul ei...E f interesant. Si am mai avut ,putin,un Van Gogh autoportret cu urechea taiata,dar aia de la Plai cu boi i-au desenat una si au scris acolo"Happy new ear",si o pagina din comicsul Watchmen.Sunt nestatornica si avatarele noastre ,nickurile ne spun despre noi ce ne place,ce nu si cum am vrea noi de fapt sa fim,exact ca in faza subconstienta a viselor....(freudenisme)

Last edited by Pauline Kael : 13 Apr 2009 at 12:13.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2009, 22:39   #6
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Nick-ul meu a plecat de la Troy, de fapt cu mai mult timp inainte, primul erou bradpittilean care m-a impresionat a fost Heinrich Harrer from Seven Years in Tibet dar primul care m-a fascinat cu adevarat a fost Tristan Ludlow din Legendele Toamnei...avea nerv, adrenalina, sarm, seductie, masculinitate, ingrediente atat de necesare pt un pusti abia iesit din adolescenta de 19 ani. In Achilles l-am regasit pe Tristan si e un Tristan mai accentuat dar mai putin sensibil, insa mai eficient. In 2004 facusem obsesie din Achilles si aproape ca devenisem ca el in real life.
La inregistrarea pe forum mi-am ales ca nick-name, fiul sau: Neuptolem.
E sanatos sa-ti cladesti personalitatea, caracterul, cu bucatele din diferiti eroi, eroii din filme pt asta sunt facuti, sa motiveze oamenii. In realitate oamenii sunt prea bombardati cu defecte de caracter si tare de personalitate ca sa te ambitioneze sa-ti fie idoli. Foarte foarte putini si oricum nu in intregime, numai la mici aspecte! E un act de autoaparare, mai bine zis de perfectionare. Eroii cu care am crescut fac parte din noi si chiar daca nimeni nu recunoaste in tine vreo trasatura deosebita pe care ai invatat-o de la ei, tu in sinea ta stii ca ti-au tinut de urat in momentele grele si poate ca nu te asemeni cu ei atat de mult pe cat credeai in copilarie, tinerete, dar te-au ajutat sa te ridici, sa te autoeduci si sa ajungi un om care se intersecteaza cu ei.

Last edited by Neuptolem : 14 Jun 2010 at 09:58.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 13:53   #7
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Eu mi-am pus nick-ul de la numele meu , Mihaela - Mikala
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 21:00   #8
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Eu din lipsa de inspiratie...Si in momentul ala ascultam Slayer - Disciple.Deci iata...
Totusi mi-am dat seama dupa un timp ca nu am fost chiar atat de neinspirat deoarece ma consider discipol in anumite domenii...
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 21:52   #9
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Disciple:
Eu din lipsa de inspiratie...Si in momentul ala ascultam Slayer - Disciple.Deci iata...
Totusi mi-am dat seama dupa un timp ca nu am fost chiar atat de neinspirat deoarece ma consider discipol in anumite domenii...

...hell awaits
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 22:17   #10
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Chiar ca , avand in vedere ca my Location is Hell
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2009, 18:29   #11
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
...din nostalgia pt timpurile de dinainte de facerea lumii.....si pt linistea care trebuie sa fi fost atunci, si somnolenta aceea placuta, calda, maloasa. Pentru starea de suspendare in care trebuie sa fi fost toate, pt incremenirea aceea prietenoasa.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2009, 13:18   #12
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Am vrut sa se potriveasca cu avatarul . Rapture = extaz . De ex : ma aflu in extaz cand ma uit la House MD .
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2010, 15:29   #13
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
am taiat vocalele prenumelui si am lipit ultimile doua cifre ale anului de nastere...
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2010, 15:31   #14
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
=rares de 24-25 ani
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2010, 15:34   #15
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
ai un premiu, o oala cu ovatii!

la tine?!
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2010, 15:43   #16
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
am mai spus la un mom dat... copila e de la copilu , ashea .. si satanista e ironic pus, vine in principal de la faptul ca mi s-a zis asa in gluma pe la vreo 2 locuri de munca (nu ca sa fiu luata la misto sau ceva ) ma amuza teribil diversitatea reactiilor provocate de nick-ul meu nici nu credeam ca iese asa bine
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 09 Jun 2010 at 15:45.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2010, 15:48   #17
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Arrow

Acum o să zici că sunt rea, încă asocieri de genul nick-ului tău sau de genul lui "discipolul diavolului" numai umor, respect şi interes nu stârnesc. Mă rog, s-ar putea să fiu io excepţia!

Dragomara. Doar un numele de fătucă dacă, rvn ştie de unde şi de ce. Dragomara-Petria am să-i spun gâzucei mele; Petria de la bunica maternă.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2010, 15:51   #18
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Prima oara am citit:

Originally Posted by rrs85:
ai un premiu, o oala cu ovaz!

Cat despre Nick-u' meu, care de fapt e ȘoX, prima oara a fost spus de una din verisoarele mele cand era micuta, in timp ce purtam o sapca Chicago White Sox neagra inscriptionata cu SoX. Numai ca vara'mea era cam şâşâită si de fiecare data cand ma vedea imi spunea ȘoX.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2010, 15:54   #19
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
@copila_s
intuiam bine, insa la fel cum zice Dragorama - si eu am aceeasi senzatie - nu prea starnesti decat dare de rumoare...
@Dragorama
nici cat negru sub unghie nu ziceam ca nick tau e chiar nume (ma gandeam la cine stie ce personaj fabulos deprins de prin mai stiu eu ce carte ruginita), acum, intrebarea mea tampita, e nume sau prenume?!
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2010, 15:55   #20
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Arrow

Originally Posted by SoX:
Prima oara am citit:

Originally Posted by rrs85:
ai un premiu, o oala cu ovaz!

Cat despre Nick-u' meu, care de fapt e ȘoX, prima oara a fost spus de una din verisoarele mele cand era micuta, in timp ce purtam o sapca Chicago White Sox neagra inscriptionata cu SoX. Numai ca vara'mea era cam şâşâită si de fiecare data cand ma vedea imi spunea ȘoX.
Tu n-ai idee de ecou super fac ovaţiile ale-n oală! Mi-am adus aminte cum îi punea mama, ceasul-n oală, lui frate-miu care tb. să meară în practică agricolă. Evident că tipul - care era/ încă este regele mincinoşilor - afirma că nu l-a auzit, drept care rămânea acasă şi dormea până la 12!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells