Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Feb 2012, 18:27   #161
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by MinRep:
TOP 10 UNRELEASED

Hey ! Where's fuckin A Separation ?
I know... Many have fallen through the cracks.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2012, 19:38   #162
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
update

in

A Torinói ló (Béla Tarr, Ágnes Hranitzky)
Slow Action (Ben Rivers)
Correspondencia: Jose Luis Guerin & Jonas Mekas (Jose Luis Guerin, Jonas Mekas)
Dreileben - Etwas Besseres als den Tod (Christian Petzold)
Dreileben - Eine Minute Dunkel (Christoph Hochhäusler)
Dreileben - ultima, normal a doua parte, o văd mâine, dar cred că tot în favorite va fi.

Crazy Horse (Frederick Wiseman)
Correspondencia: Isaki Lacuesta & Naomi Kawase (Isaki Lacuesta, Naomi Kawase)
Antitesis (Natalia de la Vega)
The Story of Film: An Odyssey (Mark Cousins) - mersi mult, Iulia
Habemus Papam (Nanni Moretti) - mă gândeam să nu îl pun, dar o fac de dragul lui piccoli. e musai să fii mai mult decât bărbat bine , pentru ca în aceeași viață să joci și în la grande bouffe, și în habemus papam. apoi, au fost momente faine: să le spui cardinalilor ”ragazzi”, ca la un șeptică într-o cârciumă, sau ironia aia politicoasă : ”v-a ales, să spunem, Dumnezeu..” , reminiscențele de școlari atunci când își pasează punctajele aleșilor cu aerul acela clandestin al pariurilor făcute în fundul clasei, în băncile unde nu răzbește auzul deficitar al profului, finalul. e plăcut să-l vezi o dată.
A Separation - nu e cel mai bun film iranian văzut vreodată. și nu-l compar cu Brick and Mirror, dar cu panahi de ex. personajul tatălui e poate la fel de antipatic ca personajul lui puiu din aurora, m-am prins întrebându-mă care mi-e mai nesuferit. nu mi-a plăcut că tot scotea regizorul cîte un iepure din mânecă și te amețea de cap, tot diluând situația, tot învârtindu-te cu mixerul, ca să ajungă unde? și nu, nu cred că schema ”toată lumea are dreptatea ei” funcționează aici - gagiul ăla e chiar un porc.

_____________________________________
out
edit: My Week With Marilyn (Simon Curtis) - mie personal williams nu mi s-a părut alegerea reușită pentru rolul lui monroe. williams e mereu obosită, mi se pare că veșnic trebuie să facă o sforțare uriașă să se scoată dintr-o stare cronică de sevraj și plictis. și marilyn o fi fost sedată la vremea ei, dar nu țin minte (din înregistrări cu ea, poze) să fi avut nevoie de atâta efort să fie grațioasă, să zâmbească cu tot sufletul. marylin deborda viață, iar williams e depășită de rol. michelle pare să iasă din ceva poze david lachapelle, o duduie rococo gata să leșine, undeva între o extenuare fără ieșire și o feminitate nesigură. apoi, tandemul dench, scott, branagh îi fură tot showul. nu ea e starul în film, mai degrabă starleta. în realitate, monroe cred că era mult mai puternică de atât. s-a spus despre marilyn că era ușoară ca o spumă, că melancoliile ei aveau aerul unor rătăciri de fetiță, păstrând toată senzualitatea nealterată a femeii, că a fost mai mult sex-simbol decât actriță. de ce atunci e atât de greu să o joci bine? williams o joacă bine doar în momentele ei proaste, or fi de vină vremurile în care trăim, dar nu trebe un actor să resesciteze inclusiv ceea ce nu mai trăim, aici asta ar înseamna atât dorința lui monroe de a o lua de la zero în fiecare zi, dar și a merge, în procesul de auto-distrugere până la dezastru? or, wiliams se cramponează în melancolie și când zâmbește, și când e distrusă. apoi, m-a enervat că atunci când industria celuloidului merge ață, filmul ia un aer de operetă, de zumzet fericit de stup. se celebrează mersul mașinăriei cinematografice, nu revenirea lui monroe, iar în astfel de momente monroe dispare, e copleșită, toți ăia adunați acolo fac mai mult decât ea. entuziasmul e față de procesul fabricării filmului, nu față de prezența electrizantă, de neînlocuit a normei jean. nu zic că e rău, dar filmul ăsta was supposed to be despre altceva, nu? despre TRIUMF, cu toate tenebrela sale de coșmar. tenebre sunt, unde-i triumful?
Tree of Life (Terrence Malick)
Correspondencia: Albert Serra & Lisandro Alonso (Albert Serra , Lisandro Alonso)
X (Jon Hewitt)
1911 (Jackie Chan, Zhang Li)

Last edited by Malombra : 04 Mar 2012 at 17:05.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2012, 11:01   #163
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Malombra:
1. gagiul ala e chiar un porc.

2. 1911 (Jackie Chan, Zhang Li)

1. pai guess what. you ain't gettin much better than that in real life. e porc ca a impins-o putin pe o tanti care dupa toate aparentele ii shutise banii si ii lasase tatal sa crape ?! 90% of ppl are much piggier than that.

2. deci lol. un film cu brus uilis e sub demnitatea ta, dar in schimb combini cu succes experimentalisme underground, cichi cean si emisiuni cu oana roman

ain't she a piece ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2012, 12:14   #164
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
bruce willis e sub demnitatea mea????

cine a zis asta? nu se poate, dar e o calomnie strigătoare și strigoitoare la cer!! 1911 - avem în casă 2 compuri și mai trag și eu cu ochiul la ce se uită lumea. cu ocazia asta, mi se întâmplă și chestii bizare. într-o zi mă uitam la parajanov, apoi am văzut zabite nedele (squandered sunday) sau așa ceva. la filmele astea, la un moment dat ecranul se umple de cruci albe. coincidență. mi s-a părut un pic freaky când și la filmul la care se uitau dincolo, miracle at st. anna, am văzut încă un ecran umplîndu-se cu cruci albe, chiar la începutul filmului, de altfel singura sa fază faină . sau ni se întâmplă să ne uităm simultan la o fază în care eroul face tir sau plivește varza de ex. nu de alta, dar trebuie să folosesc și ratingul de o stea pe mubi, nu pot să bag numai de la 3 în sus, poate mai zice cineva că nu am discernământ. cel mai tare e grey daisies - el/ea votează cu minus în față

ea i-a șutit banii? eu nu cred. a împins-o pe o tanti. pe scări așa, puțin, știind că e gravidă. da, un fleac acolo. contează că a fost înainte de asta accidentată? eu zic că nu. știi că e gravidă, aia îți jură pe ce are mai sfânt și ăla o împinge. apropo, poate iepurele nescos din mânecă, la crescătoria care a invadat filmul, e poate acela că vecina văzuse de unde luase aia cheia... eu zic că cineva care a furat la sfârșit nu ar mai fi făcut atâta caz de un jurământ strâmb. cam ilogic.. de furat furi, dar când e să ți se dea fără să furi, faci nazuri. nu-mi spune că la sfârșit a împiedicat-o jurământul pe coran, oricât o fi de nătângă, nu cred că nu-și dă seama că allah te vede și când juri, și când nu juri. ai văzut și tu atmosfera din film.. piggier? piggier than the guy, nu? a, siigur, sunt și mai porci.

Last edited by Malombra : 28 Feb 2012 at 12:18.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2012, 12:22   #165
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Nu i-a sutit banii, dar a crezut ca i-a sutit. Banii ii luase sotia fara sa il anunte sau cel putin asta se subintelege. La inceputul filmului muncitorii aia gresesc etajul si ea le spune ca ii va plati extra pentru asta, probabil suma a coincis fix cu banii pe care trebuia sa ii primeasca gravida. Mi se pare ca fiica ei o si vede dandu-le banii, dar tace ori ca sa o protejeze, ori pentru ca pur si simplu nu a fost prea atenta si a uitat de incident. Hai ca n-a impins-o, a imbrancit-o putin, ca nu voia sa iasa din casa .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 28 Feb 2012 at 12:27.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2012, 12:22   #166
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
despre oana roman am aflat pe times new roman
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2012, 14:01   #167
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@Mal: bah da' ce-ati facut din casa aia? Multiplex ? Fiecare se uita la ce-l taie capu ? Debandada. Haos.

on A separation: am zis dupa toate aparentele. el n-avea de unde sa stie ca ea era nevinovata. tensiunea crescuse si ea ii era tapul ispasitor cel mai la indemana. si cum zicea si buticut, nici macar n-a impins-o, mai mult a "mutat-o" putin
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2012, 14:25   #168
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
dap
ia mută-te maică 2 metri mai încolo, la 45 grade înclinațiune, că nu te potrivești cu peretele ăla verde. chambord, cum ar fi să încerci chestia asta prin retezat, cu mutatul mai încolo, care nu contează așa tare? apoi vii și ne povestești cum a fost . nici la herculane nu ar fi rău . acolo ”încercarea moarte n-are” nu prea ține, da poate ție îți iese.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2012, 14:27   #169
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Na hai, ca din unghiul ala n-avea cum sa pice ex-gravida in cealalta directie si n-a impins-o atat de tare cat sa-si piarda echilibrul .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2012, 14:58   #170
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Malombra exagereaza la fel ca sotul femeii insarcinate Ea tine cu ursul,boooo!
Si aia cum pastele ma-sii l-a gasit pe Nader vinovat cand a fost lovita de masina cu o zi inainte?
N-a dus-o bibilica ca din cauza aia a pierdut sarcina?
A gasit impinsul ca un motiv sa ciupeasca ceva de la el ca sa plateasca creditorii.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2012, 15:02   #171
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Era pur si simplu disperata. Niciunul n-a mintit din rautate, ci din dorinta de a-si proteja familia.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2012, 15:12   #172
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by buticut:
Era pur si simplu disperata. Niciunul n-a mintit din rautate, ci din dorinta de a-si proteja familia.
Eu zic ca a vrut un pic sa se razbune pe Nader,mai ales ca a facut-o mincinoasa si ai vazut ce mult tin la onoarea lor musulmanii de obicei.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2012, 15:59   #173
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Gravida vroia sa scoata bani de la Nader din despagubiri ca sa plateasca datoriile sotului. O fi fost ea fomeie credincioasa, dar s-a gandit ca era mai important sa-si tina sotul departe de inchisoare. Si de aici toata tarasenia... Ce fac oamenii la disperare
PS: Da, Nader era cam porcusor!
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2012, 17:26   #174
BenPC
Senior
 
BenPC
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 133
Originally Posted by BenPC:
Top 10 Released

# 1 Pina --- Wim Wenders --- Nota filmului: 10
# 2 Life in a Day --- Kevin Macdonald, Natalia Andreadis --- Nota filmului: 9
# 3 127 Hours --- Danny Boyle --- Nota filmului: 9
# 4 Black Swan --- Darren Aronofsky --- Nota filmului: 9
# 5 Midnight in Paris --- Woody Allen --- Nota filmului: 9
# 6 Never let me go --- Mark Romanek --- Nota filmului: 9
# 7 Rango --- Gore Verbinski --- Nota filmului: 9
# 8 Incendies --- Denis Villeneuve --- Nota filmului: 9
# 9 The King's Speech --- Tom Hooper --- Nota filmului: 8
#10 Biutiful --- Alejandro González Iñárritu --- Nota filmului: 8

Top 10 Unreleased

# 1 The Tree of Life --- Terrence Malick --- Nota filmului: 10
# 2 A Separation --- Asghar Farhadi --- Nota filmului: 10
# 3 Tinker, Tailor, Soldier, Spy --- Tomas Alfredson --- Nota filmului: 9
# 4 Sunset Limited --- Tommy Lee Jones --- Nota filmului: 9
# 5 Take Shelter --- Jeff Nichols --- Nota filmului: 9
# 6 The Artist --- Michel Hazanavicius --- Nota filmului: 8
# 7 My Week With Marilyn --- Simon Curtis --- Nota filmului: 8
# 8 Attack the Block --- Joe Cornish --- Nota filmului: 8
# 9 A Better Life --- Chris Weitz --- Nota filmului: 8
# 10 Certified Copy --- Abbas Kiarostami --- Nota filmului: 8

Last edited by BenPC : 28 Feb 2012 at 17:31.
BenPC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2012, 00:58   #175
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
O sa adaug ca si la topul released tot 20 pentru ca am vazut destule care mi-au placut dar evident la numaratoare va axati doar pe primele 10.

Top 20 unreleased:

1.A separation
2.Elite squad: The Enemy Within
3.The guard
4.Senna
5.Take shelter
6.Snowtown
7.The sunset limited
8.Win win
9.We need to talk about Kevin
10.Beginners
11.50/50
12.The descendants
13.Attack the block
14.The yellow sea
15.Tyrannosaur
16.Certified copy
17.The hunter
18.Martha Marcy May Marlene
19.The tree of life
20.Young adult
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 03 Mar 2012 at 00:28.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2012, 12:53   #176
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
1. Jodaeiye Nader az Simin
2. We Need to Talk About Kevin
3. Oslo, 31. august
4. Submarino
5. Smukke mennesker
6. Take Shelter
7. Tyrannosaur
8. Guilty of Romance
9. Martha Marcy May Marlene
10 Beginners

.................................................. ..
Le gamin au vélo
The Tree of Life
Mientras duermes
Sala samobójców
A better life
The Future
Perfect Sense
Essential Killing
Elena
The Yellow Sea
Tomboy
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2012, 15:41   #177
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Ultima zi de votare. In cursul zilei demaine calculez rezultatele.
Daca poate cineva sa dea de windom, anuntati-l sa-si finalizeze si el topul pls.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2012, 18:26   #178
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by omudindulap:
Essential Killing

2010

la fel Smukke mennesker

Last edited by Malombra : 29 Feb 2012 at 18:29.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2012, 22:08   #179
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
upupdate

update

in

A Torinói ló (Béla Tarr, Ágnes Hranitzky)
Slow Action (Ben Rivers)
Correspondencia: Jose Luis Guerin & Jonas Mekas (Jose Luis Guerin, Jonas Mekas)
Dreileben - Etwas Besseres als den Tod aka Beats Being Dead (Christian Petzold)
Dreileben - Eine Minute Dunkel aka One Minute of Darkness (Christoph Hochhäusler)
Dreileben - Komm mir nicht nach aka Don´t Follow Me Around - nu cred că mai apuc să văd.

Crazy Horse (Frederick Wiseman)
Correspondencia: Isaki Lacuesta & Naomi Kawase (Isaki Lacuesta, Naomi Kawase)
Antitesis (Natalia de la Vega)
The Story of Film: An Odyssey (Mark Cousins) - mersi mult, Iulia
We need to talk about Kevin (Lynne Ramsay) - psihotic și cu două capete peste Elephant, al lui wes anderson. wes meets less. de fapt e more, nu less, dar aici less vine de la altceva, de la lessing, doris lessing. filmul mi-a amintit de o carte a ei citită vreo 2 ani în urmă, cu un copil care distruge familia și nu i se poate face nimic. e îngrozitor cât de captivantă poate fi barbaria psihică la care e supusă femeia din film. și cât de boring e tipul, cu nihilismele lui de bukowski prost digerat.

_____________________________________
out
Melancholia (Lars von Trier)
Habemus Papam (Nanni Moretti)
A Separation (Asghar Farhadi)
Tree of Life (Terrence Malick)
Correspondencia: Albert Serra & Lisandro Alonso (Albert Serra , Lisandro Alonso)
X (Jon Hewitt)
1911 (Jackie Chan, Zhang Li)

Last edited by Malombra : 29 Feb 2012 at 22:20.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2012, 22:40   #180
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Nu prea am văzut prea multe nelansate, dar din cele 16 văzute care au anul 2011 la anul de lansare și nelansate anul trecut în România topul 10 e următorul

1. The Descendants
2. Visul lui Adalbert
3. A Torinói ló
4. V subbotu
5. The Ides of March
6. Kokowääh
7. My Week with Marilyn
8. War Horse
9. Tinker, Tailor, Soldier, Spy
10. Vykrutasy

(L'exercice de l'État, The Artist, The Muppets, San Kei Hap Lui, Gianni e le donne și We Bought a Zoo n-au prins topul) Sper că n-am uitat ceva.

Last edited by sergiuseling : 29 Feb 2012 at 22:43.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells